Trapani to właściwie nie miasto, a półwysep skąpany w dwóch morzach. Piękne widoki, przeplatane majaczącymi w tle wiatrakami i barokowymi akcentami pałaców i kościołów. Koło Trapani znajdują się najpiękniejsze plaże w całej Sycylii. Co jeszcze przyciągnie nas do tego miejsca?
- z naszego przewodnika dowiesz się jaka jest historia Trapani i co ma wspólnego z jego nazwą sierp greckiej bogini Demeter
- zaprosimy Ciebie do wycieczki po najwspanialszych zabytkach, plażach i okolicach miasta Trapani na Sycylii
- poznasz również uroki posiadania specjalnej karty turystycznej Trapani Welcome Travel Card – sprawdź jak bardzo ułatwia to zwiedzanie!
- zastanawiasz się gdzie przenocować podczas wycieczki do Trapani? Nie zastanawiaj się dłużej – w artykule znajdziesz kilka dobrych miejsc noclegowych z portalu Booking.com
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Trapani – historia i położenie
Etymologia słowa Trapani wywodzi się z języka greckiego i oznacza sierp. Dziś można śmiało stwierdzić, że nazwa pochodzi od położenia miasta, w kształcie sierpa, którego szpice jakby wystają z dwóch różnych mórz.
Ów sierp, według jednej z dawnych legend, miał wypaść z ręki bogini Demeter, podczas ratowania swojej córki Persefony ze szponów boga zmarłych. Jednakże pierwszymi osadnikami nie byli wcale Grecy, ale prawdopodobnie jeden z ludów afrykańskich jeszcze w XI wieku p.n.e.
W tym samym czasie powstało miasto, którego antyczny charakter możemy podziwiać po dziś dzień – Erice – założony przez lud trojański. Już od czasów średniowiecza mieszkańcy miasta potrafili dobrze wykorzystać swoje położenie.
Dzięki produkcji soli, połowom tuńczyka czy wyrobom z koralowców, Trapani od średniowiecza aż do II wojny światowej było centralnym miejscem handlu morskiego i rzemiosła. Dziś to miasto portowe jest bardzo ważne dla Sycylii, łącząc się drogą morską z wyspami Egadi, Sardynią, Rzymem, jak i Tunezją. Jest też interesującym miejscem przyciągającym turystów, dlatego w Trapani swój przystanek ma wiele rejsowych statków wycieczkowych.
Do Trapani można przyjechać na jeden dzień i z pewnością zakochać się w niezwykłym charakterze tego miasta. Trzeba jednak przyjechać na dłużej, by zapuścić się w okolice całej prowincji, która obfituje w bajeczne termy, pełne tajemnic groty czy jaskinie i antyczne miasta, których widok na długo pozostanie w naszej pamięci.
Najlepsze hotele w Trapani
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Trapani w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje w tym miasteczku. Wszystkie miejsca znajdziesz na popularnym portalu internetowym Booking.com.
Palazzo Gatto Art Hotel & SPA – BW Premier Collection – zabukuj tutaj!
adres: 9 Via della Cuba, 91100 Trapani, Włochy
Zaczynamy od nieco wyższej półki budżetowej. Ten piękny, luksusowy 4-gwiazdkowy hotel położony jest w samym centrum miasta Trapani. Na pokładzie znaleźć można klimatyzowane apartamenty (łącznie z królewskim i takim z hydromasażem), 2 baseny, centrum odnowy biologicznej z nowoczesnym spa oraz taras widokowy. Rano serwowane jest bardzo dobre śniadanie.
Trapani Home – zabukuj tutaj!
adres: Via XX Settembre, 39, 91100 Trapani, Włochy
Hotel w rozsądnej cenie o wysoko ocenianym standardzie. Można tutaj liczyć na bezpłatny parking oraz transfer lotniskowy. Pokoje rodzinne są schludnie urządzone, posiadają aneks kuchenny, a w pobliżu znajduje się wiele sklepów i restauracji.
Gli Agrumi Rooms – zabukuj tutaj!
adres: Via Mercè 39, 91100 Trapani, Włochy
I na koniec budżetowy obiekt niedaleko centrum miasta i z plażą w pobliżu. Stacja kolejowa znajduje się kilkaset metrów stąd, zapewniony jest też transfer lotniskowy do hotelu. Na miejscu jest bar.
Trapani – zwiedzanie i atrakcje
Starówka w Trapani
Choć historyczne centrum Trapani nie jest zbyt rozległe, to znaleźć w nim można wiele prawdziwych perełek. Naszym punktem wyjściowym może być piękna fontana del Tritone znajdująca się przy ulicy via Marino Torre 75. Można nawet rzec, że właśnie w tym punkcie, na placu Piazza Vittorio Emanuele przebiega granica między historycznym a nowszym centrum Trapani.
Fontana del Tritone pochodzi z 1890 roku. Ośmiokątna fontanna z posągiem Tritona, wykonanym z brązu przez Domenico Li Muli, otoczona jest palmami i ławkami, na których można złapać chwilę oddechu i rozkoszować się przyjemną panoramą placu.
Ogród miejski
Dalej kierujemy się na Viale Regina Margherita 21, do pięknego ogrodu, gdzie spacerując wśród wielowiekowych fiskusów, odkryjemy piękną Villę Margheritę. Villa Margherita zbudowana została krótko po zjednoczeniu Włoch. Od 1889 roku park, nazwany tak na cześć królowej Margherity z Sabaudii, jest otwarty dla zwiedzających.
Spacerując alejkami po parku, odkryjemy między innymi ruiny zniszczonego Teatru Garibaldiego. To, co z pewnością nas urzeknie to ponad stuletnie okazy drzew, egzotyczne ptaki i przyciągająca wzrok roślinność.
Z pewnością nie odkryjemy wszystkiego, park ma, bowiem aż 21 000 m kw., ale zdecydowanie warto dotrzeć do stawu z czarno – białymi łabędziami, czy odnaleźć alejkę ze stuletnimi jaworami, czy palmami kanaryjskimi.
Dalej dotrzemy na Piazza Vittorio Veneto, gdzie z pewnością nie przeoczymy pięknego budynku z XIX wieku – Palazzo D’Ali, gdzie obecnie mieści się ratusz.
Spacer uliczkami Trapani
Jeśli chcemy zobaczyć dawne posiadłości, niektóre jeszcze ze starożytnych czasów, to skierujmy się w ulicę Via Garibaldi. Tam warte uwagi są szczególnie:
– Palazzo Riccio di Morana – z XVIII wieku, obecnie siedziba regionalnej rezydencji Trapani,
– Palazzo Milo z XVII wieku, z muzeum drukarskim w środku.
To dobre miejsce, by zobaczyć, jak w dawnych czasach drukowano gazety. W zrekonstruowanej starej drukarni „ La Combattente” zobaczymy jak działała cylindryczna szlifierka, bądź jak wyglądały zszywacze, czy różnego rodzaju maszyny introligatorskie. Może nawet będzie nam dane wypróbować wiekowy nóż do papieru?
Kilkaset merów dalej znajdziemy kolejną ulicę, obfitującą w historyczne monumenty Trapani – Via Torrearsa wraz z Palazzo Senatorio, znanym też jako Palazzo Cavarretta, gdzie obecnie otwarte jest Biuro Informacji Turystycznej. Czasem są tam organizowane wystawy lokalnych artystów.
Dalej przechadzamy się barokową ulicą Corso Vittorio Emanuelle – jedną z piękniejszych w mieście. Jeśli mamy w planie napić się włoskiego Espresso albo zjeść couscous z rybą – tradycyjne danie z Tunezji – tutaj znajdziesz dobrą restaurację!
Katedra San Lorenzo w Trapani
Będąc na Vittorio Emanuelle nie można pominąć pięknej barokowej katedry San Lorenzo, zbudowanej w XVII wieku, ale na podwalinach kościoła, pochodzącego jeszcze z okresu średniowiecza.
Utrzymane w jasnej poświacie, dzielone ogromnymi kolumnami na trzy nawy wnętrze kościoła, zdobione jest w wyrafinowany sposób freskami.
Z pewnością zatrzymamy się na dłużej przy obrazach flamandzkich malarzy, zwłaszcza przy Ukrzyżowaniu Anthonisa van Dycka bądź przy płaskorzeźbach, przedstawiających sceny z Ewangelii św. Mateusza. Kościół jest otwarty dla turystów, z wyjątkiem czasu, gdy odbywają się msze.
Muzeum w starym więzieniu
Jeśli skręcimy w ulice S. Francesco d’Assisi, to dotrzemy do Palazzo della Vicaria – dawnego więzienia. Pałac pochodzi z XVIII wieku, jednak zbudowany został na podwalinach wcześniejszego klasztoru, pochodzącego z XVI wieku. Obecnie jest tutaj Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Zwiedzenie muzeum kosztuje 5 Euro i jest możliwe od wtorku do niedzieli.
Palazzo Ciambra
Stamtąd niedaleko mamy do dawnej dzielnicy żydowskiej Giudecca i Palazzo Ciambra, znanego też jako Palazzo della Giudecca z 1300 roku.
Ozdobą pałacu była wielka wieża, która najprawdopodobniej jest jedną z pięciu, umiejscowionych w herbie miasta. Zamek stanowił ważną część wydarzeń kulturalnych dzielnicy żydowskiej. Od XVI wieku należał do rodziny Ciambra, po której pozostał kataloński styl budynku. Obecnie mieści się tam biblioteka.
Co jeszcze zobaczyć i zwiedzić w Trapani?
Forteca Castellodella Colombaia
Symbolem miasta i zdecydowanie jednym z miejsc, do których obowiązkowo trzeba dotrzeć jest forteca Castello della Colombaia. Zamek został zbudowany po I wojnie punickiej.
Choć obecnie trwa polityczne zamieszanie o odzyskanie i odrestaurowanie tego miejsca, przez co utrudnione jest jego zwiedzanie, to warto choćby z portu zobaczyć pozostałości po zamku. Wysepkę można obejść, do środka zamku wstęp nie jest możliwy.
Prawdziwa militarna forteca pochodzi prawdopodobnie jeszcze z odległych czasów trojańskich, choć pierwsze zapiski odnoszą się do 260 roku n.e. To jednak Aragończycy stworzyli z zamku prawdziwy bastion. W XV i XVI wieku zamek rozbudowano i wzmocniono. W 1586 roku stworzono potężny system obronny, składający się z 30 wież, rozproszonych w różnych punktach, wzdłuż wybrzeża. Sam most zamku pochodzi z 1607 roku.
Od XVIII wieku zamek powoli tracił na swojej świetności i niszczał, a od 1821 aż do 1965 roku istniało tam więzienie. Do dziś zachowała się ośmiokątna forma zamku, przypominająca swoim stylem wspaniały zamek Monte w Apulii.
Santuario Maria SS. Annunziata (Sanktuarium Maria SS. Anunziata w Trapani)
Nieco dalej od Starówki, na ulicy Via Conte Agostino Pepoli 178, znajduje się jeden z najważniejszych historycznych symboli miasta Trapani – Sanktuarium Maria SS. Anunziata.
Budząca już z daleka podziw bazylika stoi na podwalinach kościoła z początku XIV wieku i stanowi harmonijne połączenie wielu stylów architektonicznych, od elementów gotyckich i renesansowych, po niezwykle dobrze komponujące się motywy wschodnie.
Głównym zabytkiem jest figura Madonny z XIV wieku, wykonana przez rzeźbiarza Nino Pisano. Bazylika jest otwarta dla odwiedzających, trzeba mieć jednak na uwadze, że wszystkie ważniejsze święta i uroczystości kościelne odbywają się właśnie tutaj. Kościół jest czynny każdego dnia od 7:00 do 12:00 i od 16:00 do 19:00.
Kościół San Pietro w Trapani
Na Piazza San Cataldo stoi jeden z najstarszych i być może nawet najlepiej zachowanych kościołów w całym Trapani. Świątynię wzniesiono najprawdopodobniej w czasach wczesnego chrześcijaństwa.
Wnętrze kościoła zdobi drewniany krucyfiks autorstwa Giuseppe Milanti, a także jedne z najsłynniejszych organów na całym świecie, zaprojektowane przez Francesco La Grassa. Architekt z Palermo poświęcił 11 lat na budowę organów, które mogą być w jednym czasie obsługiwane przez trzy osoby. Instrument składa się z siedmiu klawiatur. Ma możliwość odtwarzania różnych dźwięków – fanfarów, trąbek, oboju, saksofonów, fagotów, instrumentów strunowych, a podobno nawet… ludzkiego głosu.
Kościół San Liberale w Trapani
Choć nie jest zachowany w zbyt dobrym stanie, to warto do niego dotrzeć, choćby ze względu na jego ciekawe umiejscowienie, na skałach zaraz przy samym brzegu morza. Kościół znajduje się w pobliżu Torre di Ligny przy ulicy Via San Liberale 1. Posiada ciekawą historię, związaną właśnie z morzem i połowem koralowców.
To właśnie rybacy zbudowali go w 1600 roku, na cześć swego patrona Liberale, rybaka, który podczas jednej z wypraw po koralowce został zabity przez islamskich korsarzy. Legenda głosi, że Liberale zginął, bo do końca nie wyparł się swych chrześcijańskich wartości. Kościół nie jest duży i w środku wymaga odrestaurowania. Droga jednak do niego, a także krajobraz, który go otacza, rekompensuje zniszczone wnętrze kościoła.
Na jednej ze stron internetowych diecezji Trapani można przeczytać, że godziny otwarcia kościołów bardzo często się zmieniają, jeśli w ogóle drzwi dla turystów są otwarte. I to jest prawda, warto jednak podczas spaceru dotrzeć do placu i sprawdzić, czy kościół jest otwarty.
Obronny charakter miasta Trapani
Chodząc po mieście trudno nie zauważyć różnego rodzaju bram, murów czy fortyfikacji. Oddaje to idealnie klimat dawnych czasów, w których Trapani musiało się bronić przed najeźdźcami, zwłaszcza od strony morza.
Co warto zobaczyć?
– wieża z zegarem słonecznym – pozostałość po czterech wieżach strażniczych, połączonych z murem miejskim. Tam znajduje się również brama Porta Obscura, która zwieńczona jest czterokątną wieżą, wraz z odrestaurowanym zegarem słonecznym.
– Castello di Terra na placu Piazza Vittorio Veneto 3 – średniowieczna fortyfikacja, niestety pozostawiona sama sobie i niszczejąca. Obecnie przysłonięta przez komisariat policji w Trapani.
– idąc ulicą Via Mura di Tramontana, dotrzemy do bastionu Conca, zbudowanego dla ułatwienia kontrolowania obszaru morskiego wokół miasta.
– bastion Imperiale na viale delle Sirene. Piękna panorama z bastionem Imperiale w tle. Budowę bastionu rozpoczęto w XVI wieku, a dokończono ostatecznie w XVII wieku.
Muzea w Trapani
Muzeum Conte Agostino Pepoli w Trapani
Znajduje się zaraz obok kościoła Marii SS Anunziata, w XIV – wiecznym klasztorze. Już sama architektura eleganckiego krużganku czy prowadzących na pierwsze piętro schodów, wprowadza w dawne czasy i przygotowuje na spotkanie z malarstwem, rzeźbą czy pięknymi rękodziełami wykonanymi z koralowców przez mieszkańców Trapani. Na szczególną uwagę zasługuje gilotyna, wykorzystywana w XIX wieku.
Wstęp do muzeum kosztuje 6 Euro (ulgowy 3 Euro). Muzeum można zwiedzić: od poniedziałku do soboty: 9:00 do 17:00, w niedzielę i święta: 9:00 do 12:00. W lipcu i w sierpniu muzeum w poniedziałki jest zamknięte.
Muzeum Soli w Trapani (Museo del Sale Trapani)
To rodzinne muzeum zaaranżowane w oryginalnym XVII-wiecznym młynie. Organizowane są tutaj wycieczki związane z historią wydobywania soli morskiej. Krótkie zwiedzanie na jedną godzinkę.
Zdecydowanie warto się tutaj wybrać, gdyż wstęp do muzeum kosztuje tylko 1 euro. Muzeum czynne jest codzienne od 10 do 18:00, tylko w czwartki od 10 do 14.
Muzeum Archeologiczne w Torre di Ligny
Wieża została zbudowana w 1671 roku na polecenie Dona Claudio La Moraldo, księcia Ligny i wicekróla Królestwa Sycylii.
Budowla pełniła rolę hiszpańskiej strażnicy, obecnie mieści się tam muzeum archeologiczne, pokazujące cenne znaleziska z Trapani, ale również z innych zakątków świata – Tunezji, czy Algierii.
W muzeum można podziwiać między innymi hełmy z I wojny punickiej. Wstęp kosztuje 1 Euro. Muzeum jest czynne: od wtorku do soboty: 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 18:00, w poniedziałki zamknięte.
Trapani Welcome Travel Card
Na zwiedzanie Trapani wcale nie trzeba przeznaczać zbyt wielu pieniędzy. Na turystów bowiem czeka specjalna karta Trapani Welcome Travel Card, dzięki której oprócz zniżki na bilety wstępu, weźmiesz udział w degustacji włoskiego wina, czy w sycylijskim kursie gotowania, a autobusem miejskim dojedziesz bez dodatkowych opłat. Za kartę zapłacisz 13,50 Euro. Co zyskasz:
– tańsze bilety do muzeum, na plażę Lido Paradiso, tańszy rejs, jeśli planujesz wycieczkę na wyspy egackie z Liberty Lines, czy bezpłatną degustację wina.
Karta upoważnia do tańszych biletów na główne atrakcje Trapani i okolic, a także bezpłatne podróżowanie komunikacją miejską czy bezpłatny powrót kolejką linową z antycznego miasta Erice.
Uwaga – przydatny link! Szczegółowe informacje na temat niezwykle przydatnej w zwiedzaniu okolicy Karty Trapani Welcome Travel uzyskasz pod tym adresem internetowym. Więcej informacji na temat karty uzyskasz pod numerem telefonu: +39 0923 24459, +39 0923 031701, lub adresem mailowym: info@trapanistruzioniperluso.com
Pierwszy dzień z kartą Trapani Welcome Travel Card
Rano: Erice
Z dolnej stacji kolejki linowej wyruszysz na szczyt na wysokości 751 m n.p.m., do jednej z najpiękniejszych wiosek we Włoszech – Erice.
Znajduje się tam: Zamek Wenus, Muzeum Cordici, Torretta Pepoli, Dzielnica Hiszpańska i piękne kościoły. Z kartą wszędzie wejdziesz, korzystając ze zniżki.
Popołudnie: Trapani
Masz ochotę na przejażdżkę po Trapani na rowerze? To dobry pomysł, bo płaski kształt tego miasta jest idealny, aby wszystko, co piękne zobaczyć na dwóch kółkach. Na relaks wybierz Lido Paradiso, plażę, otoczoną czystym morzem.
Wieczór:
Kieliszek wina w posiadłości Adragna.
Drugi dzień z kartą Trapani Welcome Travel Card
Saliny w Trapani. Zobacz, jak wytwarzana jest sól, odwiedź muzeum soli, a na koniec zaserwuj sobie niesamowity objazd łodzią po lagunie Stagnone.
Tu koniecznie trzeba spędzić cały dzień, bo niezależnie, o jakiej porze roku przyjedziemy do Trapani, za każdym razem urzeknie nas klimat i piękno Saliny. By tam dotrzeć, musimy się dostać do miejscowości Nubia.
Jeśli wypożyczyliśmy rowery, to zdecydowanie jest to dobry pomysł, by do Saliny zorganizować sobie wycieczkę rowerową. Co z pewnością zapamiętamy z tej wycieczki to różowe flamingi i wiatraki, które wkomponowane są w cały krajobraz.
Niegdyś wiatraki te służyły do mielenia soli, ale również do pompowania wody morskiej. Stojący przy drodze nr 21, na trasie Trapani – Marsalia młyn Maria Stella jest otwarty od poniedziałku do piątku również dla turystów. Całość natomiast znajduje się na terenie rezerwatu, utworzonego w 1995 roku, w którym różne ptaki, między innymi białe czaple czy różowe flamingi, mają swoje schronienie. Wiosną możemy spotkać ich najwięcej.
Na terenie Saliny wciąż wytwarza się sól morską, a gruboziarnistą sól integralną wytwarza się nawet ręcznie. To ma swoje uzasadnienie w tworzeniu tak zwanych basenów solnych, które ułatwiają destylację. W okresie wakacyjnym możemy trafić na moment zbierania soli. Z Saliny możemy przywieźć coś do kuchni np. aromatyczną sól o zapachu rozmarynu, ale również mały suwenir – wiatraczek.
Z kolei na wyspie San Pantaleo znajduje się jedna z najważniejszych kolonii fenickich – Mocia. Kolonia ta została zniszczona w 397 roku p.n.e. i ponownie odkryta przez Giuseppe Whitakera. W domu, w którym szlachcic Whitaker mieszkał, obecnie znajduje się muzeum soli. W Mocii między wykopaliskami archeologicznymi zafundujemy sobie naprawdę bogaty w starożytną historię spacer. Do Mocii (Birgia) dostaniemy się również pociągiem Trenitalia
Trzeci dzień z kartą Trapani Welcome Travel Card
Rejs na wyspy egackie: Favignana i Levanzo. Dzięki zniżce na pociąg Egadilandia, zobaczysz jak piękna jest wyspa Favignana.
Tam możesz zwiedzić np. fabrykę Florio (40% zniżki z kartą).
Kolejką linową do Erice
Do Erice zamiast samochodem, wybierz się kolejką linową i zafunduj sobie niezapomniane widoki, które z wysokości ponad 3000 metrów, będziesz podziwiał w ośmioosobowym wagoniku.
Idealnie, jeśli na nocleg w Trapani będziesz wracać pod wieczór, kiedy zachodzi słońce. Tych widoków nie zapomnisz bardzo długo. Za przejazd zapłacisz 3,80 Euro w jedną stronę i 6,5 Euro, jeśli wykupisz też bilet powrotny. Kolejka kursuje: w poniedziałki i w niedziele: 10:00 – 20:00, Wtorek – piątek – 10:00 – 22:00, Soboty: 10:00 – 24:00. Od 7 stycznia do 10 marca kolejka jest nieczynna.
Plaże w Trapani
Trapani to idealne miejsce na wypoczynek i to na jednej z piękniejszych sycylijskich plaż. Tu znajdziemy ich rzeczywiście wiele. Gdzie się udać?
San Vito Lo Capo
Charakteryzuje się drobnym białym piaskiem i turkusowym morzem. Do San Vito Lo Capo dojedziemy autem, ale i autobusem linii AST.
Zatoka Macari
Wybrzeże Macari i Castelluzzo to ciągnące się na ponad 2,5 kilometra fantastyczne plaże i zatoki. W sezonie od 1 czerwca do 30 września wybrzeże jest zamknięte dla ruchu samochodowego.
Do zatok, co 10 minut kursuje Ercolino. Samochodem możesz dojechać do Cristoforo Colombo, po lewej stronie będą kierunkowskazy, gdzie znajduje się bezpłatny parking, na którym zostawisz samochód.
Z Trapani do Macari dojedziesz też autobusem linii AST. Warto odkryć jedną z piękniejszych zatok – Isulida, gdzie zachwycimy się krystalicznie czystą wodą i pięknymi widokami. Na miejscu wypożyczymy zarówno leżak, parasolki jak i rowery.
Castellammare Del Golfo
To piaszczyste plaże i żwirowe zatoczki. Woda w tym miejscu jest wyjątkowo płytka, jeśli więc wybierasz się na plażę z dziećmi, la Playa będzie idealna.
Samochodem trzeba dojechać do Castellmmare Del Golfo. Dojedziemy tam też autobusem AST, jak i pociągiem.
Plaża Tritoni i Triangolo w Marausa koło Trapani
Tylko 9 km od Trapani w Marausa znajduje się jedna z większych plaż – Tritoni. Płytka woda, miękki piasek. W Marausa jest jeszcze Spiaggia Triangolo, mniejsza plaża, ale z możliwością parkowania w pobliżu i Spiaggetta Torre, niestety tam jedynie warto udać się na spacer dla pięknych widoków, ponieważ jest zakaz pływania. Do Marausa dojeżdża autobus 31N (AST).
Plaża Scopello
Tutaj znajdziemy idealne miejsce do nurkowania. Podwodny świat, tak samo zachwyci, jak i nieco górski krajobraz, rozciągający się wokół plaży.
Możemy też wybrać się łodzią na wyspy Egadi. W Lavenzo będzie spokojniej i ciszej, w Favignana w sezonie z pewnością będzie dużo turystów. Jeśli lubimy nurkować i odkrywać jaskinie, to idealna będzie Marettimo, z również pięknymi plażami.
Jak dojechać do Trapani
Najszybciej do Trapani dostaniemy się, szukając lotu do Palermo. Z lotniska w Palermo dojedziemy do Marcala, a stamtąd co dwie godziny odchodzi pociąg do Trapani. Możemy się dostać do centrum Palermo, skąd odchodzi bezpośrednio autobus linii Autoservizi Salemi Srl. Niestety tylko raz dziennie.
Autobus z Polski do Trapani jedzie ponad 40 godzin, a pociąg nieco krócej koło 36 godzin. Za przejazd w sezonie możemy jednak zapłacić nawet koło 400 Euro za pociąg i około 180 Euro za autobus. Jeśli jednak nie zarezerwujemy wcześniej lotu, to do Palermo samolotem będzie szybciej, ale zdecydowanie dużo drożej.
Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Z Trapani możesz udać się na jednodniowy rejs ku malowniczym Wyspom Egadzkim: Favignana i Levanzo. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.