Wąwóz Alcantara – praktyczne informacje

, , Tagi , , , , , ,

Planując wakacje na Sycylii możemy mieć pewność, że na wyspie nie zabraknie nam atrakcji. Jedną z nich jest niezwykły twór geologiczny, rezerwat skalny – Wąwóz Alcantara po włosku Gole dell Alcantara. Park botaniczno – geologiczny znajdziemy u stóp wulkanu Etna i to właśnie niszczące działanie lawy sprawiło, że w bazaltowych, wysokich nawet na 50 metrów skałach, utworzyło się koryto rzeki wraz z wodospadami, kaskadami i licznymi zakolami. Jest to jedyny w swoim rodzaju wąwóz, który można zwiedzać na wiele sposobów. Docierają tu amatorzy wspinaczki górskiej, grotołazi i wielbiciele sportów ekstremalnych, kajaków. Wąwóz Alcantara to także miejsce, które wybierają zwykli wczasowicze, spędzających urlop w różnych miejscowościach wypoczynkowych na Sycylii. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dojazd do Wąwozu Alcanatra: autem, autokarem, górską trasą

Do zwiedzania wąwozu warto się przygotować i zarezerwować odpowiednią ilość czasu. Najszybsza droga prowadzi z północno – wschodniego wybrzeża Sycylii. Z Taorminy czy Giarndini Naxos wiedzie malownicza, kręta, górska droga nr SS185 i dotarcie do celu autem zajmie nam ok 30 minut (trasa do 30 km). Górski szlak SS185 prowadzi z zachodniego na wschodnie wybrzeże, jest to nieco ekstremalna trasa, lecz pozwala w pełni cieszyć się widokami dzikiego krajobrazu Sycylii z dominującymi wzgórzami o wulkanicznym charakterze. Dla przykładu, droga z okolic Milazzo do Wąwozu, może zająć do 2 godzin. Jeśli chcemy jechać spokojniej, wzdłuż wybrzeża, wówczas warto wybrać szybszą autostradę przez Mesynę. Z samej Mesyny do Alcantary dojedziemy w zaledwie godzinę. Natomiast dotarcie z Palermo i zachodniego wybrzeża może zająć ok 3 godzin i jest to znacznie dłuższa wyprawa, którą warto zaplanować np. z dodatkowym noclegiem i zwiedzaniem ciekawych miejsc na trasie. 

Parking dla samochodów i autokarów znajduje się blisko wejścia do rezerwatu. Wybierając transport publiczny, mamy do dyspozycji autobusy z Giardini Naxos, które dowiozą nas do wrót wąwozu. Szlaki turystyczno – edukacyjne są dobrze oznaczone. Nie brak w pobliżu restauracji, gdzie można zjeść i odpocząć przed lub po zwiedzaniu wąwozu. 

Zwiedzanie wąwozu dla wygodnych turystów i amatorów sportów ekstremalnych

Plusem zwiedzania Wąwozu Alcantara jest wiele możliwości dla osób o wydawałoby się skrajnie różnych potrzebach. Wstęp do Parku Geologiczno – Botanicznego kosztuje 13 euro, dla osób powyżej 65 roku życia 11 Euro, dla dzieci w wieku 6-12 lat: 9 Euro. Bilet rodzinny to 30 Euro. Grupa zorganizowana, licząca minimum 10 osób – wstęp 11 Euro za osobę. Wąwóz można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Dostępne są także trasy o różnej skali trudności: trekkingowe, ekstremalne i kajakowe.

Wybierając na cel wycieczki Wąwóz Alcantara warto zabrać ze sobą buty ochronne. Taką funkcję powinny spełnić przynajmniej solidne sandały z grubszą podeszwą. Będą potrzebne do zabezpieczenia stóp przed kamieniami. Można też wypożyczyć długie, rybackie kalosze. W sezonie turystycznym, przy ładnej pogodzie. W wielu miejscach można moczyć nogi na boso, bez osłony. Woda dla amatorów kąpieli sięga nie wyżej niż do kolan. Jednak, jeśli planujemy wędrówkę wzdłuż wąwozu, przedzierając się przez kaskady, półki skalne i ostre krawędzie bazaltowych ścian, warto postawić na dodatkową ochronę. Dla grup o wyższym stopniu trudności obowiązują kaski i obuwie ochronne. Te środki bezpieczeństwa ustrzegą przed przemrożeniem, gdyż woda na większej głębokości jest lodowata.

Obserwacja przyrody w Narodowym Parku Alcantara

Zwiedzanie wąwozu można połączyć zarówno z wędrówką w dole rzeki, pomiędzy bazaltowymi ścianami, jak i po górskich obrzeżach. W wysokich partiach Wąwozu znajdują się punkty widokowe. Można podziwiać panoramę krajobrazu wulkanicznego, wzgórza porośnięte mieszanką roślin tropikalnych, śródziemnomorskich i pustynnych.

Park Narodowy Alcantara obfituje w rosnące naturalnie gatunki roślin, kaktusów, krzewów. Nie brak tu migdałowców, oleandrów, jaśminów i storczyków. To wspaniała sceneria na sesję fotograficzną na niezwykle klimatycznym, niepowtarzalnym tle. Widoki, jakie roztaczają się z różnych miejsc na skraju Wąwozu, nie mają sobie równych i bez wątpienia są esencją sycylijskiej przyrody.

Planując wycieczkę i zwiedzanie Wąwozu Alcantara, warto przeczytać informacje na stronie Narodowego Parku Alcantara. Treści dostępne są w języku angielskim, niemieckim i włoskim. Także w Taorminie i innych miejscowościach wypoczynkowych, uzyskamy praktyczne informacje np. w punktach obsługi turystów.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Marzamemi na Sycylii

Najlepsze noclegi w Palermo – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

Następny

Dodaj komentarz