Przewodnik po Sycylii Zachodniej

, , , Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Sycylia to jeden z najbardziej fascynujących regionów nie tylko Włoch, ale i całej Europy. Nic dziwnego, że co roku przyciąga do siebie miliony turystów z najdalszych zakątków Starego Kontynentu, ale też miłośników turystyki z całego świata. Wielu staje przed pytaniem, którą jej część zwiedzić w czasie urlopu. Rzecz jasna idealnie byłoby odkryć całą wyspę naraz, ale oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić – tym bardziej, że Sycylia to przecież największa wyspa na całym Morzu Śródziemnym.

Świetnym pomysłem dla turystów po raz pierwszy przybywających w to piękne miejsce wydaje się poznawanie Sycylii od jej zachodniej strony. Aby ułatwić turystom wybierającym tę opcję, przygotowaliśmy ten specjalny Przewodnik po Sycylii Zachodniej zawierający najważniejsze informacje i wskazówki dla osób chcących poznać tę część najdalej wysuniętego na południe włoskiego regionu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sycylia Zachodnia – podział, prowincje, Trapani

Wybierając się do Sycylii Zachodniej warto jest wiedzieć w jakich prowincjach (na które podzielony jest ten włoski region) będziemy przebywać. Są to kolejno:

Trapani – najdalej wysunięta na zachód prowincja

Palermo

Agrigento

Zwiedzenie tych trzech regionów wydaje się być idealną propozycją dla osób chcących bliżej poznać tereny Sycylii Zachodniej. Należy jednak na taką wycieczkę zarezerwować sobie około tygodnia lub nawet dziesięciu dni, aby móc w zadowalającym wymiarze poznać najciekawsze i najważniejsze miejsca tego obszaru. Inaczej może dojść do sytuacji, kiedy będziemy zwiedzać „po łebkach” i na szybko. A tego oczywiście lepiej jest uniknąć. Zwłaszcza w przypadku tak pięknych terenów jak Sycylia. 

Sycylia Zachodnia – kiedy jechać?

Sycylia należy do najpogodniejszych i najcieplejszych obszarów Europy. Dlatego panuje tam świetna pogoda w zasadzie przez cały rok. Z racji na ten wyjątkowo korzystny klimat należy stwierdzić że tak naprawdę każda pora roku jest dogodna na wycieczkę na zachód wyspy. Wszystko zależy więc tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji.

Jeśli nie chcemy zwiedzać w tłumie to dobrym wyjściem będzie wyjazd poza najbardziej obleganymi miesiącami letnimi, a wiec poza szczytem sezonu turystycznego. Wrzesień czy maj są równie urokliwe jak środek lata, a jednocześnie będziemy mogli poznać Sycylię Zachodnią od bardziej intymnej strony, bez tłumów turystów wchodzącym nam na głowę.     

Jak dojechać na Sycylię Zachodnią?

W przewodniku po Sycylii Zachodniej nie może zabraknąć tak istotnej kwestii jak dotarcie do celi naszej wycieczki. Podróż z Polski na Sycylię wydaje się być wskazana niemal wyłącznie drogą lotniczą – wyprawa przy pomocy własnego samochodu z Polski przez pół Europy i cały obszar Włoch to z pewnością wspaniała przygoda, ale jeśli nie dysponujemy co najmniej miesięcznym urlopem należy ją sobie z całym przekonaniem odpuścić.

Na teren Sycylii Zachodniej dotrzemy z Polski wieloma lotami startującymi z przeróżnych polskich miast. W dodatku loty te obsługiwane są przez tanie linie lotnicze, a więc kupując bilet z wyprzedzeniem możemy być nieomal pewni, że upolujemy połączenie w niskiej cenie.

Na terenie Sycylii Zachodniej funkcjonują dwa porty lotnicze: stołeczne lotnisko w Palermo oraz port lotniczy w Trapani. Z Polski dolecimy bezpośrednio tylko na to pierwsze lotnisko – m.in. z Warszawy, Krakowa, Wrocławia. Ponadto obsługuje ono dziesiątki połączeń z innymi najważniejszymi miastami Europy. Jest to więc najdogodniejsza opcja dotarcia na Sycylię z terytorium Polski.

Jak przemieszczać się po Sycylii? Sycylia Zachodnia transport 

We wszystkich większych miastach Sycylii funkcjonuje całkiem sprawna i dobrze zorganizowana komunikacja miejska. Bilety na nią można nabyć w miejscowych kioskach – zwłaszcza oznaczonych hasłem „tabacchi„. Co ważne – bilety nie pokrywają się. To znaczy kupienie biletu na komunikację w jednym mieście nie upoważnia do przemieszczania się po innym.

Pomiędzy najważniejszymi miastami Sycylii Zachodniej kursują normalne pociągi dalekobieżne. Jest to również ciekawy sposób na przemieszczanie się po tym obszarze i zwiedzanie kolejnych punktów na mapie.

Sycylia Zachodnia wynajęcie samochodu  

Najkorzystniejszym sposobem przemierzania Sycylii Zachodniej wydaje się być wynajęcie samochodu w jednej z licznie funkcjonujących na wyspie wypożyczalni. To rozwiązanie daje najwięcej wolności i niezależności w zwiedzaniu wyspy i poznawaniu niepowtarzalnego uroku Sycylii. Wadą jest konieczność znalezienia parkingu (a ceny tych – np. przy plaży bywają wysokie) do każdorazowego postoju, a także kwestia… ruchu drogowego na Sycylii.

Należy wziąć pod uwagę, że miejscowi kierowcy za nic mają większość przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Dlatego przy wynajęciu auta obowiązkowo należy wykupić ubezpieczenie.

Sycylia Zachodnia wynajem auta
Zdjęcie: Shutterstock, Marcin Krzyzak

Mimo tych niedogodności podróż samochodem przez Sycylię Zachodniej z całą pewnością może stać się znakomitą przygodą i niezapomnianym doznaniem. A także sposobem na poznanie prawdziwego oblicza zachodniej części tej malowniczej wyspy.      

Przewodnik po Palermo atrakcje, zwiedzanie, noclegi

Wizytę na terenie Sycylii Zachodniej warto rozpocząć od stolicy całej wyspy, a więc imponującego Palermo. To tym bardziej dogodne miejsce, że właśnie w okolicach tego miasta znajduje się malowniczo położone lotnisko, na którym wylądujemy lecąc prosto z Polski, a także z większości portów lotniczych w Europie.

Sycylia Zachodnia Palermo architektura
Sycylia, Palermo – zdjęcie: Shutterstock Romas_Photo

Główne atrakcje miasta to eklektyczna architektonicznie katedra ulokowana w centrum miasta, wyróżniający się wizualnie, charakterystyczny plac Quattro Canti na terenie Starówki i opera Teatro Massimo zachwycająca swym gości niezwykłą akustyką.

Do tego wielkie emocje wśród turystów budzą słynne na cały świat katakumby kapucynów, gdzie możemy obcować z prawdziwymi mumiami i szkieletami wystawionymi na widok publiczny. Będąc w Palermo warto również spędzić choćby chwilę na pięknej plaży Mondello , która stawiana jest w rzędzie najpiękniejszych lokacji plażowych na całej wyspie.

Ponadto odwiedzając Palermo należy koniecznie odwiedzić położoną tuż pod miastem miejscowość o nazwie Monreale. Mieści się tu jeden z najpiękniejszych zabytków architektury normańsko-arabskiej, a więc słynna katedra. Miejsce to jest zachwycającą pozostałością po barwnych losach Sycylii, która przechodziła przez okresy rożnych panowań i stanowi znakomite dopełnienie wizyty w Palermo – mieście, które aż pachnie Sycylią.  

Palermo – gdzie spać?

Dogodnym miejscem do spania jest Porta Di Castro – hotel w centrum miasta. Jego bliskie położenie do najważniejszych zabytków sprzyja zwiedzaniu, do tego urzeknie nas piękny wystrój tego miejsca. Wadą jest dość wysoka cena (ok. 350 złotych za noc/pokój).

Wersją bardziej oszczędną, a również zapewniającą bliski dostęp do zabytków Palermo jest wybór noclegu w B&B Petrosino . Miejsce to gwarantuje nocleg w cenie poniżej 200 złoty za noc, a jednocześnie cieszy się bardzo dobrymi opiniami gośćmi.   

Przewodnik po Cefalu atrakcje, zwiedzanie

Kilkadziesiąt kilometrów od Palermo mieści się pięknie położona, malownicza miejscowość Cefalu . Warto tu przyjechać aby zobaczyć urzekającą starówkę założoną na tle panoramy skalnego masywu, a także aby odwiedzić piękną katedrę stanowiącą zabytek stylu normańsko-arabskiego. W 2015 została ona wraz z innymi zabytkami (m.in. katedrą w Monreale) wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.     

Sycylia Zachodnia Cefalu
Sycylia, Cefalu – zdjęcie: Shutterstock, Autor: Sergei Alekseev1982

Erice Sycylia, atrakcje, zwiedzanie

Kierując się już bezpośrednio na zachodnie wybrzeże dotrzemy do prowincji Trapani, w którym mieści się urzekająca swym pięknem miejscowość Erice . To ulokowane na wzgórzu miasteczko zachwyci nas przede wszystkim niezwykłym klimatem. Za sprawą gęstej, średniowiecznej budowy ma ono niezwykły charakter, który od razu odczuwają wszyscy przybywający w to miejsce. Spacer po Erice jest niemal jak podróż w czasie po dawnej Sycylii – wyspie, której już nie ma bo zaginęła gdzieś w upływającym czasie.

Przewodnik po Trapani atrakcje, zwiedzanie 

Tuż obok panoramicznego i urzekającego Erice mieści się stolica całej sycylijskiej prowincji (o tej samej nazwie co ono) – miasto Trapani. Znajduje się ono bezpośrednio nad zachodnim wybrzeżem Sycylii, a jego starówka ulokowana jest na charakterystycznym cyplu otoczonym z trzech stron wodą. Spacer tutejszymi, ultraklimatycznymi zakamarkami i wąskimi uliczkami należy do niezwykłych doznań, które zostaną z nami na długo w formie wspaniałego wspomnienia z wycieczki po zachodniej Sycylii.

Trapani to również ciekawe miejsce dla smakoszy – przyrządza się tu bowiem pizzę zupełnie inną od tej znanej z pozostałej części Włoch. Miejscowi upodobali sobie bowiem pizzę na grubym spodzie. Cechuje się ona dużą pojemnością i wielością dodatków, z jakich korzystają tutejsi kucharze by jeszcze mocniej podkreślić jej smak.

Trapani na Sycylii – gdzie spać?

Dogodnym miejscem noclegowym dla osób ceniących sobie wygodę i niski koszt (około 150 zł za noc za pokój) będzie Trapani Home . Obiekt ten położony jest nieco na uboczu, co gwarantuje spokój przebywającym tu gościom, a jednocześnie nie jest położony daleko od głównych atrakcji miasta.

Na zasobniejszą kieszeń można polecić Hotel San Michele . To luksusowe miejsce położone w ścisłym sercu zabytkowej starówki Trapani. Za pokój dla dwóch osób zapłacimy tu około 400 złotych na dobę.   

San Vito Lo Capo atrakcje, zwiedzanie

Nieco powyżej stolicy prowincji, na końcu cypla wchodzącego w głąb Morza Śródziemnego mieści się urokliwe miasteczko San Vito Lo Capo . To ostoja cudownej natury Zachodniej Sycylii i miejsce konieczne do odwiedzenia podczas wizyty w tym regionie Włoch.

Poza bajkową, piaszczystą plażą ulokowaną u stop majestatycznych gór mieści się tu cały rezerwat przyrody. Piękne góry i rozciągające się z nich, przyprawiające o zawrót głowy panoramy przeplatają się tu z licznymi, dzikimi plażami.

San Vito Lo Capo i okolice to miejsce wprost idealne do wniknięcia w dziką i rdzenna naturę Zachodniej Sycylii. Możemy tu naprawdę poznać tę urokliwą włoską wyspę, od jej najbardziej nieprzejednanej strony, a przy tym doznać istnego zachwytu nad przyrodą tego miejsca.     

Sciacca atrakcje, zwiedzanie

Przenieśmy się na południowo-zachodnie wybrzeże Sycylii. Rozpościera się tu trzecia i zarazem ostatnia prowincja spośród tych, które tworzą kształt Sycylii Zachodniej. Jednym z najpiękniejszych punktów na jej obszarze jest z całą pewnością wyjątkowe w swej malowniczości nadmorskie miasteczko Sciacca

W mieście tym zachwycą nas wprost olśniewające panoramy roztaczające się zarówno ze strony tutejszego portu, jak i zabytkowej starówki. Tutejsza architektura w urzekający sposób koresponduje z błękitem morza wdzierającego się w głąb lądu. Podziwianie tych cudów natury i spacer wąskimi uliczkami będą dla nas najlepszą lekcją prawdziwego, sycylijskiego klimatu i doznaniem wprost nie do podrobienia. 

Sycylia, Sciacca
Sycylia, Sciacca, zdjęcie: Shutterstock Autor: Paolo Borella

Do atrakcji miasta należą m.in. zabytkowy zamek Luna, muzeum karnawału a także katedra. Spragnieni poznania prawdziwej kuchni Sycylii powinni zaś udać się na lokalny targ rybny, gdyż to właśnie rybołówstwo jest głównym zajęciem uprawianym przez tutejszych mieszkańców.

Poza tym nie należy zapominać, że ryby i owoce morza to główne symbole kulinarne zachodniej Sycylii i bez kontaktu z nimi pobyt w tym regionie nie mógłby zostać uznany za w pełni zaliczony.  

Przewodnik po Agrigento atrakcje, zwiedzanie

Istnym zwieńczeniem podróży przez zachodnią Sycylię jest wizyta w Agrigento – stolicy prowincji o tej samej nazwie. Miasto znane jest również wśród rodzimych turystów pod spolszczoną wersją Agrygent.

To miejsce warte odwiedzenia przede wszystkim z racji na pobliską Dolinę Świątyń, a więc zabytkowy kompleks dobrze zachowanych ruin świątyń greckich pochodzących z połowy I tysiąclecia p.n.e. To unikatowy zabytek i miejsce obowiązkowe do zobaczenia podczas wycieczki po Zachodniej Sycylii. Nie można bowiem zapominać, że tereny te były niegdyś we władaniu greckim, w charakterze kolonii.

Dolina Świątyń to pozostałość zabudowy funkcjonującego na tym terenie w starożytności greckiego miasta Akragas. Wśród tutejszych zabytków znajdziemy m.in. świątynię Zeusa, Concordii (a więc Zgody), a także Herkulesa. Wszystkie te obiekty imponują wspaniałym poziomem zachowania, dzięki czemu odbędziemy tu podróż w czasie do najdalszych dziejów Sycylii, do epoki, która stanowi prawdziwy rdzeń w losach tej pięknej wyspy. Spacer Doliną Świątyń będzie z całą pewnością jednym z najbardziej magicznych i mistycznych momentów całej naszej podróży po Sycylii Zachodniej.       

Agrygent stanowi doskonałą bazą wypadową dla turystów chcących odwiedzić wyjątkową Dolinę Świątyń, jednak samo miasto zapewne specjalnie nas nie zachwyci. Nie jest brzydkie, ale należy do całkiem przeciętnych ośrodków miejskich na Sycylii i samo w sobie nie może się pochwalić oszałamiającymi atrakcjami.

Jednak z uwagi na opisaną wyżej Dolinę stanowi ono świetną bazę noclegową. Jest to tym bardziej wskazane, że z uwagi na palące sycylijskie słońce. Zwiedzanie Doliny Świątyń w środku dnia jest wysoce złym pomysłem. Najlepiej udać się w to wyjątkowe miejsce późnym popołudniem, gdy Słońce będzie już nisko nad horyzontem, a następnie wrócić do miasta na noc. Ponadto o tej porze dnia greckie świątynie prezentują się jeszcze piękniej.     

Agrigento noclegi, gdzie spać w Agrigento?

Świetną ofertą noclegową dysponuje obiekt La Terrazza di Empedocle . W cenie dochodzącej do 400 złotych za noc (za pokój dla dwóch osób) znajdziemy tu pełen komfort wypoczynku, spokój i malownicze położenie połączone z imponującymi widokami na miasto, morze i Dolinę Świątyń.

Do tego tutejsi goście bardzo mocno chwalą sobie śniadanie, które niemal jednogłośnie zyskało status jednego z najlepszych w okolicy, a może i w całej Sycylii. Nie trzeba nadmieniać, że to śniadanie zjedzone na tarasie z imponującą, opisaną powyżej panoramą sprawi, że zapomnimy o wszelkich troskach. 

Sycylia Zachodnia przewodnik

Wbrew wszelkim stereotypom Sycylia Zachodnia to wcale nie pełne bezprawia zagłębie mafiosów czyhających na życie turystów lecz przyjazna i zachwycająca swym naturalnym oraz kulturowym pięknem okolica. Jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia i bliższego poznania.

W powyższym przewodniku znalazły się wszystkie ogólne, najważniejsze porady dotyczące wizyty w tym regionie oraz wskazówki jakie miejsca warto odwiedzić podczas podróży przez tutejsze, niebywale malownicze zakamarki. Choć bez wątpienia pięknych i zachwycających miejsc w tym regionie nie brakuje i wiele z nich zasługuje na indywidualne odkrycie – można tego dokonać na przykład poprzez zwykłe zboczenie z drogi, zatrzymanie się w jednej z mniejszych miejscowości, wsi, zasmakowania lokalnego folkloru itp.

Będzie to wspaniałe dopełnienie proponowanego programu wycieczki po Sycylii Zachodniej i jej najważniejszych atrakcjach oraz zabytkach, a także ostateczne utwierdzenie się w przekonaniu, że Sycylia Zachodnia to absolutnie piękny i wyjątkowy region południowych Włoch, wart odwiedzenia o każdej porze roku.    

Wycieczki po Agrigento

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Sycylijskie bluzy, koszulki i gadżety

Przewodnik po Sycylii Wschodniej

Następny

Dodaj komentarz