Zwiedzanie miasta Gangi

Tagi , , , ,

Sycylia na przestrzeni lat stała się jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Wyspa obfituje w wiele atrakcji, a jedną z nich z pewnością jest wciąż czynny wulkan Etna. Turystów przyciągają także zabytkowe miasta i miasteczka, które zachwycają odmiennymi stylami architektonicznymi oraz klimatem. Jeśli wybierasz się na wakacje na Sycylię, to koniecznie odwiedź miasto Gangi. Jest to małe, urokliwe miasto wielkich ludzi!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gangi – położenie

Miasto Gangi jest jednym z niedocenianych miejsc na Sycylii. Zdarza się, że wielu turystów w pośpiechu je po prostu pomija, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wielki potencjał w nim drzemie. O Gagi nie mówią także przewodniki i nie są tam organizowane wycieczki. Wszystko to sprawia, że miasto to owiane jest tajemnicą, którą warto zgłębić.

Sycylia Gangi to miasteczko zamieszkiwane jedynie przez 7 tysięcy osób. Znajduje się ono w północnej, środkowej części wyspy. Gangi nie ma dostępu do morza, a także nie może pochwalić się malowniczymi plażami. Możesz tam jednak dojechać w bardzo prosty sposób. Zarówno samochodem jak i komunikacją miejską możesz podróżować do Gangi z Katanii. Termini czy też słynnego Palermo.

Wielcy ludzie pochodzący z Gangi

Jak już wspomniano, Gangi nosi miano „małego miasteczka wielkich ludzi”. Okazuje się, że stwierdzenie to nie jest bezpodstawne. To właśnie w tej miejscowości urodziło się wielu, słynnych osobistości, a niektórzy nawet mieszkali tu do końca swoich dni. Z Gangi związanych jest także wiele postaci mitologicznych.

Co ciekawe, zgodnie z obowiązującymi legendami, Gangi to miasto założone przez Kreteńczyków. Mieli oni przybyć na Sycylię w poszukiwaniu słynnego Dedala – mitologicznego syna Ikara, który przed wieloma laty zdecydował się na spektakularną ucieczkę do ojczyzny. Niestety, Kreteńczycy nie mieli szczęścia – utracili oni swoje łodzie, a następnie założyli w miejscu obecnego Gangi osadę Minoa. Na przestrzeni kolejnych lat w mieście pojawiało się coraz więcej rodzin szlacheckich. Z Gangi związane są takie herby jak np.: Ventimiglia, Graffeo i Valguarnera. Niestety Gangi otoczyło się dość niechlubną sławę z uwagi na zbójnictwo, które szerzyło się na jego terenach. Odnosząc się jednak do słynnych postaci, które związane były z tym niewielkim miastem, można wymienić chociażby:

  • Kulawy z Gangi – pod tym pseudonimem krył się jeden z najwybitniejszych, sycylijskich malarzy czyli Giuseppe Salerno. Do dziś dzień w mieście znajdują się jego dzieła, a mimo wszystko artysta, który podpisywał się jako Kulawy z Gangi owiany jest wieloma tajemnicami. 
  • „Niedoszły” samobójca z Gangi – to kolejna, dość eteryczna i mistyczna postać, która związana jest z niewielkim miasteczkiem. „Odwiedźcie śmierć za życia, zanim ona Was odwiedzi”, głosił artysta Giuseppe Fedele Vitale-Salvo. Okazuje się, że to właśnie on pozostawił na Sycylii jedno z największych dzieł swojego życia – własne, zmumifikowane ciało. To dośc kontrowersyjny przejaw sztuki, aczkolwiek kryje się w nim bardzo silny przekaz „…zanim los Was uprzedzi”.
  • Sonecista z Gangi – kolejną postacią, o której warto wspomnieć w kontekście Gangi, jest Sonecista z Gangi. Pod tym alter ego kryje się nikt inny jak tylko sam Cataldo Lucio Bongiorno. Kochał sztukę i jej wszelkie przejawy, a tuż po śmierci został pochowany w katedralnej krypcie, co było sprzeczne z wolą jego rodziny, która posiadała mauzoleum w innym miejscu.
  • Fotograf z Gangi – słynny i doceniany na całym świecie Giuseppe Albergamo również pochodził z Gangi. To tam założył swoje pierwsze studio fotograficzne i kontynuował swoją karierę, aż do momentu swojej śmierci.

Jak więc widać na powyższych przykładach. Gangi śmiało zasługuje na określenie miastem wielkich ludzi. Z tym niewielkim miasteczkiem związanych było wielu artystów – często kontrowersyjnych – o których zdążył już usłyszeć cały świat.

Gangi zwiedzanie miasta

Gangi zwiedzanie miasta to jedno z największych przeżyć, na jakie możesz się zdecydować. Zabudowania mieszkalne oraz zabytki wznoszą się na stokach wzgórza, a wijące się pomiędzy nimi kręte uliczki gwarantują niezapomniane widoki. Zwiedzając Gangi możesz odnieść wrażenie, jakbyś cofnął się do dalekiej przeszłości. Niemniej jednak, kryje się tam niezwykły urok, który powinieneś poznać. Do najważniejszych zabytków i atrakcji w Gangi należą:

  • Museo Civico – jest to jedyne w Gangi muzeum, którego zbiory nawiązują do twórczości sycylijskich artystów. Możesz więc tam zapoznać się z wieloma, słynnymi dziełami sztuki.
  • Santuario dello Spirito Stanto – Sanktuarium Ducha Świętego jest najważniejszym obiektem sakralnym w mieście. Co ciekawe, podziemia tej niesamowitej katedry skrywają wiele tajemnic, które powinieneś zgłębić!
  • Torre Ventimiglia – to z kolei monumentalna wieża obronna, której ruiny po dziś dzień górują nad miastem. Z jej szczytu roztacza się fenomenalna panorama okolic Gangi.

Będąc w mieście wybierz się także na spacer uliczkami Starego Miasta. Znajdujące się tam zabudowania mogą Cię w wyjątkowy sposób zaskoczyć i sprawić, że na długo je zapamiętasz!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Zwiedź miasto Avola na Sycylii

Zwiedzanie Aci Trezza

Następny

Dodaj komentarz