Piękne place w Palermo, Katanii i nie tylko

, , Tagi , , , , , ,

Podczas zwiedzania Palermo oraz Katanii w pierwszej kolejności warto zobaczyć ich najpiękniejsze place, gdyż w pobliżu tych placów zazwyczaj znajdują się najważniejsze zabytki i budynki. Poniżej przygotowaliśmy listę najpiękniejszych placów w największych miastach Sycylii: Palermo i w Katanii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najpiękniejsze włoskie place w Palermo

Plac Quattro Canti

Quattro Canti znajduje się w pobliżu Piazza Pretoria, a na placu znajdują się fontanny i cztery narożne budynki, które są ozdobione posągami hiszpańskich królów. Jednocześnie plac ten nazywa się także: Piazza Vigliena, Ottagono del sole lub Teatro del sole. Piazza Quattro Canti  i rozmieszczone przy nim barokowe pałace zostały zbudowane w latach 1608–1620. Wraz z Piazza Pretoria, Quattro Canti jest ważnym punktem na mapie zwiedzania Palermo.

Piazza Pretoria

Piazza Pretoria jest uważana za najpiękniejszy plac w całym Palermo. Na tym wielkim placu znajduje się okazała fontanna, z szesnastoma posągami nimf, ludzi, syren i innych stworzeń. Została ona zbudowana w czasach inkwizycji, a co ciekawe, za nagość posągów zainstalowanych na fontannie, w XIX wieku plac otrzymał przydomek „Plac wstydu”.

Piazza Marina

Tym, co charakteryzuje Piazza Marina jest Ogród Garibaldiego, który dominuje nad większością przestrzeni. Dawno temu znajdowało się tu bagno, które łączyło się ze starożytnym portem w Palermo. W pobliżu  Piazza Marina można znaleźć bardzo dobre hotele, restauracje i targ.

Piazza San Domenico

Piazza San Domenico to jeden z najpiękniejszych placów w Palermo, który swoją nazwę wziął od znajdującego się tu kościoła San Domenico, ponieważ jest to doskonałe miejsce, aby usiąść, wypić kawę oraz odwiedzić sklepy z pamiątkami.

Pozostałe place w Palermo

Piazza Bellini

Przy Piazza Bellini znajdują się dwa najważniejsze kościoły Palermo. Są to: świątynia Martorana – jeden z kościołów bizantyjskich na Sycylii oraz kościół San Cataldo, którego architektura ma wyraźne odniesienia do kultury arabskiej.

Piazza Indipendenza

Na placu Piazza Indipendenza znajduje się Palazzo dei Normanni ze wspaniałą Cappella Palatina. Plac Indipendenza jest jednym z najważniejszych placów w Palermo. Inne ważne budynki znajdujące się w pobliżu tego placu to Palazzo d’Orleans i kościół Madonna dei Rimedi.

Piazza Castelnuovo

Plac ten to jeden z najpiękniejszych placów w Palermo, natomiast swoją nazwę bierze od posągu Carlo Cottone, księcia Castelnuovo, znajdującego się w centrum placu.

Piazza Ruggero Settimo

Jednocześnie wraz z Piazza Castelnuovo plac ten tworzy jedną przestrzeń miejską, przez co wspólnie znana jako Piazza Politeama. Na środku placu jest pomnik włoskiego polityka, działacza i dyplomaty –  Ruggero Settimo.

Piazza del Duomo w Katanii z katedrą Santa Agatha w Katanii na Sycylii, Włochy.
Piazza del Duomo w Katanii z katedrą Santa Agatha w Katanii na Sycylii, Włochy., licencja: shutterstock/By Aleksandar Todorovic

Place w Katanii 

Piazza del Duomo

Plac Piazza del Duomo to główny plac Katanii. Łączą się tu trzy drogi: Via Etnea – historyczna oś miasta, Via Giuseppe Garibaldi oraz Via Vittorio Emanuele II, która przecina plac ze wschodu na zachód, natomiast po wschodniej stronie placu stoi Katedra – Cattedrale di Sant’Agata. Świątynia poświęcona patronce miasta świętej Agacie Sycylijskiej. Po stronie północnej placu znajduje się Pałac Słoni-Palazzo degli Elefanti, natomiast na drugiej stronie placu znajduje się bardzo popularna wśród mieszkańców Fontanna Amenano, jednocześnie do której wrzuca się monety (podobnie jak do fontanny w Rzymie), a obok niej usytuowany jest Pałac Chierici.

Piazza dell’Università

Piazza dell’Università znajduje się przy Via Etnea, stąd mamy około sto metrów od Piazza del Duomo. Jest on jednym z najbardziej malowniczych placów w historycznym centrum Katanii. Jego powstanie datuje się na około 1696 rok, kiedy to po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi w 1693 roku od strony zachodniej wybudowano Uniwersytet. Na południe od placu znajdują się m.in.: Palazzo degli Elefanti – siedziba ratusza oraz Palazzo Cilestri pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku.

Piazza Stesicoro

Piazza Stesicoro to jeden z najbardziej ruchliwych, stąd najczęściej odwiedzanych placów w historycznym centrum Katanii. Plac Stesicoro nazwany na cześć greckiego poety Stesicoro. Grobowiec później znajdował się w pobliżu placu w czasach rzymskich. Plac Stesicoro podzielony jest na dwie części przez główną ulicę – Via Etnea. Obie części placu mają różne style architektoniczne, tymczasem na wschodzie stoi pomnik poświęcony kompozytorowi Vincenzo Belliniemu. Utworzony przez rzeźbiarza Giulio Monteverde w 1882 roku.

Piazza Vincenzo Bellini

Piazza Vincenzo Bellini to duży plac, w którego centrum znajdziesz budynek opery, jednocześnie znaleźć można tu również wiele miejsca do podziwiania tutejszych widoków. Plac ten jest miejscem działania wielu kawiarni i restauracji, które jednocześnie serwują smaczne sycylijskie dania. Budynki dookoła Piazza Vincenzo Bellini są niezwykle interesujące pod względem architektonicznym.

Piazza Dante Alighieri

Plac Dante Alighieri to ładny plac z drzewami i dużą ilością miejsc parkingowych. Jest tu także wiele miejsca, gdzie można usiąść i cieszyć się włoskimi wakacjami.

Piazza Cavour

Na Piazza Cavour znajdziesz piękny ogród, liczne drzewa i fontanny stojące w środku. Wielu turystów i miejscowych przychodzi tu dla odpoczynku i obserwowania innych ludzi.

Autor: Magdalena Łydka

Wycieczki po Katania

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Pałac w Ficuzza – historia i zwiedzanie

Rocca Busambra i inne góry na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz