Przewodnik po Sycylii Wschodniej

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Sycylia to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych wojaży zarówno w skali Włoch jak i całej Europy. To miejsce absolutnie warte zobaczenia i to więcej niż jeden raz, bo kto przybędzie tu po raz pierwszy – już zawsze będzie chciał wracać na tę piękną wyspę wieńczącą od południa „włoski but”.

Dla osób wybierających się na Sycylię po raz pierwszy warta polecenia jest zwłaszcza Sycylia Wschodnia, a więc obszar najbardziej turystycznie popularny i budzący największe emocje wśród przybyszów z całego świata. Poniższy przewodnik po Sycylii Wschodniej ma ułatwić planujących podróż turystom stworzenie dobrego programu wycieczki na wschodnie tereny Sycylii, a także przekazać niezbędne, praktyczne wskazówki aby odpowiednio przygotować się do takiej wyprawy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sycylia Wschodnia – podział, prowincje

Włoski region Sycylia ze stolicą w Palermo (https://sycylia.pl/palermo/) dzieli się na dziewięć prowincji. Przemierzając wschodnią część tego obszaru odwiedzimy pięć spośród nich. Są to prowincje:

Mesyna

Katania

Enna

Syrakuzy

Ragusa

Nadto, umownie do Sycylii Wschodniej możemy zaliczyć – położoną bliżej centrum wyspy – prowincję Caltanissetta . To daje łącznie aż sześć niezwykłych terenów, które możemy odwiedzić podczas naszej wyprawy przez wschodnie obszary największej wyspy Morza Śródziemnego. W każdym z nas czeka na spragnionych doznań turystów wiele interesujących atrakcji.  

Sycylia Wschodnia – kiedy jechać?

Sycylia to prawdziwa ostoja dobrej pogody, niemal cały rok panują tu bardzo wysokie, wysokie, albo po prostu znośne temperatury. Jeśli więc jesteś fanem upału to z pewnością warto wybrać się na wyspę w sezonie letnim. Liczyć się trzeba jednak z tym, że wówczas możemy zostać zalani nie tylko przez falę upałów, ale i… falę turystów odwiedzających, tak jak i my, Sycylię. Dotyczy to zwłaszcza bardzo popularnej wschodniej części regionu – w tym szczególnie pięknych plaż tego obszaru, które są przedmiotem pożądania znacznej części przyjezdnych (a nie można przy tym zapominać o miejscowych, którzy równie chętnie odwiedzają lokalne plaże)

Dlatego równie dobrym pomysłem jest wyprawa do Sycylii Wschodniej w okresie nieco niższych temperatur, ale przy nadal bardzo dobrej pogodzie. Mowa tu o miesiącach bądź to poprzedzających, bądź następujących tuż po okresie letnim (który przypada na okres od czerwca do sierpnia). Decyzja zależy więc od naszych osobistych preferencji.  

Jak dojechać na Sycylię Wschodnią? Prom czy samolot?

W przypadku Sycylii Wschodniej mamy do wyboru dwie podstawowe możliwości transportu. Pierwszy z wariantów polega na przeprawie promowej z miejscowości Reggio Calabria położonej na terenie Włoch kontynentalnych, u końca regionu Kalabria . Półgodzinna podróż tym środkiem transportu sprawi, że przedostaniemy się do Mesyny, a więc słynnego portu, który jest swoistym oknem całej Sycylii na resztę świata. Stąd droga do „podboju” Sycylii Wschodniej jest już przed nami otwarta.

Druga opcja zapewnia już bezpośrednie przemieszczenie się z obszaru Polski na sycylijską ziemię. Gwarantuje to rzecz jasna droga lotnicza i podróż samolotem z jednego z lotnisk w Polsce na port lotniczy w Katanii – a więc główny port lotniczy wschodniej Sycylii. Do tego miejsca docierają bezpośrednie połączenia z większości najważniejszych europejskich lokacji – w tym z Polski. Tani przewoźnik przewiezie nas tutaj z kilku polskich miast – Warszawy, Krakowa i Katowic.

Jeśli więc chcemy się skupić na zwiedzaniu samej Sycylii wybierzmy drugą opcję z samolotem, natomiast jeżeli przy okazji wizyty na Sycylii chcemy odwiedzić inne, południowe regiony Włoch to warto skorzystać z przeprawy promowej po wcześniejszym pobycie w Kalabrii.      

Jak przemieszczać się po Sycylii? Sycylia Wschodnia transport

Sycylia należy do regionów dobrze skomunikowanych i nie odstępuje pod tym względem od innych obszarów Europy Zachodniej. Dlatego warto jest – podczas zwiedzania wschodu wyspy – postawić na transport publiczny. Przy pomocy pociągu i autobusu dotrzemy w porze dziennej w zasadzie wszędzie. Ceny biletów dochodzą do kilku euro, więc nie powinny przesadnie obciążyć naszego wakacyjnego budżetu.

Również po mieście wskazane jest przemieszczanie się komunikacją miejską – w każdym z większych ośrodków miejskich ten transport stoi na naprawdę wysokim poziomie i można bez problemu z niego korzystać. Bilety są do nabycia w kioskach – zwłaszcza tych oznaczonych literą „T”.

Jeżeli natomiast planujemy dalszą podróż – np. również do Sycylii Zachodniej, bądź też chcemy odwiedzać bardzo małe miejscowości i sycylijską prowincję, to dobrym pomysłem jest wynajem na miejscu samochodu. Niestety należy się liczyć z kiepską (by nie powiedzieć że jej brakiem) kulturą jazdy tutejszych kierowców. Wynajmując auto koniecznie wykupmy stosowne ubezpieczenie

Mesyna atrakcje zwiedzanie noclegi Sycylia Wschodnia co zobaczyć?

To portowe miasto to istna brama do Sycylii. Wkraczając do niego zaczynamy swoją wyjątkową przygodę z włoską wyspą. Tym większe wrażenie zrobi na nas to urokliwe miasto z długą i często trudną historią, wyznaczaną między innymi przez destrukcyjne trzęsienia ziemi (na czele z najsłynniejszym i obfitującym w najwięcej ofiar z 1908 roku).

W Mesynie warta odwiedzenia jest przede wszystkim piękna katedra ze słynną wieżą zegarową. Jej atrakcją są figury przywodzące na myśl poznańskie Koziołki, które codziennie w południe „odgrywają” przed turystami interesujący spektakl. Ponadto na wieży znajduje się bodaj największy mechanizm zegarowy na całym świecie. To miejsce jest także świetnym punktem widokowym na całą okolicę – wejście na szczyt wieży kosztuje kilka euro (około 5). Innym ciekawym miejscem wartym odwiedzenia jest urzekająca swym pięknem fontanna Oriona znajdująca się na głównym placu miasta.

Mesyna – gdzie spać? Wschodnia Sycylia gdzie nocować

Komfort wypoczynku w Mesynie zapewni nam przykładowo obiekt Messina41 Guest House . W cenie około 250 złotych od pokoju za noc możemy zaznać pełnego komfortu wypoczynku. Goście chwalą sobie w tym miejscu m.in. designerski wystrój wnętrz, wyjątkowy klimat a także smaczne śniadania.  

Taormina – atrakcje, zwiedzanie, noclegi – Sycylia Wschodnia co zobaczyć?

Główną atrakcją Taorminy jest wspaniały, bardzo dobrze zachowany teatr grecki z III wieku p.n.e. To miejsce tętniące nie tylko długą historią, ale i zachwycające fantastycznymi walorami widokowymi. Rozciąga się stąd okazała panorama wybrzeża i Etny . Nic dziwnego, że właśnie w to miejsce przybywają co roku tłumy turystów by wykonać kilka wyjątkowych ujęć, które będą stanowiły najpiękniejszą pamiątkę z pobytu na Sycylii. Dlatego i na Waszej mapie podróży przez Sycylię wschodnią nie może zabraknąć Taorminy i wyjątkowego teatru greckiego.

Sycylia Wschodnia Taormina
Taormina, teatr, zdjęcie: Shutterstock

Jedynym mankamentem tego wspaniałego miejsca jest dość wysoka cena liczona za wstęp na jego obszar – za wejście na teren teatru zapłacimy bowiem około 10 euro. Wydaje się jednak, że malowniczość tego miejsca w pełni wynagradza poniesiony nakład finansowy.

Katania – atrakcje, zwiedzanie, noclegi – Sycylia Wschodnia co zobaczyć?

Katania to jedno z większych miast Sycylii, które – dla osób przybywających na wschodnią część wyspy samolotem – będzie pierwszym przystankiem na ich trasie podróży przez ten piękny region. Miasto to jest przede wszystkim znakomitym punktem wypadowym do wycieczek na wulkan Etna (o czym poniżej) i właśnie tak traktuje je znaczna część turystów.

Pomimo to Katania może pochwalić się wieloma własnymi atrakcjami, niekoniecznie związanymi z Etną: mamy tu do zobaczenia między innymi bazylikę katedralną św. Agaty, zamek Ursino, czy wreszcie prawdziwy symbol miasta i świetny punkt orientacyjny – XVIII-wieczną fontannę w kształcie słonia. Warto jest również odwiedzić piękny park miejski Chiosco Bellini-Villa Bellini.  

Sycylia Wschodnia, Katania
Katania, Zdjęcie: Shutterstock, Autor: Leonid Andronov

Katania – gdzie spać? Wschodnia Sycylia gdzie nocować

Proponowany nocleg w Katanii to oferta Tra L’Etna E Il Mare B&B . Na uwagę w przypadku tego miejsca zasługuje dogodna lokalizacja – w ścisłym centrum Katanii, a także rodzinna atmosfera i gospodarze gotowi w każdej chwili udzielić wszelkich informacji i porad dotyczących pobytu w mieście. Do tego na plus wliczyć trzeba dobrą cenę – przenocujemy tu za niecałe 200 złoty od pokoju za noc. 

Wycieczka na Etnę – Etna wycieczka z Katanii – Jak dojechać z Katanii na Etnę

Katania to znakomity punkt wypadowy do wycieczki do prawdziwego symbolu Sycylii – wulkanu Etna, a więc największego – i w dodatku wciąż czynnego – wulkanu w Europie. Do podnóża Etny dojedziemy zarówno wynajętym bądź po prostu naszym autem (funkcjonuje tu parking), albo autobusem kursującym z Katanii.

Dalszy odcinek trasy pokonamy przy pomocy kolejki linowej Funivia dell’Etna, która zawiezie nas na wysokość 2500 m.n.p.m. Kolejne około 400 metrów wzniesienia pokonujemy pieszo (jednak marsz może nam zająć około dwóch godzin) bądź specjalnymi, podstawionymi w to miejsce jeepami. 

Na tej wysokości krajobraz staje się iście kosmiczno-księżycowy i nie sposób już wątpić, że Etna to najprawdziwszy, aktywny wulkan. Po dotarciu nieco ponad wysokość 2900 m.n.p.m. dobiega końca szlak przeznaczony do użytkowania przez turystów. Wędrówki powyżej tego punktu (cała Etna sięga wysokości 3350 m.n.p.m) nie są już rekomendowane i odbywają się jedynie na własne ryzyko indywidualnych turystów. Jeśli jednak chcemy iść dalej nie zapomnijmy o odpowiednim ubiorze – zwłaszcza ciepłej kurtce. Na miejscu będzie bowiem z pewnością wiał mocny, zimny wiatr. Przydatne mogą być też specjalne okulary ochronne, bowiem w powietrzu unoszą się na tej wysokości siarkowe wyziewy z głębi wulkanu.      

Acireale – atrakcje, zwiedzanie – Sycylia Wschodnia co zobaczyć?

Jeśli nasza wycieczka po wschodniej Sycylii przypadła na okres karnawału warto odwiedzić urokliwe miasto Acireale , położone u podnóża Etny. Słynie ono z niezwykle barwnego obchodzenia okresu karnawału, którego znakiem rozpoznawczym są widowiskowe korowody, a także kramiki wypełnione pysznym, sycylijskim jedzeniem. Jeśli więc wizytujemy Sycylię zimą i chcemy zaznać prawdziwego sycylijskiego folkloru to Acireale wydaje się miejscem ku temu idealnym.    

Acireale, karnawał, Sycylia Wschodnia
Karnawał, Sycylia, Acireale. Zdjęcie:Shutterstock, Autor Chiara Magi

Syrakuzy – atrakcje, zwiedzanie – Sycylia Wschodnia co zobaczyć?

Przybywając do Syrakuz czeka nas magiczna podróż w głąb minionych wieków. W mieście tym czeka bowiem na nas wiele pamiątek antycznych – pozostałości z okresu, gdy był to bardzo istotny ośrodek miejski. Na uwagę turystów w Syrakuzach zasługuje przede wszystkim urokliwa, klimatyczna wyspa Ortygia. Z kolei na północy miasta znajduje się park archeologiczny, gdzie natrafimy na m.in. amfiteatr rzymski i jaskinię Ucho Dionizosa.  

Podobny charakter antycznej podróży w czasie ma Skalna Nekropolia w Pantalica, oddalona o 25 kilometrów od miasta. Będąc w Syrakuzach warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce, gdzie znajdują się nagrobki pamiętające nawet II tysiąclecie p.n.e. Syrakuzy to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na turystycznej mapie Sycylii i absolutnie obowiązkowy punkt wyprawy na wschodnie obszary tego regionu wyspy.  

Syrakuzy – gdzie spać? Wschodnia Sycylia gdzie nocować

W Syrakuzach warto zatrzymać się w La Maison des Rêves Siracusa . To obiekt w świetnej lokalizacji – ulokowany blisko najważniejszych atrakcji miasta. Goście chwalą sobie czystość pokoju i uprzejmość tutejszego personelu. Wielką zaletą jest także wspomniana bliskość m.in. parku archeologicznego. Cena to około 250 złotych za noc od pokoju.   

Noto atrakcje zwiedzanie Sycylia Wschodnia co zobaczyć?

Noto to perła baroku na sycylijskiej ziemi, której najświetniejszym punktem jest z całą pewnością piękna katedra. Jednak to miasto zachwyca nie tylko zabytkami kultury, ale i pięknym otoczeniem przyrodniczym. W okolicy znajduje się bowiem rezerwat natury Cavagrande – zobaczymy tu piękny przełom rzeki, kanion i wodospady.

Sycylia Wschodnia Noto
Noto Sycylia, Zdjęcie: Shutterstock, Autor: Stefano_Valeri

Modica – atrakcje, zwiedzanie – Sycylia Wschodnia co zobaczyć?

Podobny do Noto charakter ma miejscowość Modica – tu również natrafimy na wiele, pięknych barokowych zabytków. Pamiątką po tej epoce w miejscowości jest katedra świętego Jerzego, ale także urokliwy kościół świętego Piotra. Wizyta w tych miejscach będzie swoistym dopełnieniem wcześniejszych odwiedzin w Noto. Dlatego zdecydowanie warto się tu zatrzymać w drodze do Ragusy.    

Ragusa – atrakcje, zwiedzanie – Sycylia Wschodnia co zobaczyć?

Kolejnym punktem na trasie barokowego zagłębia południowo-wschodniej Sycylii jest Ragusa . To miasto stanowi swoistą kropkę nad i tego obszaru kulturowego, który od 2002 figuruje na Liście Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z zabytków doby baroku zobaczymy w Ragusie m.in. kościół świętego Jerzego, ale także katedrę św. Jana Chrzciciela. Warto odwiedzić również wyjątkowo urokliwy ogród Ibleo położony na obrzeżach miasta.  

Sycylia , Ragusa
Ragusa, Sycylia, zdjęcie: Shutterstock, Autor: Leonid Andronov

Ragusa na Sycylii – gdzie spać? Wschodnia Sycylia gdzie nocować

Świetną bazą noclegową w Ragusie jest 4-gwiazdkowy hotel San Giorgio Palace . Choć to propozycja dla nieco zasobniejszych budżetowo turystów to jednak warto zażyć nieco luksusu podczas pobytu na wyspie.

W ośrodku tym czeka na nas m.in. prywatny, strzeżony parking. a goście chwalą sobie także zaciszną, pełną zieleni lokalizację – i to pomimo bliskości centrum! Cena za dobę od pokoju w tym miejscu nie jest natomiast aż tak wygórowana – to około 300 złotych.   

Enna – atrakcje, zwiedzanie – Sycylia Wschodnia co zobaczyć?

Enna to jedno z tych miast, które już samym swym wyglądem z daleka robi ogromne wrażenie na docierających tu przybyszach. Miejscowość ulokowana jest bowiem w widowiskowy sposób na wzgórzu, na wysokości blisko 1100 m.n,p.m. ! Na terenie miasta wart odwiedzenia jest szczególnie Zamek Lombardzki, stanowiący jedną z największych tego typu budowli na całej Sycylii. Jeżeli wdrapiemy się na jedną z jego wież czeka nas niemal oszałamiająca panorama całej Enny. Dodatkowy plus jest taki, że zwiedzanie zamku jest darmowe.  

Enna – gdzie spać? Wschodnia Sycylia gdzie nocować

Na gości chcących przenocować w Ennie czeka urokliwe miejsce – B&B Welc(h)ome . To urzekające miejsce o wyjątkowym, niepodrabialnym klimacie, którego cechą rozpoznawczą jest także bardzo miły i pomocny personel. Ceny za pokój za okres doby to około 225 złotych. Dodatkowa zaleta to położenie w ścisłym centrum miasta dzięki czemu będziemy możliwe blisko atrakcji Enny. 

Caltanissetta – atrakcje, zwiedzanie – Sycylia Wschodnia co zobaczyć?

Na finał naszej wycieczki po wschodniej Sycylii dobrym punktem będzie miasto Caltanissetta ulokowane nieomal w samym sercu wyspy. Zaznamy tu górskiego klimatu (za sprawą położenia w dolinie wśród wzgórz), a także zobaczymy interesujące zabytki, takie jak: lokalną katedrę czy ruiny zamku Pietrarossa.

Wydaje się, że Caltanissetta to wprost idealne miejsce do złapania oddechu po intensywnym pobycie w Sycylii Wschodniej. Możemy stąd kontynuować naszą wyprawę w kierunku zachodnim i poznawać tamtą część wyspy bądź zatoczyć koło i powrócić do Katanii lub Mesyny (w zależności od planowanego dalszego środku transportu). 

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Przewodnik po Sycylii Zachodniej

Co przywieźć z Sycylii, najpopularniejsze produkty?

Następny

Dodaj komentarz