Syrakuzy

Redaktor: blackgrzywa (Korektor: Krzysztof Kołodziejczyk) Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Echo starożytnej kultury niczym wiatr unosi się nad miastem Syrakuzy. Barokowa architektura jest symbolem odrodzenia się miasta po trzęsieniu ziemi. Gdzie nie pójdziemy, gdzie nie zajrzymy, deptamy śladami starożytnych Greków czy Rzymian. Całości dopełnia niesamowita aura – wyraźny błękit nieba zlewa się z turkusowym odcieniem morza, a miasto rozświetla blask słońca. Bez wątpienia podróż w tę część Sycylii rozbudza emocje i jest jak podróż w czasie do bardzo odległej przeszłości.

  • dowiedz się więcej o przeszłości Syrakuz – w tym artykule zaglądamy w głęboką przeszłość, szukając źródeł turystycznej popularności sycylijskiego miasta
  • znajdziesz tutaj również praktyczny przewodnik po najciekawszych zakątkach miasta: zabytki architektoniczne, muzea, targowiska i plaże
  • dopełnieniem jest kompleksowy przewodnik po najlepszych miejscach noclegowych Syrakuz, które zarezerwujesz od ręki na portalu internetowym Booking.com

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Syrakuzy położenie i historia

Nic dziwnego, że Syrakuzy, choć położone na sycylijskim wybrzeżu, to wciąż nazywane są „perłą Greków”. Choć to Fenicjanie jako pierwsi osiedlili się jeszcze w X wieku p.n.e. na wyspie Ortigia, to właśnie Grecy z Koryntu, jako pierwsi w VII w p.n.e. stworzyli tam jedną z ważniejszych metropolii ówczesnego świata. Potężne miasto stało się siedzibą tyrana Hierona II, który panował nie tylko nad całą wyspą, ale również na Morzu Śródziemnym. W 212 roku p.n.e., podczas wojen punickich z Kartaginą, miasto znalazło się w orbicie Rzymian.

Legenda o śmierci Archimedesa. Podczas rzymskiego ataku śmierć poniósł tutaj słynny matematyk starożytności, Archimedes. Według ciekawej legendy zapisanej przez kronikarzy uczony do samego końca rysował na piasku figury geometryczne, wściekł się przy tym na swego zabójcę, mówiąc: „Nie niszcz moich figur!” Chwilę potem został przeszyty rzymskim mieczem…

Wraz z przejmowaniem wpływów przez Rzymian, a potem Arabów, Syrakuzy straciły swą świetność, a nową stolicą Sycylii stało się Palermo. Dopiero pod koniec XIX wieku miasto zaczęło odbudowywać swoją pozycję, a w XX wieku odzyskało ponownie status jednego z ważniejszych portów na Sycylii.

Podróż do greckiej epoki Sycylii – spacer po mieście Syrakuzy

Właściwie Syrakuzy na pierwszy rzut oka nie różnią się wiele od innych miast. Jednak już na drugi rzut zauważysz, że posiadają dwa oblicza. Jedno w pięknej i antycznej Ortigii, a drugie w nowoczesnej części miasta. Wystarczy przejść most, by znaleźć się w jednej, bądź w drugiej części.

Wchodząc w głąb Syrakuz, odkryjemy te prawdziwe Włochy – te z podróżniczych prospektów. Oto wąskie uliczki w barokowym stylu, z małymi domkami i balkonami, pełnymi egzotycznych kwiatów. I te charakterystyczne sznury prań, porozwieszanych między domami, wraz z przeplatającym się między nimi w oddali błękitem morza.

Zatrzymując się w Syrakuzach możemy iść śladami historii, rozpieszczać się rozgrzanym w słońcu piaskiem i błękitem morza, czy delektować sycylijską kuchnią. Jeśli jednak wpadliśmy z gościnną wizytą, to zaplanujmy pełen wrażeń spacer, który z pewnością sprawi, że do Syrakuz wrócimy raz jeszcze na dłużej.

Zobaczyć wszystko w Syrakuzach w kilka godzin? Nie da się. Nawet jeden dzień jest za mało, ale spacerując po centrum miasta, zwiedzimy najważniejsze zabytki. Znajdziemy również wiele placów, gdzie damy odpocząć zmęczonym nogom i zasmakujemy w specjalnościach sycylijskiej kuchni.

Park archeologiczny w Syrakuzach

Spacer zaczynamy w Archeologicznym Parku w Syrakuzach (Parco Archeologico della Neapolis). To niezwykłe miejsce, gdzie usiądziemy w jednym z rzędów starego teatru rzymskiego, znajdziemy się przed ołtarzem samego Hierona II czy w Latomia del Paradiso posłuchamy, jak niesamowicie niesie się echo w Uchu Dionizjusza.

Część parku z grobowcem Archimedesa czy amfiteatrem i ołtarzem Hierona II jest udostępniona bezpłatnie. Te wykopaliska dostępne są bowiem z zewnątrz. By zobaczyć pozostałe atrakcje, musimy zakupić bilet (w sklepie z pamiątkami, znajdującym się po drugiej stronie ulicy). Wstęp do parku kosztuje 16,50 euro (ulgowy 9,75 euro – aktualizacja na listopad 2024). Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty w godzinach 8.30 – 16.40,
w niedziele i święta od 8:30 do 13:40.

Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Możesz również skorzystać z tej oferty wycieczki z przewodnikiem po Parku Archeologicznym Syrakuz Neapolis. Do ogarnięcia wariant grupowy lub prywatny. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.

Grecki teatr w Syrakuzach

Grecki Teatr, zbudowany w VI wieku przed naszą erą, wciąż jeszcze, choć posiada tylko 40 rzędów, zachwyca wielkością. Na rozkaz Hierona II pierwotnie zbudowano 61 rzędów. Na tragediach autorstwa Sofoklesa Teatr Grecki gromadził aż 15 000 widzów, podobnie na komediach Aristofanesa. Rzymianie jednak potrzebowali większej sceny na walki gladiatorów, dlatego zmniejszyli miejsce dla widowni do 46 rzędów, powiększając scenę. Po trzęsieniu ziemi zostało już tylko 40 rzędów, ale teatr ten wciąż robi wielkie wrażenie.

Jaskinia – Ucho Dionizjusza

Jakieś 60 metrów od teatru znajdują się największe kamieniołomy w Syrakuzach – Latomia del Paradiso, nieco dalej Latomia Intlgliatella i Latomia di Santa Venera. Z pewnością porośnięte dziś przez magnolie, drzewka cytrusowe czy palmy niczym nie przypominają miejsca, gdzie wiele lat temu w pocie czoła wydobywano ogromne bloki wapienne, bądź więziono jeńców wojennych. Do jednej z najpiękniejszych i zarazem słynącej z niesamowitej akustyki grot zalicza się Ucho Dionizjusza. Grotę tak nazwał Caravaggia, podczas swojej podróży do Syrakuz w XVII wieku.

Legenda o Uchu Dionizjusza. Caravaggia usłyszał legendę, że w grocie tej przetrzymywał więźniów Dionizjusz Starszy (tyran Syrakuz). Dzięki właściwościom akustycznym jaskini mógł słyszeć ich rozmowy, nawet te prowadzone szeptem.  

Rzymski amfiteatr w Syrakuzach

Zbudowany prawdopodobnie w III wieku n.e. wraz z wielką sceną. Przypuszczalnie scena greckiego teatru była zbyt mała na walki gladiatorów. Teatr jest bardzo dobrze zachowany. Dochodząc do pierwszych rzędów, zobaczymy pod nimi również wejścia dla gladiatorów i zwierząt. Jeśli do Syrakuz zajrzymy latem, to możemy trafić na jeden z koncertów rockowych, organizowanych właśnie w amfiteatrze.

Muzeum Archeologiczne w Syrakuzach

Idąc dalej, dotrzemy do muzeum archeologicznego. Tutaj również zaplanujmy dwie godziny na spotkanie z przeszłością. Muzeum archeologiczne – Paolo Orsi, znajduje się w Villa Landolina, tuż przy ulicy Viale Teocrito, znajduje się około 300 metrów od Parku Archeologicznego. To muzeum to jedno z ważniejszych i zarazem najpiękniejszych na całej Sycylii.

W muzeum zobaczyć można bardzo bogatą i ciekawą kolekcję i to nie tylko z Syrakuz, ale również z okolicznych miejscowości. W ogrodzie przed muzeum znajduje się protestancki cmentarz, tam wśród grobów odwiedzić można też grób niemieckiego poety.

Muzeum podzielone jest na cztery sekcje. W każdej odnajdziemy inną część historii od czasów starożytnych, po okres hellenistyczny i rzymski. Do najciekawszych okazów można zaliczyć znaleziska z martwego miasta Pantalica, a także ze starożytnych cmentarzy. Interesujące są trzy różne warianty pogrzebu – kamienna skrzynia, gliniany garnek i sama ziemia. Te odkryto na nekropolii Madonny del Piano niedaleko Granmichele. Do ciekawych okazów należy też Venus, karmiąca piersiami swoje bliźniaki.

Wstęp kosztuje 10 Euro. Muzeum jest czynne od wtorku do soboty od 9:00 do 18:00 i w niedziele od 9:00 do 13:00.

Bazylika San Giovanni i Katakumby w Syrakuzach

Zanim skierujemy się w stronę Ortigii – starego centrum miasta położonego na półwyspie, możemy udać się jeszcze do Bazyliki di San Giovanni.

Bazylika znajduje się jakieś 100 metrów za Muzeum Archeologicznym. Co prawda, kościół został kompletnie zniszczony podczas trzęsienia ziemi i nieodrestaurowany, ale zawiera w sobie coś bardzo cennego – kryptę San Marziano. Nazwę tę nadał uczeń Apostoła Piotra, najprawdopodobniej założyciel pierwszej społeczności chrześcijańskiej w Syrakuzach.

Tam, gdzie dziś wznosi się krypta wraz z kolumnami jońskimi, Rzymianie na śmierć zamęczyli Św. Martianusa. Jego grób znajduje się we wschodniej części krypty, wraz z ołtarzem, na którym apostoł Paweł w 61 roku wygłaszał kazania. Obok krypty znajdują się katakumby San Giovanni – ogromna podziemna Nekropolia wraz z licznymi kaplicami, grobowcami i malowidłami ściennymi.

Serce i dusza miasta Syrakuz – Ortigia

Nasz spacer kontynuujemy w kierunku Ortigii, gdzie możemy dojechać też autobusem bądź własnym środkiem transportu. Zaraz na początku półwyspu zlokalizowany jest duży parking. Z Corso Gelone dwa razy dziennie na dworzec autobusowy w Syrakuzach (Corso Umberto 196) dojedziemy w 3 minuty autobusem. Następnie wsiadamy do autobusu nr 12, który dojeżdża do Ortigii.

Świątynia Apollina

Zaraz po przejściu mostu zobaczymy świątynię Apollina – pierwszą dorycką świątynię w całej Sycylii. Znajduje się ona na placu Pancali. Budowla pochodzi z 570 r p.n.e. Po dziś dzień dobrze zachowały się fundamenty, niektóre z kolumn, a także części murów celi.

Targ Ortigii i Plac Archimedesa

Już z ulicy via del Mercato poczujemy charakterystyczny zapach ryb, serów, cytrusów i innych rarytasów, które codziennie sprzedawane są na antycznym targu w Ortigia. Tutaj trzeba przyjść i znaleźć się na jednej z degustacji, urządzanych przez lokalnych sprzedawców, by spróbować wyśmienitych regionalnych produktów.

Idąc w dół ulicą via Trento dojdziemy do znajdujących się po prawej stronie ulicy XX Septembere wykopalisk – pozostałości po greckiej bramie Porta Urbica. Dalej dojdziemy do portu Porta Marina bądź do placu Archimedesa, skręcając w ulicę Corso Giakomo Matteotti. Na placu tym stoi piękna fontanna Artemidy.

Katedra Santa Maria delle Colonne

Katedra Santa Maria delle Colonne, w dostojnej bieli pięknie wyrasta na placu Piazza Duomo. Choć na chwilę trzeba się zatrzymać przed posągami świętego Piotra i Pawła, by napawać się tym artystycznym dziełem. Między tymi posągami znajduje się główne wejście do katedry. I koniecznie trzeba wejść do środka, by przekonać się na własne oczy, jak ciekawie zostały połączone ze sobą antyczne pozostałości po świątyni Ateny z barokowym stylem kościoła. Nowa architektura nawet w najmniejszym stopniu nie przesłoniła starożytnej historii, wręcz przeciwnie. Już od samego przedsionka można rozpoznać, że w tym miejscu wcześniej stała świątynia Ateny.

Znacznie wcześniej, bo w 480 r. p.n.e., świątynia ta została wybudowana na cześć zwycięstwa nad Kartagińczykami. Ogromna budowla o rozmiarach 22 x 54 m w kształcie ringu była bardzo bogato zdobiona złotem i kością słoniową. Na ścianach zaś wisiało 27 portretów wszystkich władców Syrakuz.

Znaczną część świątyni rozgrabili niestety Rzymianie. Na co jednak warto zwrócić uwagę, to na nawę środkową katedry, która została zbudowana z dawnej celi świątyni Ateny. Wnętrze kryje w sobie wiele starożytnych elementów, takich jak kamienna chrzcielnica z XIII wieku w Babtysterium, która jest podtrzymywana przez małe normańskie, wykonany z brązu lwy.

Całości dopełniają piękne mozaiki z czasów normańskich czy okazałe posągi, jak np. Madonny delle Neve, wykonanego przez Antonella Gaginiego.

Piazza Duomo

Bez wątpienia jego wizytówką jest piękna katedra Santa Maria dele Colonne. Jednak, kiedy rozejrzymy się na placu, to odkryjemy również inne piękne budowle z XVII i XVIII wieku. Znajdziemy tutaj chociażby muzeum monet, pałac arcybiskupów, kościół Santa Lucia Biada i pałac Beneventano del Bosco. Jest też zabytkowy ratusz.

Galleria Numismatica

To dalszy ciąg historii. Tylko w tym miejscu odkryjemy imponującą kolekcję monet z okresu sycylijskiego, greckiego, rzymskiego, bizantyjskiego, arabskiego, normańskiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Muzeum zdecydowanie warto odwiedzić, choćby dlatego, że monety z Syrakuz uważane były za jedne z najpiękniejszych na całym świecie.

Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 13:00 i dodatkowo w środy od 15:30 do 17:00.

Ipogeo

A oto… podziemny świat Syrakuz! Kto nie ma klaustrofobii i jest ciekawy, jak w czasach jeszcze antycznych budowano tunele i przejścia w skale, bądź gdzie mieszkańcy miasta Syrakuz znajdowali schronienie podczas bombardowania w II wojnie światowej, to niedaleko katedry znajduje się wejście do Ipogeo. Podziemnym tunelem wyjdziemy nad brzeg morza, bezpośrednio przy źródle Fonte Aretusa.

Wstęp do Ipogeo kosztuje około 5 Euro. Od czerwca do połowy października Ipogeo można zwiedzać od godziny 10:00 do 24:00.

Fonte Aretus

Idąc w dół od placu Duomo ulicą Via Pompeo Picherali dotrzemy do Fonte Aretusa – mitycznego źródła słodkiej wody. Tuż obok morza płynie małe źródełko ze słodką wodą, obrośnięte trzciną papirusową (prezent z Egiptu).

Legenda o źródle w Syrakuzach. Według legendy to nimfa Arethusa, chcąc uciec przed bogiem rzek Alpheiosem, wskoczyła do morza i wypłynęła w okolicach wyspy Ortigia. Tam bogini Artemida zamieniła ją w źródło słodkiej wody. Dzięki temu mieszkańcy mieli dostęp do pitnej wody i mogli później przetrwać długie oblężenie miasta.

Bezpośrednio nad źródłem znajduje się tablica upamiętniająca rzymskiego poetę Wirgiliusza. Do tego miejsca zdecydowanie warto dotrzeć, kiedy słońce powoli chowa się w ciemnej toni morza, nadając ciepłych barw pobliskim promenadom – Largo Aretusa i Lungomare Alfeo. To wszystko z rozświetlonymi restauracjami i barami sprawia, że jest to ulubione miejsce zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Castello Maniace

Idąc morską promenadą Largo Aretusa dojdziemy do Castello Maniace.

To majestatyczna i wyniosła forteca obronna, zbudowana za czasów bizantyjskiego generała Georgios Maniakes, rozbudowana i wzmocniona przez Fryderyka II. Wstęp na zamek kosztuje 9 Euro (ulgowy 4,50), a godziny otwarcia uzależnione są od sezonu.

Uwaga! W 2024 roku wprowadzono bezpłatne wejście do wszystkich obiektów kulturalnych w pierwszą niedzielę miesiąca. Warto to zapamiętać!

Co jeszcze warto zobaczyć w Syrakuzach?

Latomia dei Cappuccini

Około kilometra w kierunku północno wschodnim od Muzeum Archeologicznego znajduje się kamieniołom Latomia dei Capuccini. Już sam krajobraz z częściowo zwietrzałymi klifami wapiennymi i różnorodną roślinnością przekonuje, by zapuścić się w te rejony. Pośród tej zieleni znajdują się też dwa bardzo interesujące filary skalne, jeden w kształcie krokodyla z otwartą paszczą. Kamieniołom kryje w sobie jednak dodatkowo również historię z czasów antycznych.

Za czasów panowania tyranów, Latomia służyła, jako więzienie dla jeńców wojennych. W kamieniołomach znaleziono 7000 jeńców z wojny peloponeskiej z Atenami. Przez krótki czas na terenie kamieniołomów znajdował się też klasztor braci Kapucynów.

Podczas zwiedzania można jeszcze odnaleźć studnie i cysterny, niezbędne do nawadniania ogrodu. Za czasów braci Kapucynów w Latomii zbudowano również na otwartej przestrzeni teatr – Teatro di Verdura. Wieczorami wystawiano tam wiele spektakli.

Latomię można zwiedzić od kwietnia do października. Bilet kosztuje około 5 Euro. Latomia otwarta jest od poniedziałku do piątku od godziny 9.30 do 13:00. (aktualizacja na listopad 2024). Czas otwarcia ulega jednak często zmianom.

Praktyczne porady! Z wyspy Ortigia do Latomii najlepiej dojechać samochodem drogą wzdłuż morza (droga Riviera Dionisa II) bądź autobusem. Z Ponte Umbertino do Piazza Capuccini dojedziemy autobusem nr 3 bądź z dworca głównego autobusem nr 2 bądź 4. Przy ulicy Viale Regina Margherita (na wysokości placu zabaw) odjeżdża w kierunku Latomii autobus numer 1(5 przystanków).

Palazzo Bellomo

Piękny pałac z XIII wieku, rozbudowany w XV wieku. W środku znajduje się regionalne muzeum z oryginalnymi dorożkami, rzeźbami i obrazami. Do najpiękniejszych dzieł należą Zwiastowanie Antonello de Messina czy Pogrzeb świętej Lucii Michelangelo Caravaggio.

Zamek znajduje się na ulicy via Capodieci i jest czynny od wtorku do soboty od 9:00 do 18:30 i w niedzielę od 9.00 do 13.00, w poniedziałki jest nieczynne. Bilet kosztuje 8 Euro (ulgowy 4 Euro).

Plac Archimedesa i okolice

To kolejny piękny plac, gdzie dostojność XIV i XV wiecznych pałaców pięknie kontrastuje z nowoczesnym stylem kawiarenek, restauracji i innych usytuowanych na placu budynków.

Punktem centralnym jest jednak fontanna z posągiem Artemidy, wyrzeźbiona przez Giulio Moschetti. Do placu dojdziemy ulicą Corso Matteotti, zaraz za świątynią Apollina.

W południowej części placu Archimedesa znajduje się pałac Palazzo Lanza-Bucceri – najstarszy na tym placu, pochodzący z XV wieku.

Chiesa San Francesco all’Immacolata

Barokowy kościół w centrum Syrakuz, wybudowany między placem Archimedesa, a morzem. Choć większość elementów pochodzi z 1769 roku, to w środku kościoła można również odkryć pozostałości po gotyckiej architekturze.

Bazylika Santa Lucia

Pochodzi z XII wieku, choć podwaliny kościoła sięgają VI wieku i zostały wzniesione dokładnie w miejscu, gdzie umęczono patronkę miasta – świętą Lucię. Podczas przebudowania bazyliki w XVII wieku wiele elementów gotyckich wkomponowano w barokowy styl.

W kościele można zwiedzić między innymi grób św. Lucii, jak i katakumby. Wycieczki oprowadzane są przez mnichów. Po lewej stronie od wejścia do kościoła znajdują się drzwi do sali rozmów dla zakonnic.

Wewnątrz sali, wykonanej w neoklasycystycznym stylu, znajduje się ręcznie zdobiona podłoga, częściowo z XVIII wieku, a w ścianach widoczne są kraty, za którymi zakonnice, często więzione na całe życie, mogły komunikować się z krewnymi. W bazylice odbywają się też nabożeństwa i uroczystości.

Kościół zwiedzimy bezpłatnie w dni powszednie od 8:30 do 12:15 i od 16:00 do 19:00, a także w dni wolne i święta od 8: 00 – 12:15 i od 16:30 do 20:00. Kościół znajduje się przy placu Santa Lucia, przy ulicy via L Bignami 1.

Santuario della Madonna delle Lacrime

Najwyższy kościół w Syrakuzach. Budowę kościoła rozpoczęto w 1966 roku, a ostatecznie ukończono w 1994 roku. Świątynia została zbudowana w miejscu, gdzie jedna z mieszkanek Syrakuz miała widzieć płaczącą gipsową statuetkę Madonny.

Ogromna kopuła, mająca 80 metrów wysokości i tyle samo szerokości miała pomieścić wszystkich pielgrzymów, wędrujących do płaczącej statuetki Madonny. Kościół znajduje się niedaleko regionalnego muzeum archeologicznego.

Kościół San Giovanni Battista (San Giovannello)

Wybudowany w byłej dzielnicy żydowskiej na placu Piazza del Precursore. Już w IV wieku p.n.e. wybudowano tam bazylikę, którą w XIV wieku przekształcono w Synagogę. Fasada kościoła pochodzi z XIV wieku.

Plaże w Syrakuzach

Wybrzeże miasta Syrakuz w większości jest kamieniste, ale to nie znaczy, że nie znajdziemy również piaszczystych i uroczych miejsc do pływania czy leżakowania.

 Fontane Bianche

To piękna plaża, znajdująca się około 15 kilometrów od Syrakuz, z miękkim, czystym piaskiem, turkusowym morzem i wieloma źródłami słodkiej wody, od których pochodzi nazwa tego magicznego zakątka.

W sezonie plaża zapełnia się nie tylko turystami, ale również otwartymi cały dzień barami i restauracjami. Do Fontane Bianche dojedziemy pociągiem (22 minut jazdy, cena biletu 4 Euro), a od stacji do plaży dzieli nas tylko około dziewięciu minut spacerkiem.

Również z placu Archimedesa (koło fontanny) możemy jechać autobusem linii 1-B (kurs, co pół godziny) do dworca głównego, skąd linią 21 dojedziemy do Lidi Nord 4 (14 przystanków, 27 minut jazdy). Stamtąd ulicą Viale dei Lidi dojdziemy do samej plaży. Do Fontane Bianche dojedziemy również samochodem w 16 minut.

Plaża Plemmirio

To piękny rezerwat przyrody morskiej, z czystą wodą, uroczymi zatokami i pięknym krajobrazem w tle. Plemmiro z półwyspem Maddalena oferuje również bardzo dobre warunki do nurkowania.

Do Plemmiro dojedziemy samochodem bądź taksówką, albo autobusem nr 23 z dworca głównego w Syrakuzach. Autobusem jedziemy do Murro di Porco 2 (ok.22 minut), a następnie ulicą Strada Capo Murro di Porco kierujemy się w stronę plaży (około 16 minut spacerkiem). Dla amatorów pieszych wędrówek, dojście z centrum Syrakuz zajmie około 2,5 godziny.

Wakacje przy plaży Plemmiriomiejsce noclegowe

Grand Hotel Minaretozabukuj tutaj!

Obiekt usytuowany jest malowniczo na klifach, z których rozpościerają się widoki na Syrakuzy i wyspę Ortygia. Ten luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel znajduje się w cichej okolicy. Oferuje odkryty basen, 2 prywatne plaże oraz niezapomniane widoki.

Pokoje utrzymane są w klasycznym stylu włoskim. Ich wystrój charakteryzują dzieła sztuki na ścianach, a także eleganckie tkaniny. Wszystkie apartamenty są klimatyzowane i obejmują balkon z widokiem na morze. Do dyspozycji Gości jest interaktywny telewizor LCD z bezpłatnym dostępem do Internetu. Obiekt zapewnia również wille z prywatnym ogrodem oraz basenem.

Poruszamy się po Syrakuzach samochodem

Jeśli zdecydowaliśmy się na podróż do Syrakuz własnym samochodem, to musimy wiedzieć, gdzie możemy wjeżdżać i gdzie możemy parkować. W Syrakuzach, podobnie jak w innych miastach włoskich, są tak zwane ZTL strefy, a więc strefy, gdzie ruch drogowy dozwolony jest tylko za specjalnym zezwoleniem. Te strefy w Syrakuz to:

Piazza Minerva, Piazza Duomo, Piazzetta S. Rocco, Lungomare Alfeo, Via Cavour, Landolina, Dei Mergulensi, Capodieci, Dell’Apollonion, Via Roma Piazza Archimede Piazza Minerva, Via delle Carceri Vecchie, Picherali, del Collegio, dell’Amalfitania, Dei Montalto, Rocco Pirro, Arezzo, Dei Cordari, Dei Candelai, Gemmellaro, Largo Gagini, Via Gargallo, Scinà, del Consiglio Reginale, Torres, Della Conciliazione, Delle Vergini, Santa Lucia alla Badia, San Martino, Vicolo Zuccalà, Via Laberinto, Del Crocefisso, Vicolo I alla Giudecca, Via Logoteta, Vicolo delle Pergolo, Via Roma, Largo XXV Luglio, Via Chindemi und XX Settembre, Piazza Pancali.

Natomiast zaparkujemy w strefach płatnych i bezpłatnych.

Strefy bezpłatne:

 – Riva Porto Lachio Siracusa. Parking jest oświetlony nocą, ale niemonitorowany. Można tam parkować przez cały rok.

Strefy płatne:

 – Molo Sant Antonio – największy parking w Syrakuz na ulicy Via del Porto Grande Siracusa. Parking jest oświetlony i monitorowany. Można parkować przez cały rok. Koszt dla samochodu osobowego to: 1 Euro, 10 Euro za dzień i 30 Euro, jeśli chcemy odstawić auto na cały tydzień.

 – Parking Talete

 -Paradise przy ulicy Viale Giuseppe Agnello 1 Siracusa, zaraz obok Teatru Greco. Parking strzeżony, czynny cały rok. Opłata – 3Euro.

 – Parking przy ulicy Via Augusto von Platen Siracusa. Oświetlony, czynny cały rok.

Dojazd do Syrakuz

Miasto Syrakuzy leży zaledwie w odległości 60 kilometrów od Katanii. Dlatego najkrótsza i najmniej uciążliwa będzie podróż z Polski samolotem, a potem pociągiem, bądź autobusem. Możemy pojechać własnym samochodem. Z Warszawy do Syrakuz trzeba liczyć około 27 godzin (po drodze przeprawa promowa).

W Katanii możemy wybrać pociąg, który do dworca głównego w Syrakuzach dojedzie w 1 godzinę i pięć minut za około 15 Euro. Z lotniska w Katanii musimy dojechać autobusem do Catania Centrale, skąd odchodzą pociągi do Syrakuz.

Uwaga – przydatne linki! Odjazdy i ceny biletów pociągów sprawdzisz na tej stronie internetowej. Z kolei na tej stronie uzyskamy dokładne informacje, gdzie zatrzymuje się autobus, jaką linią dojedziemy do Syrakuz, a także, jakie połączenia są lepsze.

Komunikacja miejska w Syrakuzach

Syrakuzy są bardzo dobrze skomunikowane. Oprócz zwykłych autobusów, w sezonie uruchamiane są linie dla turystów. Jakim autobusem i gdzie dojedziemy?

  • Niebieska Linia 1 – Ortigia i stacja – od poniedziałku do piątku, od 07:00 do 21:00; – w sobotę, przed świętami, niedzielami i świętami od 07:00 do 14:00 oraz od 15:00 do 22:00.
  • Niebieska Linia 1 / A – Krótka Ortigia i stacja – od poniedziałku do piątku, od 07:00 do 21:00; – w sobotę, przed świętami, niedzielą i świętami od 07:00 do 14:00 oraz od 15:00 do 20:00.
  • Red Line 2 – Neapolis – od poniedziałku do piątku, od 07:00 do 21:00; – w sobotę, przed świętami, niedzielą i świętami od 07:00 do 14:00 oraz od 15:00 do 20:00
  • Green Line 3 -Dionisio il Grande – od poniedziałku do piątku, od 08:00 do 14:00

Bilety można kupić:

  • na pokładzie autobusów w gotówce
  • w sprzedaży biletów (kioski i tabaki)
  • przez telefon komórkowy (dzwoniąc 08.08 60 60 100 lub pobierając aplikację EasyPark)

Najlepsze hotele w Syrakuzach

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Syrakuzach w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje w tym mieście. Wszystkie obiekty można zarezerwować za pomocą kilku kliknięć na portalu internetowym Booking.com.

Hotel Teocrito – zabukuj tutaj!

adres: Viale Teocrito 71, 96100 Syrakuzy, Włochy

Obiekt położony jest w samym centrum miasta Syrakuzy. Oferuje zakwaterowanie w klimatyzowanych pokojach z telewizorem i bezpłatnym szybkim łączem internetowym. Dodatkowo, usługi konsjerża dostępne są przez całą dobę. Wypijesz dobrego drinka w barze, a jeśli jesteś zmotoryzowany – samochód zostawisz na bezpłatnym parkingu. Niedaleko znajduje się miejska plaża.

The Ladybug Holiday House – Locazione Turistica – zabukuj tutaj!

adres: Via Trapani, 23, 96100 Syrakuzy, Włochy

Budżetowy obiekt, zarządzany przez prywatnego właściciela. Dom wakacyjny znajduje się 1 kilometr od centrum miasta Syrakuzy. Oferuje przytulne pokoje rodzinne i bezpłatny parking. Zapewniony dostęp do łazienki i aneksu kuchennego.

Zenzero e Limone – zabukuj tutaj

adres: Ronco di Via Augusto Von Platen, 16, 96100 Syrakuzy, Włochy

Obiekt Zenzero e Limone, który oferuje bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach, znajduje się w Syrakuzach, w odległości 600 metrów od Parku Archeologicznego w Neapolis.

Każdy pokój w tym pensjonacie B & B jest klimatyzowany i wyposażony w telewizor z płaskim ekranem. Niektóre pokoje obejmują część wypoczynkową, w której można się zrelaksować po aktywnie spędzonym dniu. Ciesz się filiżanką kawy lub herbaty, podziwiając widok na ogród lub miasto. Pokoje obejmują łazienkę z bidetem i prysznicem, bezpłatnym zestawem kosmetyków i suszarką do włosów. Na miejscu dostępny jest wspólny salon. Na życzenie dostępny jest parking motocyklowy.

Uwaga! Szukasz hotelu blisko plaż w Strakuzach? Kliknij tutaj i sprawdź nasze rekomendacje hoteli przy najpiękniejszych plażach w Syrakuzach!

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych miastach Sycylii:

Przewodnik po Sycylijskich wyspach:

Wycieczki po Syrakuzy

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Palermo

Plaża Mondello Beach – najpiękniejsza plaża Palermo

Następny

Dodaj komentarz