Ustica

Redaktor: (Korektor: ---) Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Najmniejsza, ale zarazem chyba jedna z piękniejszych wysp, należących do Sycylii. By poznać tę wyspę i jej czarujące zakątki, wystarczy zaplanować spacer, bądź wypożyczyć rower, ponieważ powierzchnia wyspy liczy zaledwie 8 kilometrów kwadratowych. Na próżno tam szukać piaszczystych plaż, ale jeśli nurkowanie jest naszą pasją, to na Usticę zdecydowanie warto się wybrać.

Ustica – historia i położenie

Ustica znajduje się około 67 kilometrów od Palermo, skąd też najszybciej promem czy wodolotem dostaniemy się na wyspę. Pierwotnie wyspa nosiła nazwę Osteodes, co po włosku wymawia się ossario, a znaczy kostnica.

Nazwa ta odnosiła się stricte do 6000 szkieletów kartagińskich buntowników, znalezionych przez Greków po zajęciu wyspy. Kolejna nazwa – Ustum wywodziła się z łaciny i dotyczyła powulkanicznego charakteru wyspy – spalonej ziemi i czarnych skał, wyspa bowiem jest szczytem wygasłego wulkanu.

Samotna, otoczona skałami i oferująca w wielu jaskiniach i grotach schronienie, Ustica była idealnym celem nie tylko dla Rzymian, czy Arabów, ale również dla piratów, którzy przez wiele lat mieli tam swoją kryjówkę. Zanim wyspa stała się częścią Sycylii, należała do monarchii burbońskiej.

Wakacje na wyspie Ustica? – gdzie zarezerwować nocleg?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty na wyspie Ustica w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje na wyspie.

Sprawdź nasze rekomendacje!

Na wyspę koniecznie bez samochodu!

Wyspa nie jest duża, dlatego z pewnością nie ma potrzeby ani wynajmowania samochodu, ani przyjeżdżania własnym. Przydatny może być za to rower z napędem elektrycznym, zwłaszcza, że na wyspie znajduje się aż sześć stacji do ładowania rowerów. 

Ponadto na wyspie kursują minibusy. Przystanek znajduje się pod ratuszem. W sezonie autobusy kursują co pół godziny. Co jednak jest fajne, nawet jeśli nie ma przystanku, a widzimy nadjeżdżający autobus (pomarańczowe minibusy), wystarczy zamachać ręką, by kierowca zatrzymał się i zabrał nas w dalszą drogę.

Właściwie nie ma znaczenia, w którym kierunku wsiadamy, ponieważ busiki objeżdżają całą wyspę.

Na wyspie wynajmiemy też rower albo skuter, a także zamówimy taksówkę. Wynajęcie skutera czy roweru to koszt około 25 Euro na dzień.

Co zwiedzić na wyspie Ustica?

Właściwie na wyspę możemy wybrać się nawet na jeden dzień, będąc np. w Palermo, skąd promem do wyspy dopłyniemy w maksymalnie trzy godziny. Z pewnością znajdziemy też ofertę szybszego transportu, np. katamaranem.

Wyspa jest naprawdę magiczna, podczas spaceru, możemy trafić między innymi na małe, rodzinne winiarnie, gdzie posmakujemy produkowanego na wyspie wina, znajdziemy plantację kaparów, fasoli czy cytrusów, ale z pewnością odkryjemy również pozostałość po francuskich Burbonach – wieżę wartowniczą Torre di S. Maria, pochodzącą z XVII wieku, gdzie obecnie mieści się muzeum archeologiczne.

Spod samej latarni, co 10 – 15 minut odjeżdża autobus, którym dojedziemy do drugiej wieży wartowniczej i do kąpielisk, co prawda bez piasku, ale za to z łagodnym zejściem do morza.

W drodze powrotnej należy zwyczajnie wsiąść w obojętnie, który autobus, ponieważ każdym dojedziemy do centrum wyspy. Co jednak jest piękne na tej wyspie i kusi, by spędzić tam przynajmniej dwa dni – to niesamowite zachody i wschody słońca.

Malowidła ścienne

Co roku na wyspie odbywa się konkurs na najpiękniejsze malowidło ścienne, dlatego też przemierzając uliczki wyspy, można trafić na wiele ciekawych malatur.

Kolorowe fronty domów, są ciekawym doznaniem podczas spacerów po wyspie.  I niezależnie, w który zakątek wyspy się wybierzemy, na pewno znajdziemy ciekawe obrazy na ścianach.

Spacer do historycznego centrum wyspy

Jeśli dotrzemy do głównego placu na wyspie (Piazza Umberto I) i po lewej stronie miniemy kościół Chiessa di Ferdinando Re, to na ukos w lewo, na lekkim wzniesieniu znajduje się historyczne centrum, z bardzo wąskimi uliczkami i kamiennymi, często bardzo starymi i małymi domami.

Chiesa di Ferdinando Ustica

Villaggio Preistorico dei Faraglioni – wykopaliska archeologiczne

Kierując się od ratusza w północną stronę wyspy, można spacerem w około 30 minut dojść do Villagio Preistorico dei Faraglioni. Tam znajdują się wykopaliska z epoki brązu, zrekonstruowane domy i małe centrum dla zwiedzających.

Villaggio Preistorico dei Faraglioni Ustica

Z Villagio Preeistorico schodami możemy zejść prosto do morza. Dokładnie w miejscowości Colombaia znajduje się prehistoryczna wioska z okrągłymi chatami, jeszcze z czasów epoki brązu. Strefę ochronną dla tej wioski stanowiła potężna ściana, wzmocniona dwoma półokrągłymi wieżami.

Wioska prawdopodobnie uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi.

Muzeum Archeologiczne Case Carabozzello Fosso

W dawnym więzieniu znajduje się muzeum archeologiczne, wraz z eksponatami, znalezionymi w 1300 – 1200 roku p.n.e.w prehistorycznej wiosce Faraglione.

W muzeum wystawionych jest wiele przedmiotów codziennego użytku, jak miski, talerze, małe amfory, czy dzbany. Muzeum zostało w 2005 roku odrestaurowane. Wstęp do muzeum jest wolny.

Wybrzeże wyspy Ustica

Jeśli dojdziemy do postrzępionego, urozmaiconego skalistym frontem i tajemniczymi jaskiniami wybrzeża, to warto zagadać do rybaków, którzy chętnie użyczają małych łódek.

Bez problemu opłyniemy nimi nie tylko dookoła wyspę, ale wpłyniemy również w głąb owych jaskiń. Choć na wyspie nie znajdziemy piaszczystych plaż, to żwirkowe czy kamieniste plaże, jak i łagodniejsze zejścia do morza znajdziemy między innymi na:

–  Cala Sidoti,

Cala Sidoti Ustica

Punta dello Spalmatore,

 al. Faro

Podwodny świat wyspy

Na wyspie znajdziemy z pewnością też wiele grot, z czego warta odwiedzenia jest tak zwana Niebieska Grota (Azzurra Grotta), znajdująca się przy porcie Santa Maria.

Dzięki niezwykłemu załamywaniu się światła, grota jest zawsze oświetlona pięknym, niebieskim blaskiem.

Oprócz tego warta zwiedzenia jest też Grotta delle Barche, do której dojdziemy też od strony lądu, przez sosnowy las. Ścieżka do groty prowadzi wzdłuż zbocza, od wieży Najświętszej Marii Panny (Torre di S. Maria).

By podziwiać piękne egzotyczne gatunki ryb, nie trzeba wypływać szczególnie daleko, już niedaleko brzegu możemy zaobserwować naprawdę barwne okazy.

Jeśli jednak chcemy zanurzyć się w krystalicznie czystych wodach Morza Śródziemnego i poznać wyjątkowy, podwodny świat, to zdecydowanie warto zabrać ze sobą sprzęt do nurkowania, bo cudownych do odkrycia miejsc, znajdziemy z pewnością sporo.

Szkoły nurkowania Ustica

Na wyspie jest też wiele szkół nurkowania, wycieczka na wyspę może być, więc dobrą okazją, by zanurkować po raz pierwszy.

Tę okazję warto wykorzystać, zwłaszcza, że podwodny świat kryje spory kawałek historii wyspy, łącznie z antycznymi budowlami, wrakami statków i z tym, co tworzy sama natura – pięknymi rafami koralowymi.

Szkoły nurkowania i adresy stron www:

https://www.bluedivingustica.it/
https://www.orcadivingustica.com/

Ciekawe miejsca do nurkowania na wyspie Ustica:

Grotta delle Cipree

miejsce znajdujące się w południowo – zachodniej części wyspy. Wejście do jaskini znajduje się na głębokości około 18 – 20 metrów. Do groty można dostać się łodzią z portu głównego w około 20 minut.

Film z nurkowania w Grotta delle Cipree – Ustica

Alghe Bianche

zatoka znajdująca się również w południowo – zachodniej części wyspy. Tutaj woda jest stosunkowo płytka, miejscami zaledwie do 15 metrów głębokości, co czyni to miejsce idealnym, również dla początkujących nurków.

Na dnie zatoki odkryjemy resztki amfor, które zdaniem archeologów nie są jednak pozostałościami po zatopionych statkach, lecz zostały zrzucone do wody bądź opuszczone, co sugeruje bardziej, że w dawnych czasach w tym miejscu odbywał się załadunek statków handlowych.

Do Alghe Bianche również można dopłynąć łodzią z portu w około 20 minut.

Capo Falconieri

zaledwie 5 minut łodzią od portu w kierunku północnego wschodu wyspy znajduje się ulubione miejsce drapieżnych i egzotycznych ryb na wyspie.

To właśnie tutaj na głębokości 20 – 40 metrów możemy z bliska zobaczyć skorpeny, mureny czy homary. Trzeba jednak być ostrożnym, skorpeny zaopatrzone są w jadowite kolce, a ich ukłucie jest bardzo bolesne, a fakt, że skorpeny dobrze wtapiają się w środowisko raf koralowych i nie uciekają przed niebezpieczeństwem, może sprawić, że całkiem przypadkiem nadziejemy się na ich kolce.

Ukłucie jest natomiast bardzo bolesne. W podwodnym świecie znajdziemy też jaskinie, w której mieszkają nie tylko homary, ale również drapieżne kongery.

Grotta Toto

 to jedno z ciekawszych miejsc dla nurków na wyspie. Grota znajduje się w południowo – wschodniej części wyspy. Grota zwana jest też jaskinią stalaktytów i stalagmitów.

Grotta Toto Ustica

Wejście do jaskini nie jest zbyt szerokie, ale łatwe do przedostania się. Podłoże jest częściowo piaszczyste, częściowo muliste, przez co osad nie unosi się do góry, a widoczność jest bardzo dobra.

Zaraz po wejściu do jaskini widoczny jest po prawej stronie duży stalagmit, ale tych nacieków jaskiniowych zobaczymy tam zdecydowanie więcej. Wchodząc do jaskini warto rozglądać się na boki, czasem odpoczywają tam ośmiornice i podpływają graniki wielkie.

Jaskinia znajduje się na głębokości 10 metrów i można się do niej dostać łodzią, w pięć minut od portu głównego.

przylądek “Punta dell’Arpa”

to kolejne ciekawe miejsce na wyspie, które w połączeniu z małymi głazami, jaskiniami i piękną egzotyczną roślinnością (między innymi rzadko spotykane czerwone Gorgonie) tworzy naprawdę magiczne miejsce.

Co jednak zasługuje na szczególną uwagę, to liczne trawy morskie, skrywające egzotyczne, rzadko występujące igliczki.

Nurkować tutaj można nawet na 40 metrów w głąb. Do przylądku dopłyniemy łodzią w 15 minut z portu głównego wyspy.

Grotta dei Gamberi

absolutny hit wśród miejsc do nurkowania. Zaledwie 10 minut łodzią od portu znajduje się na południowym wschodzie przylądek Punta Gelera.

Tutaj mogą się udać również początkujący nurkowie, jednak uwaga, wejście do krewetkowej jaskini znajduje się na głębokości 40 metrów, co wymaga już pewnego doświadczenia w nurkowaniu albo wybrania się w to miejsce z instruktorem.

Sama jaskinia ma 130 metrów długości, nurkowanie w niej może być jednak tak samo fantastyczne, jak i niebezpieczne, ponieważ nie od razu widać wyjście, dopiero niebieska poświata zaczynająca się gdzieś od połowy jaskini pozwala przypuszczać, że zbliżamy się do wyjścia.

Jaskinia jest przestronna – 28 metrów szerokości i 8 metrów wysokości, jednak uwaga wyjście jest bardzo wąskie. Koniecznie na wycieczkę zabierzmy dobrą lampę i nie tylko po to, by rozświetlić przestrzeń, by bezpiecznie trafić do wyjścia, ale by odkryć jak pięknie w blasku lampy migają tysiące błyszczących krewetkowych oczu.

Te malutkie światełka zobaczymy wszędzie, na ścianach, na dnie i na górze. Jaskinia jest bowiem swoistym królestwem krewetek z gatunku Parapandalus narval. Natomiast na samym dnie jaskini spotkać można naprawdę duże okazy małż słodkowodnych, tak zwanej Przyszynki szlachetnej.

Punta Gavazzi Ustica

podwodne muzeum archeologiczne – zdecydowanie warto również i tutaj zorganizować wycieczkę łodzią.

Dojazd trwa około 25 minut, ale zdecydowanie warto, bo na głębokości około 20 metrów, co oznacza, że miejsce jest osiągalne również dla początkujących nurków, znajduje się prawdziwe muzeum archeologiczne, gdzie oprócz wraków statków, odkryjemy kotwice, jak i amfory z rzymskich i nawet jeszcze starszych czasów.

Secca della Columbara

to magiczne miejsce znajduje się zaledwie 700 metrów od północnego wybrzeża Ustici i zdecydowanie jest warte odwiedzenia.

Tylko tam możemy płynąć obok całego stada wielkich barakud czy makreli. Co czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym, to zatopiony wrak 74 metrowego kontenerowca.

Wrak pochodzi z 2005 roku, kiedy to załadowany wielkimi blokami z marmuru rozbił się na dwie części o rafę wybrzeża.

Wrak znajduje się na około 20 metrach pod wodą i zdecydowanie warto zajrzeć do jego wnętrz, gdzie swoje mieszkanie ma wiele morskich stworzeń. Secca della Columbara jest pięknym zakątkiem, ale do odkrywania jedynie dla wprawionych w nurkowaniu osób.

Spacer na górę Monte Guardia dei Turchi

Szczyt Monte Guardia dei Turchi wznosi się jedynie na 248 metrach n.p.m. Wejście jest bardzo łatwe, a na szczyt prowadzi wiele szlaków turystycznych, utkanych pomiędzy egzotyczną i zwłaszcza latem barwną roślinnością wyspy. Na szczycie natomiast można podziwiać panoramę wyspy.

Wycieczka łodzią dookoła wyspy Ustica

Ciekawym przeżyciem może być wycieczka specjalną łodzią, z przezroczystym dnem. Jeśli nurkowanie nie jest naszą pasją, to zdecydowanie warto w porcie odnaleźć oferty takich wycieczek.

Przewodnik oprowadzi nas po ciekawych miejscach, a przez szklana podłogę zobaczymy nie tylko również pełną egzotykę morza, ale również wraki statków.

Jak dotrzeć na wyspę Ustica?

Do wyspy Ustica dostaniemy się promem z Palermo. Przejazd trwa około 2,5 godziny. Jeśli chcemy dotrzeć szybciej znajdziemy też mniejsze statki pasażerskie bądź wodoloty, z ofertą przejazdu na Usticę.

Wodoloty z Palermo na wyspę Ustica

Za przyjazd zapłacimy od 25 Euro wzwyż, w zależności od rodzaju statku i sezonu, w którym na wyspie popłyniemy.

Szczegóły znajdziemy na stronie przewoźników Usticalines bądź Siremar. Jeśli wylądowaliśmy w Katanii, to niestety musimy się kierować najpierw również do Palermo. W ścisłym sezonie wakacyjnym bezpośrednio na Usticę dostaniemy się za to z Neapolu bądź z Trapani (od czerwca do października) czy z wyspy Favignana.

Wszelkie informacje na temat wydarzeń, konkursów czy przejazdów minibusów można uzyskać w Informacji Turystycznej w Centrum Rezerwatu Morskiego, który znajduje się na głównym placu Ustici. Numer telefonu do Centrum: Tel.091 / 8449456.

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych miastach Sycylii:

Przewodnik po Sycylijskich wyspach:

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Ragusa

Czy warto jechać do Cefalu? Piękny zakątek Sycylii czeka…

Następny

Dodaj komentarz