Zwiedzanie Aci Trezza

Tagi , ,

Aci Trezza to popularny nadmorski kurort położony na wschodnim wybrzeżu Sycylii, w pobliżu Katanii i Mesyny. Miejscowość Aci Trezza jest również dobrze znana jako miejsce akcji słynnej powieści Giovanniego Vergi „I Malavoglia”. Co warto zobaczyć w Aci Trezza?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Aci Trezza położenie

Miasto Aci Trezza znajduje się w niewielkiej odległości od Katanii, na wschodnim wybrzeżu Sycylii, nad Morzem Jońskim.

Historia Aci Trezza

Położona na wybrzeżu Morza Jońskiego miejscowość ma długą historię działalności morskiej. Aci Trezza była zarządzana przez Stefano Riggio do 1678 roku, a następnie przez jego syna Luigi Riggio Giuffrè. Na początku XVIII wieku liczyła około 150 mieszkańców.
Z miejscowością, a dokładnie z charakterystycznymi skalistymi wyspami w pobliżu, wiąże się legenda. Według miejscowej legendy wyspy te to wielkie kamienie, które rzucił Cyklop w Odyseusza. Wyspy te są więc nazywane przez miejscowych „Isole dei Ciclopi” (Wyspy Cyklopów).

Wyspy Cyklopów

Aci Trezza to nadmorski kurort, który słynie ze skalistych plaż i formacji skalnych nieopodal wybrzeża. Ta grupa skał jest nazywana przez  mieszkańców „Faraglioni of Trezza” (Stosy Trezza) lub bardziej romantycznie „Wyspy Cyklopa”. Cechy przyrodnicze i archeologiczne tych wysp są główną atrakcją dla turystów. Co więcej, rezerwat przyrody „Isola Lachea e Faraglioni dei Ciclopi” [„Wyspa Lachea i Skały Cyklopów”] utworzono w celu ochrony fauny i flory regionu.
Rezerwat ten obejmuje wyspę Lachea, duże „Faraglione” i szereg mniejszych skał. Wszystkie te wyspy są pochodzenia wulkanicznego – z pierwszej aktywności Etny. Wyspa Lachea, która składa się głównie ze skał bazaltowych jest największą z „Wysp Cyklopów” i jest związana z pierwszymi erupcjami wulkanicznymi w Zatoce Aci Trezza.

ITALY, ACITREZZA - October 07, 2017: Acitrezza and its little fishing port on cyclops riviera in Sicily, Catania.
Mały port rybacki na Riwerze Cyklopów. Aci Trezza, Sycylia, Katania. licencja: shutterstock

Co warto zobaczyć w Aci Trezza?

Miejscowość jest dość mała, z głównym placem, kilkoma restauracjami, małym portem oraz kilkoma domami i apartamentami położonymi przy brzegu morza. Nadmorska promenada w Aci Trezza jest główną atrakcją tego miasteczka. Z promenady można podziwiać Wyspy Cyklopów, łodzie kołyszące się w porcie oraz imponujące zachody słońca. Promenada ożywa wieczorem, kiedy to mieszkańcy przyjeżdżają z pracy a turyści z plaży, aby zjeść smaczny posiłek w restauracjach rybnych w porcie.

Casa del Nespolo, Associazione Culturale Fantasticheria

Jest to mały dom znajdujący się w pobliżu kościoła Chiesa Parrocchiale di San Giovanni Battista, który pochodzi z XIX wieku. Domem tym zainspirował się Giovanni Verga. Jest to typowo sycylijski dom pochodzący z połowy XIX wieku, z dziedzińcem oraz małym ogrodem. Wewnątrz znajdują się dwa pomieszczenia. W pierwszym, zwanym La terra trema, zgromadzono liczne fotografie, plakaty i różne pamiątki dotyczące filmu Luchino Viscontiego, nakręconego właśnie w Aci Trezza w 1947 roku. Co ciekawe, aktorami zostali mieszkańcy tej małej nadmorskiej wioski. Drugie pomieszczenie to pokój Malavoglia, w którym znajdują się pamiątki z połowy XIX wieku. Znajdziesz tu kolekcję zabytkowych narzędzi oraz przedmiotów codziennego użytku. Oprócz tego możesz tutaj znaleźć ciekawe fotografie wykonane przez Giovanniego Vergę oraz kolekcję listów napisanych do jego brata Petera.

Plażowanie

Wybrzeże charakteryzuje się kamienistym dnem morskim i ciemnymi klifami. Z pewnością tutejsze zatoki plażowe wymagają założenia odpowiedniego obuwia oraz umiejętności pływania. Jest to idealne miejsce do odpoczynku dla osób starszych i ceniących spokój.

„La terra trema” i Aci Trezza

Aci Trezza to wioska rybacka,  którą Giovanni Verga umieścił w swojej słynnej powieści „I Malavoglia” (z 1881 r. ). Dodatkowo, na podstawie tej powieści w 1948 roku nakręcono film „La terra trema” Luchino Viscontiego oraz Antonio Pietrangeli. Co ciekawe, film ten nakręcono z udziałem samych mieszkańców miejscowości.

Co zobaczyć w pobliżu Aci Trezza?

Aci Castello i zamek Castello Normanno-Svevo di Aci Castello

W pobliżu miasta, oczywiście po odwiedzeniu „Faraglioni”, warto zobaczyć także miejscowość Aci Castello. Nazwę tej miejscowości zawdzięczamy pozostałościom XII-wiecznego zamku normańskiego. Zamek znajduje się na skale, do której prowadzi kamienny most, który zastąpił oryginalny drewniany most zwodzony. Duża wieża ma plan prostokąta i wokół niej znajduje się ufortyfikowany kompleks twierdzy.

Warto odwiedzić także tutejsze muzeum, w którym znajdują się pozostałości archeologiczne z czasów prehistorycznych oraz średniowiecza. Z pierwszego piętra twierdzy, przechodząc przez wąskie schody, można dojść do wieży, a następnie stąd można dostać się na taras, z którego roztacza się malowniczy widok na Aci Castello oraz Morze Jońskie.

Valverde i Sanktuarium Matki Bożej z Valverde

Valverde to mała, średniowieczna miejscowość, która słynie z Sanktuarium Matki Bożej  – Santuario Madonna di Valverde. Zabytkowe centrum miejscowości założono w średniowieczu, kiedy ludność Aci przeniosła się z wybrzeża, uciekając przed najazdami arabskich piratów. Pierwsza nazwa wioski brzmiała „Vallis Viridis”, później przekształcono jej nazwę na „Bedduviddi”, a następnie w Valverde. Odwiedzając stare centrum miasta, warto zobaczyć sanktuarium z drugiej połowy XIII wieku. Przy wejściu do kościoła znajduje się portal wykonany z białego kamienia, którego początki sięgają 700 roku.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Zwiedzanie miasta Gangi

Kitesurfing na Sycylii – zobacz, gdzie spróbować

Następny

Dodaj komentarz