Wyspy Egadzkie (Egady)

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Są takie miejsca na ziemi, gdzie czas płynie inaczej, gdzie wiatr leniwie buja niezwykle barwnymi rybackimi łódkami na turkusowym morzu, gdzie poranki pachną aromatycznym espresso, a gdzie nie spojrzymy urzeka nas piękna i zjawiskowa panorama. Spotkanie z Wyspami Egadzkimi z pewnością będzie niezapomnianą i ekscytującą przygodą.

Położenie i historia

Wyspy Egadzkie to archipelag pięciu wysp – Favignany, Levanzo, Marettimo i dwóch bardzo małych – Formici i bardziej skały niż wyspy – Maraony.

Wyspy Egadzkie mapa

Najbliżej Sycylii znajduje się Formica, około 7 kilometrów od Trapani, jest jednak tak mała, że zdecydowanie lepszym celem są trzy większe wyspy, zwłaszcza Marettimo, które oddalone od Sycylii, około 40 kilometrów, nie jest tak oblegane przez turystów, jak np. Favignana i Levanzo, znajdujące się około 25 – 30 kilometrów od Trapani.

Nazwy wysp Favignana i Levanco

Według mitologii greckiej, nazwy Favignana i Levanco pochodzą od imion dwóch córek boga wiatru Eliosa, których zadaniem było pilnowanie trzody swego ojca na wyspie Trinacria.

Marettimo zaś pochodzi od imienia ich matki (Neerea). Jednakże od początku swego istnienia każda z wysp posiadała wiele nazw i przyjmuje się też tezę, że np. Favignana wywodzi się od łagodnego wiatru Favonio.

Historia Wysp Egadzkich sięga jeszcze epoki paleolitu, to właśnie wtedy pierwsze plemiona osiedlały się tam w celu poszukiwania schronienia czy żywności. Właściwie jedynie Marettimo od zawsze było wyspą, Favignana i Levanco z początku połączone były cienkim pasem lądu z Sycylią.

Wyspy znajdowały się kolejno pod rządami Greków, Rzymian, Arabów i wreszcie Hiszpanów, których kryzys finansowy zmusił w drugiej II połowie XVII wieku do odsprzedania Wysp Egadzkich Sycylii.

Można powiedzieć, że dopiero wtedy wyspy zaczęły się zaludniać,  na Favignanie postawiono pierwsze domy, a wcześniej zamieszkiwane jaskinie zaadoptowano na stodoły i stajnie. Levanco stało się królestwem wina, a w Marettimo postawiono na produkcję drewna. Głównym jednak zajęciem mieszkańców wysp był połów tuńczyka.

Wyspy Egadzkie oblane są krystalicznie czystymi wodami, a panujący tam klimat, sprawia, że zarówno flora, jak i fauna morska jest zróżnicowana, egzotyczna i bogata. To miejsce jednak nie tylko przyciąga nurków.

Wyspy Egadzkie to idealne miejsce na wędrówki czy wypoczynek na jednej z bajecznych plaż Favignany czy Levanco. Na wyspach znajduje się też największy rezerwat morski w Europie, wszystko po to, by chronić to, co dzikie, naturalne i niezwykłe na tych wynurzających się z morza lądach.

Jak dotrzeć do wyspy Egadzkie?

Promy z Trapani na wyspę Favignana

Jeśli spędzamy wakacje w Trapani, to do Favignany dopłyniemy stamtąd promem w 20 minut za około 15 Euro w jedną stronę. Prom z Trapani kursuje nawet trzy razy dziennie, w sezonie bilety warto rezerwować z wyprzedzeniem.  

Jeśli bilet wykupimy przez siciltransfert to zapewnimy sobie również transfer busem do portu w Trapani, a także z Favignany z portu do wskazanego miejsca.

Wypożyczania samochodów na wyspie Favignana

Na wyspie znajdują się dwie wypożyczalnie samochodów, skuterów i rowerów, jedna na Via Garibaldi 10, druga na Piazza Europa 33. Wyspa jest tak mała, że zdecydowanie warto postawić na skuter bądź rower.

Na Favignanie od czerwca do września dobrze zorganizowana jest także komunikacja miejska. Na stronie http://www.welcometoegadi.it/come-muoversi/ znajdziemy rozkład kursujących na wyspie autobusów.

Promy kursujące między wyspami

Między wyspami kursują promy, ale również rybacy zabiorą nas w rejs dookoła wyspy, jak i na sąsiednie lądy.

Dlaczego warto spędzić wakacje na wyspach Egadzkich?

Wyspy Egadzkie to niesamowite połączenie turkusowego morza z piękną, miejscami dziką przyrodą. Od szlaków trekkingowych w Marettimo po romantyczne i bajeczne zatoki Levanco, wyspy odkrywają przed nami coś nowego, a może tylko zapomnianego?

To niezwykły, wręcz magiczny archipelag, w którym natura czyni więcej niż człowiek, dzięki temu, to właśnie tutaj odkryjemy niesamowite widoki i piękne krajobrazy.

Archipelag skrywa w sobie też wiele śladów i to bardzo odległej historii. W Grocie del Genovese odkryjemy malowidła jeszcze z czasu paleolitu czy neolitu.

Favignana, to jedno z niewielu miejsc w całych Włoszech, gdzie można oddać się wędkarstwu sportowemu. A jeśli chcemy na osiołku wjechać na górę, odkryć niesamowite, tworzone między skałami na tufowym podłożu botaniczne ogrody, to zdecydowanie powinniśmy zaplanować wakacje na Wyspach Egadzkich.

Wydarzenia kulturalne na wyspach

4 – 15 sierpnia z okazji Wniebowzięcia w Favignanie odbywa się piękna procesja łódek na morzu, a w nocy z 14 na 15 pali się na cześć Madonny wiele ognisk.

18, 19, 20 marca trwa trzy dniowe, barwne, święto na cześć patrona wyspy Marettimo – świętego Józefa, to wydarzenie jest obchodzone również na Favignanie i na Levanzo. To czas muzyki, wystawianych ołtarzy i wyspiarskich delicji, których z pewnością grzechem byłoby nie skosztować.

Oprócz tego w maju i we wrześniu odbywają się regaty – jedne  ze słynniejszych w całych Włoszech.

Wyspy Egadzkie  – na spotkanie z pelikanem, orłem, a nawet sępem

Na piesze wędrówki po lasach i pagórkach wysp warto wybrać się, choćby ze względu na możliwość bliskiego kontaktu z dziką i często spotykaną jedynie w telewizorze naturą.

Tutaj na wyspach swój dom ma wiele drapieżnych ptaków, zaobserwować polującego jastrzębia, czy zaliczanego do wymarłych gatunków orła południowego a nawet sępa nie będzie trudno.

Wystarczy, że zachowamy ciszę i będziemy bardzo uważni podczas wycieczek. Wyspy Egadzkie to również dom pelikanów, flamingów, żurawi i bocianów.

Również morze zachwyci nas wielobarwnymi i egzotycznymi rybami. Skorpeny, mątwy, sargusy i papużaki afrykańskie, a nawet ośmiornice.

Ze względu na to, że Wyspy Egadzkie są objęte ochroną, w niektórych strefach żyją walenie, delfiny czy rzadkie okazje żółwi.

Przeczytaj także informacje o wyspach: Favignana, Marettimo, Levanzo.

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych miastach Sycylii:

Przewodnik po Sycylijskich wyspach:

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Caltanissetta

Favignana

Następny

Dodaj komentarz