Sycylia to największa wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym, a dzięki największemu w Europie czynnemu wulkanowi – Monte Etna, jest również najbardziej górzysta. Jeśli jednak zadasz sobie pytanie, z czym kojarzy Ci się Sycylia, to z pewnością góry raczej nie znajdą się zbyt wysoko na tej liście. Większość ludzi kojarzy wyspę z bogatym dziedzictwem kulturowym sięgającym czasów starożytnych Greków, kiedy to Syrakuzy były jednym z najpotężniejszych i najważniejszych miast Morza Śródziemnego. Jakie są najpopularniejsze góry na Sycylii? Czy warto wybrać się na Etnę?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Sycylia to nie tylko plaże…
Sycylia to zdecydowanie górzysta wyspą. Długi łańcuch Apeninów, który przebiega przez całe Włochy i kończy się w Cieśninie Mesyńskiej, gdzie wpada do Morza Jońskiego, ponownie wznosi się po drugiej stronie cieśniny. Skały wulkaniczne można znaleźć tylko w bezpośrednim sąsiedztwie Etny, natomiast pozostałe sycylijskie góry składają się ze skał wapiennych. Liczne formacje krasowe porośnięte są makią. Góry są tu mało popularne.
Pasma górskie znajdują się w większości na północnym wybrzeżu Sycylii, wyrastając niemal bezpośrednio z morza. Na wschodzie i na północ od Etny, znajdują się Monti Peloritani, dalej na wschód Monti Nebrodi (największe pasmo), jeszcze dalej na wschód Le Madonie – najwyższe góry Sycylii (oprócz Monte Etna). Zachodnie wyżyny przypominają wzgórza, z których wyrastają imponujące pionowe skały – Monte San Calógero, Rocca Busambra oraz Pizzo Mirabella. W centrum i na południu wyspy znajdują się Monti Iblei, Monti Erei i Monti Sicani. Wszystkie te są raczej wyżynami niż pasmami górskimi. W Monti Iblei na południowym wschodzie znajdują się najpiękniejsze kaniony na Sycylii.
Góry Sycylii
Rocca Busambra
Rocca Busambra o wysokości 1 613 m n.p.m. to jedna z gór leżąca w zachodniej części Sycylii. Jest to właściwie wapienna skała, która wznosi się z okolicznych wzgórz na południe od miasteczka Ficuzza (około 40 km na południe od Palermo). Rocca Busambra ma około 3 km długości i posiada jedną prawie pionową północną ścianę. Od tego miejsca góra powoli opada, by w swojej najdalej wysuniętej na zachód części jakby miała zniknąć.
Z drugiej strony – czyli południowej – Rocca Busambra jest bardziej dostępna. Wędrówka wokół jej wschodniej strony może stwarzać nieco trudności, ponieważ występuje tu dość bujna sycylijska roślinność. Na szczyt prowadzą dwie drogi – zwykła, która prowadzi przez południowe zbocze lub trawers grzbietu. Obydwie mają podobne trudności, choć ta druga jest znacznie bardziej wymagająca. Rocca Busambra jest odosobnioną górą, dlatego też można podziwiać niezwykle atrakcyjną okoliczną panoramę.
Monti Iblei
Monti Iblei to pasmo górskie rozciągające się na południowym wschodzie wyspy. Pasmo to obejmuje swym zasięgiem także Ragusę, Syrakuzy i Katanię. Najwyższym szczytem jest Monte Lauro – 986 m n.p.m. Monti Iblei składają się z białych skał wapiennych. Podobnie jak inne obszary górskie tego typu, Monti Iblei cechują głębokie kaniony i doliny, które tworzą bardzo malownicze krajobrazy. Necròpolis di Pantàlica, Rezerwat przyrody Cavagrande del Cassibile orz Kanion Ispica należą prawdopodobnie do najbardziej znanych atrakcji tych gór.
Le Madonie
Góry Madonie to dość wysokie góry położone pomiędzy rzekami Pollina na wschodzie oraz Imera Settentrionale na zachodzie. Le Madonie wraz z Etną są najstarszą i najwyższą grupą geologiczną na Sycylii. Ze względu na wysokość tych gór, odwiedzający powinni być przygotowani na skrajności pogodowe. Zawsze warto mieć ze sobą kurtki i odzież przeciwdeszczową. Le Madonie wspólnie z Monti Nebrodi i Górami Pelorytańskimi tworzą tak zwane Apeniny Sycylijskie. Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest Pizzo Carbonara o wysokości 1 979 m n.p.m..
Nebrodi
Góry Nebrodi zajmują 85 687 ha, z czego 50 000 ha to lasy. Występuje tu ogromna różnorodność drzew i zwierząt, w tym półdzikie konie San Fratellano, owce, czarne świnie Nebrodi oraz dzikie bydło. Najwyższym szczytem pasma Nebrodi jest Monte Soro o wysokości 1.847 m n.p.m. Duża część pasma górskiego Nebrodi jest zwykle zamglona i wilgotna, co sprawia, że obszar ten jest bardzo zielony. Spacerując przez góry Nebrodi, często można zobaczyć dzikie świnie oraz unikalną rasę koni San Fratello pojawiają się one szczególnie w niższych partiach gór.
Peloritani
Góry Pelorytańskie to pierścień stromych wzgórz, które otaczają Mesynę. Rozciągają się one na około 65 km od Messyny w kierunku Capo Peloro, wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego i na zachód do Nebrodi. Góry są najlepiej widoczne z cieśniny Messyny i stanowią malownicze tło dla tego miasta. Najwyższym szczytem w tym paśmie jest Montagna Grande o wysokości 1.374 m n.p.m. Średnia wysokość szczytów wynosi od 800 m do 1000 m. Znajduje się tu kilka wspaniałych punktów widokowych na wybrzeże Tyrreńskie i Jońskie, wąwozy, a także kilka starych klasztorów i sanktuariów do zwiedzania.
Góry Sykańskie
Jest to pasmo górskie, które graniczy z Ficuzza, Caltanissetta, Salemi oraz Agrigento. Góry te znajdują się w środkowo-południowej Sycylii. Nie są one tak dobrze znane jak Madonie czy Nebrodi i odwiedza je znacznie mniej turystów. Duża część pasma jest pagórkowata i zbudowana z gliny lub piaskowca. Najwyższy szczyt to Rocca di Bussambra, który ma 1613 m n.p.m. i góruje nad Ficuzza. Lasy w Ficuzza są największe w zachodniej Sycylii i idealne do trekkingu, jazdy na rowerze oraz jazdy konnej. Sant’ Angelo Muxaro to kolejne ciekawe miejsce do odwiedzenia w tym regionie. Miasteczko znajdujące się na wzgórzu otoczone jest pięknymi krajobrazami.
To może wypad na Etnę?
Wulkan Etna, zwany jest również Mongibello – 3 357 m n.p.m. Spektakularne erupcje i ogniste strumienie lawy zawsze budziły ogromne zainteresowanie naukowców i turystów z całego świata. Wszystkie aktualizacje dotyczące aktywności wulkanicznej są dostępne w sekcji NIGV (Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii) w Katanii. Etna wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje znaczenie geologiczne. Pierwsze erupcje odbyły się około 570 000 lat temu.
Zwiedzanie aktywnych kraterów w obszarach szczytowych są największą atrakcją eksploracji Etny. Zimą wulkan ten oferuje możliwość uprawiania sportów zimowych, zaledwie kilka kilometrów od morza. Szlaki zostały poprowadzone pomiędzy lasami i zielonymi sadami na dole, aż do najwyższych wysokości gdzie panuje surowy księżycowy krajobraz.
Autor: Magdalena Łydka