Sycylia -kiedy wybrać się na urlop?

Tagi , , , , , , , , , , , ,

Sycylia to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na wakacje w Europie. Swoją popularność zyskała dzięki wyśmienitemu jedzeniu, pogodzie oraz poprzez niezwykły krajobraz. Jest to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która charakteryzuje się pięknymi plażami a także lazurową wodą. Ale czy o każdej porze roku warto wybrać się w to miejsce na wakacje? W dzisiejszym artykule opowiemy o temperaturze na Sycylii w poszczególnych porach roku

Sycylia-latem

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sycylia Wiosną

Luty 

Luty to miesiąc w którym średnia temperatur wynosi około 15ºC w ciągu dnia, w nocy około 10ºC a woda ma 15ºC. Jest to czas kiedy kończy się zima i powoli pojawia się wiosna. Wszystko powoli rozkwita, ale nie jest to tak w pełni wiosna jak w marcu. To właśnie w lutym kwitną piękne drzewa migdałowe. Opady pojawiają się, ale rzadziej niż w styczniu. Nie jest to raczej czas turystyczny, natomiast jeśli ktoś próbuje uciec od zimnej polskiej zimy to Sycylia może być świetną alternatywą.

Marzec

Wiosna na wyspie to moment powrotu do życia, wszystko rozkwita i staje się pełne kolorów. W marcu kwiaty oraz drzewa rozkwitają, trwa sezon na cytrusy a średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 17-18 ºC. Noce jeszcze są chłodne ponieważ temperatura spada do około 10-12 ºC, woda jest wciąż zimna – około 15 ºC. W tym miesiącu jest dość ciepło, natomiast jest to sezon deszczowy. Mimo to jeśli komuś nie przeszkadza pora deszczowa to warto wybrać się w tym okresie, aby spokojnie pozwiedzać wyspę. Trekking po Sycylii o tej porze to świetny wybór. 

Kwiecień oraz Maj

 Kwiecień oraz Maj to miesiące kiedy przyroda zdążyła się obudzić, a temperatury zaczynają się stabilizować. W ciągu dnia średnia temperatur wynosi 18 – 24ºC, noce nadal są chłodniejsze ponieważ temperatury wynoszą około 10 – 15ºC, a woda ma około 15- 18ºC więc jeszcze niestety nadal nie będzie można skorzystać z uroków morza. Mimo to nie pada tyle co w marcu a przy okazji zdarzają się ciepłe dni, w których można nacieszyć się słońcem. Sezon na cytrusy dobiega końca, ale głównie pod koniec maja pojawiają się pierwsi turyści. Sezon turystyczny jeszcze się nie zaczął więc ceny hoteli oraz innych noclegów są o wiele niższe (różnica pomiędzy sezonem wysokim a niskim może wynosić nawet 1200 zł w ciągu tygodnia pobytu) a także wstęp do atrakcji turystycznych jest tańszy. 

Sycylia-kuchnia

Sycylia latem

Upały na Sycylii w okresie od czerwca do sierpnia nie powinny zaskoczyć nikogo. Na wyspie, tak jak w całych Włoszech panuje klimat śródziemnomorski, co oznacza, że lato jest niezwykle gorące, temperatury potrafią przekraczać 40 stopni Celsjusza

Czerwiec to miesiąc, kiedy wszystko na wyspie się zmienia. To czas kiedy Sycylia latem jest ciepła, ale nie jest zbyt gorąco. Woda jest ciepła, chociaż nie tak jak w następnych dwóch miesiącach. W Katanii średnia temperatura w ciągu dnia w czerwcu wynosi 27 ºC, w nocy 18  ºC, natomiast średnia temperatura wody to aż 22  º Celsjusza. W Palermo średnia temperatura waha się między 21 ºC a 28 º C w ciągu dnia, a w nocy 18 ºC. Woda ma podobną temperaturę. W Syrakuzach pogoda jest podobna jak w poprzednich miastach, ponadto brak większych wiatrów.

Jest to idealny wybór na wakacje kiedy chcemy uniknąć upałów. Oczywiście zdarzają się dni, kiedy jest około 40 ºC, ale przez większość czasu nie powinno być takich temperatur. Ponadto początek czerwca to czas, w którym jeszcze możliwe jest uniknięcie tłumu turystów, bowiem jest to region o dużym natężeniu turystycznym.

Lipiec oraz sierpień

Te miesiące to szczyt sezonu turystycznego. Spowodowane jest to najmniejszą ilością opadów, a także najwyższymi temperaturami powietrza i wody. W ciągu dnia średnia temperatur wynosi około 30 ºC, a najwyższe z nich potrafią dochodzić nawet do prawie 50 ºC. W nocy jest równie ciepło ponieważ temperatury wynoszą około 21-23 ºC.  Woda ma około 24-25 ºC więc jest wyjątkowo ciepła. Są to najcieplejsze miesiące w roku, dlatego najwięcej osób wybiera się na wakacje w tym okresie. W tych miesiącach można cieszyć się największą ilością słonecznych dni ponieważ jest ich 13-14. Powoduje to, że jest ogromna szansa na powrót do domu z brązową opalenizną, a także ze wspomnieniami z cudownych kąpieli w lazurowej wodzie. 

Sycylia-lato-wakacje

Sycylia jesienią

Wrzesień oraz październik

Wrzesień oraz październik to czas, kiedy sezon turystyczny na wyspie dobiega końca. Temperatura we wrześniu w ciągu dnia wynosi około 27 ºC a w październiku około 23 ºC. Nocą w obu miesiącach waha się pomiędzy 18 ºC a 21 ºC, zaś woda wynosi średnio 23 ºC – 26 ºC. Oznacza to, że jest równie ciepło co w poprzednich miesiącach, zdarzają się jedynie częstsze opady deszczu. Warto pamiętać, że opady deszczu nie są takie jak w Polsce. Zazwyczaj jest to przelotny ciepły deszcz, po którym wychodzi słońce i nadal jest słoneczny dzień. Jest to świetny wybór na wakacje ponieważ ceny są niższa, pogoda wciąż słoneczna, a w wodzie można się kąpać. Jeśli pojawiają się deszczowe dni to sporadycznie i nie przeszkadza on w zwiedzaniu wyspy. 

Listopad

Pogoda na Sycylii w Listopadzie może zaskoczyć. Często wieje wiatr a także są dni, kiedy pojawiają się opady deszczu. Średnia temperatur w ciągu dnia wynosi 19ºC, w nocy około 12-13ºC a temperatura wody średnio około 18ºC. Jest to okres martwy dla turystów, mimo pogody podobnej do majowej. Jest to czas typowo jesienny, trwa grzybobranie i ponownie pojawiają się cytrusy. Zdarzają się również dni, kiedy naprawdę jest upalnie ale w tym miesiącu jest to loteria, bardzo trudno przewidzieć jaka będzie pogoda, dlatego wybierając się o tej porze warto mieć przy sobie każdy rodzaj ubrań. 

Sycylia-Cefalu

Sycylia zimą

Styczeń oraz Grudzień

Temperatury na Sycylii w zimie są najniższe ponieważ w ciągu dnia średnia temperatur wynosi około 16 – 17ºC,  noce są najzimniejsze 10 -11ºC a woda jest cieplejsza od temperatur w ciągu dnia i nocy ponieważ wynosi około 16 – 17ºC, ale mimo wszystko nadal jest chłodna i niestety nie nadaje się do kąpieli. Sporadycznie pojawiają się deszczowe dni, raczej jest pochmurno. Na wyspie wyciągane są kurtki z szafy ponieważ zdarzają się chłodniejsze dni. Sezon na różnego rodzaju cytrusy rozkwita. O ile grudzień jeszcze jest znośny tak w styczniu jest najwięcej opadów deszczów, wieje wiatr i jest to zdecydowanie najgorszy wybór na wakacje. Ponadto zdarza się że temperatura może spaść poniżej 0ºC a także pojawi się delikatny śnieg.

Etna-śnieg

Podsumowanie

Podsumowując Sycylia to wyspa, na której panuje klimat śródziemnomorski, co oznacza, że temperatury przez cały rok są przynajmniej znośne. Na wakacje można wybrać się przez większość roku. Jeśli zależy komuś, aby uniknąć ogromnych upałów to warto wybrać takie miesiące jak kwiecień, maj, wrzesień lub październik ponieważ zaczyna się sezon niski, temperatura jest niższa niż w miesiącach czerwiec-sierpień, ceny noclegów spadają a także turyści są, lecz w mniejszej ilości. Spokojnie można zwiedzać całą wyspę, nie martwiąc się, że kolejny raz autobus turystyczny będzie zatłoczony. Natomiast jeśli priorytetem jest opalanie się na pięknej piaszczystej plaży oraz kąpanie się w ciepłej wodzie to mimo wszystko warto rozważyć środek sezonu mimo wyższych cen. W lipcu i sierpniu woda jest najcieplejsza, a wakacje pozwolą wrócić do Polski z piękną brązową opalenizną. 

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

20 ciekawostek o Sycylii

Najlepsze noclegi w Katanii

Następny

Dodaj komentarz