Sycylia – najbardziej atrakcyjne wycieczki

, , , , , Tagi , , , , , , ,

Sycylia, czyli największa wyspa położona na Morzu Śródziemnym jest popularnym celem dla wielu turystów z Polski i innych zakątków świata. Typowy śródziemnomorski klimat sprawia, że zima jest łagodna i wilgotna, a lato gorące i suche. Dlatego Sycylia jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku w dowolnym miesiącu roku. Samoloty lądują na trzech lotniskach – w miastach Palermo, Katanii i Trapani. W związku z tym w łatwy sposób można dostać się w dowolne miejsce Sycylii. Każdy jej zakątek oferuje fantastyczne widoki i historyczne miejsca do zwiedzania. Aby ułatwić podróżnikom ustalenie planu wycieczki, wszystkie najbardziej interesujące miejsca zostały zebrane poniżej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wycieczki z Palermo

Palermo to turystyczna stolica Sycylii. Zwiedzanie północy wyspy należy zacząć właśnie od Palermo, szczególnie, że dla wielu osób będzie to miasto, w którym wyląduje ich samolot. Najstarszym zabytkiem wartym zobaczenia jest Pałac Normanów, we wnętrzu którego znajduje się słynna Kaplica Palatyńska (wł. Cappella Palatina). Równie majestatycznym, monumentalnym zabytkiem, pochodzącym z przełomu XI i XII wieku jest Katedra Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Palermo,. Tutaj znajdują się grobowce królów. Warto poświęcić również sporo czasu na obejrzenie pozostałych zabytkowych kościołów Palermo: romańskich San Cataldo, La Martorana oraz Kościoła pod wezwaniem Świętego Jana od Pustelników. Z zabudowy dziewiętnastowiecznej zachwycają teatr miejski Politeana oraz gmach opery Teatro Massimo di Palermo. Niezwykle interesującym punktem na mapie miasta Palermo jest średniowieczny, kamienny most Ponte dell’Ammiraglio, czyli Most Admirała.

Poza zwiedzaniem zabytkowych budowli Palermo, warto przespacerować się po mieście. Najważniejszym punktem starego miasta jest plac Quattro Canti, gdzie krzyżują się dwie główne drogi Palermo. Z czterech stron plac otoczony jest podobnymi kamienicami, które różnią się od siebie przy bliższym spojrzeniu na fasady. Niedaleko znajduje się Fontanna Wstydu – składają się na nią posągi nagich mężczyzn z pourywanymi nosami. Polecamy teżjako miejsce na spacery tętniący życiem port, do którego wpływają różnej wielkości jednostki.

Wycieczki z Palermo: Cefalu, Monreale i Carini

Z Palermo można pociągiem wybrać się na wycieczkę do Cefalu, miasteczka leżącego u stóp potężnej skały La Rocca. Na szczycie La Rocca znajdują się megalityczna świątynia Diany, ruiny średniowiecznego zamku i pozostałości po starych fortyfikacjach. W Cefalu warto również zwiedzić okazałą katedrę Duomo di Cefalu, znana z bizantyjskiej mozaiki przedstawiającej Chrystusa Pantokratora. Wstęp do katedry jest bezpłatny. Cefalu to również piękna, piaszczysta plaża.

Autobusem można dojechać do Monreale. Stoi tam archikatedra Santa Maria Nuova, nosząca honorowy tytuł papieski bazyliki mniejszej. Katedra szczególnie zainteresuje miłośników archeologii i historii sztuki. Łączą się w niej trzy odmienne style: normandzki, arabski i bizantyjski. Bogato zdobiona budowla jest również niezwykle okazała – zajmuje powierzchnię około 4000 metrów kwadratowych.

Interesującą wycieczką, szczególnie dla najmłodszych, będzie jazda do oddalonego o kilkanaście kilometrów od Palermo miasteczka Carini. Jedną z jego największych atrakcji jest Biopark Sycylia – spory ogród zoologiczny, w sezonie otwarty nawet do godziny 20:00. Dorośli turyści z kolei na pewno docenią widok na panoramę Carini, rozciągający się z murów zamku w Carini.

Sprawdź rekomendowane hotele w Palermo!

Wycieczki z Trapani

Stare miasto Trapani składa się głównie z budynków powstałych w średniowieczu i czasach nowożytnych. Na tle miasta najbardziej wyróżnia się bazylika sanktuarium Madonny z Trapani. Wewnątrz świątyni można zobaczyć czaszkę świętego Alberta z Trapani, relikwie Klemensa, biskupa Ankary oraz naturalnej wielkości marmurowy posąg Madonny z Trapani. Interesujący widok przedstawia również dwunastowieczny Castello di Terra, zamek leżący u ujścia kanału łączącego Morze Tyrreńskie z portem. Obecnie nietknięta pozostała wyłącznie północno-zachodnia ściana zamku.

Wzgórze Erice i plaże Marausy

Nad miastem Trapani wznosi się wzgórze Erice z niewielkim miasteczkiem o tej samej nazwie. Turystów do Erice przyciągają ruiny świątyni Wenus Erycyńskiej, panorama miasta Trapani, rozciągająca się ze szczytu urwiska oraz widok na wyspy Egady. W bezchmurny, przejrzysty dzień z góry Erice można dostrzec wybrzeże Tunezji.

Najpiękniejsze plaże w okolicy Trapani znajdują się 9 kilometrów na południe od miasta, w miejscowości Marausa. Z plaż w Marausie widoczne są wyspy Egady. Marausa znajduje się przy węźle autostradowym, który prowadzi bezpośrednio do lotniska w Trapani. Ciekawostką turystyczną w Marausie jest wrak rzymskiego statku, odkryty w 1999 roku w odległości stu pięćdziesięciu metrów od wybrzeża.

Riserva dello Zingaro

Na północny wschód od Trapani, na powierzchni 1600 hektarów, rozciąga się Riserva dello Zingaro (dosłownie Rezerwat Cygana). To jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych Włoch, z pięcioma oznakowanymi szlakami pieszymi. Riserva dello Zingaro można zwiedzać wyłącznie pieszo, ale park ma doskonale zorganizowane trasy. Najkrótszy szlak ma długość 6 kilometrów. Najłatwiejszy wiedzie nad brzegiem morza, natomiast najtrudniejszy prowadzi na wzgórze o wysokości 900 metrów nad poziomem morza.

Wszędzie rozstawione są znaki, które wskazują kierunek najbliższego schronu, ujęcia wody, terenu piknikowego czy parkingu. Pośród skalistych formacji rezerwatu można znaleźć wiele zapierających dech w piersiach grot i muzeów. Do rezerwatu warto wybrać się samochodem od strony miejscowości San Vito Lo Capo. Drugie wejście znajduje się od strony Scopello, dokąd można dotrzeć autobusem. Wstęp na teren rezerwatu jest płatny i na nie ma w nim żadnego punktu gastronomicznego, dlatego warto zabrać ze sobą własny prowiant. Ale to właśnie tam rozciągają się jedne z najpiękniejszych plaż Sycylii, z których można korzystać i wchodzić do przejrzystej wody. Istnieje również możliwość wybrania się na całodzienną wycieczkę statkiem pływającym wzdłuż rezerwatu.

Sprawdź rekomendowane hotele w Trapani!

Wycieczki z Katanii

Usytuowana u stóp wulkanu Etna Katania jest siódmym największym miastem Włoch. Stare miasto Katanii jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na świetnie zachowaną architekturę barokową. Symbolem miasta jest u Liotru, fontanna z posągiem słonia, wykutym przez Giovanniego Battistę Vaccariniego. Nad słoniem wznosi się egipski obelisk z Asuanu.

Ze starożytności zachowały się datowany na II wiek naszej ery grecko-rzymski teatr, rzymski akwedukt i Forum Romanum, które zdecydowanie warto zobaczyć. Z kolei najpiękniejszą budowlą wzniesioną w stylu barokowym jest bazylika archikatedralna świętej Agaty z Katanii, stojąca przy tym samym placu, na środku którego króluje u Liotru. Poza ogromną ilością kościołów i katedr, w Katanii warto zobaczyć również Pałac Słoni, zaprojektowany przez Vaccariniego, w którym obecnie obraduje Rada Miasta, Castello Ursino, który w XIII wieku był siedzibą króla Fryderyka III czy teatr Massimo Bellini.

Taormina – perła wschodniego wybrzeża Sycylii

Będąc na wschodnim wybrzeżu Sycylii, można wybrać się na wycieczkę do miasteczka Taormina. Jej najsłynniejszym zabytkiem jest Teatr Grecki – panorama rozciągająca się z widowni teatru zaliczana jest do najpiękniejszych widoków w całej Europie. Warto wiedzieć, że większość najbardziej interesujących miejsc Taorminy rozciąga się wzdłuż głównej ulicy, Corso Umberto I. Spacerując tą ulicą, nie sposób ominąć najpiękniejszego placu miasta, Piazza IX Aprile. Znajduje się przy nim najbardziej znany kościół Taorminy, San Giuseppe, z imponującymi schodami i tarasem widokowym. Taormina jest dość drogim miasteczkiem, dlatego warto je zwiedzić, zatrzymując się w Katanii.

Etna

Obowiązkowym punktem programu wakacji w Katanii powinna być wycieczka na Etnę. Wspinaczka na wulkan dostarcza niesamowitych wrażeń i pamięta się ją przez całe życie. Z Katanii pod Etnę kursują regularne autobusy. Na wysokości około 1900 metrów nad poziomem morza znajduje się parking, hotele i restauracje.Na Etnę można wspinać się z dwóch stron – od strony południowej krajobraz jest surowy, skalisto-piaszczysty, ale jest to droga łatwiejsza. Od północy krajobraz jest bardziej zielony, ale trasa jest trudniejsza. Właśnie od strony południowej kolejka linowa Funivia wynosi turystów na wysokość 2500 metrów n.p.m. Dalsza droga, do punktu widokowego Torre del Filosofo ma długość około 6 kilometrów. Można przebyć ją pieszo lub samochodem. Szlak turystyczny kończy się na wysokości niecałych 3000 metrów – dalsza droga jest możliwa na własną odpowiedzialność. Można zobaczyć aktywny krater centralny, ale wiąże się to ze wspinaczką po bardzo trudnym terenie. Do wspinaczki niezbędne jest dobre, wygodne obuwie sportowe, szczególnie przy planowanym wejściu na szczyt Etny, oraz ciepłe ubranie, ponieważ temperatura może spaść do zaledwie kilku stopni Celsjusza.

Sprawdź rekomendowane hotele w Katanii!

Wycieczki z Syrakuz

Syrakuzy, czyli ojczyste miasto Archimedesa, wpisane są w całości na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście warto zobaczyć przede wszystkim antyczny teatr grecki, o unikalnej, trapezoidalnej widowni. Spore zainteresowanie turystów wzbudza również Ucho Dionizosa, czyli jaskinia o wysokości 23 metrów, słynąca z niezwykłej akustyki. Historyczne centrum miasta to wyspa Ortygia. Warto zobaczyć tu przede wszystkim Piazza Duomo, czyli plac katedralny z katedrą metropolitalną Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Syrakuzach. Turyści chętnie docierają aż do Placu Archimedesa, gdzie znajduje się tryskająca słodką wodą fontanna Artemidy. To właśnie w tej dzielnicy, nad brzegiem Morza Jońskiego, znajdziemy najlepsze restauracje i kawiarnie z których można podziwiać najpiękniejsze widoki.
Syrakuzy z Katanią łączy autostrada, ale równie dobrze można się przemieszczać pociągiem. Wtedy można zachwycać się przepięknymi krajobrazami wschodniej Sycylii.

Wycieczki – Sycylia południowo-zachodnia

W odległości 40 kilometrów od Syrakuz leży miejscowość Noto, której główna ulica – Corso Vittorio Emanuele. Najważniejszym punktem wycieczki do Noto jest bazylika mniejsza pod wezwaniem Świętego Mikołaja, do które wiodą charakterystyczne, rozłożyste schody. Plaża w Lido di Noto jest czysta, zadbana i przyciąga turystów w sezonie letnim.

Na południe od Noto warto odwiedzić inny park krajobrazowy Sycylii – rezerwat Vendicari. Do rezerwatu prowadzi pięć wejść, przy czym główne zlokalizowane jest w Torre Vendicari. Park rozciąga się na powierzchni prawie 1500 hektarów i zawiera się w nim 8 kilometrów linii brzegowej. Do głównego wejścia rezerwatu nie dojeżdżają autobusy, dlatego w to miejsce warto się udać swoim samochodem. Parking jest płatny, ale samo wejście do parku jest darmowe. Na terenie parku nie ma żadnych sklepów i punktów gastronomicznych, dlatego należy zaopatrzyć się we własny prowiant i zapas wody.

Sprawdź rekomendowane hotele w Syrakuzach!

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Kiedy jechać na Sycylię?

Tanie loty na Sycylię – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz