Udaj się na wyprawę po Parco delle Madonie

, Tagi ,

Szukasz ciekawego miejsca do odwiedzenia? Zdecyduj się na Parco delle Madonie. Możesz liczyć na warunki sprzyjające pieszym wyprawom, niezwykłą faunę i florę. Jeśli lubisz otaczać się przyrodą, podziwiać piękne krajobrazy, to jest to dla Ciebie idealna opcja. Parco delle Madonie stanowi wspaniałe miejsce do obserwowania dzikiej przyrody. Masz do wyboru mnóstwo szlaków. Uwielbiają je turyści, obozowicze, miłośnicy przyrody. Przekonaj się osobiście, co ciekawego ma do zaoferowania Parco delle Madonie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Parco delle Madonie – położenie

Parco delle Madonie znajduje się w północnej Sycylii. Jest umiejscowiony na obszarze niewielkiego pasma górskiego, chętnie odwiedzany przez miłośników aktywnego wypoczynku. Jest to regionalny park naturalny we Włoszech, pomiędzy Palermo a Cefalu. Ma powierzchnię 39 972 akrów. To właśnie w przypadku Madonie można mówić o jednych z najwyższych szczytów na całej Sycylii. Do dyspozycji masz aż sześć gór, których wysokość przekracza 1500 metrów. Najwyższa jest Pizzo Carbonara, której nazwa wielu osobom od razu kojarzy się ze znaną włoską potrawą w postaci pizzy. Góra ma prawie 2000 metrów wysokości.

Najlepszym momentem na odwiedzenie Parco delle Madonie jest wiosna i jesień ze względu na sprzyjające warunki pogodowe. Możesz liczyć na łagodną i przyjemną pogodę, czyli bez upałów i niskich temperatur. Wiosną budzi się przyroda do życia, jest więcej zieleni. Łąki pokrywają się kolorowymi kwiatami, brzęczą owady i ćwierkają ptaki. Coraz łatwiej dostrzec różne zwierzęta. Parco delle Madonie można polecić każdemu, kto lubi turystykę trekkingową, konną, rowerową. Do dyspozycji masz mnóstwo schronisk, gospodarstw agroturystycznych, hoteli, restauracji serwujących regionalne przysmaki. Z kolei zima to idealny czas na szaleństwo na stoku. Piano Battaglia jest centrum narciarskim.

Roślinność i zwierzęta w Parco delle Madonie

Fauna i flora w Parco delle Madonie robi wrażenie, jest bardzo zróżnicowana. Możesz liczyć na podziwianie pięknej roślinności i spotkanie rozmaitych zwierząt. W przypadku tego parku jest spora różnorodność biologiczna, co czyni go bardzo atrakcyjnym miejscem turystycznym. Występuje w nim powyżej połowa gatunków typowych roślin sycylijskich. Możesz mieć okazję do zobaczenia rzadkich i zagrożonych gatunków. Warto wiedzieć, że Parco delle Madonie należy do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Znalazła się na liście ze względu na swoją dużą wartość zarówno kulturową, jak i geologiczną.

Będąc w tym niezwykłym miejscu, zobaczyć przepiękne krajobrazy. Widoki zapierają dech w piersiach. Czeka na Ciebie wiele cud natury. Natrafisz na nie podczas pieszych wędrówek. Do wyboru masz liczne szlaki, wystarczy dobrać dla siebie odpowiedni stopień trudności. W przypadku Parco delle Madonie do przemierzenia jest multum ścieżek. Będziesz spacerować pośród bujnych lasów. Ogromne wrażenie robią kaskadowe wodospady. Niezwykle prezentują się także doliny we włoskim parku. W Parco delle Madonie możesz zobaczyć przekrój na wszystkie okresy geologiczne.

Zwiedzanie, czyli co warto zobaczyć w Parco delle Madonie?

W przypadku Parco delle Madonie fascynuje nie tylko fauna i flora. Jest to miejsce, które podziwia się nie tylko ze względu na jego naturalne piękno. Zainteresowanie nim wynika również z jego znaczenia historycznego. Możesz liczyć na to, że trafisz do wielu średniowiecznych wiosek. Mają one tradycyjną architekturę. Zamieszkujący je ludzi żyją w zgodzie z naturą. Będąc w Parco delle Madonie, masz możliwość „przeniesienia się w przeszłość” i zakosztowania życia pozbawionego rozwiniętej technologii. Jest to miła odskocznia. Już samo odkrywanie wiosek sprawia dużą przyjemność.

Do odwiedzenia masz wiele starożytnych kościołów, kamiennych domów. Będziesz spacerować brukowanymi uliczkami. Średniowieczny zamek pomimo upływu czasu nadal robi ogromne wrażenie na turystach. Warto także skosztować lokalnej kuchni, która zapewnia ucztę zmysłom. Parco delle Madonie sprzyja zajęciom na świeżym powietrzu. Możesz uprawiać kolarstwo górskie, jeździć konno, wspinać się po skałach. Warto odwiedzić jaskinie gór Madonie. Największą popularnością cieszą się Jaskinia Wiatru i Jaskinia Kota. Nie można także zapomnieć o odwiedzeniu miasteczka Cellesano znanego z wyścigów indyków.

Jaki wybrać szlak?

Jeśli chcesz poruszać się szlakiem, to najpierw musisz dotrzeć do jego początku. Udaj się do schroniska górskiego Crispi. Znajduje się ono na wysokości ponad 1200 metrów nad poziomem morza. Możesz w nim przenocować, ogrzać się przy ognisku, zjeść coś smacznego. Za najlepsze szlaki uznaje się:

  • Piano Pomo i Sempria, Gratteri – opactwo San Giorgio,
  • Isnello – Pizzo Dipilo – Collesano,
  • Via dei Frati, Tappa 7: Geraci Siculo – Castelbuono,
  • Isnello – Polizzi Generosa,
  • Via dei Frati, Tappa 5: Petralia Sottana – Gangi, Sentiero
  • Italia, V16: Piano Battaglia – Petralia Sottana,
  • Sentiero Italia, V16: Piano Battaglia – Petralia Sottana,
  • Sentiero Italia, V14: Montemaggiore Belsito – Scillato.

Jak przygotować się do przemierzania lasu? Jeśli chcesz poruszać się po lesie, załóż wygodne obuwie z dobrą amortyzacją, wytrzymałe. Ubierz się adekwatnie do aktualnych warunków pogodowych. Ubrania mają być przewiewne, chronić Cię przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Weź ze sobą latarkę, przekąski, napoje, telefon z naładowaną baterią.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Villa Romana del Casale – zwiedzanie

Odkryj solankę Saline Ettore e Infersa na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz