Scopello – mistyczna Atlandyda?

, Tagi ,

Nie ma chyba osoby, która jak do tej pory nie słyszałby opowiadania o mistycznej Atlantydzie. Historia o tym legendarnym lądzie przekazywana jest bowiem z pokolenia na pokolenie. Wielu śmiałków podejmowało się już znalezienia zatopionej Atlantydy, co jednak nie przynosiło znaczących sukcesów. Warto jednak zauważyć, że legendarna Atlantyda może znajdować się zdecydowanie bliżej, niż się nam to wydaje. Wystarczy bowiem udać się do sycylijskiego Scopello, by samodzielnie się o tym przekonać!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Legenda o Atlantydzie i Arkadii

Legendarna Atlantyda, to historia, która tak naprawdę nigdy nie umarła. Od wielu już lat pojawiają się doniesienia i spekulacje odnośnie próby odnalezienia zatopionego lądu. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że Atlantyda jest jedną z największych zagadek ludzkości, a jej historia sięga czasów przed naszą erą. Zgodnie z nią, Atlantyda była mistyczna krainą, znajdującą się za Gibraltarem, czyli za słynnymi Słupami Herkulesa na Morzu Śródziemnym. Sam Platon wiele rozważał na temat Atlantydy i zgodnie z jego doniesieniami. Kraina ta miała zostać doszczętnie zniszczona i zatopiona przez kataklizmy żywiołowe.

Atlantyda jednak- zgodnie z legendą- była idealną krainą, którą zamieszkiwali idealni ludzie. Jednocześnie zaczęli oni w pewnym momencie swojego życia kierować się pychą, za co spotkała ich kara- zakończenie ich cywilizacji. Z drugiej strony możemy porównać historię Atlantydy do innej, mitycznej krainy jaką była grecka Arkadia. Przez starożytnych poetów była ona uważana za krainę mlekiem i miodem płynącą, w której ludzie cieszą się wiecznym szczęściem oraz dobrobytem.

Podczas panowania rzymskiego Arkadia jednak znacznie straciła swój dawny rozmach, przez co stała się krainą biedą i zapomnianą. Te dwa mityczne lądy i krainy spotykają się jednak w jednym punkcie, a jest nim sycylijskie Scopello. Miejsce to, często właśnie z mistyczną Atlantydą oraz Arkadią jest kojarzone i z całą pewnością zasługuje na to, by je odwiedzić.

Stary Tonnara i stosy morskie w wiosce Scopello na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego na Sycylii, licencja: Shutterstock/By
Stary Tonnara i stosy morskie w wiosce Scopello na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego na Sycylii, licencja: Shutterstock/By

Gdzie leży Scopello?

Sycylia- zwiedzanie zwykle kojarzy się turystom z wędrówką szlakami winnic i leżakowaniu na plażach. Jednak na wyspie tej znajdziemy wspomnianą już mistyczną Atlantydę oraz Arkadię w jednym. To wyjątkowe miejsce nazywa się Scopello i znajduje się praktycznie na samym końcu wyspy. Znajduje się ono na niewielkim fragmencie północno-zachodniej części wybrzeża.

Dojazd od Scopello możliwy jest zarówno z Palermo- do którego jest 75 kilometrów. Z Tarpani- około 35 kilometrów. Co jest jednak najważniejsze, to sam fakt tego, że dostać się do Scopello nie da się tak łatwo. Nie dojeżdża tam bowiem komunikacja miejska. Zz dwóch wspomnianych miast, więc najłatwiej będzie dojechać tam własnym samochodem. To portowe miasteczko obecnie żyje swoim własnym rytmem, kryjąc w sobie niezwykłe bogactwo, porównywane do mitycznej Atlantydy oraz Arkadii.

Scopello – zwiedzanie

Jak zostało to już wspomniane, Scopello to niewielkie miasteczko, położone nad brzegiem równie niewielkiej zatoki. Jednocześnie niewielkie rozmiary wioski nie oznaczają tego, że będziemy się tam nudzić. Samo miasteczko skupia się wokół Piazza Fontanna oraz dziedzińca, który nazywany jest po prostu baglio. To właśnie w tym miejscu skupia się cały ruch turystyczny i życie rozrywkowe Scopello. Niemniej jednak turyści powinni skierować się w stronę Tonara di Scopello, jest to niesamowita przestrzeń, która zorganizowana została w starej fabryce tuńczyków. Odbywają się tam miejscowe wydarzenia i imprezy dla turystów.

Podążając dalej w stronę wybrzeża natrafimy na Faragloni di Scopello, czyli najpiękniejszą i najbardziej zabytkową część wioski, która porównywana właśnie do mistycznej Atlantydy i Arkadii. To właśnie tam możemy podziwiać najpiękniejsze widoki- wystające z wody skały, a także ruiny dawnej fortecy obronnej. Zwiedzanie Scopello może więc wprawić nas w wyjątkowy nastrój i być może przekonamy się na własne oczy, jak mogła wyglądać zatopiona Atlantyda.

Bajkowe widoki

Scopello to miasteczko, które zachwyci każdego, kto tylko się tam wybierze. Właśnie dlatego, coraz więcej podróżnych decyduję się na to, by skierować tam swoje kroki. Scopello to nie tylko miasto, które pozwoli nam nieco zbliżyć się do historii Atlantydy, ale także pomoże nam się zrelaksować i napawać oczy pięknymi widokami. Właśnie w Scopello możemy podziwiać majestatyczne skały wyłaniające się z toni wodnej, a co więcej, możemy spacerować kamiennymi uliczkami i wtopić się w nieco senny i spokojny klimat miasteczka.

Wieczorami zaś, możemy spędzić czas na niesamowitych imprezach i turystycznych wydarzeniach, które organizowane są w budynku starej fabryki ryb. Wizyta w Scopello jest niesamowitym doświadczeniem. Miasteczko to pozwoli się nam nieco cofnąć w czasie i co najważniejsze, pozwoli nam na powrót do historii. Z pewnością niesamowite widoki i wrażenia, jakie będziemy mogli zabrać ze sobą ze Scopello na długo zapiszą się w naszej pamięci. Nie możemy więc tego miasteczka pominąć podczas wizyty na Sycylii.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Katakumby Kapucynów w Palermo

Rynek nieruchomości i koszty życia na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz