Jedno z mniejszych i zarazem najstarszych miasteczek Sycylii. Sciacca bajecznie oprawione jest w ramkę dwóch błękitów – z jednej strony lazurem morza, z drugiej strony niebem, do którego kaskadowo piętrzą się kolorowe, nieco zdarte czasem budynki. Sciacca choć mała, to zaoferuje wiele ciekawych atrakcji – wycieczki do skrywających tajemnice wysp, do antycznych term, średniowiecznych bram czy muzeum karnawału. Sprawdź więc najbliższe loty i planuj wakacje w Sciacca!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Sciacca – na archeologicznej ścieżce między Selinunt i Agrigent
Nie tylko termy, które działały już w VII wieku p.n.e. są pięknym śladem antycznych czasów w tym zakątku. Również bramy i mury miejskie, a także zamki czy kościoły pamiętające normańskie rządy, przedstawiają dawną historię w okazały sposób.
Żeby dotrzeć do Sciacca trzeba kierować się na południowo – zachodnie wybrzeże Sycylii. Planując podróż do tego uroczego, antycznego zakątku warto wybrać lot do:
Trapani,
Mesyny,
Katanii,
a nawet Palermo.
Z lotniska bez problemu do Sciacca dojedziemy dalekobieżnymi autobusami linii Salemi np. z Katanii czy Palermo, a także Lumia z Agrigentu.
Szukasz noclegu w Sciacca?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Sciacca w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych przebywających w Sciacca.
Sprawdź nasze rekomendacje!
Najbliżej jest oczywiście Agrigent, ale autobus do Sciacca kursuje tylko w godzinach rannych i południowych. Z Palermo, Trapani bądź Marsala dojedziemy również pociągiem. Choć warto to dobrze przeanalizować ponieważ z Palermo czy z Trapani nie ma bezpośrednich połączeń, a czas jazdy może przekroczyć nawet 5 godzin (z Palermo).
Własny samochód natomiast lepiej zostawić w domu. Czeka nas naprawdę długa podróż, a jeśli zaplanujemy ją w wakacyjny czas, to zdecydowanie i dość uciążliwa. Jeśli zainteresowała nas najbliższa, bardzo atrakcyjna okolica miasta Sciacca, zwłaszcza pozostałe inne miasteczka jak: Selinunte, Eraclea, Minoa, czy Dolina Świątyń (Valle dei Templi) i niekoniecznie mamy ochotę podróżować komunikacją miejską, to zdecydujmy się na wynajem samochodu.
Zamek Luna – powrót do korzeni miasta
Piękny zamek z imponującymi murami pochodzi z końca XIV wieku i znajduje się w najwyższej części miasta Sciacca. Niestety trzęsienie ziemi w 1740 roku nie oszczędziło tej pięknej budowli. Do dziś zachowała się jednak wieża, w której wystawionych jest parę eksponatów – ubrania i antyczna broń. Warto tam wejść dla samych widoków, które są wręcz nadzwyczajne. Uwaga od listopada do marca zamek jest czynny tylko do godziny 13 – tej. Zamek znajduje się na Viale Castello, a jego wnętrza, jak i mury zwiedzimy całkiem bezpłatnie.
Pięć bram Sciacca
Jak większość włoskich miast i Sciacca w odległych czasach szczelnie była otulona wielkimi miejskimi murami, chroniącymi ją przed najazdem wrogich wojsk. Do samego miasta można było natomiast wejść jedną z pięciu bram:
Porta Palermo, znajduje się w centralnym miejscu miasta na Piazza Marconi. Pięknie wkomponowana w pozostałe budynki, tworzy jakby spójny obraz współczesnej architektury. Jednak jej barokowe akcenty i rozpostarty orzeł przypominają o jej pierwotnym przeznaczeniu.
Porta Salvatore – znajduje się na Piazza Carmine i pochodzi z XIV wieku,
Porta di Mare,
Porta Bagni,
Porta San Calogero, to również dobrze zachowana brama, znajdująca się na Piazzetta San Gennaro 38. To brama, która wcześniej prowadziła do willowej części miasta, z pięknymi szlacheckimi rezydencjami.
Ogród tajemniczych twarzy – Castello Incantato
Na Via Fondo Bentivegna 16 znajduje się przepiękny ogród z tysiącem twarzy, wyrzeźbionych w skałach i pniach drzew oliwnych. Autorem tych rzeźb jest Filipo Bentivegne. Te twarze to właściwie cały dorobek życia rzeźbiarza. Stworzenie tego arcydzieła – około 3000 twarzy zajęło mu około 50 lat. Te twarze swoim wzrokiem będą towarzyszyć Ci przez cały spacer. Będą uśmiechać się do Ciebie, próbować Cię przestraszyć albo zasmucić. Twarze odzwierciedlają przedstawiają również bardzo nieszczęśliwe życie rzeźbiarza, który w walce o serce swojej wybranki upadł niefortunnie i uderzył się w głowę, w efekcie czego prawdopodobnie postradał rozum. Ogród stał się jego domem, taką pustelnią, gdzie tworzył i odnajdywał się właśnie pośród kolejnych, wyrzeźbionych twarzy.
Grota San Calogero
Te lecznicze i cudowne właściwości term odkrył sam Dedal, podczas ucieczki z Krety. Znajdujące się w pobliżu Groty San Calogero termy znane były już w czasach antycznych, z resztą za najlepszych budowniczych i odkrywców łaźni termalnych uznaje się właśnie Rzymian. To po nich właśnie ta odmładzająca i zdrowotna spuścizna. Wulkaniczne właściwości wody termalnej są znakiem rozpoznawalnym Sciacca. W grocie San Calogero temperatura wody sięga nawet 40 °C. Same termy znajdują się na wzgórzu Monte Kronio, który jest zarazem najwyższym szczytem w okolicy. Znajduje się tam rezerwat przyrody, gdzie można podziwiać również drapieżne ptaki. San Calogero znajduje się około 7 kilometrów od miasta. W grocie odbywają się 20 minutowe seanse lecznicze, polecane w przypadku schorowań reumatycznych
Muzeum Karnawału w Sciacca
Jeśli masz ochotę na fascynującą podróż pośród pięknych, kolorowych kostiumów, oryginalnej muzyki i gry świateł, to zdecydowanie czas na odwiedziny muzeum karnawału – jednego z najstarszych i znanych w całych Włoszech. Kolorowe wozy, sięgające czasem 12 metrów długości, maski, kostiumy i reprodukcje artystów, biorących udział w karnawałach, tworzy barwną historię, którą opowiesz sobie sam swoimi oczami. Ponad 100 letnia tradycja zamknięta w pięknej oprawie z widokiem na morze i okraszona oryginalną, ręcznie robioną ceramiką. Żal tam nie wejść! Muzeum otwarto w 2010 roku i obecnie podziwiać tam można około 100 historycznych rydwanów, biorących udział przez lata podczas karnawału w Sciacca, a także oryginalne stroje karnawałowe. Muzeum w poniedziałki jest zamknięte, w pozostałe dni czynne jest od 10 – 13- tej i od 16 do 19- tej.
Port rybacki w Sciacca i największy targ rybny
Sciacca utrzymuje się z rolnictwa, rybołówstwa i oczywiście turystyki. Jednak to właśnie rybołówstwo jest głównym źródłem dochodów mieszkańców. Port w Sciacca jest jednym z większych w całej Sycylii. Obecnie cumuje w nim około 500 mniejszych i większych łodzi rybackich, a dziennie w Sciacca rozładowanych jest około 5000 ton ryb. Nocą można zaobserwować reflektory na wodzie, wtedy odbywa się nocny połów sardynki. Na targu rybnym można kupić świeże sardynki, makrele i sardele. Stąd odbywa się również największy eksport rybny na całym świecie.
Bazylika Madonna del Soccorso
Piękna bazylika, pierwotnie wzniesiona w XII wieku. Trzy apsydy bazyliki w barokowym klimacie zostały dobudowane już w późniejszym okresie. Kościół skrywa w sobie wiele marmurowych rzeźb, między innymi patronki miasta Madonny del Soccorso. Ciekawe są też chrzcielnica z 1495 roku i grobowiec Bartolomeo Tagliava. Do kościoła warto wybrać się w porze poobiedniej, do godziny 13 – tej kościół może być zamknięty.
Co warto zwiedzić w okolicy?
Zdecydowanie warto wybrać się na rafę koralową Banco Graham. W odległości około 30 km od miasta znajduje się rafa obfitujące w żywe kolory od intensywnego różu po piękną czerwień. Tam można zobaczyć, jak natura pięknie rzeźbi i kształtuje włoskie wybrzeża, czyniąc z nich wyjątkowy, niezwykle barwny obraz.
Jeśli do Sciacca przyjedziesz letnią porą, to zdecydowanie zabierz strój kąpielowy i dobrą książkę. Niedaleko miasta znajduje się piaskowo – skalista plaża Stazzone, gdzie na miękkim, bajecznym piasku rozłożysz koc i cudownie wypoczniesz. Nieco dalej znajduje się Tonnara i Foggia – miejsce, gdzie piaskiem wypełniona jest nie tylko plaża, ale i dno morza. Podążając w kierunku Menfi odkryjemy San Marco, Renella i Maragani, gdzie wśród pięknych skalistych zatok znajdziesz ciszę i spokój, a także przestrzeń do inspirujących wycieczek podwodnych czy odprężającego wędkowania.
Ferdinandea – wyspa duchów
W czerwcu 1831 roku około 50 km od wybrzeża Sycylii, właśnie między Sciacca a wyspą Pantalleria nastąpiło tak mocne trzęsienie ziemi, że cumujące w porcie Sciacca statki zostały poważnie uszkodzone, a w powietrzu unosił się mocny zapach siarki. To trzęsienie ziemi było efektem erupcji wulkanu, który powoli unosił się z wrzącego morza. Zanim jednak odkryto przyczynę, rybacy obserwowali jak dym unosi się nad morzem, woda bulgocze, a na powierzchni morza pływa wiele zabitych ryb. Cały spektakl widoczny był również z lądu. Erupcja trwała przez kilka tygodni, tworząc przy tym piękną wyspę, której obwód sięga 5000 metrów. Wyspę na część sycylijskiego króla Ferdynanda ochrzczono nazwą Ferdinandea.
Ceramika – kulturalna twarz Sciacca
Sciacca to małe miasteczko, ale zdecydowanie o wielu twarzach. Jedną z nich jest lokalna sztuka, czyli ceramiczne arcydzieła. Spacerując po miasteczku zdecydowanie trafisz na wiele sklepów z ceramiką. Tam kupisz okoliczne „Maioliche” – lalki, garnki, naczynia, świeczniki, butelki, czy zegary ścienne. Trzeba dodać, że to właśnie stąd wywodzą się najsłynniejsi garncarze, których dzieła można podziwiać w Agrigencie czy Geli. Jeśli więc chcesz przywieźć coś cennego z Sciacca to zdecydowanie niech będzie to ładna ceramika.
Niezapomniane chwile w Sciacca
Masz ochotę na wycieczkę helikopterem wokół Etny? Na romantyczny spacer brzegiem morza nocą? Na opłynięcie sycylijskiego wybrzeża łodzią wraz z noclegiem, a może na nurkowanie i skoki spadochronowe? To wszystko możesz zapewnić sobie właśnie podczas urlopu w Sciacca. Znajdziesz wiele ciekawych ofert, zarówno w kwestii nurkowania, jak i lotu helikopterem.
Gdzie zjeść? Najlepsze restauracje w Sciacca
W Sciacca znajdziesz wiele mniejszych i większych lokalików gastronomicznych. Gdzie wejść podczas urlopu?
- Pizzeria Miramare (Piazza Angelo Scandaliato) – miejsce z pięknym widokiem na port i morze. Tutaj smacznie zjesz i nie zapłacisz zbyt wysokiego rachunku.
- Restauracja Al. Porticello (Via Lido Esperando) – restauracja znajduje się nieco poza miastem, bezpośrednio na promenadzie prowadzącej do plaży San Marco. Oprócz dobrego jedzenia i całkiem jak na Włochy wyważonych cen, czas umili Ci grana muzyka live.
- Osteria Cappellino (Vicolo Cappellino 24) – restauracja w której bez wcześniejszej rezerwacji ciężko znaleźć wolny stolik. Warto tam wejść natomiast na rewelacyjne antipasti, czy wyśmienitą pastę.
Noclegi w Sciacca
Tutaj znajdziesz nocleg zarówno blisko centrum, jak i na jego obrzeżach- czerpiąc wszystko, co najlepsze z uroków pięknej natury i bogactw morskiego klimatu.
Bliżej centrum dobre oferty znajdziesz między innymi w:
Barone Apartments – przytulne miejsce ze śniadaniem w cenie. Od centrum dzielić Cię będzie zaledwie 150 metrów i z pewnością zwłaszcza w sezonie zaskoczy Cię niska cena.
De Gregorio Suites – uroczy hotelik z widokiem na morze, blisko centrum, smacznym śniadaniem w cenie i komfortowo urządzonymi pokojami. Warty uwagi, również ze względu na korzystną cenę.
Dalej od miasta znajdziesz:
La luna del Pozzo – klimatyczny ośrodek z dużym basenem, tarasem i piękną okolicą. Ośrodek znajduje się około 3 km od centrum Sciacca. Wyposażenie pokoi jest może nieco już nadszarpnięte czasem, ale spędzisz tam urlop w dobrej cenie i w nienagannej czystości.
Blisko plaży (Sambuco di Sicilia die Pasticceria czy Enrico Pendola) w pięknym otoczeniu sycylijskiego górskiego pejzażu znajduje się przytulny i bardzo kameralny ośrodek Sanmarconare. Tutaj odpoczniesz, przyrządzisz świeżą rybę na grillu i przy zachodzie słońca napijesz się dobrego wina na hotelowym tarasie. Sanmarconare znajduje się 7 km od Sciacca.