Jak poruszać się po Sycylii?

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Sycylia to największa wyspa na morzu Śródziemnym. Każdego roku jej urok przyciąga tysiące turystów. Lazurowa woda oraz wysokie temperatury kuszą, szczególnie turystów z Polski. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak poruszać się po poszczególnych miastach Sycylii. Warto o tym wiedzieć wybierając się na wakacje na Sycylii albo city break. Jak wygląda transport na Sycylii?

Transport w Palermo

Palermo to jedno z największych miast jakie znajduje się na Sycylii.  Z lotniska do centrum miasta można dotrzeć na trzy sposoby:

  1. Taksówka (najwygodniejsza opcja, ale niestety nie najtańsza)
  2. Autobus 
  3. Pociąg 

Lotnisko jest oddalone od centrum miasta około 32 km więc jest to całkiem spory kawałek, co za tym idzie taksówka jest nieopłacalna. Pociągi do godziny 22 kursują średnio co pół godziny i bezproblemowo można dojechać nim do dworca centralnego. Natomiast jeśli lot jest w godzinach nocnych to jest ryzyko, że trafimy na przerwę pomiędzy kursami. Cena biletu wynosi mniej niż 10 Euro. 

Świetną alternatywą może być autobus. Bilet autobusowy do centrum Palermo kosztuje około 6 euro. W porównaniu z taksówką jest to niewiele, ponieważ cena taksówki, szczególnie nocą może wynieść około 50 euro. Jeśli planujemy kupić od razu bilet powrotny to cena będzie wynosić 5 euro. Autobus jedzie około 40 minut. 

Komunikacja w Palermo jest bardzo rozwinięta, bez problemu autobusem dostaniemy się niemal w każde miejsce. Warto zwrócić uwagę, że na rozkładach nie podanej godziny kursowania, tylko trasa oraz co jaki czas odjeżdża. Bilet na autobus lub ewentualnie tramwaj kosztuje 1,40 euro oraz ważny jest 90 minut. Jeśli planujemy podróżować cały czas autobusem to warto kupić bilet ważny 24 godziny. Kosztuje on 3,5 euro. 

Pociągiem po Palermo

Bardzo dobrze rozwiniętym środkiem transportu jest także podmiejska kolej. Można przemieszczać się nią pomiędzy miastami. Bilet kosztuje około 5 euro a podróż między miastami średnio nie przekracza godziny. Bilety można nabyć w kasach lub automatach. Należy pamiętać o skasowaniu biletu przed wejściem do pociągu.

Jazda samochodem w Palermo

Najwygodniejszą opcją, ale niestety nie najtańszą jest także wynajęcie auta. Warunkiem wynajęcia jest posiadanie karty kredytowej. Ceny są różne w zależności od modelu, liczby miejsc w samochodzie oraz tego czy wynajmujemy samochód od razu na lotnisku, czy później w lokalnej wypożyczalni. Średni koszt wynajmu auta zaczyna się od około 100 zł natomiast na lotnisku ceny mogą być nawet trzykrotnie wyższe. Auta wynajmują takie firmy jak m.in. Hertz lub Avis. 

Transport w Katanii

Katania to miasto, które jest położone bardzo blisko największego lotniska na Sycylii, a także jedno z największych w całych Włoszech. Jest to świetna baza wypadowa do mniejszych miasteczek takich jak Taormina.  Z lotniska do centrum miasta można bezproblemowo dostać się podobnie jak w Palermo pociągiem lub autobusem. Transport z lotniska zapewniają linie autobusowe Alibus i można dostać się w kilkanaście minut ponieważ lotnisko oddalone jest o jakieś 7 km. Bilet kosztuje około 4 euro, a płacić możemy gotówką oraz kartą. Autobus zatrzymuje się przy porcie, przy dworcu głównym oraz w centrum, a kursuje średnio co 30 minut. Pierwszy kurs jest około godziny 4:40 natomiast ostatni o 00:00. Jeśli lot mamy poza tymi godzinami to lepiej skorzystać z taksówki. 

Podczas poruszania się po Katanii można także skorzystać z metra, które obsługuje firma Ferrovia Circumetnea. Należy jednak pamiętać, że metro jeździ tylko od poniedziałku do soboty. Linia metra jednak jest dość krótka oraz nie jeździ przez centrum. Cena biletu to 1 euro, ale jeśli planujemy skorzystać z autobusu oraz metra to należy kupić bilet łączony, który ważny jest 120 minut i kosztuje 1,20 euro. Takiego biletu nie kupimy w automacie, jedynie w kasach biletowych. Główną siecią autobusową jest AMT, kierowcy zatrzymują się na każdym przystanku, bilety można kupić także w miejscach oznaczonych literą „T” lub nazwą „Tabaccheria”.

Komunikacja miejska nie jest tak dobrze rozwinięta jak w Palermo ale nie można narzekać, autobusem oraz metrem bez większych problemów można dostać się w większość urokliwych miejsc. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się na Etnę?

Wulkan Etna to miejsce, które absolutnie każdy turysta powinien odwiedzić! z Katanii jedną z najciekawszych tras jest dojazd wzdłuż zbocza do schroniska Rifugio Sapienza. Dojeżdżają do niego autobusy podmiejskie. Odjeżdżają one każdego dnia o 8:15 z placu Papa Giovanni XXII, mieści się on na przeciwko dworca w Katanii. Bilet można zakupić u kierowcy, a jego cena wynosi 4 euro. Czas przejazdy to około 2 godzin, natomiast autobus powrotny odjeżdża o 16:30. Bilet można kupić od razu w dwie strony za 6 euro lub tak jak w przypadku jazdy w jedną stronę do Etny. Warto pamiętać, że jest to ostatni autobus i jeśli nie zdążymy to będziemy zmuszeni nocować w schronisku turystycznym. Gdy już dojedziemy do Rifugio Sapienza to można skorzystać z kolejki linowej, która dowozi turystów na wysokość około 2500 metrów, gdzie znajduje się kolejne schronisko – La Montagnola.

Przejazd kolejką kosztuje nie całe 30 euro. Z tego miejsca można samodzielnie wspinać się po wulkanie, wynająć przewodnika lub wypożyczyć samochodów z przewodnikiem (koszt to kolejne 30 euro). SUVem dostaniemy się na górną część wulkanu. Jeśli rozważamy opcję bez kolejki linowej to dojście na szczyt góry zajmuje około dwóch godzin pieszo. 

Etna z Taorminy

Jeśli planujesz połączyć zwiedzanie Taorminy z Etną to standardowo do Taorminy można dostać się pociągiem w około 40 minut, natomiast najwygodniejszą trasą z tego miasteczka na wulkan jest dojazd do wioski Zafferana Etnea (wschodnie zbocze wulkanu). Trasa prowadzi podobnie jak trasa z Katanii do Rifugio Sapienza, skąd można skorzystać z tej samej kolejki linowej. Niektórzy preferują wschodnią stronę ze względu ciekawe miejsca w wiosce.

Z północy można dostać się do Etny przez miasteczko Linguaglossa, później Piedimonte-Etneo, a na końcu docieramy do bazy Piano Priventsana. Warunkiem skorzystania z tej trasy jest niestety pora zimowa. W lecie aby wspiąć się na Etnę jedyną możliwą opcją jest wynajęcie SUVa z przewodnikiem.
Niektórzy wybierają taksówkę, aby dotrzeć na miejsce. Nie jest to niestety najlepsze rozwiązanie ponieważ taksówka może zawieźć nas do tego samego punktu co autobus, a będzie kilkukrotnie droższa. Podobnie jak taksówka, rower także nie będzie najrozsądniejszym wyjściem. Podczas trasy na Etnę jest wiele miejsc, w których rower zamiast ułatwić, będzie utrudniał pokonywanie trasy. Bezpieczniej będzie skorzystać z kolejki lub wybrać się pieszo.

Transport na Sycylii – podsumowanie

Sycylia to wyspa po której bez większych problemów można poruszać się komunikacją miejską. Transport pomiędzy poszczególnymi miastami pociągiem może być świetną alternatywą dla jazdy samochodem (a przy okazji o wiele tańszą!). Ponadto widoki z okna pociągu są niezapomniane, warto przynajmniej raz wybrać taki środek transportu. W mniejszych miastach komunikacja miejska funkcjonuje ale niestety nie tak dobrze jak na przykład w Palermo więc najlepszym środkiem transportu w tym przypadku mogą okazać się własne nogi. Dobrym wyjściem są także prywatne busy, ewentualnie jeśli wakacje nie są niskobudżetowe to wynajęcie auta będzie najprostsze oraz najwygodniejsze. Wszystko zależy od naszego budżetu, ale mimo to Sycylia to miejsce, które warto jak najwięcej zwiedzać. 

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Wycieczka na Etnę – co warto wiedzieć?

Plaże na Sycylii – co warto wiedzieć?

Następny

1 komentarz do wpisu “Jak poruszać się po Sycylii?”

Dodaj komentarz