Sycylia – poznaj historię wyspy

Redaktor: Klaudia Tagi , , , , ,

Sycylia od lat przyciąga do siebie spragnionych odpoczynku i promieni słonecznych mieszkańców całej Europy. Łączna powierzchnia Sycylii może zadziwić, ponieważ wynosi dokładnie 25,4 tysiąca kilometrów kwadratowych. Uznaje się, że jest największą wyspą położoną na Morzu Śródziemnym. Od lądu oddziela ją jedynie bardzo wąska Cieśnina nazywana Mesyńską. Zanim jednak ktoś zdecyduje się wyruszyć tam, aby ją lepiej poznać i zakochać się od pierwszego wejrzenia warto dowiedzieć się, jaka była historia Sycylii.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Grecka historia Sycylii

Historia Sycylii sięga mitologii greckiej, a z informacji przedstawionych w podaniach miała należeć do Zeusa. To właśnie tam miała rozegrać się kluczowa bitwa między nim a Tyfonem. W jej wyniku śmierć poniósł ten drugi pokonany słynnym boskim piorunem. 

Palermo, Włochy. Fontanna Pretoria na Piazza Pretoria i Chiesa di Santa Caterina.
Palermo, Włochy. Fontanna Pretoria na Piazza Pretoria i Chiesa di Santa Caterina. licencja: shutterstock/By ecstk21

Położenie wyspy sprawiło, że Sycylia od lat była dobrym łupem, o który bili się nie tylko Grecy i Rzymianinem, ale także Sykanowie, Elymowie oraz Sykulowie. Dobry wpływ na rozwój Sycylii miał podbój dokonany przez Jonów i rok 750 p.n.e. Dzięki zyskaniu przez wyspę statusu „greckie kolonie” na Sycylii miasta rosły w siłę.

Grecja ze względu na ubogość swoich terenów w bogactwa naturalne zmuszona była szukać nowych miejsc, które zapewniłyby im większy zys. Było to niezbędne do zapewnienia podstawowych warunków do życia mieszkańców, których wciąż w ubogiej Grecji przybywało. To wszystko sprawiło, że kolonializm stał się nie tyle przyjemnością co koniecznością.Zdobyte przez Greków kolonie znajdujące się w południowej części Włoch i Sycylii otrzymały wspólną nazwę Wielkiej Grecji.

Królestwo Sycylii

Suwerenne Królestwo Sycylii zostało utworzone w 1130 roku i funkcjonowało aż do roku 1816, ponieważ wtedy to powstało Królestwo Dwóch Sycylii. Odpowiedzialni za jego powstanie byli Normanowie, gdyż to dzięki ich zasługom do dzisiaj pozostało wiele pamiątek kultury mieszkających tam rodów. Cesarstwo Rzymskie zdobyło dostęp do Sycylii w połowie III wieku p.n.e. Ich rządy sprawiły, że miasta rozwijały się w szybkim tempie, ponieważ – powstawały nowe budynki, typowe dla kultury rzymskiej. W Katanii do dnia dzisiejszego zachowały się duże fragmenty ówczesnego amfiteatru, ruiny teatru oraz łaźnie mieszczące się pod Placem Katedralnym.

Palermo, Włochy - 25 września 2019: Kościół San Giovanni degli Eremiti w Palermo, Sycylia.
Palermo, Włochy – 25 września 2019: Kościół San Giovanni degli Eremiti w Palermo, Sycylia. Licencja: shutterstock/By lindasky76

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO to pozycja najpiękniejszych i najbardziej wartościowych zabytków, które na przestrzeni lat miały największe znaczenie dla kultury. Wśród nich znalazło się aż siedem pozycji wartych zobaczenia w miejscowości Palermo znajdującej się na Sycylii.

  • Świątynia pod wezwaniem San Giovanni degli Eremiti – zbudowana w VI wieku dla wyznawców chrześcijaństwa. W czasach rządów arabskich pełniła rolę meczetu muzułmańskiego, natomiast obecnie opiekę nad nim ponownie sprawuje kościół katolicki.
  • Świątynia San Cataldo – zbudowana w drugiej połowie XII w, jest doskonałym wzorem architektury arabsko-normańskiej.
  • Pałac La Zisa – warte uwagi są mury miejskie, które są ozdobione pięknymi gipsowymi wzorami, które inspirację wzięły w Arabii Saudyjskiej. Wejście do pałacu ozdabia fontanna.
  • Pałac Królewski i Kaplica Palatyńska – Cappella Palatina – na uwagę zasługują mozaiki utworzone w stylu bizantyjskim, które pokrywają całe wnętrze pięknej kaplicy.
  • Cattedrale di Palermo – podczas zwiedzania warto skorzystać z możliwość spacerowania po dachu katedry. Niesamowite widoki gwarantowane.
  • Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio – inaczej nazywany również La Martorana. W jego wnętrzu warto zachwycić się jedynymi w swoim rodzaju mozaikami, gdyż przedstawiają one:  Pantokratora, czterech archaniołów i Ewangelistów, Zwiastowanie Matki Bożej, Rodziców NMP – Świętego Joachima i Świętą Annę, Wprowadzenie Matki Bożej do świątyni, Narodzenie Pana Jezusa, Zaśnięcie Maryi.
  • Ponte dell’Ammiraglio – powstały w wieku XII most wykonany z kamienia. Niegdyś pod nim przepływała rzeka Oreto, ale w ramach działań wojennych uregulowano jej nowy nurt.

Duże znaczenie w długotrwałym procesie, którym było Zjednoczenie Włoch, odegrało powstanie na Sycylii., które wybuchło w kwietniu 1860 roku. Było to związane z chęcią przyłączenia Królestwa Obu Sycylii w skład Królestwa Włoch. Rewolucjonista Giuseppe Garibaldi w maju 1860 roku wyruszył na „wyprawę tysiąca”. Trwała ona około czterech miesięcy w ciągu, których udało się mu doprowadzić do ustąpienia ówczesnego króla Królestwa Obu Sycylii Franciszka II. W marcu 1861 roku dokonano uroczystej proklamacji Zjednoczonych Włoch, w którego skład wchodziła również Sycylia.

Erupcja Etna lipca 2014 r. - przepływ lawy i eksplozje
Erupcja Etna lipca 2014 r. – przepływ lawy i eksplozje, licencja: shutterstock/By rzdesignct

Sycylia od XX wieku

Na wschodnim wybrzeżu znajduje się czynny wulkan o nazwie Etna. Piękny, ale jednocześnie bardzo niebezpieczny żywioł. Trzęsienia ziemi powstałe w skutek jego erupcji doprowadziło do wielu zniszczeń. Oto kilka z tych, do których doszło w XX wieku naszej ery.

  • Rok 1928 – erupcja wulkanu Etna spowodowała, że Mascali całkowicie znikło z powierzchni ziemi. W miasteczku na każdy kroku widoczne były gruzowiska, które są dowodem na to, jak wielka była skala zniszczeń. W jej trakcie po raz pierwszy nagrywano filmik, dzięki któremu zobaczyć niszczycielskie właściwości Etny. Na szczęście nikt z mieszkańców nie został poszkodowany.
  • W 1979 roku w wyniku erupcji wulkanu ucierpiało około 30 osób. 9 osób nie udało się uratować. Brak specjalistycznego sprzętu sprawił, że nikomu nie udało się wcześniej przewidzieć ożywienia się wulkanu.
  •  Łączny czas trwania erupcji w 1983 roku wynosił 131 dni. W efekcie uszkodzone zostały restauracje, kolejki linowe, schroniska oraz wyciągi narciarskie. Wtedy również po raz pierwszy podjęto próbę odwrócenia kierunku, w którym płynęła rzeka lawowa.
  • 14 grudnia 1991 do 30 marca 1993 roku miała miejsce najdłużej trwająca erupcja w historii. Rzekę lawową próbowano zatrzymać na wiele sposobów także za pomocą bloków cementu i eksplozji dynamitu. W tej akcji nieoceniona okazała się pomoc specjalistycznych służb.
  • W roku 2022 w wyniku erupcji całkowitemu wyniszczeniu uległa część turystyczna Piano Provenzana. Niestety do dnia dzisiejszego to miejsce nie odzyskało swojej wcześniejszej świetności.
Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Greckie zabytki na Sycylii

Z Sycylii na Maltę – jak zaplanować podróż

Następny

Dodaj komentarz