Rejs z Sycylii na Favignanę

, Tagi , ,

Wyspa Favignana – Isola di Favignana to malownicza włoska wyspa położona w pobliżu zachodniego wybrzeża Sycylii. Jeśli planujesz rejs na Favignanę to polecamy zapoznać się z naszym artykułem. Znajdziesz tu opisane najważniejsze atrakcje, najpiękniejsze plaże i miejsca warte odkrycia.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Favignana położenie

Wyspa Favignana jest największą z trzech głównych Wysp Egadzkich usytuowanych w pobliżu Sycylii. Favignana ma powierzchnię nieco ponad 20 km² i położona jest około 7 km na zachód od północnego wybrzeża Sycylii, w pobliżu miasta Trapani. Co ciekawe, Wyspy Egadzkie, w tym Favignana, nie są tak popularne jak sąsiednie Wyspy Liparyjskie, które znajdują się na północ od Sycylii. Jednak to się powoli zmienia, ponieważ coraz więcej osób odwiedza wyspę Favignana.

Zwiedzanie Favignany – co warto zobaczyć na wyspie?

Wiele osób decyduje się na zorganizowaną wycieczkę łodzią do Favignany zamiast samodzielnego zwiedzania wyspy. Z pewnością zwiedzanie wybrzeża Favignany z łodzi jest niezapomnianym przeżyciem. Dodatkowo jedną z głównych zalet zorganizowanej wycieczki łodzią jest to, że można łatwo zwiedzić Favignanę i Levanzo tego samego dnia. Jeśli natomiast preferujesz zwiedzanie wyspy na własną rękę polecamy zobaczyć m.in.:

Cala Rossa

Cala Rossa (AKA Scogliera di Cala Rossa i Spiaggia di Cala Rossa) to jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie Favignana. Dla wielu odwiedzających Cala Rossa jest jedną z pierwszych plaż, ponieważ znajduje się blisko portu Favignana. Nie spodziewaj się jednak piaszczystej ani kamienistej plaży. Jest to raczej zatoczka otoczona chropowatymi formacjami skalnymi, która jest wypełniona krystalicznie czystą wodą.

Cala Azzurra

Jest to jedna z najbardziej spektakularnych plaż na wyspie Favignana. Jest to wyjątkowa plaża z białym piaskiem, na której można po prostu odpocząć i opalać się po kąpieli morskiej.

Grotta Perciata

Perciata – Jaskinia Perciata znajduje się w dość dużej zatoce, która położona jest między Cala Azzurra oraz Lido Burrone. Grotta Perciata to jaskinia morska z licznymi formacjami skalnymi i krystalicznie czystą, turkusową wodą.

Opuszczone kamieniołomy wapienia

Favignana to wyspa bogata w minerał wapienny zwany kalkarenitem. Przykłady formacji wapiennych można zobaczyć na całej wyspie. Rzeczywiście, wiele plaż jest bogatych w kalkarenit i to właśnie tam wiele lat temu odbywało się żmudne wydobycie tego minerału. Warto zobaczyć stare kamieniołomy wapienia, które znajdują się w okolicach Cala Rossa oraz Cala del Bue Marino.

Kamienna jaskinia na wyspie Favignana na Sycylii we Włoszech, licencja: shutterstock/By vjkar
Kamienna jaskinia na wyspie Favignana na Sycylii we Włoszech, licencja: shutterstock/By vjkar

Nurkowanie i snorkeling

Na wyspie Favignana jest wiele interesujących miejsc do nurkowania i uprawiania snorkelingu. Jeśli chodzi o nurkowanie, najlepsze miejsca to Isola Galeotta, Cala Rossa, Scoglio Corrente, Secca del Toro, Punta Marsala oraz Cala Rotonda. Poza tym na wyspie znajduje się wiele firm oferujących wycieczki nurkowe.

Castello di Santa Caterina

Z większości miejsc na Favignanie można dostrzec imponujący Castello di Santa Caterina – Zamek Santa Catarina. Zamek wznosi się wysoko na wzgórzu w centrum wyspy. Jeśli nie przeszkadza Ci upał to możesz wspiąć się na ruiny zamku. Z Castello di Santa Caterina można podziwiać rozległe widoki na wyspę. Jest to także jedno z najlepszych miejsc do podziwiania zachodu słońca na tej wyspie.

Tonnara di Favignana

Tonnara di Favignana jest również znana jako Ex Stabilimento Florio delle Tonnare di Favignana, co tłumaczy się jako Muzeum Dawnej Fabryki Tuńczyka Rodziny Florio. Jeśli chcesz poznać historię tej wyspy, która częściowo słynie z połowów tuńczyka to warto udać się do tego muzeum.

Palazzo Florio

W mieście Favignana warto zobaczyć także Palazzo Florio, który jest ładnym budynkiem zbudowanym w stylu neogotyckim. Znajduje się on w małym parku, który jest doskonałym miejscem na odpoczynek od palącego słońca.

Rejs z Sycylii na Favignanę – cena

Aby dostać się do Favignany, należy skorzystać z promu, który odpływa z Trapani lub z Marsali. Liberty Lines to główna firma promowa, która obsługuje połączenia pomiędzy Marsalą i Trapani a Favignaną. Czas podróży między Trapani a Favignaną promem Liberty Lines wynosi około 40 minut. Inną firmą obsługującą tę trasę jest Siremar. Usługa ta trwa jednak dwa razy dłużej i dodatkowo kosztuje tyle samo. Morze w okolicach Favignany jest rzadko wzburzone i podróż jest dość przyjemna. Oczywiście jednak, jeśli masz skłonność do choroby morskiej, na wszelki wypadek zastosuj środki zapobiegawcze.

W szczycie sezonu można spodziewać się długich kolejek w kasach biletowych Liberty Lines. Aby tego uniknąć, zalecamy zakup biletów online z wyprzedzeniem. W ten sposób można ominąć kolejkę po bilety i po prostu dołączyć do kolejki do wejścia na pokład. Bilety elektroniczne na prom można kupić online, bezpośrednio w Liberty Lines lub przez stronę Direct Ferries.

Bilet promowy w obie strony kosztuje od około 20 euro za osobę. W szczycie sezonu promy kursują znacznie częściej, z nawet dwoma rejsami na godzinę, począwszy od około 7:00. Ostatni prom odpływa z Favignany do Trapani o 20:20, natomiast do Marsali o 20:00. Pamiętaj jednak, aby zarezerwować bilety z większym wyprzedzeniem, aby nie zostać na wyspie na noc.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Promem z Sycylii do Tunezji

Zwiedzanie rezerwatu Zingaro

Następny

Dodaj komentarz