Trapani

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Trapani to właściwie nie miasto, a półwysep skąpany w dwóch morzach. Piękne widoki, przeplatane majaczącymi w tle wiatrakami i barokowymi akcentami pałaców i kościołów. Koło Trapani znajdują się najpiękniejsze plaże w całej Sycylii. Co jeszcze przyciągnie nas do tego miejsca?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Trapani – historia i położenie

Etymologia słowa Trapani wywodzi się z języka greckiego i oznacza sierp. Dziś można śmiało stwierdzić, że nazwa pochodzi od położenia miasta, w kształcie sierpa, którego szpice jakby wystają z dwóch różnych mórz.

Ów sierp według jednej z dawnych legend miał wypaść z ręki bogini Demeter, podczas ratowania swojej córki Persefony ze szponów boga zmarłych. Jednakże pierwszymi osadnikami nie byli wcale Grecy, ale prawdopodobnie jeden z ludów afrykańskich jeszcze w XI wieku p.n.e.

W tym samym czasie powstało miasto, którego antyczny charakter możemy podziwiać po dziś dzień – Erice założony przez lud trojański. Już od czasów średniowiecza mieszkańcy miasta potrafili dobrze wykorzystać swoje położenie.  

Dzięki produkcji soli, połowom tuńczyka czy wyrobom z koralowców, Trapani od średniowiecza aż do II wojny światowej było centralnym miejscem handlu morskiego i rzemiosła. Dziś to miasto portowe, bardzo ważne dla Sycylii, łączące je drogą morską z wyspami Egadi, Sardynią, Rzymem, jak i Tunezją. Jest też interesującym miejscem przyciągającym turystów, dlatego w Trapani swój przystanek ma wiele rejsowych statków wycieczkowych.

Do Trapani można przyjechać na jeden dzień i z pewnością zakochać się w niezwykłym charakterze tego miasta. Trzeba jednak przyjechać na dłużej, by zapuścić się w okolice całej prowincji Trapani, która obfituje w bajeczne termy, pełne tajemnic groty czy jaskinie i antyczne miasta, których widok na długo pozostanie w naszej pamięci.

Noclegi w Trapani

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Trapani w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje w Trapani.

Sprawdź nasze rekomendacje!

hotel-Trapani-Sycylia

Starówka w Trapani

Choć historyczne centrum Trapani nie jest zbyt rozległe, to znaleźć w nim można wiele prawdziwych perełek. Naszym punktem wyjściowym może być piękna fontana del Tritone znajdująca się przy ulicy via Marino Torre 75. Można nawet rzec, że właśnie w tym punkcie, na placu Piazza Vittorio Emanuele przebiega granica między historycznym a nowszym centrum Trapani.

Fontana del Tritone

pochodzi z 1890 roku. Ośmiokątna fontanna z posągiem Tritona, wykonanym z brązu przez Domenico Li Muli, otoczona jest palmami i ławkami, na których można złapać chwilę oddechu i rozkoszować się przyjemną panoramą placu.

Dalej kierujemy się na Viale Regina Margherita 21, do pięknego ogrodu, gdzie spacerując wśród wielowiekowych fiskusów, odkryjemy piękną Villę Margheritę.

Villa Margherita

zbudowana została krótko po zjednoczeniu Włoch. Od 1889 roku park, nazwany na cześć królowej Margherity z Sabaudii, jest otwarty również dla zwiedzających.

Spacerując alejkami po parku, odkryjemy między innymi  ruiny zniszczonego Teatru Garibaldiego. To, co jednak z pewnością nas urzeknie to ponad stuletnie okazy drzew, egzotyczne ptaki i przyciągająca wzrok roślinność.

Z pewnością nie odkryjemy wszystkiego, park ma, bowiem aż 21 000 m kw., ale zdecydowanie warto dotrzeć do stawu z czarno – białymi łabędziami, czy odnaleźć alejkę ze stuletnimi jaworami, czy palmami kanaryjskimi.

Dalej dotrzemy na Piazza Vittorio Veneto, gdzie z pewnością nie przeoczymy pięknego budynku z XIX wieku – Palazzo D’Ali, gdzie obecnie mieści się ratusz.

Jeśli chcemy zobaczyć dawne posiadłości, niektóre jeszcze ze starożytnych czasów, to skierujmy się w ulicę Via Garibaldi. Tam warte uwagi są szczególnie:

 – Palazzo Riccio di Morana – z XVIII wieku, obecnie siedziba regionalnej rezydencji Trapani,

Palazzo Milo z XVII wieku, z muzeum drukarskim w środku.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale wcześniej trzeba zarezerwować wizytę pod numerem 0923/808444 – 0923/808111.

To dobre miejsce, by zobaczyć, jak w dawnych czasach drukowano np. gazety. Wystarczy, że uruchomimy wyobraźnię w zrekonstruowanej starej drukarni „ La Combattente”, by dowiedzieć się, jak działała cylindryczna szlifierka, bądź jak wyglądały zszywacze, czy różnego rodzaju maszyny introligatorskie. Może nawet będzie nam dane wypróbować wiekowy nóż do papieru?

Kilkaset merów dalej znajdziemy kolejną ulicę, obfitującą w historyczne monumenty Trapani – Via Torrearsa wraz z Palazzo Senatorio, znanym też jako Palazzo Cavarretta, gdzie obecnie otwarte jest Biuro Informacji Turystycznej, ale również czasem są organizowane wystawy lokalnych artystów.

Dalej przechadzamy się barokową ulicą Corso Vittorio Emanuelle – jedną z piękniejszych części starówki. Jeśli mamy w planie napić się włoskiego Espresso albo zjeść couscous z rybą – tradycyjne danie z Tunezji, często serwowane w Trapani.


Katedra San Lorenzo w Trapani

– będąc na Vittorio Emanuelle nie można pominąć pięknej barokowej katedry San Lorenzo, zbudowanej w XVII wieku, ale na podwalinach kościoła, pochodzącego jeszcze z okresu średniowiecza.

Utrzymane w jasnej poświacie, dzielone ogromnymi kolumnami na trzy nawy wnętrze kościoła zdobione jest w wyrafinowany sposób freskami.

Gdzie zatrzymamy się na dłużej, to z pewnością przy obrazach flamandzkich malarzy, zwłaszcza przy Ukrzyżowaniu Anthonisa van Dycka bądź przy płaskorzeźbach, przedstawiających sceny z Ewangelii św. Mateusza.

Godziny otwarcia Katedry San Lorenzo w Trapani

Kościół jest otwarty dla turystów, z wyjątkiem, kiedy odbywają się msze. Zwiedzić go możemy od poniedziałku do soboty od 9:00 do 12:30 i od 16:00 do 19:30. W niedziele i święta katedra otwarta jest pół godziny dłużej.

Z ulicy Corso Vittorio Emanuele można skręcić w lewo w Via Turretta, by odkryć piękno Palazzo Lucatelli z XV wieku, gdzie do 1968 roku mieścił się szpital miejski.

Jeśli skręcimy w ulice S. Francesco d’Assisi, to dotrzemy do Palazzo della Vicaria – dawnego więzienia. Pałac pochodzi z XVIII wieku, jednak zbudowany został na podwalinach wcześniejszego klasztoru, pochodzącego z XVI wieku.

Zwiedzanie i godziny otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Trapani

Do 1965 roku znajdowało się tam więzienie. Obecnie jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Zwiedzenie muzeum kosztuje 4 Euro i jest możliwe: od wtorku do niedzieli: 10: 30-12: 30 i 16:30 – 19:30.

Palazzo Ciambra

Stamtąd niedaleko mamy do dawnej dzielnicy żydowskiej Giudecca i Palazzo Ciambra, znanego też jako Palazzo della Giudecca z 1300 roku.

Ozdobą pałacu była wielka wieża, która najprawdopodobniej jest jedną z pięciu, umiejscowionych w herbie miasta.  Zamek stanowił ważną część wydarzeń kulturalnych dzielnicy żydowskiej. Od XVI wieku należał do rodziny Ciambra, po której pozostał kataloński styl tego budynku. Obecnie mieści się tam biblioteka.

Co jeszcze zobaczyć i zwiedzić w Trapani?

Forteca Castellodella Colombaia

Symbolem miasta i zdecydowanie jednym z miejsc, do których obowiązkowo trzeba dotrzeć jest forteca Castello della Colombaia. Zamek został zbudowany po I wojnie punickiej.

Choć obecnie trwa polityczne zamieszanie o odzyskanie i odrestaurowanie tego miejsca, a przez  co utrudnione jest jego zwiedzanie, to warto choćby z portu zobaczyć pozostałości po zamku i wyobrazić sobie, jaką kiedyś, na małej wyspie obok miasta Trapani, musiał być fortecą. Wysepkę można obejść, do środka zamku wstęp nie jest możliwy.

Prawdziwa militarna forteca pochodzi prawdopodobnie jeszcze z odległych czasów trojańskich, choć pierwsze zapiski odnoszą się do 260 roku n.e.

To jednak Aragończycy stworzyli z zamku prawdziwy bastion. W XV i XVI wieku zamek rozbudowano i wzmocniono. W 1586 roku stworzono potężny system obronny, składający się z 30 wież, rozproszonych w różnych punktach, wzdłuż wybrzeża. Sam most zamku pochodzi z 1607 roku.

Od XVIII wieku zamek powoli tracił na swojej świetności i niszczał, a od 1821 aż do 1965 roku stworzono tam więzienie. Do dziś zachowała się ośmiokątna forma zamku, przypominająca swoim stylem wspaniały zamek Monte w Apulii.

Santuario Maria SS. Annunziata (Sanktuarium Maria SS. Anunziata w Trapani)

Nieco dalej od Starówki na ulicy Via Conte Agostino Pepoli 178 znajduje się jeden z najważniejszych historycznych symboli miasta Trapani – Sanktuarium Maria SS. Anunziata.

Budząca już z daleka podziw bazylika stoi na podwalinach kościoła z początku XIV wieku i stanowi harmonijne połączenie wielu stylów architektonicznych od elementów gotyckich i renesansowych, po niezwykle dobrze komponujące się motywy wschodnie.

Głównym zabytkiem jest figura Madonny z XIV wieku, wykonana przez rzeźbiarza Nino Pisano. Bazylika jest otwarta dla odwiedzających, trzeba mieć jednak na uwadze, że wszystkie ważniejsze święta i uroczystości kościelne odbywają się właśnie tutaj.

Do kościoła można się jeszcze dostać od Municipal Villa Pepoli. W sierpniu organizowane są do Sanktuarium pielgrzymki.

Kościół jest czynny każdego dnia od 7:00 do 12:00 i od 16:00 do 19:00, a od czerwca do września kościół zamykany jest o 20:00. O 13:30 odbywa się nabożeństwo.

Kościół San Pietro w Trapani

Na Piazza San Cataldo stoi jeden z najstarszych i być może nawet najlepiej zachowanych kościołów w całym Trapani. Świątynię wzniesiono najprawdopodobniej w czasach wczesnego chrześcijaństwa.

Wnętrze kościoła wraz z wieloma wspaniałymi dziełami, m.in. drewnianym krucyfiksem autorstwa Giuseppe Milanti, a także z jednymi z najsłynniejszych organów na całym świecie, zaprojektowanymi przez Francesco La Grassa.

Architekt z Palermo poświęcił 11 lat na budowę organów, które mogą być w jednym czasie obsługiwane przez trzy osoby. Organy składają się z siedmiu klawiatur, co jest znamienne, to możliwość odtwarzania różnych dźwięków – fanfarów, trąbek, oboju, saksofonów, fagotów, instrumentów strunowych, np. skrzypiec, a podobno nawet ludzkiego głosu.

Kościół San Liberale w Trapani

Choć nie jest zachowany w zbyt dobrym stanie, to warto do niego dotrzeć, choćby ze względu na jego ciekawe umiejscowienie, na skałach zaraz przy samym brzegu morza. Kościół znajduje się w pobliżu Torre di Ligny przy ulicy Via San Liberale 1. I ma również ciekawą historię, związaną właśnie z morzem i połowem koralowców.

To właśnie rybacy zbudowali go w 1600 roku, na cześć swego patrona Liberale, rybaka, który podczas jednej z wypraw po koralowce został zabity przez islamskich korsarzy. Legenda głosi, że Liberale zginął, bo do końca nie wyparł się swych chrześcijańskich wartości. Kościół nie jest duży i w środku wymaga odrestaurowania. Droga jednak do niego, a także krajobraz, który go otacza, rekompensuje zniszczone wnętrze kościoła.

Na jednej ze stron internetowych diecezji Trapani można przeczytać, że godziny otwarcia kościołów bardzo często się zmieniają, jeśli w ogóle drzwi dla turystów są otwarte, i to jest prawda, warto jednak podczas spaceru dotrzeć do placu i sprawdzić, czy kościół jest otwarty.

Obronny charakter miasta Trapani

Chodząc po mieście trudno nie zauważyć różnego rodzaju bram, murów czy fortyfikacji. Oddaje to idealnie klimat dawnych czasów, w których Trapani musiało się bronić przed najeźdźcami, zwłaszcza od strony morza.

Co warto zobaczyć?

 – wieża z zegarem słonecznym – pozostałość po czterech wieżach strażniczych, połączonych z murem miejskim. Tam znajduje się również brama Porta Obscura, która właśnie zwieńczona jest czterokątną wieżą, wraz z odrestaurowanym zegarem słonecznym.

 – Castello di Terra na placu Piazza Vittorio Veneto 3 – średniowieczna fortyfikacja, niestety pozostawiona sama sobie i niszczejąca. Obecnie przysłonięta przez komisariat policji w Trapani.

– idąc ulicą Via Mura di Tramontana, dotrzemy do bastionu Conca, zbudowanego dla ułatwienia kontrolowania obszaru morskiego wokół miasta.

bastion Imperiale  na viale delle Sirene. Piękna panorama z bastionem Imperiale w tle. Budowę bastionu rozpoczęto w XVI wieku, a dokończono ostatecznie w XVII wieku.

Muzea w Trapani

Jeśli chcemy poznać lepiej zarówno historię Trapani, jak i lokalną sztukę, to koniecznie wybierzmy się do:

Muzeum Conte Agostino Pepoli w Trapani

– zaraz obok kościoła Marii SS Anunziata w XIV – wiecznym klasztorze mieści się muzeum. Już sama architektura eleganckiego krużganku czy prowadzących na pierwsze piętro schodów, wprowadza w dawne czasy i przygotowuje na spotkanie z malarstwem, rzeźbą czy pięknymi rękodziełami wykonanymi z koralowców przez mieszkańców Trapani.

Na szczególną uwagę zasługuje gilotyna, wykorzystywana w XIX wieku.

Godziny zwiedzania i bilety do Muzeum Conte Agostino Pepoli w Trapani

Wstęp do muzeum kosztuje 6 Euro (ulgowy 3 Euro). Muzeum można zwiedzić: od poniedziałku do soboty: 9:00 do 17:00, w niedzielę i święta: 9:00 do 12:00. W lipcu i w sierpniu muzeum w poniedziałki jest zamknięte, a w pozostałe dni otwarte jest pół godziny dłużej.

Muzeum Soli w Trapani (Museo del Sale Trapani)

Wstęp do muzeum kosztuje 2,5 Euro dla dorosłych, 1,5 Euro dla dzieci. Czynne jest codzienne od 9:30 do 19:00

Muzeum Archeologiczne w Torre di Ligny

Wieża została zbudowana w 1671 roku na polecenie Dona Claudio La Moraldo, księcia Ligny i wicekróla Królestwa Sycylii.

Pełniła rolę hiszpańskiej strażnicy, obecnie mieści się tam muzeum archeologiczne, pokazujące cenne znaleziska z Trapani, ale również z innych zakątków świata – Tunezji, czy Algierii.

W muzeum można podziwiać między innymi hełmy z I wojny punickiej. Wstęp kosztuje 1 Euro. Muzeum jest czynne: od wtorku do soboty: 10:00 do 12:30 i od 16:00 do 19:00, w niedziele i święta: 10:00 do 12:30.

Trapani Welcome Travel Card

Na zwiedzanie Trapani wcale nie trzeba przeznaczać zbyt wielu pieniędzy. Na turystów bowiem czeka specjalna karta Trapani Welcome Travel Card, dzięki której oprócz zniżki na bilety wstępu, weźmiesz udział w degustacji włoskiego wina, czy w sycylijskim kursie gotowania, a autobusem miejskim dojedziesz bez dodatkowych opłat. Za kartę zapłacisz 13 Euro. Co zyskasz:

Trapani Welcome Travel Card
Trapani Welcome Travel Card

– tańsze bilety do muzeum, na plażę Lido Paradiso, tańszy rejs, jeśli planujesz wycieczkę na wyspy egackie z Liberty Lines, czy bezpłatną degustację wina.

Karta upoważnia do tańszych biletów na główne atrakcje Trapani i okolic, a także bezpłatne podróżowanie komunikacją miejską czy bezpłatny powrót kolejką linową z antycznego miasta Erice.

Kartę, ważną trzy dni, zakupisz w biurze na Via Torrearsa 93 i na Via Garibaldi 120.

Jak zaplanować zwiedzanie z kartą Trapani Welcome Travel Card?
Pierwszy dzień z kartą Trapani Welcome Travel Card

Rano: Erice

Z dolnej stacji kolejki linowej wyruszysz na szczyt na wysokości 751 m n.p.m., do jednej z najpiękniejszych wiosek we Włoszech – Erice.

Znajduje się tam: Zamek Wenus, Muzeum Cordici, Torretta Pepoli, Dzielnica Hiszpańska i piękne kościoły. Z kartą wszędzie wejdziesz, korzystając ze zniżki.

Popołudnie: Trapani

Masz ochotę na przejażdżkę po Trapani na rowerze?! To dobry pomysł, bo płaski kształt tego miasta jest idealny, aby wszystko, co piękne zobaczyć na dwóch kółkach. Na relaks wybierz Lido Paradiso, plażę, otoczoną czystym morzem.

Wieczór:

Kieliszek wina w posiadłości Adragna.

Drugi dzień z kartą Trapani Welcome Travel Card

Saliny w Trapani. Zobacz, jak wytwarzana jest sól, odwiedź muzeum soli, a na koniec zaserwuj sobie niesamowity objazd łodzią po lagunie Stagnone.

Tu koniecznie trzeba spędzić cały dzień, bo niezależnie, o jakiej porze roku przyjedziemy do Trapani, za każdym razem urzeknie nas klimat i piękno Saliny. By tam dotrzeć, musimy się dostać do miejscowości Nubia.

Jeśli wypożyczyliśmy rowery, to zdecydowanie jest to dobry pomysł, by do Saliny zorganizować sobie wycieczkę rowerową. Co z pewnością zapamiętamy z tej wycieczki to różowe flamingi i wiatraki, które wkomponowane są mocnym akcentem w cały krajobraz.

Niegdyś wiatraki te służyły do mielenia soli, ale również do pompowania wody morskiej. Stojący przy drodze nr 21, na trasie Trapani – Marsalia młyn Maria Stella jest otwarty od poniedziałku do piątku również dla turystów.

Całość natomiast znajduje się na terenie rezerwatu, utworzonego w 1995 roku, w którym różne ptaki między innymi białe czaple czy różowe flamingi mają swoje schronienie. Wiosną możemy spotkać ich najwięcej.

Na terenie Saliny wciąż wytwarza się sól morską, a gruboziarnistą sól integralną wytwarza się nawet ręcznie. To ma swoje uzasadnienie w tworzeniu tak zwanych basenów solnych, które ułatwiają destylację.

W okresie wakacyjnym możemy trafić na moment zbierania soli. Ze względu jednak na trudne warunki wydobywania soli, praca ta odbywa się w godzinach bardzo wczesnych.

Z Saliny możemy przywieźć coś do kuchni np. aromatyczną sól o zapachu rozmarynu, ale również też mały suwenir np. przypominający cudowną wycieczkę do Saliny –  wiatraczek.

Z kolei na wyspie San Pantaleo znajduje się jedna z najważniejszych kolonii fenickich – Mocia. Kolonia ta została zniszczona w 397 roku p.n.e. i ponownie odkryta przez Giuseppe Whitakera.

W domu, w którym szlachcic Whitaker mieszkał, obecnie znajduje się muzeum soli. W Mocii między wykopaliskami archeologicznymi zafundujemy sobie naprawdę bogaty w starożytną historię spacer.

Do Mocii (Birgia) dostaniemy się również pociągiem Trenitalia

Trzeci dzień z kartą Trapani Welcome Travel Card

Rejs na wyspy egackie: Favignana i Levanzo. Dzięki zniżce na pociąg, Egadilandia, zobaczysz jak piękna jest wyspa Favignana.

Tam możesz zwiedzić np. fabrykę Florio (40% zniżki z kartą).

Więcej informacji na temat karty uzyskasz pod numerem telefonu: +39 0923 24459, +39 0923 031701, lub adresem mailowym: info@trapanistruzioniperluso.com

Kolejką linową do Erice

Do Erice zamiast samochodem, wybierz się kolejką linową i zafunduj sobie niezapomniane widoki, które z wysokości ponad 3000 metrów, będziesz podziwiał w ośmioosobowym wagoniku.

Idealnie, jeśli na nocleg w Trapani będziesz wracać pod wieczór, kiedy zachodzi słońce. Tych widoków nie zapomnisz bardzo długo. Za przejazd zapłacisz 3,80 Euro w jedną stronę i 6,5 Euro, jeśli wykupisz też bilet powrotny. Kolejka kursuje:

W poniedziałki i w niedziele: 10:00 – 20:00, Wtorek – piątek – 10:00 – 22:00, Soboty: 10:00 – 24:00.

Od 7 stycznia do 10 marca kolejka jest nieczynna.

Plaże w Trapani

Trapani to idealne miejsce na wypoczynek i to na jednej z piękniejszych sycylijskich plaż. Tu znajdziemy ich rzeczywiście wiele. Gdzie się udać?

San Vito Lo Capo

z drobnym białym piaskiem i turkusowym morzem. Do San Vito Lo Capo dojedziemy autem, ale i autobusem linii AST,

Noclegi przy plaży San Vito Lo Capo

Plaża San Vito Lo Capo – dowiedz się więcej o tej plaży

Zatoka Macari

Wybrzeże Macari i Castelluzzo to ciągnące się na ponad 2,5 kilometra fantastyczne plaże i zatoki. W sezonie od 1 czerwca do 30 września wybrzeże jest zamknięte dla ruchu samochodowego.

Do zatok, co 10 minut kursuje natomiast Ercolino. Samochodem możesz dojechać do Cristoforo Colombo, po lewej stronie będą kierunkowskazy, gdzie znajduje się bezpłatny parking, na którym zostawisz samochód.

Z Trapani do Macari dojedziesz też autobusem linii AST. Warto odkryć jedną z piękniejszych zatok – Isulida, gdzie zachwycimy się krystalicznie czystą wodą i pięknymi widokami. Na miejscu wypożyczymy zarówno leżak, parasolki jak i rowery.

Castellammare Del Golfo

z piaszczystymi plażami i żwirowymi zatoczkami. Woda w tym miejscu jest wyjątkowo płytka, jeśli więc wybierasz się na plażę z dziećmi, la Playa będzie idealna.

Samochodem trzeba dojechać do Castellmmare Del Golfo. Dojedziemy tam też autobusem AST, jak i pociągiem.

Plaża Tritoni i Triangolo w Marausa koło Trapani

Tylko 9 km od Trapani w Marausa znajduje się jedna z większych plaż – Tritoni. Płytka woda, miękki piasek. W Marausa jest jeszcze Spiaggia Triangolo, mniejsza plaża, ale z możliwością parkowania w pobliżu i Spiaggetta Torre, niestety tam jedynie warto udać się na spacer dla pięknych widoków, ponieważ jest zakaz pływania. Do Marausa dojeżdża autobus 31N (AST).

Plaża Scopello

idealne miejsce do nurkowania. Podwodny świat, tak samo zachwyci, jak i nieco górski krajobraz, rozciągający się wokół plaży.

Możemy też wybrać się łodzią na wyspy Egadi. W Lavenzo będzie spokojniej i ciszej, w Favignana w sezonie z pewnością będzie dużo turystów. Jeśli lubimy nurkować i odkrywać jaskinie, to idealna będzie Marettimo, z również pięknymi plażami.

Jak dojechać do Trapani

Najszybciej do Trapani dostaniemy się, szukając lotu do Palermo. Z lotniska w Palermo dojedziemy do Marcala, a stamtąd co dwie godziny odchodzi pociąg do Trapani.  Możemy się dostać jednak do centrum Palermo, skąd odchodzi bezpośrednio autobus linii Autoservizi Salemi Srl. Niestety tylko raz dziennie.

Autobus z Polski do Trapani jedzie ponad 40 godzin, a pociąg nieco krócej koło 36 godzin. Za przejazd w sezonie możemy jednak zapłacić nawet koło 400 Euro za pociąg i około 180 Euro za autobus. Jeśli jednak nie zarezerwujemy wcześniej lotu, to do Palermo samolotem będzie szybciej, ale zdecydowanie dużo drożej.

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych miastach Sycylii:

Przewodnik po Sycylijskich wyspach:

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wycieczki po Trapani

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Katania

Mesyna

Następny

Dodaj komentarz