Jeszcze nie Afryka, ale właściwie już też nie Europa – czarna perła Morza Śródziemnego – tak nazywana jest jedna z piękniejszych wysp w tym zakątku, gdzie nawet Giorgio Armani ma swój domek letniskowy. Pantelleria nazywana jest też wyspą słońca i wiatru, a jej klimat odbija się w regionalnej kuchni – w winach i kaparach, z których wyspa słynie na całym świecie.
Pantelleria – historia i położenie
Wyspa Pantelleria powstała aż 350 000 lat temu na skutek jednej z łącznie ośmiu erupcji wulkanu. Od Sycylii do wyspy jest zaledwie 100 km, a od Tunezji tylko 70 km.
Pantelleria należy jednak do sycylijskiej prowincji Trapani. Na 8300 hektarach mieszkańcy wyspy prowadzą swoje winiarnie, pola uprawne, a także oferują domki czy mieszkania do wynajęcia na urlop.
Powulkaniczny charakter wyspy odkryjemy nie tylko w czarnym, jak lawa kamieniu, z którego zbudowana jest większość domów, ale także w źródłach termalnych, z których podczas urlopu wręcz grzechem jest nie skorzystać.
Pierwsi, którzy osiedlili się na wyspie byli Fenicjanie, za ich czasów wyspa nosiła nazwę Yrnm. Fenicjanie przemierzali lądy w poszukiwaniu obsydianu, a kiedy go znaleźli na wyspie, osiedlili się tam.
Dzisiejsza nazwa pochodzi od tej, którą dużo później nadali wyspie Arabowie. Pantelleria znaczy tyle, co córka wiatru. Ze względu na swoje położenie, wyspa była kompletnie zbombardowana podczas II wojny światowej, kiedy to służyła Mussoliniemu za bazę wypadową.
W tamtym okresie Mussolini zbudował tam lotnisko, które funkcjonuje do tej pory. Co jednak przetrwało tysiące lat, to formacje skalne, zwłaszcza Arco dell’elefante (łuk słonia) – skała w kształcę głowy słonia, którego trąba zwisa do morza i tworzy piękny łuk.
Niedaleko znajduje się plaża, a miejsce jest idealne do pływania i nurkowania.
Sprawdź listę hoteli w Pantellerii
Pantelleria – wyspa kaparów i wina
Z czego Pantelleria słynie, to kapary i wino zwłaszcza Moscato i Passito.
Passito, zaliczane jest do win słomkowych. Kapary za to, to efekt powulkanicznego podłoża, dzięki czemu gleba na wyspie jest niezwykle żyzna. Kapary jednak nie rosną tylko na plantacjach, dzikie, które można zrywać podczas spaceru, ozdabiają również domy i ulice.
Gleba jest w tym miejscu tak żyzna, że nie tylko kapary, ale również owoce czy warzywa, na Pantellerii smakują wyśmienicie. Co ciekawe na plantacjach kaparowych pracują nie Włosi, a Rumuni.
Wino Pantelleria
Młodzi mieszkańcy wyspy wyjechali bowiem w poszukiwaniu wykształcenia czy lepszego życia i ich pracę przejęli właśnie Rumuni.
Nie mniej jednak słynną pastę z kaparów, którą podaje się do Bruschetty, przygotowuje się wedle włoskiej receptury i w połączeniu z sycylijskim winem, z pewnością rozpieści każde podniebienie.
Niezwykłe miejsca na wyspie Pantelleria
Pantelleria to kolejne miejsce, gdzie podczas urlopu zaznamy zdrowotnych i relaksacyjnych kąpieli w źródłach termalnych. Jednym z takich miejsc, dość magicznych, wkomponowanych w piękny krajobraz wyspy jest jezioro w kształcie serca – jezioro Venus.
Jezioro Venus – See Specchio di Venere
powstało jakieś 16 000 lat temu. Otoczone górskim pejzażem mieniące się piękną paletą akwamaryny i kojące swoim spokojnym charakterem, jest jednym z piękniejszych miejsc na wyspie.
Jezioro to jest wygasłym kraterem starożytnego wulkanu. Na południowym brzegu znajdują się bogate w siarkę, ciepłe źródła termalne, a dno jeziora pokryte jest borowiną termalną, czyli magicznym dla naszej skóry błotem.
Jeśli już zawędrowaliśmy w te strony, to warto najpierw zanurzyć się w ciepłej wodzie na kilka minut, następnie rozprowadzić na skórę błoto, a kiedy już całkiem wyschnie na naszej skórze, ponownie zanurzyć się w gorącej wodzie, by je całkowicie zmyć.
Jezioro Wenus warto odwiedzić także wieczorem, dopiero wtedy, zwłaszcza przy zachodzie słońca, można odkryć niesamowitą magię tego miejsca.
Barbacane Castle of Pantelleria – Zamek Barbakan
Jeśli dojdziemy w okolice starego portu wyspy, to naszym oczom ukaże się potężna budowla, która przeniesie nas w bardzo odległą, sięgającą jeszcze prawdopodobnie czasów bizantyjskich, historię wyspy.
Zamek pierwotnie miał pełnić funkcję ochronną miasta. Podczas zwiedzania, szczególnie warto dotrzeć na pierwsze piętro, gdzie można podziwiać piękny widok na port, a z jednego z pokoi można się dostać do lochów, które murowane były 100 lat temu, dziś są jednym z lepiej zachowanych elementów zamku.
Na drugim piętrze znajduje się wieża, wraz z dzwonem na szczycie, pochodzącym z XVIII wieku.
Zamek zbudowano w XIII wieku, ale wielu historyków jest zdania, że początki budowy sięgają jeszcze czasów bizantyjskich. W połowie XIX wieku w zamku znajdowało się więzienie, natomiast podczas II wojny światowej swoją siedzibę tam miała marynarka wojenna i faszystowska milicja.
Wstęp do zamku jest bezpłatny, a zwiedzić to miejsce można każdego wieczoru od godziny 18:30 do 23:00, jednakże tylko w okresie letnim.
Cesarskie portrety – głowy Pantellerii. W Zamku Barbakan wystawione są trzy marmurowe posągi – Juliusza Cezara, Agrypiny i cesarza Tytusa, pochodzące z pierwszego wieku naszej ery, a odnalezione w 2003 roku, na Akropolu w San Marco i San Teresa. Posągi te znaleziono w dwóch cysternach, pod warstwą popiołu, kości zwierzęcych i ceramiki.
Muzeum wulkanologiczne w Pantellerii
Od 2010 roku na Pantellerii w Punta Spadilo znajduje się również muzeum wulkanologiczne. Dotrzemy tam z pewnością, obierając jeden z dostępnych szlaków turystycznych.
Muzeum nie jest duże, ale w trzech salach wystawowych możemy zobaczyć około 50 próbek skał erupcyjnych, a także zgłębić historię wulkanów na wyspie.
Muzeum czynne jest tylko w okresie letnim, od 1 czerwca do 30 września codziennie od godziny 9:00 do 13:00 i od 15:00 do 19:00.
Akropol
gdzie od 2000 lat włosko – niemiecki zespół archeologów prowadzi wykopaliska. Akropol znajduje się na dwóch wzgórzach – S. Marco i Santa Teresa, a odkryte wykopaliska nawiązują do czasów punickich i rzymskich.
Pomiędzy wzgórzami niedawno odkryto coś na kształt forum, uznaje się, że właśnie tam toczyło się życie publiczne i polityczne miasta, a także odbywały się święte obrzędy punickich osadników.
Park Archeologiczny Parco Archeologico delle Antiche Capitali di Pantelleria
– tutaj możemy zwiedzić ogromne megality, które około 5000 lat temu zbudowali prawdopodobnie mieszkańcy Afryki Północnej.
Sesi – tak nazywa się te wzniesione z kamienia budowle, które można zwiedzić każdego dnia od godziny 9 – tej w dzielnicy Cimillia i Mursia.
Najważniejszy to tak zwany Grande Sesi – najlepiej zachowany, w środku którego znajdują się cztery sarkofagi. Jeśli jedziemy autem, to kierujemy się na Localita Cimillia, kilka kilometrów za Contrada Mursia znajduje się obszerny parking, z którego do Parku nie jest już daleko.
Grobowce bizantyjskie
Na wyspie znajdziemy wiele miejsc pochówku bizantyjskich żołnierzy. Nic w tym dziwnego, jeśli bowiem sięgnąć do kart historii, to w 697 roku Pantelleria znajdowała się pod władaniem Cesarstwa Bizantyjskiego.
Jednym z ciekawszych i ważniejszych miejsc jest cmentarz w dzielnicy Zighidi. Jeśli znajdziemy się w regionie Piana della Ghirlanda, to również w miejscowości Gibbiuna, w lesie dębowym znajdują się, wykonane z kamienia grobowce bizantyjskich żołnierzy. Do tego miejsca zaprowadzi nas wąska, kamienista ścieżka.
Grotta della Storto – piękna grota, do której można dopłynąć łódką
Dammuso
– budynki, które od X wieku powstawały, nie tylko na wyspie, ale i na Sycylii, które jako pierwsze stawiane były w systemie montowania budynku na sucho. Technikę tą przejęli jeszcze Rzymianie.
Wakacje w Dammusie na Pantellerii? – sprawdź ofertę noclegów!
Spacerując uliczkami można natrafić na wiele cystern na wodę. Jest to pozostałość po starożytnej części miasta. Kiedy bowiem Fenicjanie odkryli Pantellerię, okazało się, że wyspa nie posiada żadnych źródeł słodkiej wody, dlatego Fenicjanie budowali cysterny, by zbierać w nich wodę deszczową. Między Monte S. Marco i Monte S. Teresa znajdują się trzy monumentalne cysterny.
Miejsca na piesze wędrówki – Montagna Grande i Rezerwat Pantelleria
Pantelleria to wyspa, gdzie można połączyć wypoczynek na pięknej morskiej plaży z pełnymi atrakcji wycieczkami górskimi.
Jeśli chcemy poznać egzotyczną roślinność, niespotykane nigdzie indziej ptaki, a także znajdujące się pod ochroną greckie żółwie, to musimy wybrać jedną z tras na Montagna Grande.
Oprócz Montagna Grande, na wyspie znajdują się też inne stożki powulkaniczne: Mount Gibele, Cuddia Attalora, Monte Gelkamar. Otoczone pięknym krajobrazem, ozdobione różnorodną roślinnością, tworzą niesamowite widoki.
Montagna Grande
wznosi się na wysokości 836 metrów i jeśli chcemy dotrzeć na szczyt, to znajdziemy wiele ścieżek, pośród egzotycznej śródziemnomorskiej roślinności, a cały czas będzie towarzyszył nam zapach typowych dla włoskiego klimatu ziół.
Gdzie nie gdzie natrafimy na małe wyziewy ze szczelin skalnych, tak zwane favare. Przed samym szczytem, znajdują się ławki i stoliki, termos z kawą czy kanapki warto wiec zapakować do plecaka. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na wyspę, niestety widoczna tylko przy dobrej pogodzie.
Jaskinia i naturalna sauna Benikula
Dla amatorów sauny i pieszych wędrówek, jaskinia Benikula, znajdująca się na szczycie Big Mountain będzie bardzo trafionym pomysłem.
Jaskinia znajduje się w dzielnicy Siba Benikula i jest to jedyna w swoim rodzaju naturalna sauna.
W środku, w dwóch pomieszczeniach znajdują się nawet kamienne siedzenia. Para sięga nawet 40 stopni Celsjusza i z pewnością ma dobroczynne działanie dla naszego organizmu.
Choć wstęp jest darmowy, a jedyne, czego nam trzeba to ręcznik, kostium i klapki, to jednak jest jedno uniedogodnienie. Jaskinia jest mała i pomieści maksymalnie sześć osób, w sezonie możemy więc trafić na kolejkę do sauny.
Warto jednak choćby dla zwiedzenia pięknej okolicy tam trafić. Trzeba kierować się na Siba do Scauri. Niedaleko jaskini znajduje się parking, na którym można zostawić samochód i dalej spacerem, w około 10 minut dotrzemy do jaskini. Przed jaskinią rozciąga się też piękna panorama wyspy.
Wieś Mursia
Jedna z bardziej imponujących prehistorycznych osad, zlokalizowanych w basenie Morza Śródziemnego.
Ufortyfikowana osada, rozproszona na dwóch płaskowyżach, sięga jeszcze czasów epoki brązu. Imponujący w wiosce jest mur – na 200 metrów długości i 7 – 8 metrów wysokości.
To mur, który miał zapewniać bezpieczeństwo wiosce od strony lądu. Całości dopełniają murowane, częściowo owalne chaty, które świetnie oddają charakter dawnej osady.
Plaże Pantelleria
Na Pantelleria znajdziemy wiele pięknych zatok, zwłaszcza jeśli zaplanujemy wycieczkę łodzią, to odkryjemy te, do których nie ma dojścia od strony lądu.
Plaże na wyspie są skaliste i często z ostrymi spadami. Jeśli więc chcemy popływać czy ponurkować, warto zabrać specjalne buty, do chodzenia po takim wybrzeżu. Gdzie warto zajrzeć?
plaża Scauri Pantelleria
to urocza plaża, znajdująca się między Punta Tre Pierre i Cala Nika. W czasach rzymskich był tam port. Przed plażą znajdziemy parking.
Scauri nie oferuje piaszczystej plaży, ale za to znajdziemy tam bary, restauracje, wynajmiemy leżak i skorzystamy z kabiny albo wynajmiemy łódkę.
Scauri to też fantastyczne miejsce dla odkrywania świata podwodnego, na głębokości 6 – 10 metrów znajduje się wrak, prawdopodobnie jeszcze z V wieku.
Cala Sataria Pantelleria
zatoka na południowo – zachodnim wybrzeżu wyspy, pomiędzy Localita Cimillia i Punta Tre Pietre.
Do uformowanej w skałach zatoki prowadzą schody. Tam też znajduje się jaskinia, w której według legendy Ulisses miał się spotkać z boginią Calipso.
Tutaj zaserwujemy sobie kąpiel w ciepłej, niemal gorącej wodzie, której temperatura sięga aż 40 stopni Celsjusza.
W czasach starożytnych miejsce to było źródłem leczenia artretyzmu i reumatyzmu. Niestety w pobliżu nie ma żadnych usług gastronomicznych
Lido Shurhuq
tutaj, choć na skalnym podłożu, to jednak nieco wygodniej niż w innych miejscach, ponieważ w sezonie wynajmiemy także leżaki.
Na Lido Shurhuq znajdziemy też bar czy restaurację z pełnym menu. Dojazd do plaży w Suvaki jest prosty, przed plażą znajduje się parking, a samo zejście do wody jest łagodne, choć również warto zabrać ze sobą specjalne obuwie.
Cala Nika
tutaj warto zaplanować dojazd łodzią. Dotarcie z lądu jest możliwe, ale bardzo trudne i z pewnością bardzo trudne dla małych dzieci.
Cala Nika jednak jest bardzo pięknym miejscem, dla wielu najpiękniejszym na całej wyspie. Ulokowana między Cala Levante i Punta Formaggio oferuje krystaliczną wodę.
Tutaj również obserwować można ciekawe zjawiska wulkaniczne, kiedy ciepło, wydobywane ze skał, miesza się z zimną tonią morskiej wody.
Na wyprawę musimy zabrać prowiant, na miejscu bowiem nie znajdziemy żadnego baru ani restauracji.
Karuscia
znajduje się między Bue Marino i Campobello w miejscowości Karuscia.
To jedna z najpopularniejszych plaż, ponieważ nie tylko dojście do niej jest łatwe, ale przede wszystkim charakteryzuje się ona łagodnymi klifami i bezpiecznym zejściem do wody, również dla dzieci.
Tu jednak również nie ma żadnych usług gastronomicznych.
Punta Gattara
To idealne miejsce dla nurków i amatorów skoków do wody. Brzeg jest łagodny, ale woda od razu jest bardzo głęboka.
Do Punta Gattara dojedziemy autem, a przed plażą znajduje się parking. Niestety również tutaj nie ma żadnych usług gastronomicznych.
Plaża zlokalizowana jest na północno – wschodnim wybrzeżu wyspy pomiędzy Khattibuale i Cala Cinque denti.
Jak się dostać na wyspę Pantelleria?
Na Pantelleria znajduje się lotnisko. Na wyspę dolecimy zarówno z Rzymu, Wenecji, Bolonii, Bergamo, Turynu czy Palermo.
Zarówno z Palermo, jak i Trapani na wyspę odlatują codziennie samoloty linii Alitalia. Z Rzymu samolot kursuje od 15 lipca do 9 września (Blu – Express), z Bergamo od 28 maja do 15 października (Volotea) i od 24 czerwca do 2 września (Blu – Express), z Wenecji od 28 maja do 15 października (Volotea) i z Turynu od 23 lipca do 3 września.
Z Trapani na wyspę dostaniemy się za to zarówno promem, jak i wodolotem.
Jeśli dojedziemy na wyspę bez własnego środka transportu, to na miejscu możemy wypożyczyć samochód (wiele dróg nie jest brukowanych, zwłaszcza tych prowadzących do zatok, dlatego skuter nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem na tej wyspie) albo poruszać się autobusem. Komunikacja miejska jest dobrze zorganizowana na wyspie.
Wakacje w Pantellerii? – gdzie zarezerwować nocleg?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Pantelerii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje w Pantellerii.