Pogoda i temperatura w Katanii w ciągu roku

Tagi , , ,

Położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii Katania cieszy się wspaniałym i łagodnym klimatem wręcz idealnym o każdej porze roku. Istnieją jednak bardziej lub mniej dogodne okresy w zależności od planów na spędzenie wymarzonych wakacji na wyspie. Bez względu jednak na to czy będzie to chęć plażowania, poznawania lokalnej historii i tradycji czy chęć trekkingowej wyprawy na Etnę każdy powód będzie dobry, by odwiedzić tę malowniczą krainę. Pogoda i temperatura w Katanii – Sprawdź!

Sycylia jest największą włoską wyspą Morza Śródziemnego o śródziemnomorskim klimacie. Charakteryzuje się łagodnymi i umiarkowanie deszczowymi zimami oraz gorącymi i słonecznymi latami. Na wschodnim wybrzeżu wyspy u podnóża Etny znajduje się Katania, która położona jest na najważniejszej równinie w regionie. Prowincja ta ma nieco wyższą od pozostałej części wyspy średnią temperatur, dlatego latem jest najgorętszym obszarem Sycylii. Co ciekawe to właśnie lotnisko Fontanarossa w pobliżu Katanii jest rekordzistą w upale, osiągając nawet 46°C.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wiosna w Katanii

Wiosna w Katanii, ze względu na dość łagodną temperaturę i niewielkie opady jest pierwszym terminem najczęściej wybieranym przez turystów. To właśnie wtedy dzieje się w mieście najwięcej przez festiwale i wydarzenia religijne, które ożywiają całą lokalną społeczność. Przede wszystkim jednak to najlepszy moment na zwiedzanie największych lokalnych atrakcji bez nadmiernych tłumów.

W tym okresie dni są prawie zawsze słoneczne i łagodne bez długich kolejek do atrakcji i ciekawych miejsc. Temperatura w Katanii o tej porze roku waha się pomiędzy 8°C a 17,2°C w marcu, od 10,2°C do 19,6°C w kwietniu i od 13,6°C do 23,7°C w maju.

Pogoda i temperatura w Katanii – Lato w Katanii

W Katanii lata są stosunkowo krótkie, lecz gorące i wilgotne osiągając często ponad 30°C. Słoneczne dni skłaniają wszystkich głównie do spędzania czasu nad morzem. Dzienny upał łagodnieje jednak wraz z nadejściem wieczora i chociaż w nocy nadal jest przyjemnie ciepło to, warto wówczas wybrać się na relaksujący spacer ulicami Katanii. Temperatura w Katanii o tej porze roku waha się pomiędzy 17,7°C a 28°C w czerwcu, od 20,7°C do 31,3°C w lipcu i od 21,1°C do 31,4°C w sierpniu.

Jesień w Katanii

Jesień w Katanii to początek obfitszych i częstszych niż latem opadów deszczu. Dzięki przyjemnym temperaturom i szczególnie ciepłej wodzie Morza Jońskiego to ciągle znakomita pora roku do plażowania zarówno dla turystów, jak i samych mieszkańców prowincji.

To również świetny moment na zwiedzanie najciekawszych atrakcji jak np. klasztor benedyktynów San Nicolo I’Arena i Piazza Duomo. Dodatkowym plusem jest też o wiele niższa cena hoteli oraz biletów lotniczych. Temperatura w Katanii o tej porze roku waha się pomiędzy 18,9°C a 28,4°C we wrześniu, od 15,1°C do 24°C w październiku i od 11,3°C do 19,8°C w listopadzie.

Pogoda i temperatura w Katanii – Zima w Katanii

Zima w Katanii jest szczególnie deszczowa z dość znacznymi różnicami temperatur pomiędzy porami dnia. Nie jest to jednak przeszkodą w poznawaniu historii i kultury miasta. Nie brakuje też wydarzeń ściśle związanych ze Świętami Bożego Narodzenia czy karnawału.

W sylwestra dużą popularnością cieszy się zwłaszcza kąpiel w chłodnych wodach Zatoki Ognina. Jednak tym, co przyciąga zdecydowaną większość turystów o tej porze roku, jest możliwość białego szaleństwa na ośnieżonych zboczach Etny. Mimo iż jest najwyższym czynnym wulkanem Europy, wyróżnia się konkurencyjnymi cenami. Temperatura w Katanii o tej porze roku waha się pomiędzy 8,3°C a 16,2°C w grudniu, od 6,7°C do 14,8°C w styczniu i od 6,9°C do 15,7°C w lutym.

Temperatura wody w Katanii w ciągu roku

Katania leżąca u wybrzeża Morza Jońskiego może poszczycić się dość ciepłymi wodami przybrzeżnymi z temperaturami wynoszącymi średnio około 19,7°C. Najwyższą temperaturę morze osiąga w sierpniu, wynosząc 26,4°C a najniższą w lutym gdy osiąga około 14°C. W rzeczywistości jest ona różna w wodach powierzchniowych blisko lądu a tych na wodach otwartych. Morskie wiatry powodują mieszanie się wód z dna z tymi ogrzewanymi promieniami słońca, co jest szczególnie ważne dla miłośników sportów wodnych i przy doborze odpowiedniej pianki.

Wycieczki po Katania

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Katania – najlepsze noclegi przy plaży

Komunikacja miejska w Katanii

Następny

Dodaj komentarz