Sokolnictwo na Sycylii i inne tradycje

Redaktor: Klaudia Tagi , ,

Sycylia jest jedną z najpopularniejszych, włoskich wysp. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie tam zmierzają tłumnie turyści z dosłownie całego świata – głównie także i z Polski. W momencie, kiedy pierwszy raz pomyślimy o Sycylii w naszych głowach jawi się nam wizja malowniczych plaż oraz wyjątkowo smacznego wina. Co ciekawe, kojarzymy również Sycylię z nieco odmienną i sycącą kuchnią. Jednocześnie choć wyspa ta administracyjnie wchodzi w skład słonecznej Italii, to jednak wiele od kontynentalnej części Włoch ją wyróżnia. Mowa tu chociażby o samych tradycjach, które zakorzenione są na wyspie od wielu pokoleń. Jedną z nich jest sokolnictwo. Jak się ono rozwijało na tej rajskiej wyspie i jakie inne tradycje są ważne dla jej mieszkańców?

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia sokolnictwa na Sycylii

Sokoły na Sycylii traktowane są jako niezwykłe dobro narodowe i co więcej, można śmiało powiedzieć, że to właśnie z nimi związana jest jedna z największych i najważniejszych tradycji dla mieszkańców. Sokolnictwo na Sycylii ma wielowiekową tradycję, która przez mieszkańców tej wyspy pielęgnowana jest w wyjątkowy sposób. Sokolnictwo na Sycylii ma swój początek już w czasach prehistorycznych, a na szeroką skalę rozpoczęło się ono w starożytności. Pierwsze tego typu zwyczaje pojawiły się w Europie wraz z upadkiem Imperium Rzymskiego. Jednak swój prawdziwy rozkwit przeżywało w wiekach średnich.

Sokół zaczyna latać. Piękny ptak poluje na modlę. Sokolnictwo, licencja: Shutterstock/Autor KKrasula
Sokół zaczyna latać. Piękny ptak poluje na modlę. Sokolnictwo, licencja: Shutterstock/Autor KKrasula

Okazuje się, że pierwsze sokoły na Sycylię „przyjechały” wraz z Arabami. Postać Fryderyka II Hohenstaufa, który był cesarzem Rzymskim Narodu Niemieckiego rozpoczął tę tradycję właśnie na tej rajskiej wyspie. Pasjonował się on wszelakim ptactwem i polowaniami. Wielokrotnie eksperymentował on z różnorodnymi gatunkami ptaków, jednak to właśnie sokoły zyskały sobie największe jego uznanie. Te majestatyczne ptaki skłoniły Fryderyka do poznawania ich anatomii oraz innych zwyczajów. Wówczas chwytał on ptaki i po prostu je układał. Niemniej jednak to właśnie od niego wywodzi się zwyczaj sokolnictwa na Sycylii, który obecnie przetrwał do dzisiejszych czasów. Co ciekawe, wielu mieszkańców Sycylii również tę pasję w sobie pielęgnuje i zajmie się sokolnictwem nie tylko „od święta”. Ta tradycja jest jedną z najbardziej i najgłębiej zakorzenionych na wyspie i z pewnością jest to również jeden z jej symboli.

Sokolnictwo współcześnie

Chcąc nieco zagłębić się we współczesne sokolnictwo na Sycylii na pierwszy rzut oka możemy nie odczuć wyraźnych zmian. Wynika to ze specyfiki pracy sokolnika- ma on te ptaki łapać, nie ważne czy mówimy o czasach współczesnych czy o starożytności. Jednocześnie nieco zmieniły się sposoby „pozyskiwania” ptaków. Nikt obecnie nie wyłapuje ich z ich naturalnego środowiska. Sycylijskie sokoły pochodzą z autoryzowanych hodowli, gdzie są pielęgnowane i gdzie się o nie odpowiednio dba. Co więcej, to właśnie w takich centrach przygotowuje się im odpowiednie warunki do rozrodu i wzrostu.

Sokolnictwo na Sycylii obecnie jest nieco bardziej skomercjalizowane i przygotowane dla turystów. Jednak istnieje część mieszkańców, którzy z tego fachu nie rezygnują na co dzień. Jednym z nich jest Giorgio Panzeca, który nawet zdecydował się na porzucenie swojej pracy i w całości poświęcił się on ptakom. Pasja Giorgio rozpoczęła się w momencie, kiedy jego dziadek przyniósł do domu rannego sokoła. Mały wówczas Giorgio zajmował się nim aż do momentu, w którym odzyska on pełnię sił. Co więcej, pasję tą przejęli również jego synowie i kontynuują oni współczesne sokolnictwo na Sycylii.

Lot Sokoła, licencja: shutterstock/By Black Kings
Lot Sokoła, licencja: shutterstock/By Black Kings

Inne tradycje na Sycylii

Sycylia- sokolnictwo to z pewnością jedna z najważniejszych tradycji mieszkańców. Jednak nie jest ona jedyna! Sycylijskie tradycje są o wiele bardziej bogate i różnorodne. Jedną z nich jest chociażby niezwykle silnie zakorzeniony zwyczaj odnoszący się do ludowych teatrów marionetkowych. Sycylijczycy z tradycją marionetek nie rozstają się praktycznie nigdy. Najlepiej da się to zauważyć podczas wyjątkowej zabawy karnawałowej. Każda z marionetek nawiązuje do ważnych postaci. Kolejną sycylijską tradycją, o której z pewnością warto wiedzieć, jest nic innego jak sycylijskie wózki. One również mocno zaznaczają swoją obecność podczas karnawału. Co ciekawe, nawiązują one bardzo mocno do legend o Paladynach, które znane były jeszcze za czasów Karola Wielkiego.

Tradycje mieszkańców Sycylii są więc wyjątkowo kolorowe i można odnieść wrażenie, że momentami nawiązują one mocno do pogańskich wierzeń. Mimo wszystko mieszkańcy żywo i chętnie te tradycje pielęgnują i nie pozwalają, by kolejne pokolenia o nich zapomniały. Właśnie przez to, ta bardziej tradycyjna i nieco odmienna strona Sycylii jest warta tego, by ją poznać i zrozumieć nieco lepiej niż dotychczas.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

San Vito Lo Capo – bajeczne plaże i nie tylko

Sycylia zimą – turystyka i nie tylko!

Następny

Dodaj komentarz