Wyspa Lipari

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Główną wyspą archipelagu jest Lipari – wyspa, na którą przypływają największe promy z Palermo, Milazzo czy Neapolu, ale także najbardziej tętniąca życiem.

Wyspa Lipari – wielkość

Na powierzchni 37 km2 mieszka około 14 000 ludzi. To właśnie tu najszybciej znajdziemy hotele czy pokoje do wynajęcia. Na Lipari wypoczniemy też na piaszczystej plaży, a także znajdziemy nocne kluby, restauracje czy kawiarnie.

Co zwiedzić i zobaczyć na wyspie Lipari?

Spacer po Lipari warto zacząć od starego miasta, gdzie odkryjemy resztki średniowiecznej kultury, wraz z termami z II wieku p.n.e., a także budynki jeszcze z czasów epoki brązu.

Dopływając statkiem, z pewnością nie przeoczymy wznoszącego się nad miastem wzgórza, gdzie znajduje się zamek i katedra San Bartolomeo z XVI wieku.

Tam, gdzie dziś stoi zamek, kiedyś znajdował się grecki Akropolis, potem mur. Z placu Piazza Massini mijamy najpierw hiszpańskie fortyfikacje, grecką wieżę i średniowieczne budynki, aż do wnętrza cytadeli.

Natomiast na obiad, włoskie espresso czy wyjątkowe lody zapuśćmy się na Corso Vittorio Emanuele. Ulica ta łączy ze sobą dwa porty w Lipari – Marina Corta i Marina Lunga.

Będąc na Lipari obowiązkowo należy wejść do muzeum archeologicznego, które należy do jednego z najważniejszych w całych Włoszech.

Tutaj zebrane są ślady historii od starożytnych Greków aż po czasy nowoczesne. Ciekawym zbiorem są też wraki statków.

Godziny otwarcia Muzeum archeologicznego na wyspie Lipari

Muzeum znajduje się na ulicy via del Castello i jest czynne od 9: 00 do 18: 00 i w dni wolne od 9: 00 do 13:30.

Wstęp kosztuje 6 Euro, dla dzieci i młodzieży jest darmowy, a dla osób w wieku 18 – 25 lat z 50% ulgą. W zimę muzeum otwarte jest tylko po uprzedniej rezerwacji.

Pięknym miejscem na Lipari jest również zatoka Canneto. Jeśli chcemy mieć najpiękniejszy widok, to warto dojechać do punktu widokowego Quattrocchi, znajdującego się trzy kilometry na zachód od miasta. Tam rozciąga się najpiękniejsza panorama w całym Lipari – z południowej strony szare, ogromne klify wpadają do morza, a na horyzoncie unoszą się chmury uśpionego wulkanu z sąsiedniej wyspy.

W sierpniu w Lipari jest najbardziej gwarno, kolorowo i tłumnie, kiedy odbywa się procesja na cześć patrona San Bartolomeo. To najważniejsze wydarzenie na całym archipelagu. Oprócz tego w Lipari organizowany jest festiwal folklorystyczny, na którym obecni są artyści z całego świata.

Poznaj bliżej wyspy Liparysjkie i przeczytaj o:

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Wyspy Liparyjskie

Salina

Następny

Dodaj komentarz