Wycieczka z Sycylii na Kalabrię

Tagi , , ,

Sycylia to malownicza wyspa leżąca na południu Włoch. Wyspa oddzielona jest od Półwyspu Apenińskiego wąską Cieśniną Mesyńską. Spędzając wakacje na Sycylii warto wybrać się na wycieczkę do Kalabrii. Jak zorganizować wycieczkę na własną rękę? Co warto zobaczyć w Kalabrii? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cieśnina Mesyńska

Cieśnina Mesyńska umożliwia zwiedzenie Sycylii i Kalabrii podczas jednych wakacji. Zaledwie 3 km dzielą wyspę od Półwyspu Apenińskiego. Ten odcinek morski można pokonać dzięki regularnym połączeniom promowymi, które kursują przez cały rok. Podróż promem z Mesyny (Sycylia ) do Villa San Giovanni w Kalabrii zajmuje zaledwie 20 minut.

Widok z lotu ptaka na promy GNV zakotwiczone w porcie w Palermo w największym mieście Sycylii nad Morzem Śródziemnym., licencja: shutterstock/By AsiaTravel
Widok z lotu ptaka na promy GNV zakotwiczone w porcie w Palermo w największym mieście Sycylii nad Morzem Śródziemnym., licencja: shutterstock/By AsiaTravel

Południe Włoch – zwiedzanie Sycylii i Kalabrii

Zarówno Kalabria jak i Sycylia zostały skolonizowane przez Greków już w VIII wieku. To właśnie dzięki Grekom te dwa miejsca w południowych Włoszech mogą się dziś pochwalić jednymi z największych zabytków i atrakcji. Sycylia i Kalabria są bardzo podobne, jeśli chodzi o krajobraz. Tereny gęsto porastają drzewa cytrusowe i oliwne. Rolnictwo odgrywa ważną rolę w gospodarce Sycylii i Kalabrii, dzięki produkcji wina i oliwy z oliwek, a także pomarańczy i cytryn.

Wspólną cechą Sycylii i Kalabrii są krystalicznie czyste morze i malownicze plaże. Można tu znaleźć wiele dziewiczych plaż, prawie bez ludzi. Najlepszym czasem na zaplanowanie wakacji jest okres poza sezonem wakacyjnym. Można wówczas połączyć wypoczynek na plażach ze zwiedzaniem Kalabrii i Sycylii w ramach jednego urlopu.

Kalabria – co warto zwiedzić?

Kalabria to region we Włoszech, pełen zabytków oraz pięknych krajobrazów, który zasługuje na odkrycie. Podczas wakacji w na wyspie warto zorganizować wycieczkę z Sycylii do Kalabrii. Do największych atrakcji Kalabrii należą:

Reggio di Calabria

Reggio di Calabria to prężnie rozwijające się miasto i gmina, które położone jest na zachodnim wybrzeżu w południowych Włoszech. Miasto to jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe regionów Włoch. Leży bezpośrednio naprzeciwko wschodniego wybrzeża wyspy Sycylii, w bliskiej odległości od ruchliwego portu w Mesynie.

Tropea

Tropea jest z pewnością jednym z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących miast w Kalabrii. Kąpiel w błękitnych i czystych wodach, jest wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem. Do największych atrakcji należy piękny, bizantyjski klasztor Santa Maria dell’Isola di Tropea, który został zbudowany na skale.

Park Narodowy Monte Pollino

Park Narodowy Monte Pollino, który w dużej części rozciąga się na terytorium Kalabrii. Tutaj można oddać się ulubionym sportom: raftingowi, przejażdżkom na rowerach górskich, wspinaczce górskiej i wycieczkom speleologicznym.

Stilo

Wycieczka po Kalabrii nie może być uznana za w pełni satysfakcjonującą bez zwiedzenia miasteczka Stilo. Ta mała miejscowość wydaje się odporna na upływ czasu. Jego historyczne centrum jest nadal doskonale zachowane. Jej główną atrakcją jest piękna, bizantyjska świątynia – Cattolica di Stilo.

San Nicola Arcella – Cosenza

Podczas podróży po Kalabrii warto zatrzymać się także w San Nicola Arcella, w prowincji Cosenza. To małe miasteczko posiada wiele atrakcji. Do najważniejszych należą: starożytna wieża obserwacyjna zwana – Torre Crawford i malowniczy łuk skalny o nazwie Arco Magno.

Pentedattilo

Pentedattilo to mała miejscowość, położona na wysokości 250 m n.p.m, na górze Monte Calvario. Ciekawostką jest nazwa miejscowości, która dosłownie oznacza pięć palców. Szczególna nazwa miasta wynika z jego charakterystycznego położenia na górze, która przypomina gigantyczną dłoń.

Crotone

Crotone bywa nazywane „kolebką cywilizacji”. Warto odwiedzić tu m.in.: Narodowe Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Archeologiczne Capo Colonna. W muzeach tych można podziwiać historię starożytną i panowania Greków na tym terenie.

Wschód słońca stary średniowieczny Stilo famos Kalabria widok wsi, południowe Włochy.
Wschód słońca stary średniowieczny Stilo famos Kalabria widok wsi, południowe Włochy., licencja: shutterstock/By Landscape Nature Photo

Sycylia i Kalabria pogoda

Na południu Włoch panuje typowy klimat śródziemnomorski z upalnymi latami i ciepłymi zimami. Na Sycylii panują nieco wyższe temperatury, szczególnie w miesiącach letnich. W Kalabrii latem także jest bardzo gorąco jednak ochłodę przynosi morska bryza.

Kuchnia kalabryjska i sycylijska

Kuchnia kalabryjska i sycylijska są bardzo do siebie podobne. Większość przepisów oparta jest na pomidorach, oliwkach, oliwie z oliwek i kaparach. Bardzo popularnym daniem jest melenzane alla parmigiana – pieczone bakłażany w sosie pomidorowym. Kuchnia kalabryjska jest nieco bardziej pikantna, ponieważ dodawana jest papryka chili.

Jak dostać się z Sycylii do Kalabrii?

Z Sycylii do Kalabrii najlepiej przepłyną promem. Bezpośrednio z Mesyny do Villa San Giovanni kursują przez cały rok promy osobowe i samochodowe. Czas trwania podróży promem z Mesyny do Villa San Giovanni jest krótki i wynosi około 20-30 minut. Dlatego też warto wynająć samochód na Sycylii i wybrać się na wycieczkę po Kalabrii. Koszt wynajmu samochodu we Włoszech to około 80 euro/dzień. Aby zabrać samochód na pokład, należy pamiętać, aby być w porcie około godzinę przed wypłynięciem. Koszt przeprawy z samochodem osobowym  wynosi około 50 euro.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Gdzie na Sycylii napijemy się najlepszego wina?

Wynajem apartamentu na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz