Wyspa Vulcano

Widok z wyspy Vulcano na Wyspy Liparyjskie o zachodzie słońca. Lipari archipelag, licencja: shutterstock/By Alfiya Safuanova

To trzecia pod względem wielkości wyspa na archipelagu i zarazem jedna z najdziwniejszych. Wszystko za sprawą uśpionego wulkanu, który w każdej chwili może wybuchnąć. To, ale również egzotyczna roślinność, która porasta tę wyspę, czyni ją bardzo atrakcyjną dla turystów. Uroku … Zobacz więcej »

Stromboli

Zachód słońca na Stromboli, Włochy, licencja: shutterstock/Autor DDiego Fiore

Jak już w 1773 roku pisał szkocki podróżnik Patrick Brydone, Stromboli jest uważana za największą latarnię morską. I rzeczywiście tak jest, ponieważ Stromboli to właściwie jeden wielki czynny wulkan, o permanentnej aktywności. Z czynnego krateru uchodzą nie tylko gazy, ale … Zobacz więcej »

Filicudi i Alicudi

Filicudi i Salina na tle, Wyspy Liparyjskie, Sycylia, Włochy.

Bardziej na zachód znajdują się dwie małe wysepki – Filicudi i Alicudi. Na Alicudi, gdzie mieszka niespełna 100 mieszkańców, nie znajdziemy nawet drogi. Tam czas jakby się zatrzymał, nie ma wielkich hoteli czy ośrodków wypoczynkowych, a nasze bagaże zostaną powiezione … Zobacz więcej »

Panarea

Widok wyspy Panarea z typowymi białymi domami, Wyspy Liparyjskie, Sycylia, Włochy., licencja: shutterstock/By EEugeniaSt

Kolejną zieloną i słoneczną wyspą idealną na wakacje na Sycylii jest Panarea – najmniejsza wyspa na archipelagu. Ulubione miejsce elit północnych Włoszech. W głównej miejscowości San Pietro znajdują się piękne hotele i ośrodki wypoczynkowe, trzeba jednak nastawić się na wysokie … Zobacz więcej »

Salina

Sunset on the beach in Salina Island

Jeśli uciekamy od zgiełku w Palermo, Mesynie czy Neapolu, to mińmy Lipari i zacumujmy na Salinie – drugiej pod względem wielkości wyspie na archipelagu. Kojąca zieleń wyspy, spacer wśród wodnych akwenów i egzotycznej roślinności to pozostałości po wygasłych już wulkanach. … Zobacz więcej »

Wyspa Lipari

Widok na Marina Corta, mniejszy port w głównym mieście Lipari, największej z Wysp Liparyjskich, licencja: shutterstock/Autor Marco Rubino

Główną wyspą archipelagu jest Lipari – wyspa, na którą przypływają największe promy z Palermo, Milazzo czy Neapolu, ale także najbardziej tętniąca życiem. Wyspa Lipari – wielkość Na powierzchni 37 km2 mieszka około 14 000 ludzi. To właśnie tu najszybciej znajdziemy … Zobacz więcej »

Wyspy Liparyjskie

Co obowiązkowo trzeba zrobić będąc na wakacjach na Sycylii? Z pewnością zwiedzić Etnę, posmakować pysznej kuchni śródziemnomorskiej i popłynąć na cudowne z natury Wyspy Liparyjskie. Stworzone z kipiącej lawy wulkanicznej, kształtowane wiatrem i rozpieszczone przez naturę są całkiem różne od … Zobacz więcej »

Linosa

Widok typowej winiarni Linosa o nazwie Dammuso, licencja: shutterstock/by bepsy

Druga, mniejsza od Lampedusy wyspa Linosa znajduje się jakieś 167 kilometrów od Sycylii i około 30 km od Lampedusy. Właściwie, kto trafi na Linosę, może zaplanować również wycieczkę na Maltę, bo odległość między tymi dwoma wyspami wynosi tylko 118 kilometrów. … Zobacz więcej »