Od małego miasteczka Trapani po urokliwą, otoczoną błękitem nieba i morza Mesynę, rozciąga się północna część Sycylii. Znajdziesz tam niezwykle dzieła natury jak np. rezerwat Zingaro, ale i nadzwyczajnego artyzmu i sztuki jak Cefalu czy Palermo. Wycieczkę warto rozpocząć w Mesynie, zwanej drzwiami Sycylii, w samym Palermo warto zatrzymać się przynajmniej na trzy dni. Sycylia północna – co zwiedzić i gdzie się zatrzymać?
Północna część Sycylii pokazuje wszystko to, co najpiękniejsze jest na wyspie. Nie tylko urokliwe plaże pełne złotego piasku, kontrastującego z błękitnym lazurem morza, ale i przepiękne krajobrazy okraszone zielenią drzewek oliwnych czy zdobione kolorowymi kwiatami sycylijskich łąk i kobierców.
Tu również między innymi w Palermo czy Cefalu odnaleźć można ciekawe i ważne dla wyspy pomniki, zabytki czy średniowieczne budowle. Przemierzając północną część Sycylii, odkryjesz też wiele interesujących muzeów i zabytkowych budowli, które kawałek po kawałku przedstawią Ci niesamowitą historię Sycylii.
W samym Palermo, jak i w małych miasteczkach znajdziesz noclegi w atrakcyjnej cenie, a dzięki dość dobrze funkcjonującej komunikacji miejskiej, możesz się szybko przemieszczać między strategicznymi punktami w okolicy. Od czego zacząć, o czym nie zapomnieć, gdzie się zatrzymać?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Cel: zwiedzanie północnej części Sycylii od Palermo do Mesyny
Właściwie siedem dni wystarczy, by w szybkim tempie znaleźć się w najważniejszych czy najciekawszych miejscach północnego regionu wyspy. Z drugiej strony, jeśli chcesz poznać bliżej Palermo i zachwycić się jego fantastycznym urokiem, to w samym tym mieście spędź co najmniej 3 dni. Wtedy Twoja wycieczka powinna się albo skoncentrować na atrakcjach Palermo, albo zdecydowanie wydłużyć, by dotrzeć również do innych zakątków – choćby Trapani czy Cefalu. Na swojej mapie zdecydowanie powinieneś zaznaczyć te punkty:
Palermo
Palazzo Reale zwany też Pałacem Normanów. Historia tego pałacu sięga aż czasów arabskich, ponieważ to właśnie na ruinach arabskiego pałacu Normanie zbudowali swoją okazałą posiadłość. Dziś obraduje tam sycylijski parlament. Pałac można jednak zwiedzić i zdecydowanie warto, ponieważ można tam odkryć różne style architektoniczne. Między innymi dziedziniec zachwyci Cię niebywałym pięknem renesansu. W XVI wieku został bowiem kompletnie odrestaurowany. Budynek zachował jednak wiele z normańskiej historii, zarówno fasada jak i wieża czy warta obejrzenia Sala dei Venti pokazują z jakim przepychem budowali Normanie.
Co jeszcze warto zobaczyć w Palermo?
Opera zwana Teatro Massimo – największa w całych Włoszech i trzecia co do wielkości w Europie. Warto tam zajrzeć, nawet jeśli nie jesteś fanem opery. Katedra z XII wieku – wciąż zachwyca swym średniowiecznym pięknem, choć obecny wygląd zawdzięcza renowacji, przeprowadzonej już w XVIII wieku.
Coccamo
Małe miasto Coccamo to świetny punkt na wycieczkę, by zwiedzić zamek z XI wieku. To gratka dla wielbicieli budowli obronnych. Warto odkryć wnętrze zamku i rozkoszować się piękną panoramą miasta, uchwyconą z wysokiej wieży.
Coccamo to małe miasteczko oddalone od Palermo o jakieś 44 km. Jeśli masz czas, to zaplanuj tam nawet cały dzień. Wąskimi uliczkami miasta przyjemnie się spaceruje. Warto trafić na plac katedralny, gdzie oprócz Katedry z XI wieku, znajdziesz wiele barokowych kościołów i typowo włoskich kamienic. Plac katedralny zaprosi Cię też na barwne imprezy lokalne. Jeśli bowiem w mieście odbywa się jakieś święto, to właśnie na tym placu.
Alia
Będąc w Coccamo, możesz zjechać jeszcze bardziej w głąb wyspy. 32 km dalej znajduje się bowiem urocza miejscowość Alia. To miejsce, gdzie odnajdziesz jedno ze starszych i niesamowicie fascynujących świadectw historii wyspy.
Niedaleko miasta znajduje się Grota Gurfa. Nie jest to jednak żadna jaskinia naturalnego pochodzenia, a wykute w skale domostwa, pochodzące z 5000 – 4000 roku p.n.e. Mieszkali tam Fenicjanie. W środku można znaleźć jeszcze pozostałości po piecu, ławach czy wykute w ścianach otwory okienne. W samej Alii na rynku znajdziesz wiele małych restauracji, piekarni czy kawiarenek. Zjesz tam obiad, czy zrelaksujesz przy włoskim Espresso.
Cefalu
Cefalu to jedno z tych miejsc, gdzie rano możesz odpocząć i zrelaksować się na jednej z urokliwych plaż, po południu znajdziesz małe trattorie, gdzie uraczysz się typowo włoską kuchnią, a pod wieczór możesz wybrać się na starówkę, gdzie odnajdziesz wiele śladów ciekawej historii Sycylii – zarówno z czasów greckich, normańskich, jak i arabskich. Warto dotrzeć m.in. do katedry z XII wieku czy pralni jeszcze z czasów średniowiecza.
Mesyna
Katedra w Mesynie – to jeden z piękniejszych zabytków i kościołów na wyspie, a i jeden z piękniejszych obiektów w całych Włoszech. Katedra pochodzi ze średniowiecza, jednakże po II wojny światowej została kompletnie odrestaurowana. Świątynię warto odwiedzić w samo południe, kiedy to z wieży rozbrzmiewają donośnym głosem dzwony kościelne. To jednak warto nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć. Na wieży znajduje się bowiem szwajcarskie arcydzieło mechanicznego zegarmistrzostwa. Jak w zegarze z kukułką, obracają się figury na różnych poziomach. Znajduje się też karuzela z dniami tygodnia, która przedstawia greckich bogów. Za sznurki dzwonów pociągają dwie kobiece figury – Dina i Clarenza – bohaterki, które według legendy uratowały miasto przed wrogiem, ostrzegając przed najeźdźcami dźwiękiem dzwonów kościelnej wieży.
W Mesynie warto zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu i dojść do Piazza Cairoli, w jego pobliżu znajdziesz wiele markowych sklepów i butików– czas więc na zakupy!
Mesyna zaoferuje jednak również idealne miejsce na spacer i relaks – tego warto szukać na via Vittorio Emanuelle II – nadmorskiej promenadzie.
W kierunku Trapani i rezerwatu Zingaro
Na północnym krańcu Sycylii znajdziesz jeszcze inne ciekawe miejsca: Zingaro, Trapani i San Vito Lo Capo. Po drodze odkryjesz też Castellammare dell Golfo i Alcamo. Co tam zobaczysz ciekawego?
Rezerwat przyrody Zingaro – San Vito lo Capo
To jedno z piękniejszych miejsc wyspy. Z malowniczymi zatokami, których uroku i spokoju strzegą wapienni wartownicy i pięknym pejzażem, dekorowanym śródziemnomorską roślinnością. Na terenie parku znajduje się również muzeum oraz Grota dell’Uzzo. Warto tam wybrać się nawet na całodzienną wycieczkę, podczas której można obserwować różne gatunki ptaków, podziwiać przyrodę, a w wyznaczonych miejscach nawet wykąpać się czy urządzić piknik.
San Vito Lo Capo
To jedna z miejscowości z najpiękniejszymi plażami – ze złotym piaskiem i lazurem wody. Świetny punkt na cały dzień rajskiej zabawy w wodzie i na plaży. W San Vito Lo Capo można znaleźć też miejsce na noclegi i restauracje z tradycyjnym sycylijskim jedzeniem.
Castellammare dell Golfo
To kolejne małe miasteczko, gdzie możemy znaleźć urokliwe plaże z przezroczystą, ciepłą wodą. Castellammare dell Golfo to jednak również dobry punkt na zorganizowanie wycieczek na północnej Sycylii. Zaledwie pół godziny drogi od Castellammare dell Golfo znajduje się Calatafimi ze świątynią Segesta. Oprócz starożytnych świątyń, można zobaczyć też dobrze zachowany grecko – rzymski teatr. Z Castellammare dell Golfo warto obrać kierunek również na miasteczko Erice albo Marsala.
Alcamo
Alcamo to dobry dowód na to, że niekoniecznie musisz „pchać“ się w tłum i gwar ulic z Palermo, by poznać uroki Sycylii. W małych miastach zaznasz więcej spokoju i masz szansę również podziwiać sycylijską architekturę i odkrywać ślady pradawnej historii. Alcamo jest jednym z takich miejsc. Będąc tam warto zwidzieć kościół Maria Santissima Assunta z XIV wieku i pałac również pochodzący z XIV wieku, w którym kiedyś znajdowało się więzienie, a dziś jest muzeum. W Alcamo odnajdziesz też urocze plaże.
Alcamo, Sycylia, Włochy, (licencja: shutterstock/By Frederick Millett)
Trapani
Będąc w Trapani, warto skierować się w tę starszą część miasta, rozciągającą się za Piazza Vittorio Emanuelle. Starówka utrzymana jest w pięknym barokowym stylu. Znajdziesz tam wiele ciekawych kamienic, starych kościołów i skwerków z klombami kwiatów. Atrakcją może być wycieczka do Salin. W środę, piątek i sobotę z Trapani do Salin kursuje autobus wycieczkowy. Autobus startuje o 10:30 z Centro Visitatori w porcie Trapani i zatrzymuje się w Salinie Maria Stella i w Nubii, gdzie przewidziane jest zwiedzanie Muzeum Soli. O 13:15 autobus wraca do Trapani. Wycieczkę można zorganizować również w godzinach popołudniowych.
Wyspy, na które warto się wybrać.
Od strony północnej blisko jest do rajskich wysp. Wycieczka katamaranem na jedną z nich, zdecydowanie urozmaici urlop. Będąc np. w Trapani, warto pomyśleć nad rejsem w kierunku Wysp Egadzkich. Tutaj na naszym blogu: www.sycylia.pl/wyspy-egadzkie-egady/ opisujemy wszystkie wyspy, z których szczególnie polecamy Marettimo. Dobrym kierunkiem są też Wyspy Liparyjskie, zwłaszcza Stromboli i Vulcano, gdzie znajdują się dwa aktywne wulkany. Na wyspie Vulcano zaplanujesz więc wycieczkę na sam szczyt wulkanu. Na wyspy najbliżej jest z Neapolu, jednakże z Palermo, jak z i Mesyny także kursują statki, jak i wodoloty.
Plan wycieczki
Północna część Sycylii jest dość rozległa. Dlatego jeśli chcesz zwiedzić więcej miejsc w jednym czasie, to najlepiej wypożyczyć samochód, albo zaplanować podróż na Sycylię własnym środkiem transportu. Możesz też polegać na komunikacji miejskiej, ale wtedy nie zwiedzisz tych wszystkich mniejszych miasteczek albo będziesz bardzo ograniczony w czasie. Np. planując wycieczkę do Coccamo, trzeba wziąć po uwagę, że pociągiem z Palermo dojedziesz tylko do Termini Merese, a stamtąd choć nie ma już daleko (około 8 km), to zostają nam własne nogi albo taksówka. Podobnie jest, jeśli chciałbyś dojechać z drugiego kierunku np. z Cefalu.Jeśli północną część Sycylii chcesz zwidzieć w tydzień, to możesz zaplanować nocleg w trzech różnych miejscach, w:
Trapani:
Przykładowe noclegi dla dwóch osób ( jeden pokój z łazienką):
- Appartamenti Corso Vittorio – blisko plaży, niska cena, świetny standard,
- hotel Tiziano – dobry standard, blisko plaży, w znakomitej cenie. Tutaj również zjesz pyszne śniadanie,
- Gli Agrumi Rooms – blisko centrum (około 450m), również blisko plaży, w przystępnej cenie, dobry standard,
- Apartamenti Trapani In – obiekt cieszący się dobrymi opiniami na booking, blisko centrum, w bardzo dobrej cenie, czysto, schludnie, z basenem i studio fitness. Istnieje opcja wykupienia śniadania.
Z Trapani dojedziesz do:
Zingaro, San Vito Lo Capo, Castellammare del Golfo (do Alcamo przez Castellammare del Golfo trzy razy w ciągu dnia kursuje z Trapani autobus), W samym Trapani jednak warto zatrzymać się też przynajmniej na dwa dni. Jeśli więc masz tylko tydzień czasu, to wybierz się tylko np. do Zingaro.
Przystanek Palermo
Palermo to piękne miasto i z pewnością znajdziesz tam wiele atrakcji, z których trudno coś wybrać na jeden dzień. Dlatego tutaj warto zaplanować nieco dłuższą wizytę, przynajmniej na trzy dni.
Gdzie spać w Palermo?
- B&B Zammu – zaledwie 500 m od centrum, ze śniadaniem w cenie. To pensjonat, który jest dobrze oceniany przez wielu turystów,
- Appartamento Via Stabile – zaledwie 250 m od centrum, ze śniadaniem w cenie,
- B&B Centro900 – również w pobliżu centrum, ze śniadaniem w cenie – wysoki standard,
- Hostel Bed – około 1,1 km od centrum, nic szczególnego, ale tania i dobra miejscówka.
Z Palermo dojedziesz do:
Termini Imese, Cefalu.
Mesyna
Właściwie to tu możesz zacząć wycieczkę, albo właśnie skończyć. Ponieważ to z Mesyny odchodzą i cumują promy.
Gdzie spać w Mesynie?
Jeśli właśnie tu zaczynasz wycieczkę, to nocleg zarezerwuj:
- B&B Sicilia – pokój z prywatną łazienką, nieco dalej centrum, ale za to w dobrej cenie ze śniadaniem,
- Residence Acqua del Conte – blisko centrum, śniadanie w cenie,
- Hotel Sant’Elia – kolejna dobra miejscówka – blisko centrum ze śniadaniem w dobrej cenie.