Szpitale na Sycylii – gdzie znaleźć pomoc medyczną?

Tagi , , , , , , ,

Wakacje na Sycylii brzmią fantastycznie. Specyficzny klimat i architektura, wiekowe dzieła sztuki i złociste plaże aż proszą się o wykupienie oferty last minute. Wycieczka na południe Włoch może być ekscytująca. Może też i być niebezpieczna, jeśli nie zachowa się odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Wyjazd może też wiązać się z nieprzewidzianymi sytuacjami wymagającymi interwencji lekarza. Jak wygląda pomoc medyczna na wakacjach dla obcokrajowców? Czym wczasowicz powinien dysponować, aby nie ponosić wysokich kosztów leczenia? I najważniejsze, dokąd się udać na Sycylii po pomoc lekarską?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bezpieczeństwo to podstawa

Pierwsze pytanie, jakie pada pod adresem bezpieczeństwa na Sycylii, dotyczy słynnej mafii. Nie trzeba się obawiać smutnych panów rodem z filmów gangsterskich. Ich działalność na terenie Włoch jest raczej ograniczona i niewymierzona w turystów. Warto jednak przedsięwziąć pewne środki zaradcze. Na wyspie, podobnie jak w całym kraju obowiązuje czwarty alert zagrożenia terrorystycznego. Obywatele tego kraju, podobnie jak i turyści otrzymują stosowny komunikat dotyczący kroków minimalizujących ryzyko. Oczywiście wszyscy oni muszą się dostosować do zaleceń władz. Poza zagrożeniami terrorystycznymi, w znaki dają się drobne kradzieże. W większych miastach grasują bowiem kieszonkowcy i dlatego nie zaleca się trzymania wartościowych rzeczy przy sobie. Otwarte auto również brzmi jak ryzyko. 

Panorama of the Ionian coast of Etna during the eruption of Etna
Panorama wybrzeża Jońskiego. Widok na wulkan Etna w czasie erupcji. Licencja: shutterstock/by lapisslable

Bezpieczne spędzania czasu na Sycylii kieruje się też innymi zasadami. Nie warto kusić losu i wychodzić samemu lub samej na miasto. W szczególności w środku nocy nie jest to wskazane. Ponadto w południowej części kontynentu upały dają się we znaki, więc zaopatrzenie się w środki na oparzenia słoneczne i kremy z filtrem do opalania brzmi całkiem sensownie. Niegłupim pomysłem jest zainwestować przed wycieczką w leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy środki na bóle menstruacyjne. Różnie w życiu bywa, a taki pakiet leków może uratować wycieczkę. Dodatkowo warto do torby wrzucić środki na ukąszenia. 

Sytuacja podbramkowa

Wycieczka na Sycylię może zamienić się w koszmar, jeśli turysta spoza granic nie dysponuje stosowną kartą EKUZ lub wykupionym ubezpieczeniem turystycznym. Karta EKUZ obowiązuje turystów i studentów wewnątrz krajów wspólnoty europejskiej i uprawnia do korzystania z darmowych usług medycznych. Przykładowo wybierając się na urlop do Hiszpanii, nie ponosimy kosztów leczenia, jeśli trafimy pechowo do szpitala. Warto się o nią postarać przed wylotem na wycieczkę. Karta ta nie obowiązuje turystów spoza UE. Ci z kolei muszą postarać się o ubezpieczenie turystyczne. W istocie zgłoszenie się do prywatnej firmy ubezpieczeniowej z myślą o wycieczce brzmi rozsądnie. Jest niedrogie, a pokrywa znaczne koszty związane z transportem medycznym, hospitalizacją, podstawowymi zabiegami i pomocą stomatologa. Dzięki wykupionej polisie turystycznej można zwyczajnie podróżować bez obaw. Zarówno o własne zdrowie jak własną kieszeń.

Pielęgniarka robi w łóżko w a szpital
Szpitale na Sycylii – pielęgniarka przygotowuje łóżko dla pacjenta, licencja: shutterstock/By Rawpixel

Sytuacje podbramkowe wymuszają natychmiastowego działania. To z kolei opiera się na dobrym rozeznaniu. Szpitale na Sycylii znajdują się w wielu mniejszych i większych miejscowościach. Jako że zwiedza się na ogół większe miasta i kurorty, warto wiedzieć dokąd się udać i jak wygląda proces przyjęcia w takich miejscach. Zmierzając do jakiegokolwiek szpitala we Włoszech, należy przejść rejestrację. Pechowy turysta pytany jest wówczas o swoje personalia, ubezpieczenie turystyczne i kartę EKUZ. W przypadku ubezpieczenia informacje o przebiegu leczenia i kosztorysie trafiają pod adres pacjenta. Jego zadaniem jest dostarczyć te informacje ubezpieczycielowi, który pokryje koszty hospitalizacji lub zabiegu. W sytuacji, gdy obcokrajowiec nie ma ani karty EKUZ, ani wykupionej polisy, musi rozliczyć się na miejscu. Kiepska perspektywa. 

Dokąd po pomoc?

W zasadzie to w każdej większej miejscowości na Sycylii znajdzie się profesjonalna pomoc lekarska. Na wszelki wypadek sprawdzić w sieci można listę szpitali znajdujących się w pobliżu miejsca docelowego urlopu i zdobyć dzięki temu wstępne rozeznanie. W końcu przezorny zawsze zabezpieczony jak to mówi pewna mądrość ludowa. Najpopularniejszymi miejscami na Sycylii cieszą się takie miasta jak Palermo, Katania i Trapani. 

Dokąd się udać w Palermo?

To chyba najsłynniejsze miejsce na całej Sycylii. W razie konieczności warto wiedzieć, dokąd się udać. Szpital Palermo oferuje kompleksowe usługi medyczne i jest otwarty w stałych godzinach w ciągu tygodnia roboczego. Wybór szpitali i klinik w mieście jest spory. Jeśli sporządzić listę takowych, to największe punkty medyczne na terenie Palermo to: 

  • Bucchieri La Ferla – Fatabenefratelli Hospital.
  • Ospedale Villa Sofia.
  • Ca.Ma. Hospital.

Dokąd się udać w Katanii?

Katania kojarzy się niezmiernie z podnóżem wulkanu Etna. To też malownicze miasto portowe, które zapiera dech w piersiach. Pozytywne emocje związane ze zwiedzaniem tego urokliwego zakątka zepsuć może tylko jakaś niechciana przypadłość. Dokąd się wówczas udać? Szpital Katania łatwo znaleźć. Pytać można głównie o dwa miejsca:

  • Private Hospital Argento S.r.l.
  • US Naval Hospital Sigonella.

Dokąd się udać w Trapani

Trapani to miejscowość dość chętnie odwiedzana przez turystów. Nic w tym dziwnego, skoro tyle tam zabytków i widoków do podziwiania. Widok morza Tyrreńskiego i podnóża góry Erice mogą budzić zachwyt, ale nieprzyjemne wypadki lubią chodzić po ludziach. Szpital Trapani jest na wyciągnięcie ręki, więc o ile nieszczęśnik jest ubezpieczony lub dysponuje kartą EKUZ, to może spać spokojnie. Najważniejsze punkty medyczne w tym mieście to:

  • Sant’ Antonio Abate Hospital of Trapani. Otwarty jest przez całą dobę.
  • Nave Ospedale
Nowoczesny szpital i znak z jasnego błękitnego nieba podjęte w Brampton Ontario Kanada
Szpitale na Sycylii, budynek szpitala, licencja: shutterstock/By stevedesign

Podsumowanie

Wakacje poza przyjemnościami mogą zaskakiwać nieprzewidywalnymi zwrotami akcji. Wypadek, ukąszenie owada i zatrucie pokarmowe mogą przytrafić się każdemu. Warto myśleć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa wylatując na wakacje na Sycylię. Dbając o formalne zabezpieczenie swoich wojaży w postaci karty EKUZ czy ubezpieczenia turystycznego, można w zasadzie spać spokojnie. Opieka medyczna na przyzwoitym poziomie to kolejna rzecz, która sprawia, że dobrym pomysłem na urlop jest Sycylia. Szpital znajduje się praktycznie w każdej większej miejscowości i oferuje szeroki zakres usług medycznych. Pracujący w nim specjaliści postawią zagranicznego turystę na nogi. Tego może być pewien.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Najlepsze noclegi na Pantellerii

Sport na Sycylii – jakie atrakcje czekają na Ciebie

Następny

Dodaj komentarz