Poznaj historię Monte Pellegrino – najpiękniejszego miejsca widokowego nad Palermo

Tagi ,

Monte Pellegrino to góra położona na północ od Palermo – stolicy Sycylii we Włoszech. Jedną z głównych atrakcji na szczycie Monte Pellegrino jest Santuario di Santa Rosalia – Sanktuarium Santa Rosalia, które znajduje się wewnątrz jaskini. W artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące Monte Pellegrino – najpiękniejszego miejsca widokowego nad Palermo oraz atrakcje jakie tam na Ciebie czekają.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Monte Pellegrino

W drodze na szczyt Monte Pellegrino z pewnością dostrzeżesz kaplicę świętej Rozalii. Będąc w Palermo, nie sposób nie zwrócić uwagi na patronkę tego miasta. Santa Rosalia urodziła się w Palermo w 1130 roku w arystokratycznej rodzinie normańskiej. Dowiedziawszy się o proponowanym jej zaaranżowanym małżeństwie, natychmiast uciekła i została zakonnicą. Ostatecznie przeniosła się na górę Pellegrino, gdzie później zmarła w 1170 roku. Mówi się, że Święta Rosalia spędziła większość swojego życia w jaskini na Monte Pellegrino, gdzie podobno modliła się za dusze mieszkańców Palermo. 


Kilka wieków później, w 1624 roku do Palermo dotarła zaraza, podczas której umarło tysiące ludzi. W trakcie epidemii pobożna, chora kobieta weszła na szczyt Monte Pellegrino i napiła się wody, która kapała ze skał w jaskini. Woda ta nagle uleczyła kobietę i ukazała jej się Święta Rozalia, która wskazała jej pewne miejsce na dnie jaskini. Kobieta wróciła następnego dnia z kilkoma mężczyznami, którzy odkryli doczesne szczątki św. Rozalii. Kości sprawdzono pod kątem autentyczności, a następnie uroczyście przeniesiono je podczas procesji ulicami Palermo. Niemal wszyscy chorzy powrócili do zdrowia, natomiast zaraza zniknęła.
Z wdzięczności i z szacunku, Rozalia została nazwana patronką miasta Palermo jako Święta Rozalia. W nocy z 3 na 4 września, w rocznicę śmierci patronki, odbywa się coroczna pielgrzymka na górę ku jej czci – „Acchianata Santa Rosalia”.

Trekking na Monte Pellegrino

Monte Pellegrino nazywana także „Górą Pielgrzymów” usytuowana jest zaledwie cztery kilometry na północ od Palermo. Na górę można wejść po oznakowanych ścieżkach prowadzących z centrum miasta. Warto wybrać się również trasą pielgrzymki, która nazywana jest przez miejscowych „Acchianata”. Trasa ta ma długość około 7,8 km i różnicę wysokości około 450 metrów. Ogólnie rzecz biorąc, jest ona oceniana jako dość trudna i wymagająca.

W rezerwacie przyrody, który obejmuje swoim zasięgiem szczyt Monte Pellegrino dostępne są także dwa szlaki dla rowerów górskich Costa Finocchiaro oraz Cozzo dello Mandra, które służą również jako szlaki piesze. Łącząc oba szlaki (około 9 km), można obejść górę praktycznie dookoła. Podczas spaceru lub jazdy na rowerze będziesz mógł podziwiać wspaniałą florę okolicy. Po drodze znajduje się także wiele niesamowitych punktów widokowych, z których można podziwiać morze i plażę Mondello. Dodatkowo przy szlaku usytuowany jest labirynt o nazwie „Labirinto di Monte Pellegrino”.

Jeśli jednak męczy Cię trekking możesz również wygodnie dojechać do najwyższego punktu znajdującego się na szczycie samochodem, taksówką lub autobusem.

Co możemy tam zobaczyć?

Monte Pellegrino to góra o wysokości 606 metrów nad poziomem morza, która znajduje się w pobliżu miasta Palermo, na Sycylii. Z pewnością odwiedzenie Monte Pellegrino i słynnego Santuario di Santa Rosalia są doskonałym pomysłem na jednodniową wycieczkę z Palermo. Jednak góra ta kryje w sobie coś więcej niż tylko Santuario di Santa Rosalia, które wykute jest w skale.
Na terenie Riserva Naturale Orientata Monte Pellegrino (Rezerwacie Przyrody Monte Pellegrino) znajdziesz liczne szlaki turystyczne oraz kilka wyjątkowych punktów widokowych, z których można podziwiać widoki na Palermo i okoliczne wybrzeże.

Santuario di Santa Rosalia – Sanktuarium Santa Rosalia

Z pewnością Santuario di Santa Rosalia jest główną atrakcją Monte Pellegrino. Kaplica Świętej Rozalii została w połowie wykuta w skale. Wewnątrz kaplicy przechowywany jest relikwiarz Świętej Rozalii. Dodatkowo kapiącą nieustannie wodę deszczową piją często pielgrzymi wierząc, że jest ona cudowna.  Na dziedzińcu, przed wejściem znajduje się kilka stoisk z pamiątkami. Sanktuarium polecamy odwiedzić w godzinach porannych, zanim przyjadą autokary z grupami pielgrzymów lub turystów.

Laghetto Gorgo di Santa Rosalia

Ten mały, nieco ukryty staw znajduje się w otoczeniu rodzimych i egzotycznych gatunków drzew, takich jak eukaliptus. Wielu biologów i przyrodników badało szczególne cechy Laghetto Gorgo di Santa Rosalia w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ponieważ istnieje tu wyjątkowa różnorodność biologiczna. Na przykład gatunki owadów, które gdzie indziej walczyłyby ze sobą, żyją tu w pokoju. Jeśli będziesz mieć szczęście, możesz spotkać jednego z rzadkich żółwi szmaragdowych, które występują tylko na Sycylii.

Castello Utveggio

Jeśli spojrzysz z Palermo w kierunku Monte Pellegrino, z pewnością dostrzeżesz imponujący różowy budynek przypominający zamek. To Castello Utveggio, pałac w stylu neogotyckim, który wznosi się na cyplu Monte Pellegrino. Niestety nie można go zwiedzić, ponieważ budynek jest złym stanie. Z wysokości 350 m n.p.m. roztacza się wspaniały, niczym niezakłócony widok na całe Palermo i morze. Zbudowano go na początku XIX wieku i miał pełnić funkcję hotelu. Niestety Castello Utveggio nigdy tak naprawdę nie cieszył się popularnością. Ze względu na ostrą konkurencję, biznes hotelarski upadł tuz przed II wojną światową. Po wojnie w budynku znajdowało się centrum badań i zarządzania, jednak obecnie kompleks jest pusty.

Przepiękny widok

Na górze Monte Pellegrino znajduje się wiele malowniczych punktów widokowych. Przy głównej drodze, która wije się przez zbocze góry, znajduje się kilka zatoczek, w których można się zatrzymać i podziwiać widoki na Palermo. Zdecydowanie najlepszym punktem widokowym jest Belvedere di Monte Pellegrino, które znajduje się na końcu górskiej drogi. Jeśli planujesz przyjechać tu samochodem to bez problemu znajdziesz tu miejsce parkingowe. Wizyta na Belvedere di Monte Pellegrino podczas zachodu słońca jest niezapomnianym przeżyciem. Oprócz wspaniałych widoków na Palermo i wybrzeże, znajduje się tu Statua di Santa Rosalia (Statua Świętej Rozalii).

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Sycylia archeologicznie – co warto wiedzieć

Wybrzeże Cyklopów na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz