Dla zobaczenia groźnej i wciąż tajemniczej Etny wiele osób czerwony krzyżyk na mapie Sycylii kreśli właśnie gdzieś w okolicach Katanii. Wschodnia Sycylia jest piękna i warta odwiedzenia, nie tylko ze względu na możliwość dotarcia do wielkiego wulkanu. Nie musisz też planować wyczerpującej podróży samochodem. Do Katanii dolecisz szybko i wygodnie też samolotem. Co zwiedzić i gdzie się wybrać?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Lot samolotem na wschodnie wybrzeże Sycylii
Jeśli rezerwujesz lot do Katanii, to znajdziesz nocleg, również z transferem z lotniska i to w cenie za pokój. To dość dobre rozwiązanie, choć oczywiście do centrum również dostaniesz się komunikacją miejską:
Po lewej stronie po wyjściu z terminala znajduje się przystanek, skąd odjeżdżają w kierunku centrum autobusy linii ALIBUS. Bilet możesz zakupić u kierowcy. Autobus zatrzymuje się w porcie, w centrum oraz przy dworcu głównym. Autobusy odjeżdżają co 25 minut, ale tylko od 4:40 do 24:00.
Gdzie spać w Katanii?
- XX Miglia – 700 m od centrum. Fajna miejscówka z transferem z lotniska i w przystępnej cenie,
- Le Dune Sicili Hotel – nieco dalej od centrum, za to przy plaży i z transferem z lotniska,
- Hotel Manganelli Palace – blisko centrum (około 400 metrów), w pobliżu stacji metra. Hotel organizuje również transfer z lotniska.
Plan wycieczki z Katanii
Wschodnia Sycylia jest dość rozległa, a Katania leży w idealnym jej środku. Dlatego jest idealnym punktem rozpoczęcia wycieczki po wschodniej części wyspy. Jeśli do Sycylii wybierasz się samochodem, to swoją wycieczkę zaczniesz w Mesynie, a zanim dotrzesz do Katanii, przejedziesz przez Taorminę i Acireale.
Nasz pomysł to:
Lecimy samolotem do Katanii. Rezerwujemy nocleg z transferem do hotelu i kolejnego dnia zaczynamy zwiedzanie:
1.
Katania
Katania to dobry punkt, by zaplanować nocleg i na Sycylii zatrzymać się dłużej. W bliskiej odległości znajduje się lotnisko – na Sycylię możesz więc dolecieć samolotem. Urok rajskich plaż pozwoli Ci wypocząć i zaplanować dwa leniwe dni nad lazurem morza, a że z pewnością nie raz zabolą Cię nogi od zwiedzania, to spacer po Katanii rozłóż przynajmniej na dwa dni.
Co koniecznie musisz zobaczyć?
- Castello Ursino – pałac z XIII wieku, w którym znajdowało się później więzienie, a dziś jest muzeum,
- Termy Achilliane i Termy della Rotonda z II i III wieku – nawiązujące do życia starożytnych Greków i Rzymian,
- Piazza del Duomo – na nim znajduje się m.in. fontanna z czarnym słoniem – symbolem miasta i bazylika świętej Agaty – okazała budowla z IX wieku, przebudowana w XVII wieku, kryjąca w sobie wiele ciekawych zabytków i dzieł sztuki, ale również relikwii czy grobów m.in. królów aragońskich,
- Teatr rzymski – dobrze zachowane ruiny teatru rzymskiego, zbudowanego na bazie jeszcze starszego teatru greckiego,
- Kościół San Nicolo – warto zerknąć do środka, gdzie czas odmierza astronomiczny zegar słoneczny o długości 37 metrów z pierwszej połowy XIX wieku,
- Palazzo Biscari – jeden z najwspanialszych i zarazem okazalszych budowli w Katanii.
Kopuła katedry w Katanii na tle wulkanu Etna w śniegu.. Widok miasta Katania z widokiem na wulkan Etna, Sycylia, Włochy. Katania wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO., licencja: shutterstock/By Michal Hlavica
2.
Wschodnia Sycylia – wycieczka na Etnę
Etna jest największym, czynnym wulkanem w Europie. I bez wątpienia jest największą atrakcją właściwie nie tylko wschodniej strony, ale można powiedzieć, że całej wyspy. Jeśli jesteś w pobliżu Katanii, to absolutnie musisz wybrać się na Etnę. Wulkan liczy 600 000 lat a pozostałości po jego wybuchach widać w wielu okolicznych miasteczkach. Całkiem niedawno, bo w 2012 roku również doszło do kolejnego, tym razem małego wybuchu, na szczęście niegroźnego dla mieszkańców Katanii czy sąsiednich wiosek. Tutaj https://sycylia.pl/katania/ przeczytasz, jak najlepiej dojść na Etnę. Na co uważać, wybierając się pieszo, a w jaki sposób zorganizować wycieczkę autobusem albo jeepem.
Jeśli zatrzymasz się w Katanii na dłużej, to być może zainteresuje Cię pełna emocji i wrażeń wycieczka na Etnę, ale o zachodzie słońca? Warto to przeżyć!
3.
Wschodnia Sycylia – Acireale
Zanim dotrzesz do uroczej Taorminy, zajedź jeszcze do Acireale! Już samo położenie na powulkanicznych skałach, zapewnia temu miasteczku niepowtarzalny urok i ciekawą aurę. Acireale słynie z karnawałów i term. Jeśli więc właśnie ulicami miasta przechodzi kolorowy korowód – musisz tam zostać na dłużej! W spokojny dzień odnajdziesz tam również skąpane w złocie i dziełach sztuki kościoły i barokowe budowle. Odpoczniesz i nabierzesz sił w termach, a sielski klimat znaczony gajami oliwnymi i zapachem cytrusów sprawi, że i tu poszukasz noclegu.
Gdzie spać w Acireale?
- Grande Albergo Maugeri – cztery gwiazdki i królewskie śniadanie w dobrej cenie. Hotel usytuowany blisko centrum. Zdecydowanie warto się tutaj zatrzymać.
- Ibis Styles Catania Acireale – rewelacyjny hotel, w dobrej cenie, nieco dalej (około 2,5 km) od centrum, ale za to blisko plaży i z transferem z lotniska.
- La Corte Dei Limoni – blisko centrum i blisko plaży, bez gwiazdek w nazwie, ale za to z rewelacyjnym serwisem i dobrym śniadaniem w niskiej cenie.
3.
Taormina
Jedno z piękniejszych miejsc na całej Sycylii. Tu podreptasz śladami starożytnej Grecji, odkryjesz arabskie budowle warowne i będziesz pod wrażeniem sztuki sakralnej. Taormina nie jest wielkim miastem. To nie Palermo, czy Katania, dlatego samą starówkę Taorminy zwiedzisz w jeden dzień. Co zobaczyć?
- plac Piazza Badia wraz z Palazzo Corvaja – pałac zbudowany za czasów arabskich, pełniący rolę fortecy. Dziś jednak, po tej arabskiej fortecy zachowała się już tylko wieża. Pałac jednak warto odnaleźć, ponieważ w jego wnętrzach mieści się Muzeum Sztuki i Tradycji Sycylii, w którym odkryjesz marionetki, sycylijskie szopki i oryginalne wyroby lokalnych rzemieślników. Na placu znajduje się również kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVI wieku oraz ruiny antycznego Odeonu z czasów jeszcze Imperium Rzymskiego.
- Piazza IX Aprile – plac IX Kwietnia może być kolejnym przystankiem podczas Twojego spaceru po mieście. Tutaj zachwycisz się architekturą barokowego kościoła San Giuseppe i odkryjesz drogę do średniowiecznej części Taorminy. Prowadzi do niej brama będąca również wieżą – Torre dell’Orologio z XII wieku.
- Piazza Del Duomo z XIII wieczną Katedrą Św. Mikołaja i barokową fontanną pochodzącą z XVI wieku,
- starożytny amfiteatr Teatro Greco, pochodzący z III wieku p.n.e. w słoneczny, bezchmurny dzień warto tam dotrzeć również dla samej panoramy, która rozpościera się na Etnę i Taorminę,
- Sanktuarium Madonny w skale – znajdujące się na górze Tauro. To wyzwanie jednak nie dla każdego. Sanktuarium zlokalizowane jest bowiem na wysokości 400 m n.p.m. i prowadzi do niego kręta i stroma ścieżka. Dla rewelacyjnych widoków jednak warto.
Jeśli interesujesz się archeologią i chcesz zgłębić historię Sycylii, to powinieneś zwrócić uwagę również na stanowisko archeologiczne Naxos, które od Taorminy oddalone jest zaledwie 6 km. Dojdziesz tam pieszo, ale możesz wynająć też taksówkę. To teren wykopalisk, które można zwiedzać podczas spaceru wśród oliwnych i cytrynowych gajów.
Wypad do Naxos wydłuży pobyt w Taorminie i wtedy zdecydowanie warto zaplanować tam choć jeden nocleg.
Gdzie spać?
- Villa Greta Hotel Rooms & Suites – 550 m od centrum w dobrej cenie. Villa znajduje się blisko głównych zabytków miasta, a z okien rozciąga się fantastyczny widok na góry i morze. Śniadanie wliczone jest w cenę.
- Villa Sirami – 750m od centrum – całkiem niezła miejscówka ze śniadaniem i niską ceną za nocleg.
Wschodnia Sycylia – plaże w Giardini Naxos
Wschodnie wybrzeże Sycylii jest urokliwe i pełne klimatycznych i romantycznych zakątków. Jeśli dotrzesz do Giardini Naxos, to koniecznie musisz znaleźć się na jednej z rajskich plaż. Już w czerwcu w tym miasteczku rozpoczyna się sezon urlopowy. Na ciągnącym się prawie 3-kilometrowym złotym od piasku dywanie, czekać będą leżaki, parasolki i bary z orzeźwiającymi napojami. Większość plaż jest płatna, znajdziesz jednak miejsca, gdzie koc rozłożysz bez inwestowania dodatkowych paru Euro.
Castelmola
To kolejne małe miasteczko znajdujące się niedaleko Taorminy, którym może pochwalić się Wschodnia Sycylia. Można do niego „wpaść“ z kilkugodzinną wizytą, wypożyczając np. auto w Taorminie, albo rezerwując nocleg w Castelmola, bo jest tam naprawdę cudnie i przyjemnie.
Co zwiedzić w tym sycylijskim raju?
- ruiny Castello – ruiny zamku normańskiego. Warto dojść na sam szczyt, by podziwiać niebiańską panoramę miasta,
- kościół San Giorgio – XVII wieczny kościółek, zlokalizowany na Piazza del Duomo,
Castelmola jest małym miasteczkiem, warto więc zaplanować spacer jego uliczkami, by przybliżyć sobie obraz prawdziwej, mniej turystycznej Sycylii, ale wyjechać do domu też z urodziwą pamiątką czy pysznym, lokalnym winem.
Isola Bella
Jesteś na wschodzie Sycylii? Koniecznie zaplanuj wycieczkę na jedną z piękniejszych, sąsiadujących z Sycylią wysp – Isola Bella. To wyspa, która jest rezerwatem przyrody, prezentującym unikalne egzotyczne walory śródziemnomorskiej roślinności. Niestety nie ma możliwości samodzielnego zwiedzenia wyspy. Będąc w Trapani znajdziesz jednak wiele fakultatywnych wycieczek z przewodnikiem. I zdecydowanie warto zostać tu dłużej, by zapuścić się w zielone rejony Isola Bella. Nie zapomnij o stroju kąpielowym i kremie z filtrem przeciwsłonecznym. Wycieczkę możesz zakończyć na cudownej plaży Mazzaro, gdzie turkus czystej wody morskiej wręcz animować będzie, do spędzenia tam przynajmniej kilku godzin.