Przeprowadzka na Sycylię – szaleństwo czy plan na życie?

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Przeprowadzka do innego kraju często traktowana jest jako odważny krok, na który nie każdy potrafi się zdecydować – niemniej jednak odpowiedni wybór destynacji jest kluczowy, by ta zmiana przyniosła nam same korzyści! Jeżeli planujemy przeprowadzkę na włoską Sycylię, pojawia się wiele pytań na które warto znać odpowiedź, zanim ostatecznie wdrożymy w życie swój plan. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę planując to przedsięwzięcie, i o czym koniecznie należy pamiętać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plusy zamieszkania na Sycylii – czy naprawdę warto?

Niewątpliwie największą motywacją dla większości ludzi chcących zamieszkać na Sycylii jest ciepły, śródziemnomorski klimat, gdzie nie ma śniegu ani kapryśnej pogody, niepowtarzalna atmosfera, ale również specyficzny styl życia, spokojniejszy niż ten, jakim żyją na co dzień ludzie w Polsce. I o ile sama przeprowadzka nie jest aż tak skomplikowana, trzeba wziąć pod uwagę inne aspekty tak drastycznej życiowej zmiany – możliwość pracy, wybór miejsca zamieszkania jak również inne kwestie istotne dla codziennego funkcjonowania i utrzymania w dłuższej perspektywie.

Pod względem ekonomicznym Sycylia nie jest niestety miejscem, w którym opłaca się mieszkać – wyludniająca się wyspa oraz niska cena mieszkań i domów może być dla wielu osób zachętą, jednak trudno jest znaleźć dobrze płatną pracę, która pozwoli na dostanie i wygodne życie. Rozwiązaniem w tej kwestii może być praca zdalna, która pozwala na zarabianie pieniędzy praktycznie z każdego miejsca na ziemi, gdzie tylko znajduje się Internet.

Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani na przeprowadzkę na Sycylię, należy pamiętać, że w ostatnich latach znacznie wzrosły tam koszty życia, podobnie jak i w całej Europie. Ta mała wyspa mimo swoich niewątpliwych walorów wizualnych i legendzie o mafii, która przyciąga fanów „Ojca Chrzestnego”, posiada wiele pustostanów i opuszczonych domów, które można kupić za niską cenę, jednak konieczny jest generalny remont, by móc tam zamieszkać.

Powód tego zjawiska jest prosty – wielu młodych ludzi wyjechało w bogatsze rejony kraju. Jeżeli posiadamy wystarczające oszczędności, a także możliwość i zapał do pracy zdalnej, to wyprowadzka na Sycylię jest jak najbardziej możliwa, i warto rozważyć pozostałe aspekty tego przedsięwzięcia.

Praca zdalna szansą na realizację marzeń i wyprowadzkę z Polski?

Tak jak na całym świecie, coraz częściej pojawia się realna możliwość pracy zdalnej, która nie wymaga pojawiania się w biurze firmy w regularnych godzinach czasowych. W przypadku przeprowadzki na Sycylię, przynajmniej na początek może być to jedyne wyjście, jako że znalezienie dobrze płatnej pracy dla obcokrajowca może być sporym wyzwaniem. I mimo, że temat pracy zdalnej we Włoszech i samej Sycylii dopiero raczkuje, to powoli staje się praktycznie jedynym rozwiązaniem dla osób, które chcą dobrze zarabiać mieszkając w tym rejonie.

W Internecie można znaleźć ogłoszenia np. dla informatyków, programistów, ale również wirtualnych asystentek. Popularna jest również praca biurowa, której obowiązki jednak możliwe są do wykonywania przez Internet. Warto jednak podkreślić, że tego typu ogłoszenia często bardzo szybko się rozchodzą, dlatego należy szukać takiej pracy jeszcze przed wyprowadzką na Sycylię. Praca zdalna we Włoszech dla emigrantów niekoniecznie oznacza mus znajomości języka włoskiego – jest to region typowo turystyczny, dlatego osoby z biegłą znajomością np. języka angielskiego są również pożądane.

Rąk do pracy potrzeba szczególnie w przemyśle hotelarskim i gastronomicznym, ale również w branży e-commerce. Wraz z obecną sytuacją światową Włosi coraz chętniej i skuteczniej poszukują pracy zdalnej, dlatego dla polskiego imigranta największą szansą efektywnego zarabiania jest właśnie ten model pracy.

Warto zgłębić również temat dochodu pasywnego, np. w formie prowadzenia własnego sklepu internetowego, inwestowania czy świadczenia usług dla polskich przedsiębiorców w formie zdalnej. Pracy stacjonarnej można na Sycylii szukać, jednak biorąc pod uwagę duży deficyt stanowisk na tamtejszym rynku pracy, może to być ślepy zaułek – warto skupić swoją uwagę na pracy zdalnej, bo tylko ta opcja daje największą pewność co do realnego zarobku i utrzymaniu się na Sycylii.

Koszty życia na Sycylii – standard życia a zarobki

Planując przeprowadzkę na Sycylię, warto przygotować się do tego w wielu różnych aspektach – jednym z najważniejszych jest przygotowanie budżetu, który pozwoli na przeżycie tam co najmniej 3 miesięcy bez pracy. Takie optymalne rozwiązanie daje poczucie spokoju, że w razie utraty pracy nie pozostaniemy bez środków do życia.

Średni koszt utrzymania się w rejonach Sycylii to mniej więcej 1800 euro miesięcznie, w skład którego wchodzi wynajem mieszkania (od 450 euro za kawalerkę, do 1200 euro miesięcznie w zależności od rodzaju nieruchomości, standardu wykończenia oraz lokalizacji), jedzenie dla dwóch osób w granicach 500 euro miesięcznie, plus dodatkowe opłaty, bilet miesięczny, wynajem auta czy inne atrakcje.

Dla przykładu, koszt posiłku dla dwóch osób w restauracji to koszt od 15 do 25 euro, jednorazowe podstawowe zakupy spożywcze w sklepie, np. chleb, szynka, makaron, pomidory i ser to wydatek rzędu 45-60 euro. Dłuższy pobyt na Sycylii w pewnym momencie skłoni nas do zakupu biletu miesięcznego, którego zakup jest tańszy od utrzymania samochodu i płacenia za paliwo.

Jednorazowy bilet kosztuje ok. 1,4 euro, miesięczny bilet natomiast od 30 do 35 euro. Jeżeli chodzi o przyjemności, np. wyjście do kina, teatru czy muzeum to koszt między 7 a 15 euro od osoby. Niektóre dni bywają jednak wolne od opłat wstępu, więc warto wcześniej sprawdzać informacje na stronach danych miejsc. Ostatnim, bardzo ważnym wydatkiem jest dostęp do Internetu – można skorzystać z kart pre-paid, których koszt wynosi np. 1 GB za 9 euro, 3 GB za 15 euro. Można jednak pomyśleć o założeniu routera stacjonarnego w domu, który umożliwi korzystanie z Internetu bez ograniczeń. Wówczas koszt takiej usługi może wynosić w granicach 45-60 euro za miesiąc.

Ceny nieruchomości na Sycylii – które regiony są najlepsze?

Można ulec złudnemu wrażeniu, że nieruchomości na Sycylii są niesamowicie tanie, i warto zakupić ją jak najszybciej w celu przeprowadzki lub inwestycji – każdy jednak kij ma dwa końce. Niska cena za nieruchomości na Sycylii wynikają głównie z wysokiego bezrobocia i problemów ekonomicznych, jakie dotykają ten region. Wielu młodych ludzi wyjechało do większych miast w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy oraz warunków bytowych, przez co zainteresowanie nieruchomościami spada.

Jest to jednak poniekąd plus dla osób rozważających przeprowadzkę na Sycylię – nieruchomość do generalnego remontu można kupić już od 30 000 euro, w bardzo atrakcyjnej turystycznie okolicy. Warto rozważyć oferty z Palermo oraz Trapani, ponieważ to właśnie tam można znaleźć nieruchomość do zakupienia w atrakcyjnej cenie.

Messina również jest sycylijskim rejonem nadmorskim, który mimo dużego zainteresowania turystycznego, pozostaje jednym z biedniejszych rejonów pod względem ekonomicznym. Opierająca się głównie na hotelarstwie i gastronomii tamtejsza gospodarka nie daje możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy w większości zawodów, stąd też rozwiązanie pracy zdalnej mogłoby rozwiązać ten problem.

Trzeba jednak podkreślić, że należy być przygotowanym na konieczność przeprowadzenia generalnego remontu umożliwiającego normalne zamieszkanie w domu, ponieważ niska cena jest często adekwatna do stanu, w jakim znajduje się nieruchomość. Warto zadbać o odpowiednią ilość oszczędności, które pozwolą bez problemów pokryć koszty remontu, a także przeżyć pierwsze kilka miesięcy podczas których konieczne jest zaklimatyzowanie się i przyzwyczajenie do nowych warunków życia.

Plusy i minusy zakupu nieruchomości na Sycylii

Największą zaletą zakupu nieruchomości w wybranym rejonie Sycylii jest niewątpliwie ciepły, śródziemnomorski klimat, brak śniegu, a także sucha i długa jesień. Osoby którym zależy na osiedleniu się w takiej lokalizacji właśnie przez wzgląd na klimat będą czuły się fantastycznie w wybranym rejonie Sycylii.

Dużym plusem może być również niska cena nieruchomości, które w porównaniu z bogatszymi rejonami Włoch są bardzo atrakcyjne, niemniej jednak potrzeba dodatkowych środków, by sfinansować generalny remont w większości przypadków. Ta kwestia może być właśnie traktowana jako minus, choć dla entuzjastów śródziemnomorskiego klimatu często nie jest to przeszkodą.

Minusem zakupu nieruchomości w biedniejszych rejonach Sycylii z kolei może być słaba sytuacja ekonomiczna związana z brakiem pracy, która umożliwiłaby utrzymanie się tam w dłuższej perspektywie czasu. Stąd też może pojawić się konieczność szukania pracy zdalnej, która pozwoli spokojnie żyć na Sycylii bez gorączkowych poszukiwań pracy za najniższą stawkę, a która niekoniecznie pokryje koszt utrzymania. Gdyby nie ciężki rynek pracy, w którym nawet lokalnym mieszkańcom trudno znaleźć pracę, spokojne życie na Sycylii byłoby tylko kwestią przeprowadzki z Polski na jej teren.

Najlepsze portale z nieruchomościami we Włoszech – gdzie szukać ofert?

Najłatwiej znaleźć nieruchomość do wynajęcia lub kupienia za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, które pośredniczą między kupującą i sprzedającą stroną. Dzięki takim portalom możemy wybierać interesujące nas regiony Sycylii i szukać nieruchomości jedynie w miejscu faktycznie odpowiadającemu naszym wymaganiom i oczekiwaniom.

Pierwszą propozycją jest idealista, gdzie znajduje się bardzo dużo ogłoszeń, z możliwością filtrowania szczegółów odnośnie nieruchomości. Znajdziemy tam zarówno luksusowe wille w doskonałym stanie, jak również tańsze nieruchomości wymagające generalnego remontu. Dobrą propozycją pozostaje również casa.it, serwis który gromadzi ogłoszenia zarówno mieszkań jak i domów na sprzedaż w przeróżnych lokalizacjach. Portal pośredniczy w sprzedaży, dzięki czemu nie trzeba samodzielnie ustalać warunków sprzedaży, co jest bardzo przydatne dla osób nieposługujących się językiem włoskim. Ciekawe ogłoszenia pojawiają się również na włoskim portalu ogłoszeniowym italianhousesforsale.com, będącym pośrednio biurem nieruchomości na terenie Sycylii i nie tylko. Warto też zajrzeć na portale ogłoszeniowe takie jak subito.it, lubImmobiliare.it, tecnocasa.it, czy annunci.net, gdzie prócz ogłoszeń nieruchomości na sprzedaż, pojawiają się również oferty pracy.

Domy na Sycylii za 1 euro – prawda czy pułapka?

Projekt sprzedaży mieszkań i domów za 1 euro wywoływał spore emocje i spowodował, że natychmiast oczy całego świata zwracały się na Sycylię, niedowierzając takiej praktyce. Celem tego projektu było jednak rozsławienie regionu pod względem turystów ale i osób szukających miejsca do zamieszkania, jako że cała Sycylia boryka się z dużym wyludnieniem i słabym rynkiem pracy.

Niestety krzykliwy tytuł nagłówków gazet o sprzedaży nieruchomości na Sycylii za 1 euro to tak naprawdę dość mało opłacalna inwestycja – jest to jedynie cena wywoławcza, dodatkowo często domy wystawiane na sprzedaż w ramach tego projektu to totalne ruiny, które wymagają generalnego remontu, dodatkowo znajdują się w bardzo nieatrakcyjnej lokalizacji która istotnie wpływa na jakość codziennego życia.

Może się też zdarzyć, że dana nieruchomość została objęta ochroną konserwatora zabytków – to wiąże się z koniecznością uzyskiwania zgody konserwatora na praktycznie każdy aspekt remontu, co jest niezwykle uciążliwe. Dom za jeden euro to projekt który był przemyślanym zabiegiem marketingowym, który wcale nie jest tak atrakcyjny dla potencjalnego nabywcy jak mogłoby się wydawać! Lepiej poszukać nieruchomości na sprzedaż której możemy stać się całkowitymi właścicielami, zamiast uczestniczyć w przetargach ruin, które wymagają ogromnych nakładów finansowych celem odrestaurowania.

Jak zorganizować przeprowadzkę na Sycylię – transport z Polski

Jeżeli decyzja zapadła, i przeprowadzka do Włoch to już pewna kwestia, warto dobrze przemyśleć transport naszego dobytku, by całe przedsięwzięcie nie było zbyt drogie.

Optymalnym rozwiązaniem może być wysłanie części rzeczy kurierem, co często jest o wiele korzystniejsze finansowo niż wynajmowanie specjalnej firmy transportowej zajmującej się przeprowadzkami. Warto również skontaktować się z kilkoma najpopularniejszymi przewoźnikami z branży przeprowadzek, którzy po ustaleniu szczegółów podadzą stawkę – wtedy będziemy mogli wybrać najtańszą i najbardziej odpowiednią dla naszych potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem może być oferta przeprowadzek na Sycylię firmy Jupiter Transport polecaną szczególnie ze względu na transport z i do Włoch. Firma szeroko rekomendowana jest w Internecie, a klienci są w większości bardzo zadowoleni z ich usług. 

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Sycylia.pl – patronem medialnym książki pt. „Dziennik włoski. Sycylia” autorstwa Grzegorza Musiała

Wschodnia Sycylia– co zwiedzić, główne atrakcje, plan wycieczki

Następny

Dodaj komentarz