Wakacje na Sycylii – 5 najważniejszych porad

Tagi , , , ,

Sycylia bez wątpienia jest jednym z bardziej urokliwych miejsc i to na całej Ziemi. To wyspa która zaskoczy Cię pięknem przyrody, okazałością i przepychem architektury i niebiańską wręcz kuchnią. Brak parkingu w centrum miasta, wysoki rachunek za małą pizzę czy plaża, do której nie ma dojazdu, mogą Ci jednak skutecznie utrudnić albo nawet zepsuć urlop. O czym więc pamiętać, wybierając wakacje na Sycylii?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Auto, pociąg, czy autobus? – jak dotrzeć na wakacje na Sycylii?

Można autem, można pociągiem, można nawet autokarem, jednak najszybciej i najprościej będzie samolotem. Możesz wykupić lot do Katanii bądź Trapani i stamtąd planować już zwiedzanie wyspy. Nie kieruj się jednak jedynie dojazdem na samą Sycylię, ale weź pod uwagę również to, jak zamierzasz spędzić czas na wyspie. To będzie mieć kolosalne znaczenie, zwłaszcza jeśli chcesz odwiedzić kilka miast. Dlaczego?

wakacje na Sycylii przelot
  • komunikacja publiczna – oczywiście w Palermo, Katanii czy Syrakuzach autobusy i pociągi funkcjonują bez zarzutu, ale w mniejszych miasteczkach możesz już mieć problem z podróżowaniem z punktu A do punktu B. Komunikacja między mniejszymi miejscowościami jest dość utrudniona i tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się samochód.
  • Lot samolotem i co potem? – tu warto dobrze ułożyć sobie plan. Nie będzie to trudne, bo większość połączeń sprawdzisz online.Unikniesz zaskoczenia, zwłaszcza przy szukaniu połączeń na dłuższych odcinkach. Częste przesiadki, długie przestoje, powodują, że np. podróż z Palermo do Syrakuz może trwać nawet sześć godzin. Co zatem wybrać? Lepszym rozwiązaniem są tutaj autokary. Dalekobieżnym autobusem z Palermo do Syrakuz dojedziesz w 3,5 godziny. Co ważne podróż autobusem jest również tańsza.
  • własnym lub wynajętym samochodem? – to dobra opcja, jeśli chcesz objechać całą wyspę i masz na to tylko tydzień czasu. Kiepska, jeśli planujesz zatrzymać się w konkretnym, mniejszym mieście. Auto jest idealne, jeśli chcesz zobaczyć wszystkie zabytki, nawet te w większej odległości, albo przeczytałeś, że 40 km od Twojej miejscowości znajduje się iście rajska plaża. Przemyśl sprawę jednak dobrze, abstrahując od wąskich ulic i sytuacji mrożących krew w żyłach, kiedy na ostrym zakręcie mijasz się z autobusem, to pamiętaj, że ulice we Włoszech są często w remontach, a na dodatek są rejony, gdzie na dłuższej trasie nie uraczysz ani jednej stacji benzynowej. Stan dróg jest również kiepski, a dziury takie, że może dojść nawet do poważnego uszkodzenia pojazdu. Ponadto drogowskazy bardziej mylą, niż wskazują drogę, rozsądnym wyjściem jest więc korzystanie np. z mapy Google. Co jest dobrym rozwiązaniem, to zostawienie auta na czas urlopu w bezpiecznym miejscu, np. w Trapani albo w Palermo – przy porcie znajdują się garaże, które wynajmowane są dla turystów.

2. Jak płacić na Sycylii – gotówka czy karta kredytowa?

Z pewnością wiele czytałeś o drobnych kieszonkowcach, którzy zwłaszcza w większych miastach tylko czyhają na Twój portfel czy telefon. Wszędzie ostrzegają, by podczas urlopu na Sycylii nie nosić większej gotówki przy sobie. I to dobra rada, zwłaszcza, że na Sycylii spokojnie w większości miejsc zapłacisz kartą bankomatową albo podejmiesz mniejsze kwoty z bankomatu. Nie musisz więc wymieniać większej kwoty Euro przed wyjazdem. Bankomaty na Sycylii najczęściej dostępne są w bankach i placówkach poczty.

wakacje na sycylii płatność

3. Gniazdka elektryczne – na wakacje na Sycylii możesz potrzebować przejściówki

Na Sycylii stosuje się trzy różne gniazdka sieciowe i niestety dość rzadko te, które funkcjonują w Polsce, czy np. w Niemczech. Trzy pionowo ułożone otwory mogą nas nieco zaskoczyć, zwłaszcza jeśli po całej podróży koniecznie potrzebujemy naładować telefon czy tablet. Oczywiście na wyspie też kupimy specjalne przejściówki, trzeba jednak pamiętać, że sklepy z elektroniką znajdują się najczęściej gdzieś na uboczu miasta, a w zwykłych sklepach adapterów może nie być. Warto więc jeszcze przed urlopem, zaopatrzyć się w przejściówkę. Bez problemy dostaniemy takie na dobrze zaopatrzonej stacji benzynowej bądź w sklepie RTV/AGD.

4. Czego nie wolno na Sycylii?

Jeśli planujesz odwiedzić sycylijskie kościoły, to musisz pamiętać o właściwym ubraniu – do świątyni nie wolno wejść z odsłoniętymi ramionami i spodenkami czy spódniczkami, które nie przykrywają kolan. Jeśli nosisz koszulkę z cienkimi ramiączkami, to przed kościołem otul się szalem, bądź załóż dodatkowy t – shirt. Dozwolone są natomiast koszulki z szerokimi ramiączkami.

Jeśli kupujesz coś na plaży, to musisz pamiętać, że od 2017 roku jest zakaz kupowania od obwoźnych handlarzy, którzy nie posiadają właściwej licencji. Przyłapani na takich zakupach, mogą mieć najdroższe wakacje pod słońcem – kara bowiem wynosi od 100 aż do 7000 Euro.

Także jeśli ktoś na plaży oferuje Ci masaż za drobną opłatą, to musisz pamiętać, że jest to zabronione.

W restauracjach najczęściej wystawiany jest rachunek na cały stolik. Jeśli więc wybieracie się ze znajomymi do restauracji, musicie pamiętać, że kelner nie podzieli rachunku na dwie rodziny, tylko przyniesie jeden wspólny.

pizza-sycylia

5. Opieka medyczna na Sycylii

Jadąc na Sycylię, potrzebujesz EKUZ – czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ta karta zapewni Ci bezpłatny dostęp do usług medycznych, ale tylko tych, które również bezpłatnie oferowane są obywatelom wyspy. Jeśli chcesz mieć pewność, że przy zwykłej grypie czy bólu zęba nie wyjedziesz z rachunkiem na paręset Euro, to wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Tutaj zwróć uwagę na sumy gwarantowane, oraz zakres ubezpieczenia. Szczególnie zwróć uwagę na kwestię sportów ekstremalnych, jeśli na Sycylii zamierzasz np. nurkować, ścigać się na quadach bądź wypróbować paralotnię. EKUZ pozwoli darmowo skorzystać ze szpitala, ale jeśli przytrafi Ci się wypadek np. podczas wspinaczki górskiej, to za transport i udzielenie pierwszej pomocy, szpital wystawi już całkiem niemały rachunek. We Włoszech, podobnie jak w Polsce najszybciej uzyskamy termin w prywatnej placówce. Te z kolei na EKUZ nas nie przyjmą – za wizytę trzeba zapłacić, jednorazowo nawet około 150 Euro. Dlatego ubezpieczenie się przydaje, zwłaszcza z Assistance. Jednakże ubezpieczenie zdrowotne to nie jedyne, które warto posiadać. Przydaje się także polisa OC, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi. Uszkodzony rower, telewizor, zarysowany samochód – koszty mogą być dość wysokie. Posiadając polisę OC, scedujemy je na ubezpieczyciela.

Wakacje na Sycylii – wybierz najlepsze oferty!

Porównaj ubezpieczenia turystyczne w naszej wyszukiwarce:

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Wspinaczka na szczyt Monte Cofano – jak zaplanować trekking na Sycylii

Taormina, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, dojazd

Następny

Dodaj komentarz