Ragusa

Redaktor: blackgrzywa (Korektor: blackgrzywa) Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Z daleka Ragusa wygląda jak otoczony zielonym gajem barokowy gród. Osadzony na wzgórzu, wspinający się do nieba z majaczącymi między chmurami barokowymi budynkami. Ragusa oferuje jednak nie tylko spacer śladami dawnej historii.

To idealne miejsce na piesze wędrówki, wycieczki rowerowe, a także wypoczynek na plaży. Bo choć Ragusa nie leży bezpośrednio nad morzem, to do złotych plaż nie jest daleko. Nawet w sezonie jest tam spokojnie i klimatycznie.

Ragusa – historia i położenie

Ragusa znajduje się na południu Sycylii w dolinie Noto – którą z powodzeniem można nazwać również doliną baroku. Dolina Noto wpisana jest na listę Unesco i słynie z małych włoskich miasteczek z majestatycznymi barokowymi starówkami.

Ragusa imponująco i nieco leniwie rozpościera się na szczycie Monte Iblei, co czyni z niej bardzo atrakcyjne dla turystów miejsce. Przez Ragusę biegnie również wąwóz, dlatego miasto scalone jest ze sobą za pomocą trzech mostów.

Historia Ragusy

zaczyna się około 1300 roku p.n.e., kiedy wzgórza Monte Iblei zamieszkali Sycykanie. Jednakże pierwsze zapiski o założeniu miasta pochodzą z 700 roku p.n.e. i dotyczą założenia osady greckiej.

Ragusa nie obroniła się również przed wpływami arabskimi i normańskimi. Dwa wielkie trzęsienia ziemi w 1542 i w 1693 roku zniszczyły w dużej mierze miasto, które odbudowano w XVII wieku.

Jednakże po trzęsieniu ziemi w mieście rozgorzały konflikty pomiędzy lokalną szlachtą a rodzącą się burżuazją i arystokracją. W efekcie czego ci drudzy, chcąc mieć szerszy dostęp do gospodarczych centr tego obszaru, przenieśli się bardziej na zachód, nieco wyżej starej części miasta.

W związku z tym, że szlachta chciała pozostać w tej części, z którą związana była od wieków, Ragusę podzielono na dwa mniejsze miasteczka i starej części nadano nazwę Ibla – odnosząc się do pierwotnej nazwy Hybla, nadanej miastu jeszcze przez Sycykanów.

Wakacje w Ragusie? – gdzie zarezerwować nocleg?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Ragusie w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje w Ragusie.

Sprawdź nasze rekomendacje!

hotel Relais Antica Badia Ragusa

Co warto zobaczyć w Ragusa?

Ragusa Ilba sama w sobie jest piękna i warta zwiedzenia. To część miasta, której każdy kąt, każdy zaułek, każda uliczka odzwierciedla imponującą historię tego miasta. Zatracając się w tym pięknie, warto szczególnie zwrócić uwagę na:

Bazylika di San Giorgio

która jest symbolem odnowy miasta po trzęsieniu ziemi. Bazylika została zbudowana przez Rosario Gagliardi w 1738 roku. Do jej wnętrza prowadzi aż 200 schodów, a z zewnątrz pięknie prezentuje się, wsparta na 16 kolumnach neoklasycystyczna kopuła, dobudowana dopiero w 1820 roku.

Duomo of San Giorgio in Modica, fine example of sicilian baroque art. Sicily, southern Italy. Modica (Ragusa Province), view of the baroque town. Sicily, Italy.
Duomo of San Giorgio in Modica, fine example of sicilian baroque art. Sicily, southern Italy. Modica (Ragusa Province), view of the baroque town. Sicily, Italy. , licencja: shutterstock/By DaLiu

Wnętrze kościoła jest prawdziwym barokowym dziełem sztuki, skomponowanym z kolumn, fryz i rzeźb. Szczególnie piękna jest katedra poświęcona Janowi Chrzcicielowi, której boczna fasada zwieńczona jest 50 – metrową dzwonnicą.

Na uwagę zasługują również witraże okienne z 13 scenami z męczeństwa świętego Jerzego (San Giorgio), jak i innymi postaciami świętych. Przed trzęsieniem ziemi na miejscu bazyliki stał kościół San Nicola.

Katedra jest czynna od 10: 00 do 12: 30 (w lecie do 13: 00) i od 16: 00 do 19:00.

Giardino Ibleo

piękne ogrody z niesamowitym widokiem na panoramę miasta i okolice. Ogrody znajdują się na Piazza G.B. Odierna i wraz z gajami oliwnymi, jak i egzotyczną roślinnością są świetnym przystankiem na odpoczynek pomiędzy zwiedzaniem Ragusy.

Spacer po osłonionych drzewami przed słońcem alejkami, zabawa dla dzieci na placu zabaw czy rozkoszowanie się paletą pięknych barw rozmaitej sycylijskiej roślinności jest całkowicie bezpłatne.

Kościół świętego Józefa (San Giuseppe)

– pierwotnie kościół zbudowano w 1590 roku i połączono z klasztorem sióstr benedyktyńskich. Po trzęsieniu ziemi zarówno kościół, jak i klasztor zostały kompletnie zniszczone.

Prace renowacyjne rozpoczęto w 1701 roku, jednakże styl kościoła, w którym oprócz barokowych elementów, odnaleźć można również rokoko, wskazuje, że prace wykończeniowe trwały aż do II połowy XVIII wieku.

Architectural details of San Giuseppe church. Historic center builded in late Baroque Style. Ragusa, Sicily, Italy, Europe.
Architectural details of San Giuseppe church. Historic center builded in late Baroque Style. Ragusa, Sicily, Italy, Europe., licencja: shutterstock/By Vadym Lavra

Wielkie okna, sprawiają, że jasna poświata pląsa pomiędzy kolumnami i posągami w wielkim wnętrzu kościoła. Każdy szczegół wnętrza, malowane sklepienia, kamienna podłoga czy kute w kamieniu ołtarze tworzą naprawdę piękne arcydzieło, dopełnione szklanymi gablotami z posągami między innymi świętego Benedykta czy świętego Józefa z dzieciątkiem.

Na głównym ołtarzu podziwiać można dzieło mniszek z XIX wieku – baldachim ze szkarłatnego aksamitu i białej satyny, wyszywany złotym haftem.

Kościół jest czynny każdego dnia od 9:00 do 12:00 i od 15:00 do 19:00.

Palazzo Cosentini

– piękny barokowy pałac, znajdujący się przy Corso Mazzini. Nazwa zamku pochodzi od barona Rafaelle Cosentini i jego syna Giuseppe – inicjatorów budowli pałacu.

W jednym z najbardziej sugestywnych zakątków Ibla, wciśnięty pomiędzy plac Piazza della Repubblica i ulicę Salita Commendato, a ulicą Corso Mazzini,  prowadzącą do nowej Ragusy, stoi jeden z najstarszych barokowych budynków w Ragusa Ibla – Pałac Cosentini.

Uwagę przykuwają pięknie zdobione rzeźbionymi różnymi postaciami balkony. Postaci te są zarówno w maskach, jak i bez, a także w towarzystwie zwierząt czy gadów. Na niektórych balkonach prezentowane są w niezwykły sposób całe sceny z codziennego życia tamtych czasów.

Przy głównym wejściu znajduje się tak zwany balkon oszczerstw, na którym widać pięciu osobników w uśmiechniętych maskach, wyglądających jak karykatury, obok nich stoją roznegliżowane kobiety, których zadaniem jest jakby dodać blasku i piękna tej scenie, a pośród nich wszystkich stoi matka z dzieckiem.

By dodać jeszcze większego kontrastu, maski są bardzo przeraźliwe. Jedna z nich gryzie węża, w ustach innej znajduje się skorpion.

Pałac Rocca

znajdujący się przy ulicy Via Capitano Bocchieri, niedaleko katedry San Giorgio. Pałac wybudowany w latach 1760 – 1780. Również i balkony pałacu Rocca ozdobione są ciekawymi rzeźbami.

Obecnie znajduje się tam siedziba Wojewódzkiego Towarzystwa Turystycznego.

W niektórych pomieszczeniach zachowano dawny XVIII wieczny styl, wraz z antycznymi meblami czy okazałymi żyrandolami, całości dopełniają ozdabiane stiukami i freskami ściany, czy podłogi wykonane częściowo z kamienia, a częściowo z ceramiki. Zwiedzanie wnętrz pałacu nie zawsze jednak jest możliwe.

Pałac Arezzo Di Trifiletti

– piękny, z imponującym przepychem i charakterystycznymi dla XVIII wieku meblami czy architekturą pałac należał do rodu Arezzo, obecnego na ziemiach Sycylii od XII wieku. W XVIII wieku Arezzo Du Trifiletti przeniósł się do Ragusy, a w połowie XIX wieku, jego syn Carmelo kupił szlachecki pałac Ragusa Ibla.

Balustrade of the baroque Arezzo Palace in the main square of Ragusa Ibla, East Sicily
Balustrade of the baroque Arezzo Palace in the main square of Ragusa Ibla, East Sicily, licencja: shutterstock/By Marco Ossino

Do zamku prowadzi duży hol wejściowy wraz z dziedzińcem. Na wielkim skalnym łuku przybyszów wita herb rodziny Arezzo, wyrzeźbiony również w kamieniu przez lokalnych rzemieślników.

W holu wejściowym wiszą natomiast obrazy wszystkich mieszkańców pałacu i ich przodków, począwszy od Barona Carmelo Arezzo, żyjącego w latach 1795 – 1864. Wszystkie komnaty i sale są odrestaurowane i utrzymane w neoklasycystycznym stylu.

Imponująca jest sala imprezowa z ręcznie malowaną podłogą, długimi sofami czy freskami, odnoszącymi się do scen z mitologii rzymskiej.

Sala ta jest jednym z najpiękniejszych, zabytkowych  miejsc w Ragusie Ibla. Obecnie pałac można wynająć na konferencję, wesela czy imprezy okolicznościowe bądź sesje fotograficzne, dlatego w celu zwiedzenia zamku trzeba zadzwonić i uzgodnić porę odwiedzin.

Dzwonić należy pod numer +39 339 4000013 lub wysłać wiadomość na adres mailowy: eventipalazzoa rezzo@gmail.com

Ragusa Superiore

Tutaj spacerując wąskimi uliczkami warto zajrzeć do:

Kościół di Santa Maria delle Scale

Jego historia sięga jeszcze czasów normańskich, kiedy kościół poświęcony był w rzeczywistości Marii delle Cateratte. W XIV wieku za panowania Chiaramonte kościół przebudowano w stylu gotyckim.  

Santa Maria delle Scale, Ragusa
Santa Maria delle Scale, Ragusa, licencja: shutterstock/By Jude Carabot

Po trzęsieniu ziemi budowlę odrestaurowano już w stylu barokowym. Jednakże zachowano niektóre z elementów gotycko – katalońskich, czego świadectwem są np. łuki, wieńczące główną nawę kościoła.

Na co warto zwrócić uwagę, to na kaplicę z niesamowitym dziełem, przedstawiającym Maryję z dzieciątkiem, wykonanym z terakoty. Z dawnego okresu zachował się również XIV wieczny Portal, który potem również wykorzystano przy odbudowie kościoła.

Z bazyliki rozciąga się widok na niesamowitą panoramę starego miasta. Bazylika jest bowiem na samym szczycie 340 stopniowych schodów, mających łączyć ze sobą obie części miasta.

Kościół jest czynny od 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 20:00.

Kościół San Giovanni Battista

zbudowanego ostatecznie w 1718 roku w ekstrawaganckim barokowym stylu, z nigdy niedokończoną fasadą, w której brakuje wieży.

View of Saint John the Baptist church and the Badia church in the beautiful sicilian baroque city of Ragusa, Sicily, Italy
View of Saint John the Baptist church and the Badia church in the beautiful sicilian baroque city of Ragusa, Sicily, Italy, licencja: shutterstock/By emiliano cavolina

Jeśli już przyzwyczaimy nasze oczy do piękna i magii tego miejsca, zwróćmy uwagę na kolumny i rzeźbione nad nimi wersety z Biblii, pochodzące z 1741 roku, wykonane przez Crispino Corallo. Anioły, które wieńczą to dzieło, pochodzą z późniejszych lat i zostały wykonane przez braci Gianforma.

W kościele podziwiać możemy liczne obrazy, między innymi Uwielbienie u stóp dzieciątka Jezus czy drewnianą rzeźbę świętego Józefa, wykonaną w stylu neapolitańskim. Nie wszystkie dzieła pochodzą z XVIII wieku, np. freski o życiu baptystów z Primo Panciroli zostały dodane w 1926 roku.

W kościele znajdują się też dwa zegary słoneczne, pochodzące z 1751 roku. Obecnie kościół, wpisany, z początkiem lat 2000 na światową listę UNESCO, jest najważniejszym miejscem kultu katolickiego w Ragusie.

W świątyni odbywają się msze, jak i inne uroczystości kościelne. Dla zwiedzających kościół jest otwarty od 10:00 – 12: 00 i od 16:00 – 19:00.

 – ulica Corso Italia – biznesowe centrum Ragusy, wraz z wieloma sklepami, butikami i restauracjami.

Corso (Street) Vittorio Emanuele III in Noto, Sicily, Italy
Corso (Street) Vittorio Emanuele III in Noto, Sicily, Italy, licencja: shutterstock/By joeborg

Okolice Ragusy – co warto zobaczyć?

Pałac Donnafugata

– na Viale del Castello stoi w całej swej okazałości piękny zamek, otoczony 19 hektarowym parkiem. Przechadzając się po wypełnionych przepychem, dziełami sztuki czy antycznymi meblami komnatach, z pewnością można wyobrazić sobie dworskie życie, jakie toczyło się w dawnych, średniowiecznych czasach na zamku.

Prawdopodobnie posiadłość należała do rodziny Chiaramonte, a w XVII wieku została odkupiona przez Vincenzo Arezzo-La Rocca. W niektórych komnatach można nawet odtworzyć sobie sceny ze słynnego włosko – francuskiego filmu Lampart, w reżyserii Luchino Viscontiego, dla którego zamek w Ragusie był wielką inspiracją. 

Zamek znajduje się w odległości 17 kilometrów od centrum Ragusy. Nazwa Donnafugata pochodzi z języka arabskiego. W oryginalne nazwa brzmiała Ayn as Jafat i oznaczała źródło zdrowia.

Później w sycylijskim dialekcie zamek nazywano Ronnafuata. Co warte jest zwiedzenia, to bez wątpienia sala luster, pokój muzyczny, sala biskupia, sala bilardowa i sypialnia (łożnica) księżniczki z Navary czy galeria sztuki.

W piękną pogodę warto zajrzeć do kolorowego, urzekającego egzotyką kwiatów i krzewów ogrodu. Spacer można zakończyć nad samym morzem.

Bilety wstępu do Pałacu Donnafugata

Bilet wstępu, obejmujący obejrzenie około 20 sal i spacer po ogrodzie kosztuje 8 Euro.

Jak dojechać do Donnafugata z Ragusy?

Do Donnafugata z Ragusy dostaniemy się zarówno pociągiem, jak i autobusem.

Pociągiem linii Trenitalia z dworca przy Piazza Gramsci Antonio 2 w około 20 minut dojedziemy do dworca w Donnafugata, który od zamku oddalony jest 1,3 km – jakieś 16 minut spacerkiem.

Natomiast przy ulicy via Pompei znajduje się przystanek autobusowy, skąd odjedziemy autobusem Autotrasporti Tumino srl (tuminobus.it) w kierunku Donnafugata. Autobus zatrzymuje się pod samym zamkiem. Autobus kursuje siedem dni w tygodniu o 8:20, 10:20 i 12:45.

W niedziele i święta bilety można zakupić tylko u kierowcy. Do zamku odjeżdża jeszcze autobus z portu Marina w Ragusie. Kurs jest o 8:25, 11:25  i 12:55. Kurs ten jednak trwa około 55 minut.

Grotta delle Trabacche

w miejscowości Contrada Buttino, około 5 kilometrów od Ragusy, znajduje się La Grotta delle Trabacche. Można do niej dojechać samochodem, kierując się na Cento Pozzi i via Calleoni (SP.13).

Wyjeżdżając z Ragusy, zobaczymy po lewej stronie brązowy szyld z napisem 'Grotte delle Trabacche’. Na końcu znajduje się brama, którą trzeba przejechać, dalej około 500 metrów prowadzi polna droga do następnej bramy, za którą skręcamy w lewo i około 100 metrów dalej, po lewej stronie, jest wejście do groty.

In the cave of Trabacche, Ragusa, Sicilia, Italy.
In the cave of Trabacche, Ragusa, Sicilia, Italy., licencja: shutterstock/By sara_babusci

Jaskinia pochodzi z czasów rzymskich lub późno rzymskich i z pewnością była wtedy wykorzystywana, jako miejsce pochówku. Z tym również prawdopodobnie związana jest nazwa jaskini, w której znajdują się dwa starożytne łózka z pięknym baldachimu, którego część została określona, jako „trabacca”.

Inna legenda głosi, że do jaskini weszły trzy krowy i nie mogły się stamtąd już na powrót wydostać. Niedaleko znajduje się również Grota Marini, czy Katakumby Conrada Celone w Ragusie.

Plaża w okolicach Ragusy

Dla amatorów gorącego piasku i sportów wodnych idealnym miejscem będzie:

Marina di Ragusa

25 kilometrów od samego centrum Ragusa odkryjemy piękno sycylijskich plaż ze złotym piaskiem, klarowną i rozgrzaną włoskim słońcem wodą i przepiękną panoramą w tle.

Między innymi Lungomare Andrea Doria e Bisani z piękną, długą promenadą, restauracjami i barami. Nieco dalej odkryjemy Riserva Naturale del Fiume Irminio, też ciekawy zakątek z szeroką plażą i miejscem do wypoczynku.

Plaża Porto di Ulisse
Porto di Ulisse Sycylia
Plaża Porto di Ulisse

to również magiczny zakątek ze złotą plażą ciągnącą się aż po klify Castellazo,

Plaża Marina di Modica

idealna plaża na rodzinny wypoczynek. Na szerokiej plaży starczy miejsca na rozłożenie koca i wybudowanie wielkiego zamku z piasku. To również dobre miejsce na windsurfing.

Italy, Sicily, Marina di Modica (Ragusa Province), Mediterranean sea, view of the sicilian East Southern rocky coastline
Italy, Sicily, Marina di Modica (Ragusa Province), Mediterranean sea, view of the sicilian East Southern rocky coastline, licencja: shutterstock/By agiampiccolo

Po zmierzchu Marina di Modica zamienia się w wielką dyskotekę na plaży, gdzie dobrej muzyki, kolorowych drinków czy jedzenia nie zabraknie do samego rana.

Plaża Donnalucata

warto tam pojechać, dla pięknych plaż, fantastycznej, ciągnącej się wzdłuż brzegu morza promenady, lokalnych barów i restauracji.

Restauracje i bary na samej plaży otwarte są tylko w sezonie i po 20 września, jeśli planujemy wypad w te rejony, to musimy przyjechać z własnym prowiantem.

Jeśli nie posiadamy własnego transportu, to autobusem (Autotrasporti Tumino srl) dojedziemy tylko do Marina di Ragusa, a stamtąd do plaży jedynie już taksówką.

Muzea w Ragusie

Muzeum archeologiczne Ibleo

 – Jeśli lubimy deptać śladami historii, a na naszą wyobraźnię działają odkrycia archeologów, to zdecydowanie warto zajrzeć do muzeum „Ibleo”, na ulicy Via Natalelli.  

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Godziny, w jakich możemy poznawać dawną historię Ragusy, to w dni robocze od 9:30 do 18:00. W dni wolne i święta poza pierwszą niedzielą każdego miesiąca, muzeum jest nieczynne.

Muzeum znajduje się na pierwszym piętrze Pałacu Mediterraneo, wniesionego w latach 50 – tych XX wieku. Muzeum odkrywa prehistoryczne i starożytne czasy z życia mieszkańców Ragusy i okolic, a także odkrycia archeologiczne z czasów hellenistycznych i późnorzymskich.

Museo Civico L’Italia in Africa

 – Innym ciekawym miejscem jest bez wątpienia Museo Civico L’Italia in Africa – „Włochy w Afryce”, mieszczące się przy ulicy Via San Giuseppe 1. W cenie 2 Euro możemy zwiedzić cztery pokoje, w których zapoznamy się z kolonialną przeszłością Włoszech.

Każdy pokój ma inną nazwę – Libia, Somalia, Erytrea i Etiopia. W każdym z pokoi czekają na nas ciekawe wystawy zdjęć, map, starych broszur i różnych mundurów. To zdecydowanie ciekawe miejsce, by odpocząć od wszędobylskiego baroku i poznać całkiem inną przeszłość Sycylii.

Wypożyczenie samochodu w Ragusie

W samej Ragusie na ulicy Via Verruci 3, znajduje się wypożyczalnia samochodów. Choć taniej może być na lotnisku, jeśli zarezerwujemy samochód jeszcze przed odlotem z Polski.

Uwaga! W Sycylii obowiązuje zasada, że auto może prowadzić osoba, która jest wpisana w umowę najmu. Jeśli więc chcemy prowadzić na zmianę z inną osobą, to musimy ją wpisać w umowę (dodatkowy koszt 5 Euro na dzień). Auto wypożyczymy, tylko posiadając kartę kredytową.

Gdzie na piesze wędrówki?

Jeśli chcemy odkryć naturę w najpiękniejszym sycylijskim wydaniu, to koniecznie musimy wybrać się na spacer 13 – kilometrowym wąwozem Cava d’Ispica. Tam odkryjemy naturalne szczeliny skalne i jaskinie, gdzie przejdziemy śladami naszych prehistorycznych przodków, pochylając się nad ich grobami i chrześcijańskimi katakumbami, również znajdującymi się w wąwozie.

necropolis in archaeological Park Cava d'Ispica. Modica, Ispica, Ragusa, Sicily, Italy
necropolis in archaeological Park Cava d'Ispica. Modica, Ispica, Ragusa, Sicily, Italy, licencja: shutterstock/By Giuma

To naprawdę będzie bardzo odkrywczy i relaksacyjny spacer, pomiędzy drzewami orzecha laskowego, dojrzewającego w słońcu granatu czy otulających nas przyjemną wonią cytrusów i krzewów szałwii.

W okolicy znajdują się dwa grzęzawiska – Bruno i Longarini, tam w ciszy możemy obserwować gatunki różnych ptaków. Wapienny wąwóz znajduje się między Ispica a Modica. Do wąwozu dotrzemy jedynie taksówką albo własnym środkiem transportu.

Wydarzenia w Ragusie

Latem w mieście Ragusa odbywa się festiwal muzyczny, na którym prezentowane są różne rodzaje muzyki od jazzu po muzykę klasyczną.

Jak dojechać do Ragusy?

Jeśli planujemy podróż własnym samochodem, musimy się liczyć z ponad jednodniową podróżą i płatnymi autostradami, w tym z przeprawą promem. Nie jest to jednak niemożliwe. Tutaj pamiętamy o sycylijskich zasadach kierowców i o tym, że mandaty musimy opłacić na miejscu.

Gdzie znajdziemy parking w Ragusie?

By przez dwie godziny móc parkować i za to nie płacić, skierujmy się na:

 – via Gaetano Martino,

 – via Forlanini – duży parking na 40 miejsc,

– via della Costituzione (70 miejsc),

 – Iper Le Dune Essedierre S.r.l.Supermercato Iper Le Dune, Via G. la Pira, 166 – ten parking nie jest całodobowy,

 – Via Palermo,

 – Via Criscione Lupis,

– Via Cartia – dwie parking na 50 miejsc,

– Via Avvocato Giovanni Ottaviano (koło kościoła Maria della Scale),

– Via Napoleone Colajanni,

Do dyspozycji mamy również parkingi odpłatne:

 – Piazza Liberta – za dwie godziny 1,4 Euro,

 – Autorimessa Centrale, Via Ecce Homo, 181 – 2 Euro za dwie godziny,

 – Autorimessa Centrale, Via Ecce Homo, 181 – 2 Euro za 2 godziny,

 – Sisosta SRL, Palazzo dell’Aquila – 2 Euro – 2 godziny,

Loty do Ragusy:

Najbliższe lotnisko koło Ragusy znajduje się w Fontanarossa – Aeoporto Vincenco Bellini.

Lądując w Fontanarossa, do Ragusy dojedziemy w 1:45 minut autobusem linii Interbus do dworca autobusowego w Marina di Ragusa (Via Zama).

 – Comiso CIY – do Ragusy dojedziemy autobusem AST, ale trzeba wcześniej sprawdzić odjazdy, ponieważ autobus kursuje tylko sześć razy w tygodniu. Najpierw dojeżdżamy do Modica (30 minut), a potem do Ragusy (30 minut). Niestety to połączenie nie jest zbyt wygodne, możemy bowiem trafić nawet na ośmiogodzinną przerwę w połączeniach.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pociąg

Do Ragusy dojedziemy pociągiem, ale nie bezpośrednio. Przykładowo z Warszawy musimy wybrać połączenie z Veroną i później z Neapolem, skąd jeszcze jedna przesiadka czeka nas do Katanii i dopiero stamtąd dojedziemy autobusem do Ragusy.

Podróż trwa około 38 godzin, z czego 3 godziny tracimy na same przerwy w połączeniach.

Autobus

Autobusem z Warszawy, Poznania, czy Wrocławia dojedziemy również jedynie tylko do Katanii, przy czym podróż z Warszawy trwa aż 43 godziny. Firma Autocar Polska organizuje jednak przejazdy bezpośrednio do Ragusy z: Przemyśla, Kraśnika, czy Rzeszowa.

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych miastach Sycylii:

Przewodnik po Sycylijskich wyspach:

Wycieczki po Ragusa

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Mesyna

Ustica

Następny

Dodaj komentarz