Sycylia archeologicznie – co warto wiedzieć

Redaktor: Klaudia (Korektor: Klaudia) Tagi , ,

Nie da się ukryć, że Sycylia jest niesamowitym miejscem. Znajdziemy tutaj przepiękną przyrodę, mnóstwo zabytków, znakomitą kuchnią i wiele więcej. Sycylia jest również bardzo ciekawa pod względem archeologicznym. Jeśli planujesz wczasy w tym rejonie, koniecznie sprawdź, co warto zobaczyć.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sycylia – baza badawcza dla archeologów

Chociaż Sycylia wielu osobom kojarzy się głównie z plażami, winem i pysznym jedzeniem, to warto jednak wiedzieć, że jest to miejsce, które może pochwalić się wieloma niezwykle ciekawymi stanowiskami archeologicznymi. Sycylia to region o bogatej i interesującej historii, o czym świadczą liczne zabytki i nie tylko. Jest to prawdziwy raj dla pasjonatów historii, kultury i archeologii. Można tutaj znaleźć wiele zabytków, które pochodzą jeszcze z czasów antycznych.

Co zobaczymy w Solunto

Jednym z najciekawszych i najpopularniejszych miejsc na Sycylii jest Solunto. Mieści się ono w gminie Santa Flavia w pobliżu Palermo. Solutno to starożytne miasto, które dzisiaj jest głównie atrakcją turystyczną. Niegdyś było ono jedną z trzech głównych osad fenickich na Sycylii. Na przestrzeni lat miasto znajdowało się pod panowaniem Greków, Rzymian i Kartagińczyków, a wszystkie te wpływy są wciąż doskonale widoczne. W XIX i XX w. prowadzone były tutaj wykopaliska, które odsłoniły część starożytnego miasta. Co możemy zobaczyć w Solunto?

Ginnasio, czyli duży dom z dwupiętrowym perystylem, który powstał prawdopodobnie w III w. p.n.e. W XIX wieku został odrestaurowany. Możemy tutaj podziwiać m.in. przeróżne malowidła i mozaiki;

Agora – prostokątny plac, który niegdyś był centrum życia towarzyskiego. Organizowane były tutaj festiwale, rynki miejskie i różnego rodzaju zgromadzenia. Znajdziemy tutaj pozostałości bramy z gipsowymi zdobieniami, posągi z greckimi inskrypcjami, półkolumny i nie tylko;

Insula VIII, czyli pozostałości sanktuarium, znajdujące się przy wejściu na agorę. W skład świątyni wchodzą duży budynek i wewnętrzny dziedziniec. Znajdują się tutaj m.in. kamienne ławki i ołtarze w kształcie kolumn. Insula VIII to nie jedyne pozostałości świątyń w Solunto, gdyż jest ich dużo więcej. Położone są one w różnych częściach miasta i, co ciekawe, nie przypominają one typowych greckich czy rzymskich świątyń;

Casa di Leda, czyli Dom Ledy – bogato zdobiony budynek mieszkalny. Znajduje się tutaj m.in. piętrowy perystyl z czterema kolumnami jońskimi, basen z geometryczną mozaiką i przeróżne malowidła.

Niesamowita historia Sycylijskiej ziemi

Nie da się zaprzeczyć, że historia Sycylii jest niezwykle bogata i ciekawa. Wyspa ta była zamieszkiwana już 10 tysięcy lat temu dzięki swojemu korzystnemu położeniu. Przez następne stulecia wyspa była pod panowaniem różnych narodów. Najpierw Sycylię zaczęli kolonizować Grecy, którzy poszukiwali terenów z naturalnymi bogactwami. Wyspę próbowali przejąć Kartagińczycy, co było początkiem długotrwałych konfliktów z Grekami. W wyniku I wojny punickiej władzę przejęli Rzymianie, którzy uczynili z Sycylii swoją pierwszą rzymską prowincję, jednak liczne konflikty doprowadziły do upadku gospodarczego i spadku liczby mieszkańców.

W okresie wczesnego średniowiecza władzę w Palermo przejęli Arabowie, jednak po upadku dynastii Kalibidów wyspa została podbita przez Normanów. Zaczęli oni stopniowo latynizować wyspę i założyli Królestwo Sycylii. Kilkaset lat później władzę przejęli Aragonowie, którzy zjednoczyli wyspę z królestwem Neapolu. W następnych stuleciach władzę sprawowali tutaj również Austriacy oraz Burbonowie. Dopiero w XIX wieku Sycylia została zjednoczona z Włochami. Co ciekawe, na wyspie wciąż widać wpływy różnych narodów, które niegdyś sprawowały tutaj władzę, co czyni Sycylię wyjątkową i niezwykle bogatą, jeśli chodzi o kulturę.

Pozostałości Greckie na Sycylii

Nawet w dzisiejszych czasach na Sycylii bardzo wyraźne są wpływy greckie. Przykładem może być Valle dei Templi, znana inaczej jako Dolina Świątyń. Jest to park archeologiczno-krajobrazowy w Agrigento. Tutejsze świątynie są znakomitymi przykładami stylu doryckiego i są poświęcone greckim bogom oraz herosom, takim jak Zeus, Hefajstos, Dioskurowie czy Herkules. Niegdyś był to jeden z największych obiektów kultu religijnego. Greckie wpływy możemy także podziwiać w Selinunte. W czasach antycznych było to krótko istniejące, ale znakomicie działające miasto. Zostało jednak zniszczone w trakcie pierwszej wojny punickiej i nie odzyskało dawnej świetności.

Pozostałości Rzymskie na Sycylii

Rzymskie wpływy również są bardzo dobrze widoczne na wyspie. Przykładem może być miasto Tindari, które co prawda zostało założone przez Greków, jednak wyraźne są tutaj także wpływy Rzymian. W trakcie wykopalisk prowadzonych w XIX i XX wieku odkryto tutaj wiele mozaik w stylu rzymskim. W mieście znajduje się również grecki teatr, który Rzymianie przebudowali za swego panowania. Budynek mieści się na cyplu, z którego można podziwiać Morze Tyrreńskie. W mieście Piazza Armerina znajdziemy wspaniałą rzymską willę znaną jako Villa del Casale. Powstała ona w IV wieku i może pochwalić się świetnie zachowanymi mozaikami rzymskimi.

Syrakuzy

Syrakuzy to miasto we wschodniej części Sycylii. W przeszłości było to jedno z najlepiej rozwiniętych miast, w którym często toczyły się konflikty między różnymi narodami. Dzisiaj jest to niesamowite miejsce o niepowtarzalnej atmosferze. Syrakuzy znalazły się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. W tutejszych muzeach, np. w Muzeum Archeologicznym Paolo Orsiego można znaleźć niezwykle cenne zbiory. Znajdziemy tutaj także znaną Fontannę Aretuzy, która mieści się na promenadzie Foto Vittorio Emanuele II. Niezwykle ciekawym miejscem jest także Park Archeologiczny Neapolis, w którym zobaczyć możemy amfiteatr rzymski czy podstawę ołtarza Hierona II.

Autor: Wiktoria Jasik

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Sycylijska roślinność – drzewa, kwiaty, owoce i warzywa z Sycylii

Poznaj historię Monte Pellegrino – najpiękniejszego miejsca widokowego nad Palermo

Następny

Dodaj komentarz