Zwiedzanie rezerwatu Zingaro

, , Tagi ,

Sycylia już od dłuższego czasu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Wspaniałe plaże, niezwykła atmosfera i przepyszna kuchnia to tylko część zalet tego rejonu. Sycylia będzie również znakomitym kierunkiem wakacyjnym dla miłośników przyrody. Jeśli należysz do tego grona i planujesz wczasy na Sycylii, koniecznie zajrzyj do rezerwatu przyrody Zingaro. Jest to przepiękne i jedyne w swoim rodzaju miejsce, które sprawi, że Twój urlop będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zingaro – idealne dla miłośników przyrody

Zingaro to pierwszy rezerwat przyrody na Sycylii, który został założony na początku lat 80. ubiegłego wieku. Powstał on z inicjatywy lokalnej społeczności, która sprzeciwiła się budowie drogi w tym miejscu. Dzięki temu dzisiaj możemy tutaj podziwiać przepiękną faunę i florę, plaże z krystalicznie czystą wodą i nie tylko.

Zingaro jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w zachodniej części Sycylii. Nie ma się co dziwić. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym zobaczymy m.in. wspaniałe jaskinie, niewielkie, ale przepiękne zatoczki i leżące przy nich plaże, sady owocowe czy podwodne korytarze. Rezerwat jest również siedliskiem licznych gatunków zwierząt, takich jak sokoły wędrowne, pustułki zwyczajne, króliki czy jeżozwierze. Oprócz pięknych zwierząt możemy tutaj także wiele wspaniałych roślin, np. dzikie goździki czy palmy Giummarra. Wiele z nich to gatunki endemiczne.

Rezerwat jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody i wielbicieli hikingu. Tutejsze krajobrazy zapierają dech w piersiach nawet najbardziej doświadczonych podróżujących. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od tego, czy wolimy podziwiać lazurową wodę i piękne plaże czy też dzikie tereny ze śródziemnomorską roślinnością. Będzie to doskonały wybór dla osób, które chcą odpocząć od zatłoczonych miejsc. Pomimo tego, że jest to popularna atrakcja turystyczna, bez problemu znajdziemy tutaj kąt tylko dla siebie. Rezerwat Zingaro będzie również znakomitym miejscem na piknik, gdyż wzdłuż szlaku można znaleźć liczne tereny pikinkowe.

Rezerwat Przyrody Zingaro – jak dojechać?

Zingaro mieści się na półwyspie w północno-zachodniej Sycylii. Leży on niemal w całości na terenie gminy San Vito Lo Capo w prowincji Trapani. Jak dostać się do tego pięknego miejsca? Istnieją dwa wejścia do rezerwatu: od strony północnej, czyli San Vito Lo Capo oraz od strony południowej, Scopello. To, czy wybierzemy wejście północne, czy południowe zależy tylko od nas. Który środek transportu wybrać? Najlepszą opcją będzie samochód. Dobrym pomysłem będzie dojechanie do San Vito Lo Capo, gdyż miejscowość ta leży niedaleko rezerwatu, a po drodze możemy zobaczyć przepiękną okolicę.

Jeśli zdecydujemy się na południowe wejście, możemy skorzystać z autobusów lub pociągów, jednak musimy mieć na uwadze, że połączenie nie jest zbyt dobre, a dworzec kolejowy znajduje się kilka kilometrów od miasta. Do Zingaro możemy także dostać się z miejscowości Castellammare del Golfo. W obydwu miejscowościach możemy również wypożyczyć rower i to właśnie nim dostać się do rezerwatu. Musimy jednak mieć na uwadze, że będziemy musieli zostawić nasz pojazd przy wejściu, gdyż na terenie rezerwatu można poruszać się wyłącznie pieszo.

Zingaro – zwiedzanie

Pomimo tego, że Zingaro to rezerwat słynący z przepięknej fauny i flory, nie brakuje tutaj różnych udogodnień, takich jak muzea czy parkingi w pobliżu. Na terenie rezerwatu nie ma jednak dróg, dlatego można go zwiedzać jedynie na pieszo. Do dyspozycji mamy aż 6 szlaków o różnych długościach i stopniach trudności, dzięki czemu możemy wybrać taką trasę, która najbardziej będzie odpowiadać naszym możliwościom.

Niezależnie od tego, który szlak wybierzemy, na pewno możemy liczyć na niesamowite widoki i niezapomniane wrażenia. Zingaro jest otwarty każdego dnia od 7 rano do 19:30. Jeden bilet kosztuje 5€. Bilet można zakupić przy wejściu, a wraz z nim otrzymamy mapkę rezerwatu, która pomoże nam się poruszać po tym niezwykłym miejscu (zawiera ona najważniejsze punkty i wyznacza szlaki). Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, ile trwa zwiedzanie rezerwatu. Wszystko zależy od tego, jaki szlak wybierzemy i ile plaż czy innych miejsc chcemy zobaczyć. Najłatwiejszym i najkrótszym szlakiem jest Sentiero Costiero. Jego długość wynosi około 7 km i pozwoli nam na dostanie się nad każdą zatoczkę.

Plaże są dość zróżnicowane. Te, które znajdują się najbliżej wejść zazwyczaj są najchętniej odwiedzane, ale warto zobaczyć jak najwięcej z nich, jeśli mamy wystarczająco dużo czasu. Wzdłuż szlaku znajdziemy znaki, które pomogą nam się tam dostać. Trasa w Zingaro nie są zbyt wymagająca czy skomplikowana, jednak warto trzymać się wyznaczonych szlaków i mieć przy sobie cały czas mapę. Warto mieć ze sobą również wodę, gdyż krany czasami są zbyt oddalone od siebie. Bardzo ważny jest również krem z filtrem, zwłaszcza w słoneczne dni. Należy także pamiętać, że pogoda nad morzem bywa kapryśna, dlatego dobrze jest się przygotować na ewentualne zmiany.

Autor: Wiktoria Jasik

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Rejs z Sycylii na Favignanę

Najważniejsze miejsca kultu religijnego na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz