Zwiedzanie Sycylii bez samochodu

Tagi

Sycylia jest jedną z największych wysp włoskich, jakie zlokalizowane są na Morzu Śródziemnym. Jest to również jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Niektórzy z podróżnych śmiało wyjeżdżają na Sycylię samochodem lub wypożyczają go na miejscu. Jednak inni, decydują się na nieco większe wyzwania. Jeśli również należysz do tego grona podróżnych, to sprawdź, jak zwiedzić Sycylię w kilka dni bez samochodu!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sycylia – zwiedzanie bez samochodu

Sycylia jest największą wyspą, jaka znajduje się na Morzu Śródziemnym. Od kontynentalnej części Włoch oddziela ją jedynie niewielki, wodny przesmyk nazywany po prostu Cieśniną Mesyńską. Jak z pewnością się domyślasz, na Sycylii nie brakuje metropolii. Do najsłynniejszych z nich zaliczają się chociażby miasta takie jak Palermo. Katania czy Mesyna. Mieszkańcy wyspy nie mają większych problemów z tym, by się po niej poruszać. Nie łudź się, że każdy z nich posiada samochód. Sycylia bez samochodu to wspaniała przygoda, która na długi czas może zapisać się w Twojej pamięci.

Nie potrzebujesz czterech kółek, by swobodnie poruszać się pomiędzy większymi i mniejszymi miejscowościami na wyspie. Musisz wiedzieć, że transport publiczny na Sycylii jest jednym z lepiej rozwiniętych. Po wyspie kursują nie tylko autobusy, ale także i pociągi. Wszystko to sprawia, że Sycylia bez samochodu jest nie tylko prosta, ale także i przyjemna.

Czym się poruszać na Sycylii?

Okazuje się, że nawet bez samochodu możesz zobaczyć wszystkie, najpiękniejsze zakątki Sycylii. Wcale nie musisz także wypożyczać czterech kółek, by cieszyć się malowniczymi krajobrazami. Oczywiście weź pod uwagę to, że Sycylia dalej jest słabiej zaludniona niż kontynentalna część Włoch, więc komunikacja miejska w niektórych przypadkach może funkcjonować nieco inaczej.

Jednak Sycylia busem czy pociągiem to dalej jest jeden z lepszych sposobów na to, by zwiedzić tę malowniczą wyspę. Jednak to nie wszystkie z dostępnych możliwości, po Sycylii możesz także poruszać się pociągiem lub tramwajem, choć to ostatnie rozwiązanie tyczy się jedynie największych miast. Pamiętaj jednak o tym, że za każdym razem, kiedy decydujesz się skorzystać z transportu publicznego, obowiązuje Cię posiadanie ważnego biletu – w zależności od konkretnej strefy i długości podróży ceny biletów będą zróżnicowane.

3 maja 2023 r. Krajobraz z malowniczym widokiem na malowniczy pociąg do zwiedzania miasta na Via Vittorio Emanuele II w Katanii na Sycylii, Włochy., licencja: shutterstock/By
3 maja 2023 r. Krajobraz z malowniczym widokiem na malowniczy pociąg do zwiedzania miasta na Via Vittorio Emanuele II w Katanii na Sycylii, Włochy., licencja: shutterstock/By

Autobusem po Sycylii

Sycylia autobusem to jedno z prostszych sposobów na to, by zwiedzić tę magiczną wyspę. Tak naprawdę, komunikacja autobusowa w Sycylii działa nie tylko w największych miastach, ale także i poza nimi. Najpopularniejszym przewoźnikiem jest Sais Autoline lub popularny również w Europie Flixbus. W miastach takich jak Palermo, Katania czy nawet i Syrakuzy, autobusy poruszają się nie tylko po centrach, ale także po obrzeżach. Odjeżdżają one z wielu, różnorodnych przystanków, jakie zlokalizowane są w różnych częściach miasta. Z kolei autobusy międzymiastowe odjeżdżają z głównych dworców autobusowych. Dzięki nim możesz dostać się z Palermo do Katanii za jedyne 14 euro!

Pociągiem po Sycylii

Sycylia pociągiem to kolejne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać. Po wyspie jeżdżą zarówno pociągi IC – Intercity jak i REG – regionalne. Zdarza się, że podczas podróży pociągiem będziesz musiał przygotować się na przesiadkę, jak ma to miejsce np. na trasie z Mesyny do Palermo. Pociągi, z uwagi na dość duże ograniczenia, poruszają się nieco wolnej niż autobusy, aczkolwiek taka podróż może być dla Ciebie jedną z lepszych przygód. Bilety na pociąg możesz kupić bezpośrednio na dworcu głównym lub przez aplikację. Podczas całej podróży musisz mieć bilet zawsze przy sobie.

Plan wycieczki bez samochodu

Wielu podróżnych swoje pierwsze kroki kieruje do Palermo. Jeśli Ty również tam przyleciałeś, wówczas plan Twojej wycieczki bez samochodu może wyglądać w następujący sposób:

  • z Palermo udaj się do Mesyny – zawiezie Cię tam pociąg REG lub autobus Sais Autoline. Podróż będzie trwała mniej więcej 2-3 godziny. W między czasie będziesz mógł podziwiać malownicze, sycylijskie wybrzeże.
  • z Mesyny udaj się do Taorminy -Taormina to urocze miasteczko, które odwiedzane jest przez turystów z całej Europy. Dojedziesz tam autobusem Interbus. Cała podróż zajmie Ci około godziny!
  • z Taorminy udaj się do Katanii – malownicze, nadmorskie miasto zachwyci Cię swoim urokiem. Dojedziesz tam z Etna Transport. Pamiętaj, że lokalnym transportem możesz udać się także w pobliże wulkanu Etna, który znajduje się nieopodal Katanii.
  • z Katanii udaj się do Syrakuz – to starożytne miasto z pewnością zapadnie Ci w pamięć. Dojedziesz tam z Flixbusem lub pociągiem REG.
  • Z Syrakuz udaj się do Marsala – to miasteczko jest rajem dla surferów i miłośników dobrego wina. Dojedziesz tam z Interbus – do Palermo, gdzie będziesz musiał przesiąść się w autobus Sais Autolinee.
  • Z Masrala udaj się do Tarpani – podróż pociągiem REG zajmie Ci tylko godzinę!

Następnie po zwiedzaniu Tarpani możesz wrócić do Palermo pociągiem lub autobusem, a podróż znów zajmie Ci jedynie godzinę! W tak prosty sposób możesz zwiedzić najważniejsze miasta Sycylii bez samochodu!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Kitesurfing na Sycylii – zobacz, gdzie spróbować

Promem z Sycylii do Tunezji

Następny

Dodaj komentarz