Syrakuzy

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Echo starożytnej kultury niczym wiatr unosi się nad miastem Syrakuz. Barokowa architektura jest symbolem odrodzenia się miasta po trzęsieniu ziemi. Gdzie nie pójdziemy, gdzie nie zajrzymy, deptamy śladami starożytnych Greków czy Rzymian.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Całości dodaje niesamowita aura – wyraźny błękit nieba zlewa się z turkusowym odcieniem morza, a miasto rozświetla blask słońca. Bez wątpienia podróż w tę część Sycylii rozbudza emocje i jest jak podróż w czasie do bardzo odległej przeszłości.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spis treści

Syrakuzy położenie i historia

Nic dziwnego, że Syrakuzy, choć położone jest na sycylijskim wybrzeżu, to wciąż nazywane jest perłą Greków. Choć to Fenicjanie, jako pierwsi osiedlili się jeszcze w X wieku p.n.e. na wyspie Ortigia, to jednak właśnie Grecy z Koryntu, jako pierwsi w VII w p.n.e. stworzyli tam jedną z ważniejszych metropolii ówczesnego świata. Potężne miasto stało się siedzibą tyrana Hierona II, który panował nie tylko nad całą wyspą, ale również na Morzu Śródziemnym.

Po śmierci Hierona II wraz z przejmowaniem wpływów przez Rzymian, a potem Arabów Syrakuz straciło swą świetność, a nową stolicą Sycylii stało się Palermo. Dopiero pod koniec XIX wieku miasto zaczęło odbudowywać swoją pozycję, a w XX wieku odzyskało ponownie status jednego z ważniejszych miast i portów na Sycylii.

Podróż do greckiej epoki Sycylii – spacer po mieście Syrakuzy

Właściwie Syrakuzy na pierwszy rzut oka nie różni się wiele od innych miast. Jednak już na drugi rzut różni się i to znacznie, przede wszystkim tym, że ma dwa oblicza. Jedno w pięknej i antycznej Ortigii, a drugie w nowoczesnej części miasta. Wystarczy przejść most, by znaleźć się w jednej bądź w drugiej części.

Wchodząc w głąb Syrakuz, odkryjemy te prawdziwe Włochy – te z podróżniczych prospektów – wąskie uliczki w barokowym stylu, z małymi domkami i balkonami, pełnymi egzotycznych kwiatów. I te charakterystyczne sznury prań, porozwieszanych między domami, czy przeplatający się między nimi w oddali błękit morza.

Zatrzymując się w Syrakuzach możemy iść śladami historii, rozpieszczać się rozgrzanym w słońcu piaskiem i błękitem morza czy delektować się sycylijską kuchnią. Jeśli jednak wpadliśmy z gościnną wizytą, to zaplanujmy pełen wrażeń spacer, który z pewnością sprawi, że do Syrakuz wrócimy raz jeszcze, znacznie na dłużej.

Zobaczyć wszystko w Syrakuzach w kilka godzin?

Nie da się. Nawet jeden dzień jest za mało, ale spacerując po centrum miasta, zwiedzimy najważniejsze zabytki. Znajdziemy również wiele placów, gdzie damy odpocząć zmęczonym nogom i zasmakujemy w specjalnościach sycylijskiej kuchni.

Spacer zaczynamy w Archeologicznym Parku w Syrakuzach (Parco Archeologico della Neapolis).

Park archeologiczny w Syrakuzach

– to niezwykłe miejsce, gdzie usiądziemy w jednym z rzędów starego teatru rzymskiego, znajdziemy się przed ołtarzem samego Hierona II czy w Latomia del Paradiso posłuchamy, jak niesamowicie niesie się echo w Uchu Dionizjusza.

Część parku z grobowcem Archimedesa czy amfiteatrem i ołtarzem Hierona II jest udostępniona bezpłatnie. Te wykopaliska dostępne są bowiem z zewnątrz.

Bilety do parku archeologicznego w Syrakuzach

By zobaczyć pozostałe atrakcje, musimy zakupić bilet (w sklepie z pamiątkami, znajdującym się po drugiej stornie ulicy. Wstęp do parku kosztuje 10 Euro. Godziny otwarcia: siedem dni w tygodniu od 9:00 do 19:30.

Rzymski amfiteatr w Syrakuzach

– zbudowany prawdopodobnie w III wieku n.e. wraz z wielką sceną. Przypuszczalnie scena greckiego teatru była zbyt mała na walki gladiatorów. Teatr jest bardzo dobrze zachowany. Dochodząc do pierwszych rzędów, zobaczymy pod nimi również wejścia dla gladiatorów i zwierząt. Jeśli do Syrakuz zajrzymy latem, to możemy trafić na jeden z koncertów rockowych, organizowanych właśnie w amfiteatrze.

Grecki teatr w Syrakuzach

W parku znajduje się też Grecki Teatr, który był największym teatrem antycznego świata.

Grecki Teatr, zbudowany w VI wieku przed naszą erą – wciąż jeszcze, choć posiada tylko 40 rzędów, zachwyca wielkością. Na rozkaz Hierona II pierwotnie zbudowano 61 rzędów. Na Tragedii Sofoklesa Teatr Grecki gromadził aż 15 000 widzów, podobnie na komediach Aristofanesa. Rzymianie jednak potrzebowali większej sceny na walki gladiatorów, dlatego zmniejszyli miejsce dla widowni do 46 rzędów, powiększając scenę. Po trzęsieniu ziemi zostało już tylko 40 rzędów, ale teatr ten wciąż robi wielkie wrażenie.

– jakieś 60 metrów od teatru znajdują się największe kamieniołomy w Syrakuz – Latomia del Paradiso, nieco dalej Latomia Intlgliatella i Latomia di Santa Venera. Z pewnością porośnięte dziś przez magnolie, drzewka cytrusowe czy palmy niczym nie przypominają miejsca, gdzie wiele lat temu w pocie czoła wydobywano ogromne bloki wapienne bądź, gdzie więziono jeńców wojennych. Do jednej z najpiękniejszych i zarazem słynącej z niesamowitej akustyki grot zalicza się Ucho Dionizjusza. Grotę tak nazwał Caravaggia, podczas swojej podróży do Syrakuz w XVII wieku. Caravaggia usłyszał bowiem legendę, że w grocie tej przetrzymywał więźniów Dionizjusz Starszy (Tyran Syrakuz), a dzięki właściwościom akustycznym groty, mógł słyszeć ich rozmowy, nawet te prowadzone szeptem i na drugim końcu groty.  

Muzeum Archeologiczne w Syrakuzach

– idąc dalej, dotrzemy do muzeum archeologicznego. Tutaj również zaplanujmy dwie godziny na spotkanie z przeszłością .

Muzeum archeologiczne – Paolo Orsi, znajduje się w Villa Landolina, tuż przy ulicy Viale Teocrito, około 300 metrów od Parku Archeologicznego. To muzeum to jedno z ważniejszych i zarazem najpiękniejszych w całej Sycylii.

W muzeum zobaczyć można bardzo bogatą i ciekawą kolekcję i to nie tylko z Syrakuz, ale również z okolicznych miejscowości. W ogrodzie przed muzeum znajduje się protestancki cmentarz, tam wśród grobów odwiedzić można też grób niemieckiego poety.

Muzeum podzielone jest na cztery sekcje. W każdej odnajdziemy inną część historii od czasów starożytnych, po okres hellenistyczny i rzymski. Do najciekawszych okazów można zaliczyć znaleziska z martwego miasta Pantalica, a także ze starożytnych cmentarzy. Interesujące są też trzy różne warianty pogrzebu – kamienna skrzynia, gliniany garnek i sama ziemia. Te odkryto na nekropolii Madonny del Piano niedaleko Granmichele.

Do ciekawych okazów należy też Venus, karmiąca piersiami swoje bliźniaki.

Bilety do muzeum archeologicznego w Syrakuzach

Wstęp do muzeum kosztuje 8 Euro.

Godziny otwarcia muzeum archeologicznego w Syrakuzach:

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty od 9:00 do 18:00 i w niedziele od 9:00 do 13:00.

Bazylika San Giovanni i Katakumby w Syrakuzach

Zanim skierujemy się w stronę Ortigii – starego centrum miasta położonego na półwyspie, możemy udać się do Bazyliki di San Giovanni.

Bazylika znajduje się jakieś 100 metrów za Muzeum Archeologicznym. Co prawda kościół został kompletnie zniszczony podczas trzęsienia ziemi i nieodrestaurowany, ale zawiera w sobie coś bardzo cennego – kryptę San Marziano. Nazwę tę nadał uczeń Apostoła Piotra, najprawdopodobniej założyciel pierwszej społeczności chrześcijańskiej w Syrakuzach.

Tam, gdzie dziś wznosi się krypta wraz z kolumnami jońskimi, Rzymianie na śmierć zamęczyli Św. Martianusa. Jego grób znajduje się we wschodniej części krypty, wraz z ołtarzem, na którym apostoł Paweł w 61 roku wygłaszał kazania. Obok krypty znajdują się katakumby San Giovanni – ogromna podziemna Nekropolia wraz z licznymi kaplicami, grobowcami i malowidłami ściennymi.

Serce i dusza miasta Syrakuz – Ortigia

Nasz spacer kontynuujemy w kierunku Ortigii, gdzie możemy dojechać też autobusem bądź własnym środkiem transportu, zaraz na początku półwyspu zlokalizowany jest duży parking.

Jak dojechać do Ortigia?

Z Corso Gelone dwa razy dziennie na dworzec autobusowy w Syrakuzach (Corso Umberto 196) dojedziemy w 3 minuty autobusem. Następnie wsiadamy do autobusu nr 12, który dojeżdża do Ortigii.

Zaraz po przejściu mostu zobaczymy świątynię Apollina – pierwszą dorycką świątynię w całej Sycylii.

Świątynia Apollina

znajduje się na placu Pancali. Świątynia pochodzi z 570 r p.n.e. i jest najstarszą dorycką świątynią w całej Sycylii. Po dziś dzień dobrze zachowały się fundamenty, niektóre z kolumn, a także części muru celi.

Targ Ortigii

już z ulicy via del Mercato poczujemy charakterystyczny zapach ryb, serów, cytrusów i innych rarytasów, które codziennie sprzedawane są na antycznym targu w Ortigia. Tutaj trzeba przyjść i znaleźć się na jednej z degustacji, urządzanych przez lokalnych sprzedawców, by spróbować wyśmienitych regionalnych produktów.

Idąc w dół ulicą via Trento dojdziemy do znajdujących się po prawej stronie ulicy XX Septembere wykopalisk – pozostałości po greckiej bramie Porta Urbica. Dalej podążając wzdłuż ulicy XX Septembere dojdziemy do portu Porta Marina bądź do placu Archimedesa, skręcając w ulicę Corso Giakomo Matteotti. Na placu tym stoi piękna fontanna Artemidy, a dalej znajduje się plac Piazza Duomo z Katedrą Santa Maria delle Colonne, zbudowaną na podwalinach antycznej świątyni Ateny.

Katedra Santa Maria delle Colonne

Katedra Santa Maria delle Colonne, w dostojnej bieli pięknie wyrasta na placu Piazza Duomo. Choć na chwilę trzeba się zatrzymać przed posągami świętego Piotra i Pawła, by napawać się tym artystycznym dziełem. Między tymi posągami znajduje się też główne wejście do katedry. I koniecznie trzeba wejść też do środka, by przekonać się na własne oczy, jak ciekawie zostały połączone ze sobą antyczne pozostałości po świątyni Ateny z barokowym stylem kościoła.

Nowa architektura nawet w najmniejszym stopniu nie przesłoniła starożytnej historii, wręcz przeciwnie. Już od samego przedsionka można rozpoznać, że w tym miejscu wcześniej stała świątynia Ateny.

Znacznie wcześniej, bo w 480 r. p.n.e. została wybudowana na cześć zwycięstwa nad Kartagińczykami. Ogromna świątynia o rozmiarach 22 x 54 m w kształcie ringu była bardzo bogato zdobiona złotem i kością słoniową. Na ścianach zaś wisiało 27 portretów wszystkich władców Syrakuz.

Znaczną część świątyni rozgrabili jednak Rzymianie. Na co jednak warto zwrócić uwagę to na nawę środkową katedry, która została zbudowana z dawnej celi świątyni Ateny. Wnętrze kryje w sobie wiele starożytnych elementów, takich jak np. kamienna chrzcielnica z XIII wieku w Babtysterium, która jest podtrzymywana przez małe normańskie, wykonany z brązu, lwy.

Całości dopełniają piękne mozaiki z czasów normańskich czy okazałe posągi, jak np. Madonny delle Neve, wykonanego przez Antonella Gaginiego.

Piazza Duomo

Bez wątpienia jego wizytówką jest piękna katedra Santa Maria dele Colonne. Jednak, kiedy rozejrzymy się na placu, to odkryjemy również inne piękne budowle z XVII i XVIII wieku. Na placu znajdziemy muzeum monet, pałac arcybiskupów, kościół Santa Lucia Biada i pałac Beneventano del Bosco czy zabytkowy ratusz.

Galleria Numismatica

– to dalszy ciąg historii. Tylko w tym miejscu odkryjemy imponującą kolekcję monet z okresu sycylijskiego, greckiego, rzymskiego, bizantyjskiego, arabskiego, normańskiego, hiszpańskiego czy francuskiego.

Muzeum zdecydowanie warto odwiedzić, choćby dlatego, że monety z Syrakuz uważane były za jedne z najpiękniejszych na całym świecie.

Galleria Numismatica – godziny funkcjonowania:

Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 13:00 i dodatkowo w środy od 15:30 do 17:00.

Ipogeo

– podziemny świat Syrakuz – kto nie ma klaustrofobii i jest ciekawy, jak w czasach jeszcze antycznych budowano tunele i przejścia w skale bądź, gdzie mieszkańcy miasta Syrakuz znajdowali schronienie podczas bombardowania w II wojnie światowej, to niedaleko katedry znajduje się wejście do Ipogeo.

Podziemnym tunelem wyjdziemy nad brzeg morza, bezpośrednio przy źródle Fonte Aretusa.

Bilety do Ipogeo i godziny funkcjonowania:

Wstęp do Ipogeo kosztuje około 5 Euro. Od czerwca do połowy października Ipogeo można zwiedzać od godziny 10:00 do 24:00.

Idąc w dół od placu Duomo ulicą Via Pompeo Picherali dotrzemy do Fonte Aretusa – mitycznego źródła słodkiej wody.

Fonte Aretus

Tuż obok morza płynie małe źródełko ze słodką wodą, porastane papirusami. Według legendy to nimfa Arethusa, chcąc uciec przed bogiem rzek Alpheiosem, wskoczyła do morza i wypłynęła w okolicach wyspy Ortigia. Tam bogini Artemida zamieniła ją w źródło słodkiej wody.

Dzięki temu mieszkańcy mieli dostęp do pitnej wody i mogli później przetrwać długie oblężenie miasta.

Bezpośrednio nad źródłem znajduje się tablica upamiętniająca rzymskiego poetę Wirgiliusza. Do tego miejsca zdecydowanie warto dotrzeć, kiedy słońce powoli chowa się w ciemnej toni morza, nadając ciepłych barw pobliskim promenadom – Largo Aretusa i Lungomare Alfeo. To wszystko z rozświetlonymi restauracjami i barami sprawia, że jest to ulubione miejsce zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Idąc morską promenadą Largo Aretusa dojdziemy do Castello Maniace.

Castello Maniace

– majestatyczna i wyniosła forteca obronna, zbudowana za czasów bizantyjskiego generała Georgios Maniakes, rozbudowana i wzmocniona przez Fryderyka II. Wstęp na zamek kosztuje między 2 a 4 Euro, a godziny otwarcia uzależnione są od sezonu.

Co jeszcze warto zobaczyć w Syrakuzach?

Latomia dei Cappuccini

Około kilometra w kierunku północno wschodnim od Muzeum Archeologicznego znajduje się kamieniołom Latomia dei Capuccini. Już sam krajobraz z częściowo zwietrzałymi klifami wapiennymi i różnorodną roślinnością przekonuje, by zapuścić się w te rejony.

Pośród tej zieleni znajdują się też dwa bardzo interesujące filary skalne, jeden w kształcie krokodyla z otwartą paszczą. Kamieniołom kryje w sobie jednak dodatkowo również historię z czasów antycznych.

Za czasów panowania tyranów, Latomia służyła, jako więzienie dla jeńców wojennych. W kamieniołomach znaleziono 7000 jeńców z wojny peloponeskiej z Atenami. Przez krótki czas na terenie kamieniołomów znajdował się klasztor braci Kapucynów.

Podczas zwiedzania można jeszcze odnaleźć studnie i cysterny, niezbędne do nawadniania ogrodu. Za czasów braci Kapucynów w Latomii zbudowano również na otwartej przestrzeni teatr – Teatro di Verdura. Wieczorami wystawiano tam wiele spektakli.

Latomię można zwiedzić od kwietnia do października. Bilet kosztuje około 5 Euro (dla młodzieży i osób powyżej 65 roku życia – 3 Euro).

Latomia znajduje się na placu Piazza Capuccini. Z wyspy Ortigia do Latomii najlepiej dojechać samochodem drogą wzdłuż morza (droga Riviera Dionisa II) bądź autobusem. Z Ponte Umbertino do Piazza Capuccini dojedziemy autobusem nr 3 bądź z dworca głównego autobusem nr 2 bądź 4.

Przy ulicy Viale Regina Margherita (na wysokości placu zabaw) odjeżdża w kierunku Latomii autobus numer 1(5 przystanków). Dojeżdżamy do Via Puglia, która znajduje się przy samej Latomii. Wycieczki z przewodnikiem organizowane są co godzinę od 11:00 do 17:00.

Latomia otwarta jest od czwartku do niedzieli od godziny 10:00 do 18:00 (uwaga, godziny w kolejnych latach mogą ulec zmianie).

Palazzo Bellomo

– piękny pałac z XIII wieku, rozbudowany w XV wieku. W środku pałacu znajduje się regionalne muzeum z oryginalnymi dorożkami, rzeźbami i obrazami. Do najpiękniejszych dzieł należą Zwiastowanie Antonello de Messina czy Pogrzeb świętej Lucii Michelangelo Caravaggio. Zamek znajduje się na ulicy via Capodieci i jest czynny od wtorku do soboty od 9:00 do 19:00 i w niedzielę od 14:00 – 19:30, w poniedziałki jest nieczynne. Bilet kosztuje 8 Euro.

Plac Archimedesa i okolice

–           plac Archimedesa – kolejny piękny plac, gdzie dostojność XIV i XV wiecznych pałaców pięknie kontrastuje z nowoczesnym stylem kawiarenek, restauracji i innych, usytuowanych na placu budynków.

Punktem centralnym jest jednak fontanna z posągiem Artemidy, wyrzeźbiona przez Giulio Moschetti. Do placu dojdziemy ulicą Corso Matteotti, zaraz za świątynią Apollina.

W południowej części placu Archimedesa znajduje się pałac Palazzo Lanza-Bucceri – najstarszy na tym placu, pochodzący z XV wieku.

Chiesa San Francesco all’Immacolata

– barokowy kościół w centrum Syrakuz, wybudowany między placem Archimedesa a morzem. Choć większość elementów pochodzi z 1769 roku, to w środku kościoła można również odkryć pozostałości po gotyckiej architekturze.

Bazylika Santa Lucia

z trzema nawami i kolumnami pochodzi z XII wieku, choć podwaliny kościoła są z VI wieku i zostały wzniesione dokładnie w miejscu, gdzie umęczono patronkę miasta – świętą Lucię. Podczas przebudowania bazyliki w XVII wieku wiele elementów gotyckich wkomponowano w barokowy styl.

W kościele można zwiedzić między innymi grób św. Lucii, jak i katakumby. Wycieczki oprowadzane są przez mnichów. Po lewej stronie od wejścia do kościoła znajdują się drzwi do sali rozmów dla zakonnic.

Wewnątrz sali, wykonanej w neoklasycystycznym stylu, znajduje się ręcznie zdobiona podłoga, częściowo z XVIII wieku, a w ścianach widoczne są kraty, za którymi zakonnice, często więzione na całe życie, mogły komunikować się z krewnymi. W bazylice odbywają się też nabożeństwa i uroczystości.

Kościół zwiedzimy bezpłatnie w dni powszednie od 8:30 do 12:15 i od 16:00 do 19:00, a także w dni wolne i święta od 8: 00 – 12:15 i od 16:30 do 20:00. Kościół znajduje się przy placu Santa Lucia, przy ulicy via L Bignami 1.

Santuario della Madonna delle Lacrime

najwyższy kościół w Syrakuzach. Budowę kościoła rozpoczęto w 1966 roku, a ostatecznie ukończono w 1994 roku. Kościół został zbudowany w miejscu, gdzie jedna z mieszkanek Syrakuz miała widzieć płaczącą gipsową statuetkę Madonny.

Ogromna kopuła, mająca 80 metrów wysokości i tyle samo szerokości miała pomieścić wszystkich pielgrzymów, wędrujących do płaczącej statuetki Madonny. Kościół znajduje się niedaleko regionalnego muzeum archeologicznego.

Kościół San Giovanni Battista (San Giovannello)

– wybudowany w byłej dzielnicy żydowskiej na placu Piazza del Precursore. Już w IV wieku p.n.e. wybudowano tam bazylikę, którą w XIV wieku przekształcono w Synagogę. Fasada kościoła pochodzi z XIV wieku.

Plaże w Syrakuzach

Wybrzeże miasta Syrakuz w większości jest kamieniste, ale to nie znaczy, że nie znajdziemy również piaszczystych i uroczych miejsc.

 – Fontane Bianche

– piękna plaża, znajdująca się około 15 kilometrów od Syrakuz, z miękkim, czystym piaskiem, turkusowym morzem i wieloma źródłami słodkiej wody, od których pochodzi nazwa tego magicznego zakątka.

W sezonie plaża zapełnia się nie tylko turystami, ale również barami i restauracjami. Do Fontane Bianche dojedziemy pociągiem (22 minut jazdy, cena biletu 1-4 Euro), a od stacji do plaży dzieli nas tylko około dziewięciu minut spacerkiem.

Również z placu Archimedesa (koło fontanny) możemy jechać autobusem linii 1-B (kurs, co pół godziny) do dworca głównego, skąd linią 21 dojedziemy do Lidi Nord 4 (14 przystanków, 27 minut jazdy). Stamtąd ulicą Viale dei Lidi dojdziemy do samej plaży. Do Fontane Bianche dojedziemy również samochodem w 16 minut.

– Plaża Plemmirio

– piękny rezerwat przyrody morskiej, z czystą wodą, uroczymi zatokami i pięknym krajobrazem w tle. Plemmiro z półwyspem Maddalena oferuje również bardzo dobre warunki do nurkowania.

Do Plemmiro dojedziemy samochodem bądź taksówką lub autobusem nr 23 z dworca głównego w Syrakuz. Autobusem jedziemy do Murro di Porco 2 (ok.22 minut), a następnie ulicą Strada Capo Murro di Porco kierujemy się w stronę plaży (około 16 minut spacerkiem). Dla amatorów pieszych wędrówek, dojście z centrum Syrakuz zajmie około 2,5 godziny.

Wakacje przy plaży Plemmirio?

Obiekt Grand Hotel Minareto usytuowany jest na klifach, z których rozpościerają się widoki na Syrakuzy i wyspę Ortygia. Ten luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel znajduje się w cichej okolicy, na obszarze krajobrazu chronionego Plemmirio. Obiekt oferuje odkryty basen, 2 prywatne plaże oraz niezapomniane widoki.

Pokoje i apartamenty utrzymane są w klasycznym stylu włoskim. Ich wystrój obejmuje dzieła sztuki na ścianach, a także eleganckie tkaniny oraz pościel. Wszystkie są klimatyzowane i obejmują balkon z widokiem na morze. Do dyspozycji Gości jest też interaktywny telewizor LCD z bezpłatnym dostępem do Internetu. Obiekt zapewnia również wille z prywatnym ogrodem oraz basenem.

Najbardziej luksusowy hotel w Syrakuzach – zarezerwuj!

Opinie o hotelu: Piękny hotel z dwoma prywatnymi płazami, pieknym widokiem i przemiła obsługa.. Swietne śniadania…

Poruszamy się po Syrakuzach samochodem

Jeśli zdecydowaliśmy się na podróż do Syrakuz własnym samochodem, to musimy wiedzieć, gdzie możemy wjeżdżać i gdzie możemy parkować. W Syrakuzach, podobnie jak w innych miastach włoskich są tak zwane ZTL strefy, a więc strefy, gdzie ruch drogowy dozwolony jest tylko za specjalnym zezwoleniem. Te strefy w Syrakuz to:

Piazza Minerva, Piazza Duomo, Piazzetta S. Rocco, Lungomare Alfeo, Via Cavour, Landolina, Dei Mergulensi, Capodieci, Dell’Apollonion, Via Roma Piazza Archimede Piazza Minerva, Via delle Carceri Vecchie, Picherali, del Collegio, dell’Amalfitania, Dei Montalto, Rocco Pirro, Arezzo, Dei Cordari, Dei Candelai, Gemmellaro, Largo Gagini, Via Gargallo, Scinà, del Consiglio Reginale, Torres, Della Conciliazione, Delle Vergini, Santa Lucia alla Badia, San Martino, Vicolo Zuccalà, Via Laberinto, Del Crocefisso, Vicolo I alla Giudecca, Via Logoteta, Vicolo delle Pergolo, Via Roma, Largo XXV Luglio, Via Chindemi und XX Settembre, Piazza Pancali.

Natomiast zaparkujemy w strefach płatnych i bezpłatnych.

Strefy bezpłatne:

 – Riva Porto Lachio Siracusa. Parking jest oświetlony nocą, ale niemonitorowany. Można tam parkować przez cały rok.

Strefy płatne:

 – Parking Molo Sant Antonio – największy parking w Syrakuz na ulicy Via del Porto Grande Siracusa. Parking jest oświetlony i monitorowany. Można parkować przez cały rok. Koszt dla samochodu osobowego to: 1 Euro, 10 Euro za dzień i 30 Euro, jeśli chcemy odstawić auto na cały tydzień.

 – Parking Talete

 – Parking Paradise przy ulicy Viale Giuseppe Agnello 1 Siracusa, zaraz obok Teatru Greco.  — Parking strzeżony, czynny cały rok. Opłata – 3Euro.

 – Parking przy ulicy Via Augusto von Platen Siracusa. Oświetlony, czynny cały rok.

Dojazd do Syrakuz

Miasto Syrakuz leży zaledwie w odległości 60 kilometrów od Katanii. Dlatego najkrótsza i najmniej uciążliwa będzie podróż z Polski samolotem, a potem pociągiem bądź autobusem. Możemy pojechać własnym samochodem.

Z Warszawy do Syrakuz trzeba liczyć około 27 godzin (po drodze przeprawa promowa). Z

Najszybciej więc samolotem do Katanii. Z Warszawy czy z Katowic do Katanii loty są bezpośrednie.

W Katanii możemy wybrać pociąg, który do dworca głównego w Syrakuzach dojedzie w 1 godzinę i pięć minut za około 13 Euro.

Na stronie http://www.trenitalia.com/ sprawdzimy odjazdy i ceny biletów.

Z lotniska w Katanii musimy dojechać autobusem do Catania Centrale, skąd odchodzą pociągi do Syrakuz.

Na stronie https://www.rome2rio.com uzyskamy dokładne informacje, gdzie zatrzymuje się autobus, jaką linią dojedziemy do Syrakuz, a także, jakie połączenia są lepsze.

Autobusem z Katanii pojedziemy 10 minut dłużej, ale kilka Euro taniej, za to bezpośrednio z lotniska linią AST.

Komunikacja miejska w Syrakuzach

Syrakuzy są bardzo dobrze skomunikowane. Oprócz zwykłych autobusów, w sezonie uruchamiane są linie dla turystów.

Jakim autobusem i gdzie dojedziemy?

Linie turystyczne:

 • Niebieska Linia 1 – Ortigia i stacja – od poniedziałku do piątku, od 07:00 do 21:00; – w sobotę, przed świętami, niedzielami i świętami od 07:00 do 14:00 oraz od 15:00 do 22:00.
 • Niebieska Linia 1 / A – Krótka Ortigia i stacja – od poniedziałku do piątku, od 07:00 do 21:00; – w sobotę, przed świętami, niedzielą i świętami od 07:00 do 14:00 oraz od 15:00 do 20:00.
 • Red Line 2 – Neapolis – od poniedziałku do piątku, od 07:00 do 21:00; – w sobotę, przed świętami, niedzielą i świętami od 07:00 do 14:00 oraz od 15:00 do 20:00
 • Green Line 3 – Dionisio il Grande – od poniedziałku do piątku, od 08:00 do 14:00
 • ważność 90 minut 1,00 €;
 • codziennie 3,00 €;
 • 10,00 € na tydzień;
 • Bilet okresowy (do 30.06.2018) 50,00 €

Bezpłatna usługa dla osób w wieku powyżej 65 lat i poniżej 14 lat (tylko w przypadku mieszkańców).

Bilety można kupić:

 • na pokładzie autobusów w gotówce
 • w sprzedaży biletów (kioski i tabaki)
 • przez telefon komórkowy (dzwoniąc 08.08 60 60 100 lub pobierając aplikację EasyPark)

Linie zwykłe: Dostępne są na stronie: http://www.siracusaturismo.net/bus_urbani.asp

Wakacje w Syrakuzach? – gdzie zarezerwować nocleg?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Syrakuzach w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje w Syrakuzach.

1. Sleep in Siracusa

Obiekt Sleep in Siracusa położony jest w Syrakuzach i oferuje zakwaterowanie z bezpłatnym WiFi oraz aneksem kuchennym.

Wszystkie apartamenty są klimatyzowane i wyposażone w telewizor z płaskim ekranem i dostępem do kanałów kablowych. Do dyspozycji Gości jest też kuchenka mikrofalowa i ekspres do kawy.

Porto Piccolo znajduje się niecały 1 km od apartamentu, a park archeologiczny Neapolis jest oddalony o 14 minut spacerem.

Zarezerwuj nocleg w tym miejscu!

Opinie gości:

„Apartament bardzo zadbany, właścicielka Barbara bardzo pomocna i sympatyczna, otrzymaliśmy od niej wiele wskazówek dotyczących zwiedzania Syrakuz, knajpek, restauracji itp. Spędziliśmy w Syrakuzach wspaniałe dwa dni!”

„Łożka bardzo wygodne, niezwykła czystośc. Apartament urządzony gustownie.Wszystko jest nowe. Wi-fi działa bardzo dobrze.”

2. Laurus Sicilian Holiday

Obiekt Laurus Sicilian Holiday położony jest w Syrakuzach, w odległości 500 metrów od Porto Piccolo, i oferuje klimatyzowane pokoje.

Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem. Każdy pokój wyposażony jest w łazienkę z bidetem i prysznicem. Dla wygody Gości przygotowano bezpłatny zestaw kosmetyków i suszarkę do włosów. W całym obiekcie Laurus Sicilian Holiday można korzystać z bezpłatnego WiFi.

Na miejscu dostępna jest wspólna kuchnia.

W pensjonacie można wypożyczyć rowery. Park archeologiczny Neapolis oddalony jest od obiektu Laurus Sicilian Holiday o 600 metrów, a katedra w Syrakuzach – o 1,7 km.

Zarezerwuj nocleg w tym miejscu!

Opinie gości:

„Idealne położenie do atrakcji . Cena / jakość . Kontakt z personelem . Czystość . Darmowy parking przy budynku . Dobre WIFI.”

„Czysto, pomocna właścicielka, śniadanie. Pokój w mieszkaniu o wysokim standardzie. Łazienka przy pokoju niezależna. Dostępność kuchni.”

3. Zenzero e Limone

Obiekt Zenzero e Limone, który oferuje bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach, znajduje się w Syrakuzach, w odległości 600 metrów od Parku Archeologicznego w Neapolis.

Każdy pokój w tym pensjonacie B & B jest klimatyzowany i wyposażony w telewizor z płaskim ekranem. Niektóre pokoje obejmują część wypoczynkową, w której można się zrelaksować po aktywnie spędzonym dniu. Ciesz się filiżanką kawy lub herbaty, podziwiając widok na ogród lub miasto. Pokoje obejmują łazienkę z bidetem i prysznicem, bezpłatnym zestawem kosmetyków i suszarką do włosów.

Na miejscu dostępny jest wspólny salon. Na życzenie dostępny jest parking motocyklowy.

Port Porto Piccolo oddalony jest od obiektu Zenzero e Limone o 1,2 km, a katedra w Syrakuzach – o 2,1 km.

Zarezerwuj nocleg w tym miejscu!

Opinie gości:

„Piękny apartament, w odległości spaceru od Parku Archeologicznego Neapolis (10 min) i Katakumb San Giovanni (5 min). Aby dostać się do Isola di Ortigia, trzeba iść ok 20 min. Właściciel jest bardzo miły i pomocny; dał nam mapy i wszystkie niezbędne wskazówki. Mieliśmy również pyszne śniadanie. Dziękujemy!”

„Nowo odnowione apartamenty, bardzo czyste. Właściciel (Marco) był bardzo pomocny, wyjaśnił co zobaczyć w Syrakuzach. Lokalizacja jest idealna.”

Szukasz hotelu blisko plaż w Strakuzach? Kliknij tutaj i Sprawdź nasze rekomendacje hoteli przy najpiękniejszych plażach w Syrakuzach!

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych miastach Sycylii:

Przewodnik po Sycylijskich wyspach:

Wycieczki po Syrakuzy

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Palermo

Plaża Mondello Beach – najpiękniejsza plaża Palermo

Następny

Dodaj komentarz