Tanie loty na Sycylię – co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , , , , , , , , , ,

Wakacje na Sycylii to bardzo popularny sposób na spędzenie swojego urlopu. Piękne złociste plaże, morze, ciepły i przyjemny klimat oraz liczne atrakcje dla turystów to tylko kilka z powodów, dla których warto wybrać się na piękną włoską wyspę. Dodatkowo loty do Palermo i loty do Katanii organizowane przez liczne linie lotnicze często dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Co warto wiedzieć przed podróżą lotniczą na Sycylię?

Jacy przewoźnicy latają na Sycylię?

Sycylia to bardzo popularny region turystyczny, który znajduje się w południowej części Włoch. Największa wyspa na Morzu Śródziemnym może pochwalić się licznymi zabytkami, bogatą historią i kulturą oraz idealnymi warunkami dla wypoczynku dla turystów przybywających z całej Europy i świata. Z tego powodu nikt nie powinien być zdziwiony, że niemal z każdego państwa w Europie możemy dotrzeć na jedno z sześciu dużych lotnisk mieszczących się na wyspie. Osoby podróżujące z Polski najczęściej wybierają następujących przewodników: Ryanair, Wizz Air oraz Smartwings Poland. Nie są to jednak jedyne opcje. Dużą ilość połączeń z naszego kraju oferuje także AIitalia, Lufthansa, SWISS, Czech Airlines oraz Austrian Airlines. W niektórych okresach loty z Polski na Sycylię organizują także British Airways oraz AirMalta. Zazwyczaj usługi tych linii wiążą się jednak z przesiadką podczas podróży. Jeżeli interesują nas jedynie loty bezpośrednio łączące Polskę z Sycylią, powinniśmy skupić się na ofercie Wizz Air, Ryanair oraz Smartwings Poland.

Sycylia – z jakich lotnisk z Polski się tu dostaniemy?

Podróżnicy z Polski każdego roku mogą cieszyć się nowymi połączeniami z polskich lotnisk do wielu miejsc w Europie i na świecie. W przypadku podróży na Sycylię mamy bardzo duży komfort, ponieważ możemy przylecieć na wyspę z praktycznie każdego z dużych polskich lotnisk. Sycylia z Warszawy, w zależności od linii lotniczych, które wybierzemy jako naszego przewoźnika, może wiązać się z podróżą z lotniska Warszawa Okęcie lub Warszawa Modlin. Bardzo atrakcyjne ceny czekają również na osoby wybierające podróż Sycylia z Krakowa. Podróż zaczyna się wtedy na lotnisku Kraków Balice. Turyści mogą przylecieć do południowej części Włoch również z dwóch miast położonych w południowej części państwa. Sycylia z Katowic to oczywiście wylot z lotniska Katowice Pyrzowice, natomiast w przypadku Wrocławia wylatujemy z Portu lotniczego Wrocław im. Mikołaja Kopernika

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ile kosztują loty na Sycylię?

Ceny biletów na podróż na Sycylię są bardzo różne, jednak jest to zapewne doskonale znane wszystkim osobom, które często podróżują samolotami. W pewnych okresach ceny przelotu z jednego z polskich miast na Sycylię mogą zaczynać się już od +150 złotych, natomiast w szczycie sezonu, jeżeli nie zadbamy o zakup biletu z wyprzedzeniem czasowym, mogą kosztować nas nawet ponad 1200 złotych (mowa oczywiście o podróży w dwie strony). Najlepszym rozwiązaniem, które z pewnością pozwoli nam na oszczędzenie pokaźnej sumy pieniędzy, jest zakup biletu kilka miesięcy przed podróżą. Na przykład, jeżeli w lipcu zdecydujemy się na zakup biletów na Sycylię z Krakowa w linii Ryanair ,zapłacimy ok. 600-800 złotych za osobę. Podobne ceny czekają na podróżników, którzy zdecydują się na wyjazd poza sezonem, np. w marcu.

Lot na Sycylię z większości Polskich miast zajmuje pomiędzy 2,5h-3h, ponieważ odległość łącząca nasze państwo z włoska wyspą wynosi ok. 2000 kilometrów. Ceny lotów na Sycylię nie zawsze są jednak wysokie, ponieważ bardzo często, nawet w szczycie sezonu można znaleźć oferty Last Minute. W takiej sytuacji podróż do Włoch w dwie strony będzie kosztować ok. 200 złotych.

Lotniska na Sycylii

Jak już wspominaliśmy, Sycylia to bardzo popularne miejsce wśród turystów i jednocześnie największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Z tego powodu na jej terenie znajdziemy aż sześć dużych lotnisk (jednak samoloty z Polski lądują jedynie na kilku z nich). Najpopularniejsze są Port lotniczy Katana-Fontanarossa, Port lotniczy Palermo, Port lotniczy Pantelleria i Trapani. Największe na wyspie jest lotnisko Katania-Fontanarossa i rocznie obsługuje ok. 8 milionów pasażerów z całego świata.  Sycylia to nie mała wyspa, jednak nawet jeżeli zakupimy bilet do Katanii, nie będziemy mieć trudności, aby spędzić swoje wakacje na przeciwnej stronie wyspy. W praktyce znaczy to, że możemy polecieć do praktycznie każdego miasta na Sycylii (choć nie zawsze bezpośrednio, ponieważ niekiedy potrzebna będzie „przesiadka” do autobusu).

Które miejsce na Sycylii warto odwiedzić?

Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić na Sycylii jest oczywiście stolica, czyli Palermo. Pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy, jeżeli myślimy o tym mieście to kolorowy tłum, zgiełk, piękna architektura i… sycylijska mafia. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ wojny na ulicach i niebezpieczeństwo czyhające na wszystkich przyjezdnych dawno za nami. Jeżeli wybierzemy wyjazd do wschodniej części wyspy, naturalnym celem podroży powinny być Syrakuzy. W mieście znajdziemy jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w całym basenie Morza Śródziemnego. Oczywiście nie bez przyczyny, ponieważ w mieście czekają na nas także liczne ruiny pamiętające czasy starożytności (m.in. grecki teatr i ołtarz Hierona II). Historyczna część miasta jest wpisana na listę UNESCO. Ciekawym, choć nieco mniej popularnym miejscem jest także miasteczko Cefalu. Ten urokliwy port Morza Tyrreńskiego jest bardzo cenionym kurortem z pięknymi i czystymi plażami.  Co ciekawe znajdująca się we wnętrzu mozaika z Chrystusem Pantokratorem z 1148 r. jest najstarszym obrazem na Sycylii. Spędzając wakacje na Sycylii warto odwiedzić także okolicę majestatycznego wulkanu Etna. Wulkan, mimo że jest wciąż aktywny, pokryty jest czarną, zastygłą lawą. Na górę można wejść pieszo lub skorzystać z innych rodzajów transportu – pociągu lub kolejki.

Lotniska na Sycylii – jak daleko od centrum miasta?

Kiedy wybieramy się na wakacje, zazwyczaj zależy nam na maksymalnym komforcie i wygodzie. Z tego powodu warto wiedzieć, w jakiej odległości od miasta znajduje się lotnisko.
W przypadku lotniska w Katanii znajduje się 5 km od centrum miasta , natomiast lotnisko w Palermo jest położone 24 km od centrum miasta . Koszt transferu lotniskowego zależny jest od miejsca noclegowego oraz tego, czy podróżujemy prywatnie, czy z biurem podróży. W przypadku zorganizowanej wycieczki cena transferu lotniskowego jest zazwyczaj wliczona w cenę całego wyjazdu. Jeżeli na wyspę przybywamy na własną rękę, transfer lotniskowy może nam zapewnić właściciel wynajmowanego na czas urlopu apartamentu. Innym rozwiązaniem jest Taxi lub jedna z popularnych aplikacji jak np. Uber lub Bolt.

Alternatywne sposoby na podróż na Sycylię 

Jeżeli loty na Sycylię realizowane przez Wizziar lub Ryanair nie są optymalnymi opcjami, zawsze możemy sprawdzić loty z Berlina, Kijowa lub innych europejskich miast. Decydując się na takie rozwiązanie, warto połączyć zwiedzanie i odpoczynek w kilku lokalizacjach – np. weekend w Berlinie poprzedzający podróż na ciepłą Sycylię. Jeżeli to również nas nie satysfakcjonuje, pozostają także loty do innych Włoskich miast (np. Rzym, Mediolan i Wenecja) i przesiadka w drugi samolot, kierujący się już bezpośrednio na Sycylię.

Loty na Sycylię

Obecnie bezpośrednie loty na Sycylię z Krakowa do Katanii oferują linie lotnicze Ryanair. W zależności od dnia tygodnia, w niektórych przypadkach dostępny jest jedynie lot z przesiadką w Mediolanie lub w Wenecji. Natomiast w sezonie wiosenno-letnim i letnim większość lotów to połączenia bezpośrednie. Ceny za lot w obie strony zaczynają się już od 250 złotych. W przypadku lotów z Katowic podróżujący mogą skorzystać z usług dwóch firm oferujących bezpośrednie połączenie z Sycylią – Ryanair i Wizz Air. Lot z lotniska Katowice Pyrzowice zajmuje ok. 2,5 h. Poza lotami bezpośrednimi dostępne są także loty z przesiadka w Mediolanie oraz Rzymie. Wizz Air lata na Sycylię również z Warszawy. Innymi przewoźnikami oferującymi połączenie z Sycylią są: Smartwings (z Warszawy i Katowic), Lot (z Warszawy do Katanii).

Bezpośrednie loty na Sycylię z Polski

Kraków – Palermo (Ryanair)

Wrocław – Palermo (Ryanair)

Kraków – Catania (Ryanair)

Katowice – Catania (Ryanair)

Warszawa – Katania (WizzAir)

Kraków – Katania (WizzAir)

Katowice – Katania (WizzAir)

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Sycylia – najbardziej atrakcyjne wycieczki

Wycieczka na Etnę – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz