Źródło Aretuzy – historia i zwiedzanie

, Tagi , ,

Sycylia to słoneczna, włoska wyspa znana z pięknego, słonecznego wybrzeża i wspaniałego, śródziemnomorskiego klimatu. Oprócz urokliwych plaż i wspaniałych krajobrazów na wyspie znajdziesz dziesiątki miejsc przypominających jej historię. Jednym z nich są Syrakuzy i tutejsze Źródło Aretuzy. Jest to słodkowodne źródło wody w sercu wyspy położonej na morzu o słonej wodzie, z którym wiąże się pewna historia z mitologii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Mityczne źródło Aretuzy, Sycylia

Na liście największych atrakcji, jakie oferuje Sycylia, zwiedzanie miejsc związanych z historią wyspy zajmuje jedno z pierwszych. Jednym z najciekawszych historycznie miejsc na Sycylii są Syrakuzy. Nadmorskie miasteczko znajdziesz w malowniczej scenerii w południowo-wschodniej części wyspy. W 733 roku p.n.e. założone przez Greków z Koryntu. Najstarszą częścią i kolebką powstania Syrakuz jest niewielka, przybrzeżna wysepka Ortygia. Miejscowi nazywają ją starym miastem i 2005 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyspa ma powierzchnię około 1 kilometra kwadratowego, ale znajdziemy na jej terenie mnóstwo zabytków z czasów starożytnych. Na jej zachodnim brzegu, nieopodal historycznego centrum miasta, mieści się Źródło Aretuzy. Jest to krystalicznie czyste źródło rzeki Alfejos, która przepływała przez Peloponez.

Ten niewielki, okrągły staw leżący nieopodal wybrzeża jest jedną z wielu atrakcji Sycylii i jedną z największych atrakcji Syrakuz. Co ciekawe, źródło jest położone przy morzu wypełnionym słoną wodą, a mimo to tryska z niego słodka woda.

Historia Źródła Aretuzy

Sycylijskie Fonte Aretusa, czyli Źródło Aretuzy, przypomina o greckiej historii tej części Włoch. Z jego powstaniem i położeniem powiązane jest pewne wydarzenie opisane w greckiej mitologii. Słodkowodne źródło nazywa się imieniem starożytnej, greckiej nimfy Peloponezu. Była ona częścią orszaku Artemidy – greckiej bogini łowów i dziewictwa.

Według mitologii Aretuza wskoczyła do Morza Jońskiego, by się orzeźwić po zakończonych łowach. Podczas morskiej kąpieli dostrzegł ją Alfejos, zakochał się w kobiecie od pierwszego wejrzenia i zapragnął zdobyć jej serce. Urodziwa nimfa, by ochronić swoją cnotę uciekła przed zakochanym w niej, wyjątkowo natrętnym Alfejosem. Kierując się w stronę najbliższego lądu, dotarła do wybrzeża Sycylii. Tam z pomocą Artemidy zamieniła się w niewielkie jezioro. Zakochany po uszy wielbiciel Aretuzy jednak nie zamierzał odpuścić. Zamienił się w rzekę i połączył z nowopowstałym źródłem, co pozwoliło mu związać się z wybranką swojego serca i pozostać z nią już na wieki.

Fontanna Aretuzy (Źródło Aretuzy) to naturalna fontanna w Syrakuzach na Sycylii. Włochy, licencja: Shutterstock/By Digital signal
Fontanna Aretuzy (Źródło Aretuzy) to naturalna fontanna w Syrakuzach na Sycylii. Włochy, licencja: Shutterstock/By Digital signal

Położenie Źródła Aretuzy

Źródło Aretuzy jest tuż przy brzegu morza, na niewielkiej wyspie o nazwie Ortygia, której terytorium jest częścią Syrakuz. W czasach świetności miasta źródełko wypełnione słodką wodą niejednokrotnie było dla jego mieszkańców ratunkiem, szczególnie podczas oblężeń.

Dziś źródło jest otoczone półokrągłym basenem i wysokim, kamiennym murem, który został wzniesiony w połowie XIX wieku. To jedno z niewielu miejsc w Europie i jedno z trzech na Sycylii, gdzie w naturalnym środowisku rośnie trzcina papirusowa. Roślina uznawana jest za jeden z symboli Syrakuz. Źródełko podziwiamy też z oddali, pijąc kawę w jednej z pobliskich kawiarni lub podczas spaceru nadmorską promenadą. Można też podejść bliżej, by zobaczyć na własne oczy to mityczne miejsce i poznać romantyczną historię Aretuzy.

W mieście można znaleźć jeszcze jedno nawiązanie do historii Aretuzy, to Piazza Archimede, czyli Plac Archimedesa. Stojąca w jego centralnym punkcie fontanna Diany. Fontanna przedstawia scenę wspomnianego wydarzenia. U stóp posągu greckiej bogini można dostrzec Aretuzę zamieniającą się w źródło, a tuż obok szaleńczo zakochanego w niej Alfejosa.

Zwiedzanie źródła Aretuzy

Okolica, w której zlokalizowane jest Źródło Aretuzy jest najstarszą częścią Syrakuz. Natomiast basen z fontanną jest jednym z jego najpiękniejszych i najpopularniejszych zabytków. Źródło znajduje się kilka kroków od wybrzeża. Można je odwiedzać od poniedziałku do piątku między 10:00 a 13:00 oraz w soboty i niedziele od 18:00 do 21:00. We wtorki fontanna jest nieczynna. Na miejscu można nie tylko podziwiać mityczne źródło, ale też poznać jego historię i posłuchać opowieści o Alfejosie i Aretuzie. Dzięki audio przewodnikowi, który jest dostępny dla odwiedzających w kasie biletowej.

Źródło Aretuzy wygląda wspaniale za dnia, ale jeszcze piękniej prezentuje się po zmroku, gdy jest podświetlone. Miasto najlepiej odwiedzić latem, wówczas mury otaczające źródło porośnięte są kwitnącymi pnączami, co jeszcze dodaje im uroku.

Ortygia jest połączona z pozostałą częścią Sycylii dwoma równoległymi mostami – starszym, Ponte Umbertiono i nowszym, Ponte Nuovo. Jeden z nich jest przeznaczony dla pieszych, drugi dla pojazdów. Warto pamiętać, że nie ma możliwości wjazdu samochodem do zabytkowego centrum, dlatego auto trzeba pozostawić na parkingu przy wjeździe na wyspę, a do antycznej części dotrzeć piechotą.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Wakacje na Sycylii – potrzebne aplikacje

Historia Castello Maniace

Następny

Dodaj komentarz