Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach

, Tagi , , , , ,

Sycylia to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych włoskich wysp. Docierają tam tłumnie turyści nie tylko z Polski, ale także z całego świata. Okazuje się, że to właśnie tam czeka na nas cały szereg rajskich plaż i pięknych widoków. Nie da się również ukryć, że to właśnie na Sycylii możemy znaleźć niesamowite miasta, które zdecydowanie zasługują na miano perełek. Jednym z nich są Syrakuzy, które zyskały sobie niezwykłe uznanie w oczach tysięcy podróżnych z całego świata. To właśnie tam możemy twarzą w twarz spotkać się z niezwykłą architekturą, a najlepszym jej przykładem jest Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej. Co warto o nim wiedzieć i jak można je zwiedzać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Santuario della Madonna delle Lacrime – historia

Nie da się ukryć, że religia we Włoszech ma całkowicie inny wydźwięk niż np. w naszym kraju. Włosi to naród zagorzałych i bogobojnych katolików. Ogromną uwagę przykładają do pielęgnowania swojej wiary i krzewienia katolickiej tradycji. Włosi a religia to nierozerwalne połączenie, a każde miejsce kultu ma dla nich szczególne znaczenie. Jednak Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach jest jednym z tych obiektów sakralnych, które powinien zwiedzić dosłownie każdy z nas. Jest to przykład niesamowitego kunsztu architektonicznego i tradycji, która przetrwała przez lata. Zgodnie ze źródłami Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach powstało w latach 1966 – 1994. Ten obiekt powstał głównie po to, by czcić wizerunek Matki Boskiej – płaskorzeźbę – z którą związana jest niesamowita historia.

Okazuje się, że w 1953 roku ta płaskorzeźba z wizerunkiem Matki Bożej zalała się prawdziwymi łzami. Taka sytuacja powtarzała się wielokrotnie i od tego momentu został właśnie zapoczątkowany kult Matki Boskiej Płaczącej w Syrakuzach. Sam projekt architektoniczny sanktuarium został wyłoniony w drodze konkursu, w którym udział brali najlepsi architekci z całego świata. Spośród ponad 100 firm architektonicznych finalna realizacja projektu przypadła Michel’owi Andrault i Pierre’owi Parat w 1957 r. Głównym inżynierem i nadzorcą budowy był Riccardo Morandi.

Santuario della Madonna delle Lacrime jest wzorowana na kształcie łzy, a wysoka sfera tego kościoła jest zdominowana przez ruiny współczesnego Syrakuzy i teatru starożytnej Grecji, licencja: Shutterstock/By LifeCollectionPhotography
Santuario della Madonna delle Lacrime jest wzorowana na kształcie łzy, a wysoka sfera tego kościoła jest zdominowana przez ruiny współczesnego Syrakuzy i teatru starożytnej Grecji, licencja: Shutterstock/By LifeCollectionPhotography

Co ciekawe, budowa sanktuarium trwała aż 28 lat, na co wpływ miało niesamowite odkrycie. Otóż w momencie przygotowywania fundamentów pod całkowicie nowy budynek sakralny. Zostały częściowo odsłonięte ruiny starożytnej dzielnicy mieszkalnej, która datowana jest na VI wiek przed naszą erą i musiała zostać dokładnie zbadana przez archeologów.

Niezwykła architektura

Santuario delle Madonna delle Lacrime to wspaniały przykład na niezwykłą architekturę oraz prawdziwy kunszt projektantów. Budynek bowiem składa się z dwóch poziomów – mają one uwzględniać zarówno samo sanktuarium ale także i krypty. Każdy z nich zwieńczony jest żebrowym i stożkowym dachem wykonanym z żelbetonu. Ma on łącznie wysokość 103 metrów, a na jego szczycie znajduje się brązowa statua Maryi. Samo wnętrze świątyni ma średnicę prawie 72 metrów. Zostało zaprojektowane tak, by pomieścić aż 11 tysięcy osób stojących i około 6 tysięcy osób siedzących. We wnętrzu sanktuarium znajduje się także przepiękny, marmurowy ołtarz, który został zwieńczony cudownym wizerunkiem Madonny.

Cała budowla z pewnością szybko przyciągnie wzrok turystów, gdyż znacznie wyróżnia się ona na tle tradycyjnych budowli w mieście Syrakuzy. Co ciekawe, sanktuarium to ma również ogromną kryptę, która otoczona jest 16 -stoma kaplicami. Jest to przepiękne połączenie nowoczesnego i modernistycznego sposobu projektowania budynków, wraz z tradycją i najważniejszymi wyznacznikami stylu sakralnego. Budowla ta robi ogromne wrażenie. Z pewnością w momencie kiedy zdecydujemy się odwiedzić zabytkowe Syrakuzy, to nie możemy jej pominąć.

Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach – zwiedzanie

Turyści, którzy zdecydują się odwiedzić to fenomenalne sanktuarium mogą rozpocząć zwiedzanie od zewnątrz i napawać się kunsztem projektantów. Ogromny stożek ze zwieńczeniem w formie statuy zrobi na każdym z nas ogromne wrażenie. Po wejściu do wnętrza z pewnością warto zwrócić uwagę na sklepienie kaplicy, a także udać się do krypty. Gdzie można podziwiać znajdujące się w jej pobliżu 16 kapliczek. Nie można także pominąć cudownego wizerunku Płaczącej Madonny. Co ciekawe, w samej krypcie szczelnie przechowywany jest flakonik ze łzami, które rzekomo miały wypłynąć z płaskorzeźby. Znajdziemy tam także specjalną salę, w której gromadzone są wota wiernych. Warto zatrzymać się w tym sanktuarium przez nieco dłuższą chwilę, gdyż takie budowle, a także ołtarze wykonane z różowego marmuru nie są często spotykane w Europie. Ten budynek można nazwać ewenementem na skalę światową.

Msze Święte w sanktuarium

Religia w życiu Włochów zajmuje pierwszorzędne miejsce. Trzeba sobie więc jasno powiedzieć, że w momencie kiedy zakończymy zwiedzanie sanktuarium, można się tam udać po prostu na tradycyjną msze świętą. Są one tam odprawiane – zgodnie z katolickim zwyczajem – w każdą niedziele, a także i w święta. Dokładny wykaz mszy świetych możemy znaleźć na oficjalnej stronie Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach.

Poprzedni

Poznaj piękne jeziora na Sycylii

Wakacje na Sycylii – potrzebne aplikacje

Następny

Dodaj komentarz