Wycieczka na Etnę – co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

Etna- majestatyczne widoki zapierające dech w piersi. Główna atrakcja Sycylii, która góruje nad chmurami i przyciąga turystów z całego świata. Idealne miejsce zarówno na trekking w pełni lata jak i narciarskie szaleństwo zimą.

Etna to najwyższy czynny wulkan Europy. Położony niedaleko Katanii we wschodniej części jednej z piękniejszych włoskich wysp Sycylii. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest  najchętniej odwiedzanym miejscem na wyspie. Za sprawą faktu iż jest aktywny a przy tym posiada ogromną powierzchnię, która skrywa wiele zastygłych rzek lawy, jaskiń i licznych kraterów przyciąga rzeszę turystów. Każdy kto chce zobaczyć ten niezwykły cud natury powinien się do tego przygotować. Jak więc zaplanować wejście oraz ile kosztuje wycieczka na Etnę?

Wycieczka na Etnę – jak się ubrać?

Wycieczka na Etnę powinna zacząć się od odpowiedniego planowaniu wejścia na wulkan. Jest to w dużej części uzależnione od warunków atmosferycznych. Różnią się one w zależności od pory roku jak też wysokości na jaką chcemy docelowo dotrzeć. Gdy pogoda dopisze widoki będą niesamowite lecz jeśli trafimy na dzień gdy będzie mglisto nie będzie można dostrzec wierzchołka wulkanu. Mimo to najlepiej jest się ubrać warstwowo i być wyposażonym w czapkę. Bez znaczenia na jaką wysokość zamierzamy się udać istotne jest odpowiednie obuwie. Szczególnie w wysokie partie wulkanu Etna warto założyć buty z utwardzaną podeszwą. Przy niektórych schroniskach znajdują się wypożyczalnie sprzętu i obuwia gdzie za kilka euro można dobrać odpowiednie dla siebie.

Jeśli naszym celem jest trekking latem na wysokość nie wyższą niż 1500 m n.p.m. warto jest zabrać ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową. Ochroni nas głównie przed wiatrem, który często się zdarza. powyżej tej wysokości najlepiej ubrać się w ciepłą bluzę i cienką kurtkę typu soft shell. Zawsze jednak warto wyposażyć się w czapkę choćby pogoda na dole nie wskazywała takiej potrzeby. Warto również pamiętać o wodzie, jedzeniu, kremie z filtrem, okularach przeciwsłonecznych a zimą również o rękawiczkach.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dotrzeć na Etnę?

Aby zwiedzić same okolice u wulkanu Etna można wypożyczyć sobie rower elektryczny. Możemy też wybrać się na pieszą wycieczkę, która będzie obfitować w piękne widoki. Jeśli jednak planujemy dotrzeć na Etnę mamy kilka możliwości wyboru, nawet niemal bez potrzeby używania własnych nóg. Warto jest dobrać sobie formę naszej podróży do zasobności portfela, możliwości naszych mięśni oraz zdolności trekkingowych. 

Najczęściej podróż do schronisk na Etnie rozpoczyna się w Katanii czyli drugim co do wielkości mieście Sycylii położonym u podnóża wulkanu. Samo miasto jest równie ciekawym miejscem do zwiedzenia. Znajduje się tu między innymi Zamek Ursino, kościół świętego Mikołaja, Plac Katedralny czy Plac świętego Franciszka z Asyżu. Baza noclegowa tego miasta jest znacznie rozbudowana mamy tu wybór od małych pensjonatów, poprzez apartamenty aż po luksusowe hotele. Najtańszą opcją lecz dostępną w naturalny sposób jedynie w ciepłe miesiące jest nocowanie na kempingu. 

Z Katanii na Etnę dostaniemy się autobusem aż na wysokość 1800 m n.p.m. w okolice kraterów Silvestri. Do wyboru mamy transport publiczny, który kosztuje nie więcej niż 4 euro lub 6 jeśli kupimy go w obie strony oraz około 30 euro jeśli skorzystamy z autobusu turystycznego. Wycieczka z przewodnikiem to dodatkowe 40 euro od osoby.  Jeśli interesuje nas wjazd aż na wysokość 2900 m n.p.m. jest to możliwe za pomocą jeepa ale jednocześnie wymaga kolejnych środków i wcześniejszego zaplanowania.  Z wysokości 2000 m n.p.m. odjeżdża natomiast kolejka linowa jej górna stacja znajduje się na wysokości 2500 m n.p.m. stąd możemy wybrać pieszą wspinaczkę lub przejazd.

Kolejka linowa na Etnę

Kolejnym wspomnianym już wcześniej udogodnieniem jest kolejka linowa. Przejazd nią w obie strony kosztuje 30 euro dzieli ona trasę na dwie części stając na niższej i wyższej stacji. Po dotarciu na 2500 m n.p.m. możemy trasę na szczyt pokonać pieszo bez przewodnika jeśli chcemy dotrzeć do krateru Bocca  Nuova lub Nocca Centrale. Jednak gdy chcemy dotrzeć na najwyższy krater Bocca Subterinale musimy wybrać się tam z przewodnikiem lub korzystając z aut terenowych. W tym drugim przypadku również trzeba skorzystać z przewodnika i jest to kwota około 65 euro. Chociaż to nie mało nie brakuje chętnych na tę formę dotarcia na szczyt. 

Zdarza się jednak, że ze względu na złe warunki atmosferyczne nie tylko niczego nie dostrzeżemy ale również nie można zwiedzić samego krateru wulkanu. Niestety tą informacje często można otrzymać dopiero po dotarciu na szczyt. Nie ma jednak się czym martwić niżej położone kratery boczne są równie warte zobaczenia. Można też spróbować lokalnych przysmaków i poczuć klimat tego miejsca. 

Trekking na Etnę

Ze schroniska Rifugio Sapienza znajdującego się na wysokości 1910 m n.p.m. zaczyna się trasa trekingowa, która dzieli się na dwa odcinki. Warto jest wybrać dość strome ale jednocześnie piękne podejście znajdujące się pod kolejką linową. Po jego pokonaniu znajdziemy się na wysokości niższej stacji wyciągu kolejkowego. Z tego miejsca wędrówka biegnie pośród trasy wyznaczonej pachołkami. Chociaż nikt nie zwróci nam uwagi gdy nie będziemy trzymać się wyznaczonej ścieżki szczególnie że sprzyjają temu otwarte przestrzenie. Docieramy tędy aż do wyższej stacji kolejki Torre del Filosofo, z której większość turystów kieruje się na poboczne kratery.

Chcąc udać się do najwyższego krateru Bocca Subterinale na wysokości 3330 m n.p.m. należy wybrać się tam z przewodnikom. Samo podejście do krateru jest dość trudne szczególnie zimą gdy pokryte jest śniegiem. Zwieńczeniem naszych trudów będzie z pewnością niezapomniany widok. Nawet jeśli w niższych partiach wulkanu było pochmurnie to na wysokości głównego krateru zobaczymy wierzchołek Etny otoczony zawieszonymi poniżej chmurami.

Etna zimą

Chociaż Sycylia kompletnie nie kojarzy się ze śniegiem i możliwościami zjazdu dla narciarzy czy snowboardzistów to nie brakuje chętnych do zjazdu z Etny. Mimo iż we Włoszech jest dużo nowocześniejszych stoków narciarskich ze wspaniałymi warunkami do szusowania po białych zboczach. Jest tu wiele stoków narciarskich również tych oznaczonych czerwonym kolorem oraz dwa ośrodki, w których całodniowy karnet w szczycie sezonu kosztuje 30 euro.

Ośrodek północny jest największy i oferuje 10,3 km stoków narciarskich, głównie tych oznaczonych kolorem czerwonym i sięgają aż 2336 m n.p.m., obsługiwane są przez cztery wyciągi.

Ośrodek położony na południowym zboczu wulkanu jest mniejszy ale jego stoki sięgają aż na wysokość 2604 m n.p.m., łączna ich długość to 6,3 km również z przewagą tych czerwonych. Jest tu aż 5 wyciągów w tym gondola.

Wulkan Etna przyciąga wielbicieli zimowego szaleństwa głównie z powodu pięknych widoków. Przysypany śniegiem wygląda niemal jak powierzchnia księżyca. Miłośnicy białego puchu nie zawiodą się niepowtarzalną atmosferą i niesamowitym uczuciem dreszczyku, który towarzyszy zjazdom po największym, aktywnym wulkanie Europy. 

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Tanie loty na Sycylię – co warto wiedzieć?

Jak poruszać się po Sycylii?

Następny

Dodaj komentarz