Pogoda w Palermo w ciągu roku

Tagi , , ,

Wybierając się do Palermo mamy często przed oczami obraz gorącego, upalnego wręcz klimatu i wiecznego lata. Warto więc dowiedzieć się na ile obraz ten pokrywa się z twardymi danymi meteorologicznymi i prawdziwym klimatem panującym na Sycylii, aby odpowiednio dobrać termin naszej wizyty w tym miejscu. Sprawdź, jaka może być pogoda w Palermo.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda i temperatura w Palermo – zimowe i letnie miesiące roku

Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak wygląda temperatura w Palermo na przestrzeni kolejnych miesięcy roku. Zdecydowanie najzimniej jest na przełomie roku – grudzień, styczeń i luty należą do najchłodniejszych miesięcy. Temperatura dochodzi wtedy maksymalnie do 15 stopni, nocą można się spodziewać wtedy temperatury spadającej do koło 8 stopni.

Jednak należy zauważyć, że w Palermo nigdy (poza okazjonalnymi wyjątkami) nie mamy do czynienia z opadami śniegu ani – tym bardziej – mrozem. Wynika to z położenia tego miasta w strefie klimatu subtropikalnego. Za to w okresie tym występuje najwyższa w roku suma ogólna opadów, a więc można spodziewać się wtedy deszczowych dni. 

Idealny na podróżowanie jest okres od marca do listopada, a zwłaszcza środkowa jego faza – pomiędzy majem a październikiem. Wówczas temperatury są rzędu powyżej 20 stopni, a w lipcu i sierpniu średnia temperatur przekracza 30 stopni na plusie. W tych dwóch miesiącach występuje również zdecydowanie najniższa suma opadów. Praktycznie one wówczas nie mają miejsca. Można się więc wtedy cieszyć pięknym, słonecznym klimatem. Podobne niskie sumy opadów występują w Palermo w kwietniu, maju i czerwcu. Nieco gorsze są pod tym względem marzec, wrzesień i październik. 

W klimacie Palermo charakter przejściowy przejawiają marzec, kwiecień i listopad. W okresie tym temperatura balansuje na granicy 15-18 stopni, a opady są na przeciętnym poziomie – ok. 25 mm. Nie jest to więc najlepszy czas na podróż dla miłośników naprawdę wysokich temperatur czy wręcz upałów. Ale jednocześnie taka temperatura zapewnia komfort termiczny i dla osób nieprzepadających np. za zwiedzaniem w upale, wydaje się być idealną opcją. 

Pogoda w Palermo – temperatura wody

Temperatura wody w Palermo przedstawia się analogicznie do ogólnej temperatury powietrza – na przełomie roku waha się między średnio 14 a 18 stopniami. Następnie, w miesiącach pośrednich takich jak listopad osiąga nawet do 22 stopni. Z kolei zdecydowanie najprzyjemniejsze dla miłośników morskich kąpieli są: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Wówczas temperatura wody w Palermo nie spada poniżej 20 stopni, a w szczytowym momencie – przypadającym zazwyczaj na sierpień danego roku – oscyluje w graniach 29 stopni Celsjusza.   

Opady w Palermo w ciągu roku

W Palermo przez około 200 dni w roku nie występują opady – dotyczy to zwłaszcza miesięcy od maja do sierpnia. A ponieważ idzie to w parze z wprost idealną temperaturą powietrza oraz wody w tym okresie to można stwierdzić, że jest to dla wielu turystów najlepszy moment na odwiedzenie Sycylii i zwiedzenie Palermo. Wówczas można w najwyższym stopniu rozkoszować się atutami, jakie posiada w sobie Sycylia, a zwłaszcza obszar miasta Palermo. 

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Palermo czy Katania – co wybrać?

Sycylia południowa – co zobaczyć, gdzie pojechać?

Następny

Dodaj komentarz