Palermo
Podróż do Palermo to jak ucieczka do całkiem obcego nam świata i bez wątpienia, jeśli włączymy wszystkie zmysły i oddamy się bez końca atmosferze tego miasta, to odkryjemy, że jest naprawdę pięknym miejscem.
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Podziwiając niezwykłe budowle, będąc świadkiem wielokulturowej historii, a także znajdując się w samym środku charakterystycznego dla tego miasta chaosu i zgiełku, poczujmy się trochę, jak w innym wymiarze.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Historia i położenie miasta
Palermo, zwane przez mieszkańców Conca d’Oro – Złotą Konchą usytuowane jest bezpośrednio na północnym wybrzeżu największej wyspy Morza Śródziemnego – Sycylii, a pas brzegowy miasta ciągnie się aż przez 200 kilometrów.
Jako pierwsi to strategiczne położenie pośrodku Morza Śródziemnego wykorzystali Fenicjanie, zakładając w VIII wieku p.n.e. miasto Panormos, by stworzyć z niego główny punkt wymiany handlowej z Grekami.
To strategiczne położenie miasta stało się również pośrednią przyczyną jego teraźniejszej wielokulturowości. Liczne podboje przez Rzymian, Wandalów, Ostrogotów, Greków, Arabów, Szwabów, Francuzów, a nawet hiszpańskich Burbonów odznaczyły się trwale nie tylko w architekturze tego miasta, ale również w jego kulturze, gastronomii i specyficznym charakterze.
Palermo jest piątym największym miastem we Włoszech i największym na Sycylii.
Podróż do Palermo własnym samochodem
Podróż na Sycylię własnym samochodem jest dość uciążliwa, ale śledząc Googlemaps nie niemożliwa. Jeśli się zdecydujemy na taki rodzaj podróży, pamiętajmy, że o wiele gorzej niż z pokonaniem tej trasy, będzie z parkowaniem w Palermo.
Parkujemy tylko w miejscach, specjalnie do tego przeznaczonych, czyli oznaczonych niebieskimi liniami. Koszt parkowania to najczęściej 1 Euro za godzinę bądź kilkanaście Euro np. za cały dzień. Bilet parkingowy (scheda di parcheggio) zakupimy w sklepach z wyrobami tytoniowymi, czy barach.
Na bilecie zaznaczamy dzień i godzinę postoju, a następnie w widocznym miejscu na desce rozdzielczej kładziemy bilet.
Parkingi w Palermo
Niedaleko starego miasta, blisko morza zaparkujemy samochód na Piazza Marina. Jednak też nie o każdej porze znajdziemy miejsce. Warto więc bo wyjechać, koło 14:30, kiedy jest przerwa obiadowa i miasto praktycznie zamiera bądź całkiem rano, kiedy jeszcze wszystkie sklepy i restauracje są pozamykane.
Kolejny duży parking znajdziemy na Piazza Ungheria, bezpośrednio przy ulicy Via Ruggero Settimo, niedaleko teatru Massimo. Tu jednak będzie drożej – około 1,5 Euro za godzinę. Parkując tutaj, ciągniemy bilet przy przyjeździe i przed odjazdem opłacamy go w barze Mazzara.
Pod placem Piazza Vittorio Emanuelle Orlando, niedaleko targu Markt II Capo znajdują się garaże podziemne.
Kolejny parking usytuowany jest przy Giardino Inglese, to dobre miejsce, jeśli chcemy pospacerować po największym parku w Palermo bądź zatracić się w zakupach. Parking znajduje się niedaleko dzielnicy Liberta, gdzie jest wiele sklepów i butików.
Jest też inna opcja – parkingi strzeżone przez prywatne osoby, zwane Postegiatore. Z takiej opcji jednak warto korzystać w ostateczności, a jeśli już do tego jesteśmy zmuszeni, to jako opłatę, dajmy maksymalnie 1 Euro. Nieoficjalnie mówi się, że tacy „parkingowi” są powiązani z sycylijską mafią.
Wycieczka autobusem w Palermo – Sightseeing w Palermo
Jeśli nie mamy ochoty na spacer, a chcemy zobaczyć, jak najwięcej, to możemy objechać miasto dwupiętrowym, z otwartym dachem, autobusem. Odjazdy są, co godzinę z placu Piazza Politeama.
Koszt biletu zaczyna się od 10 Euro dla dzieci i od 20 dla dorosłych. Istnieje możliwość zakupu tańszego biletu rodzinnego.
City Sightseeing oferuje dwie trasy (każda trwa około 55 minut), w trakcie, których jeśli gdzieś będziemy chcieli zostać dłużej, to możemy na życzenie wysiąść. Bilet jest ważny cały dzień.
Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie https://www.city-sightseeing.it/it/palermo/.
Co zobaczyć w Palermo?
Z pewnością w Palermo nie można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Gdzie nie spojrzymy, naszym oczom ukazuje się tragiczny widok – obdrapane, zniszczone amatorskimi Graffiti elewacje, wszędzie porozrzucane śmieci, a na koniec ten zgiełk, który powoduje, że zamiast nabierać ochoty na dalszą wycieczkę, cofamy się, a w myślach mamy tylko, czy w najbliższym czasie jest samolot powrotny.
Drugie wrażenie jest już lepsze, a kiedy dotrzemy do centrum miasta, zasmakujemy w sycylijskich rarytasach i rozłożymy koc na rozgrzanej słońcem plaży, to z pewnością zapragniemy tam przylecieć raz jeszcze.
W Palermo jest wiele ciekawych miejsc i zabytków, wartych zwiedzenia. Większość z nich znajduje się w centrum miasta, dlatego zwiedzanie można połączyć z przyjemnym spacerem. Ciekawą alternatywą są dorożki, mające swoje miejsce postoju najczęściej pod Teatrem Massimo albo pod Katedrą.
Neoklasycystyczny Teatro Massimo Vittorio Emanuele w Palermo to największa włoska i jedna z największych oper w Europie, licencja: shutterstock/By stop i will shoot Teatro Massimo Vittorio Emanuele w Palermo, licencja: shutterstock/By stop i will shoot Teatro Massimo Vittorio Emanuele w Palermo, licencja: shutterstock/By stop i will shoot Teatro Massimo Vittorio Emanuele w Palermo, licencja: shutterstock/By stop i will shoot
By jednak przejażdżkę rozpocząć i zakończyć w dobrym nastroju, warto wcześniej negocjować stawki, by końcowa cena nie zaskoczyła nas i to bardzo niemiło.
Możemy zdecydować się na komunikację miejską – autobusy bądź tramwaje. By jednak poznać Palermo od każdej strony, warto wybrać kilka zabytków, a resztę czasu przeznaczyć na kulturalną i zieloną część tego miasta.
Zwiedzanie Katedry Monreale
Planując zwiedzanie Monreale i jedną z piękniejszych Katedr w całej Europie, można wybrać się autobusem linii 389 z placu Piazza Indipendenza. Bilety kupimy w kioskach z wyrobami tytoniowymi albo w małych budkach, znajdujących się zaraz przy przystanku.
Koszt przejazdu to około 1,3 Euro za 90 minut jazdy. Bilet trzeba skasować po wejściu do autobusu. Oprócz tego kursuje jeszcze autobus Prestia a Comande do dworca głównego w Palermo. Autobus odjeżdża, co pół godziny, a podróż trwa 55 minut.
Dobry plan na zwiedzanie – Od Quatro Canti do Pałacu Normanów
Quatro Canti jest najbardziej znanym skrzyżowaniem w Palermo. Stykają się tam ze sobą cztery dzielnice starego rynku. Stąd warto zacząć spacer, który znaczony historią miasta i jego niezwykłym klimatem, z pewnością będzie niezapomniany i pełny różnych doznań.
Na Quadro Canti zatrzymamy się choćby na kilka minut, by zobaczyć piękne rzeźby, zamówione w 1611 roku przez hiszpańskiego króla. Umieszczone na wszystkich czterech rogach skrzyżowania, przedstawiają różną tematykę – między innymi cztery pory roku, czterech hiszpańskich królów i czterech świętych patronów starych dzielnic.
Fontanna Wstydu w Palermo
Od skrzyżowania możemy iść wzdłuż ulicy Via Maqueda, by dojść do placu Piazza Pretoria, gdzie znajduje się tak zwana Fontanna Wstydu, zdobiona 16 nagimi posągami nimf, satyrów i syren. Ta fontanna początkowo znajdowała się w Toskanii, gdzie została zaprojektowana w 1555 roku przez florenckiego rzeźbiarza Francesco Camiliania dla wicekróla Pedro de Toledo.
Jednak dla syna wicekróla, który odziedziczył posiadłość w spadku, fontanna była nieco obsceniczna i nieprzyzwoita, dlatego odsprzedał ją miastu Palermo.
La Martorana w Palermo
Piękny widok na Piazza Bellini w Palermo na Sycylii. Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio, la Martorana i kościół San Cataldo, licencja: shutterstock/By lapas77
Na placu niedaleko fontanny znajduje się ratusz a zaraz, zanim na placu Piazza Bellini wznoszą się wysoko dwa kościoły – Santa Maria dell’Ammiraglio (znany również, jako La Martorana), zbudowany w 1143 roku i Kościół San Cataldo, słynący z trzech czerwonych kopuł.
Kościół San Cataldo w Palermo
Nie od zawsze jednak La Mortorana był kościołem katolickim, początkowo odbywały się tam grecko – ortodoksyjne ceremonie, dopiero w XIII wieku świątynię przejął kościół katolicki.
Zachowane z tamtego okresu (część została z niszczona w XVII wieku) mozaiki są jednymi z najpiękniejszych, które w tamtym okresie powstały na terenie całej Sycylii.
Warto zwrócić uwagę na dzwonnicę, która jest zwieńczeniem i pięknym apogeum normańsko – arabskiej kultury. W kościele San Cataldo urzeknie nas z pewnością mozaikowa podłoga.
Zwiedzanie kościoła La Martorana
Kościół La Mortorana można zwiedzać w godzinach:
- Od 8: 00 do 13:00 i od 15: 30 do 17: 30 – od poniedziałku do soboty.
- W niedziele i dni wolne od 8:30 – 13:00.
Zwiedzanie kościoła San Cataldo w Palermo
- Kościół San Cataldo otwarty jest od 9:30 do 12:30 od poniedziałku do soboty.
Stary rynek w Palermo
Będąc w tej okolicy trudno pominąć stary rynek miasta. Tworzą go cztery dzielnice – Kalsa, Alberheria, La Loggia i II Capo. Najbardziej znaną częścią jest Kalsa, pierwotnie stworzona przez Arabów, a po drugiej wojnie aż do lat 80 – tych XX okupowana przez włoską mafię.
Dziś znajdziemy tam wiele sklepów, skwerków i restauracji.
Kościół Chiesa del Gesu w Palermo
Idąc od kościoła San Cataldo wzdłuż ulicy Via Maqueda i skręcając w pierwszą uliczkę w prawo w Via Ponticello, dotrzemy do jednego z piękniejszych i to w całych Włoszech barokowego kościoła Casa Professa zwanego też Chiesa del Gesu.
Kościół znajduje się na placu o tej samej nazwie – Piazza Casa Professa i został zbudowany w latach 1564 – 1578. Większość zdobień wewnątrz kościoła została wykonana przez księży jezuitów i do dziś należy do jednych z najwspanialszych w całym Palermo.
Zwiedzanie Chiesa del Gesu
Godziny otwarcia kościoła Chiesa del Gesu
- od poniedziałku do soboty: 8:00 – 12:00 i 17:30 – 18:30
- Niedziela: 7:00 – 12:30
Najpopularniejsze Targi w Palermo
Targ w Palermo – Ballaro
Kolejnym przystankiem jest prawdopodobnie najstarszy arabski targ w Palermo – Ballaro. Etymologia nazwy może się wywodzić od arabskiej wioski Balhara – z której większość arabskich handlarzy pochodzi.
By posmakować kuchni śródziemnomorskiej bądź typowo, arabskich i włoskich smakołyków, warto to miejsce odwiedzić. Każdego dnia, aż do wieczora handlarze oferują świeże i pyszne produkty.
Jedynie w sobotę tylko do południa, a w niedzielę, targ jest w ogóle nieczynny. Do targu musimy przejść przez Plac Casa Professa, skręcając w uliczkę Via Casa Professa. Tam znajduje się plac Piazzo Ballaro, gdzie zaczyna się targ.
Targ Vucciria w Palermo
Innym ciekawym miejscem jest targ Vucciria, znajdujący się przy głównej ulicy via Roma, słynnej z wielu butików i sklepów. To właśnie tam odkryjemy autentyczne, głośne i tętniące życiem Palermo.
Na La Vucciria kupimy dosłownie wszystko, nie zabraknie też barów z przekąskami i restauracjami z dobrym jedzeniem.
Pałace w Palermo
Pałac Normanów w Palermo
Na koniec docieramy do okolicy Pałacu Normanów, który przez długi czas stanowił siedzibę sycylijskich królów, a dziś jest miejscem obrad regionalnego Parlamentu Sycylii. Jednakże część pałacu jest otwarta dla zwiedzających i zdecydowanie choćby dla zobaczenia pięknej palatyńskiej kaplicy, zbudowanej w 1130 roku, jest wart zwiedzenia.
Do pałacu dotrzemy idąc ulicą Corso Vittorio Emanuelle, kierując się na plac Piazza Indipendenza, który jednocześnie otacza pałac od południowej strony.
Zwiedzanie Pałacu Normanów w Palermo
Wstęp do pałacu kosztuje około 6 Euro.
- Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty: 8: 30 – 12: 00 i 14:00 – 17:00.
- W niedziele i święta: 8:30-14:00. Ceny biletów: 6 Euro.
Pałac Chiaramonte Steri w Palermo
– Palazzo Chiaramonte Steri – piękny pałac, zbudowany w XIV wieku, w późnym gotyckim stylu. W pałacu tym w głównej sali, której ściana boczna rozciąga się aż na 40 metrów, znajduje się piękny drewniany sufit, zachowany jeszcze w oryginale z XIV wieku, nazywany średniowieczną encyklopedią.
W intarsjach i malowanych obrazach przedstawia on sceny ze Starego Testamentu, turniejów rycerskich, ale również z średniowiecznego okresu Tristana i Izoldy, a także walk między chrześcijanami i muzułmanami.
Cały sufit został wykonany w trzy lata (1377 – 1380) przez sycylijskich rzeźbiarzy i malarzy na zlecenie Manfreda III.
Obok zamku znajduje się też historyczne więzienie, gdzie w czasie hiszpańskiej inkwizycji przetrzymywano wiele osób. Ściany tego więzienia pokryte są bardzo ciekawym graffiti, często o tematyce religijnej. Obrazy te najprawdopodobniej malowali więźniowie podczas przymusowej niewoli.
Zwiedzanie Palazzo Chiaramonte Steri
Wejście do pałacu kosztuje około 8 Euro. Zwiedzanie warto zakończyć spacerem przez piękny park, aż do portu w Palermo.
Pałac Palazzo della Zisa w Palermo (Pałac Zisa)
– pałac myśliwski, gdzie obecnie mieści się muzeum sztuki islamskiej. Niestety wiele zabytków wymaga renowacji, choć rzeczywiście to dobre miejsce, by zobaczyć, jak wielki wpływ kultura arabska miała na miasto Palermo.
Wejście do zamku jest tylko od strony północnej. Za bilet musimy zapłacić około 6 Euro.
Inne, ciekawe miejsca w Palermo
Katedra Maria Santissima Assunta
wybudowana w XII wieku, jest pięknym zwieńczeniem normańsko – arabskiej architektury. Po dziś dzień odbywają się w niej ceremonie kościelne. Warto również wejść do środka, by stać się świadkiem niesamowitej okazałej sztuki. W Katedrze znajduje się między innymi obraz Madonny z dzieciątkiem autorstwa Francesco Laurana
Katedra Monreale
By jednak zobaczyć prawdziwy przepych średniowiecznego kunsztu, trzeba się wybrać na przedmieścia Palermo, gdzie znajduje się Katedra Monreale z XII wieku. Bardzo dobrze zachowany budynek zachwyca już swoim majestatem od zewnątrz, jednak kiedy wejdziemy do środka, przekonamy się, z jakim rozmachem i przepychem budowano świątynie w tamtych czasach. Piękne sklepienia, wykończenia w złocie i niezwykłe ścienne malowidła, warte są tego, by na przedmieścia Palermo trafić.
Kościół św. Marii Admiralskiej (Santa Maria dell’Ammiraglio)
Będąc na Placu Piazza Bellini, wstąpmy do kościoła św. Marii Admiralskiej (Santa Maria dell’Ammiraglio), by zobaczyć, jak piękne mozaiki tworzone były jeszcze w czasach greckich i bizantyjskich.
Kościół także pochodzi z XII wieku i jest dziełem Jerzego z Antiochii.
Teatr Massimo
to jeden z największych teatrów operowych w całych Włoszech. Jego kapitalna akustyka sprawia, że można posłuchać w nim najsłynniejszych gwiazd operowych z całego świata.
Teatr można zwiedzić od wtorku do soboty między godziną 10 – tą, a 14 – tą i 15-tą, a 16-tą. Jednakże, jeśli trwa próba, to teatr dla turystów jest zamknięty. Za zwiedzanie zapłacimy 3 Euro od osoby.
Mercato del Capo
– Jeśli kręcimy się gdzieś w okolicach Via Francesco Raimondi, to zdecydowanie musimy odkryć jeden z najstarszych arabskich targów na Sycylii – Mercato del Capo. Wśród zapachu cytryn, morskich ryb i oryginalnych przypraw, odkryjemy także arabską modę i inne ciekawe rzeczy, które na targu możemy nabyć.
Uciec od zgiełku – Monte Pellegrino
Niecałe 4 kilometry od centrum miasta znajduje się na wysokości 606 m n.p.m. Monte Pellegrino – kultowe miejsce pielgrzymek z XVII wieku. Na szczyt warto się wspiąć, choćby dla niesamowitej panoramy miasta Palermo i dla zwiedzenia Sanktuarium Santa Rosalia wraz z grobami królewskimi.
To dobry moment, by odpocząć od zgiełku i chaosu w Palermo i naładować akumulatory. Jeśli właśnie skończyliśmy bieganinę po zamkach, kościołach czy arabskich targach, to z pewnością nie mamy już sił, by Monte Pellegrino pokonywać na własnych nogach.
Jak dostać się na Monte Pellegrino w Palermo
Możemy jednak samochodem (około 15 minut jazdy), taxi bądź autobusem. Z placu Piazza Sturco w kierunku Mondello odjeżdża autobus nr 806.
Jedziemy aż do Casa Natura (przystanek nazywa się inaczej, jeśli jednak powiemy kierowcy, to się zatrzyma). Prosta droga wiedzie na szczyt, a z prawej strony przy ulicy Via Bonanno Pietro znajdziemy Sanktuarium Santa Rosalia, wzniesione w latach 1069 – 1190 przez arcybiskupa Waltera Offamilię. Katedrę można zwiedzić codziennie między godziną 7 a 19 – tą.
Plaże w Palermo
Mondello Bay – plażowe zakątki Palermo
Piękna plaża nad turkusowym morzem, skąpana w słońcu, z delikatnym piaskiem, położona jakieś 10 km od Palermo. To dobre miejsce na kąpiel i wypoczynek.
Nasza rekomendacja hotelu przy plaży Modello Bay:
Obiekt Mondello Beach położony jest w miejscowości Mondello, zaledwie kilka kroków od plaży Lido di Mondello. We wszystkich pomieszczeniach można bezpłatnie korzystać z WiFi. Pokoje są klimatyzowane i obejmują prywatną łazienkę z prysznicem. Codziennie rano w tym pensjonacie B&B serwowane jest włoskie śniadanie. Odległość od lotniska w Palermo wynosi 20 km.
Zarezerwuj ten hotel!
Bliżej centrum znajdziemy jeszcze plażę w dzielnicy Aranella, oddaloną od centrum o jakieś 4 kilometry. Plaża jest jednak nieco kamienista, za to pięknie otoczona wzgórzami. W odległości 7 kilometrów od Quatro Canti znajduje się też plaża Vergine Maria.
Plaża Vergine Maria
Loty do Palermo
Jeśli planujemy wpaść do Palermo z weekendową wizytą, to zdecydowanie własny samochód lepiej zostawić w garażu albo na parkingu pod lotniskiem, a na Sycylię wybrać się samolotem.
Tu jednak musimy mieć świadomość, że bezpośrednie loty do Palermo z Polski możliwe są jedynie z Wrocławia i Krakowa liniami Ryanair. Z Katowic czy z Warszawy musimy liczyć się z przesiadką w Münster bądź we Frankfurcie lub lecieć do Rzymu i stamtąd samolotem do Palermo.
Możemy też pociągiem bądź autobusem, ale tutaj trzeba się nastawić na dobrych kilkanaście godzin jazdy. Przykładowo pociągiem Transitalia wyjeżdżamy z Rzymu o 7:26, a dopiero o 19 – tej jesteśmy na miejscu.
Z Neapolu do Palermo – wodoloty
Łatwo dotrzemy też do Palermo z Neapolu —wodolotem bądź promem Lotnisko Località PuntaRaisi,90145Cinisi od Palermo dzieli 39,7 kilometrów. Odległość tą możemy pokonać wynajętym samochodem, taksówką (koszt około 45 Euro w jedną stronę) bądź środkiem komunikacji miejskiej.
Samolotem z Katanii do Palermo
Możemy też lecieć do Katanii. Bezpośrednie loty są z Warszawy bądź z Katowic (Wizz Air). Ceny za loty do Katanii są podobne jak do Palermo czy do Rzymu. Z innych miast – Gdańska, Krakowa czy Wrocławia również dolecimy, ale już z przesiadką. Z Katanii do Palermo dostaniemy się natomiast samolotem, pociągiem i autobusem. Podróż samolotem trwa około 50 minut, a pociągiem około trzech godzin. Z Piazza Paolo Borsellino w Katanii do Palermo odchodzą autobusy. Podróż trwa około dwóch godzin, a rozkład jazdy znajdziemy na stronie przewoźnika: http://www.saisautolinee.it/servizi.htm
Wynajem auta w Palermo
Decydując się na wynajem auta do wyboru mamy aż 15, zlokalizowanych na lotnisku wypożyczalni samochodowych: Avis, Budget Europcar, Hertz, Holiday CarRentall, Maggiore, Auto Europa, Locauto o Rent, Enterprise, Win Rent, Sixtt, Sicily, CarRentall, Noleggiare, Italy, Car Rent, iGoldcar. Warto wcześniej sprawdzić ceny i auto zarezerwować jeszcze przed wylotem.
Jak dojechać z lotniska w Palermo do centrum miasta
Lotnisko Palermo – centrum miasta Palermo (pociąg)
– W podziemiach lotniska znajduje się dworzec kolejowy (Punta Raisi), gdzie również kursują bezpośrednie pociągi do Palermo. Do dworca dostaniemy się bezpośrednio z lotniskowego terminalu. Czas przejazdu to około 60 minut.
Pociąg Trinacria Express odchodzi, co półgodziny, a ostatni kurs z lotniska jest o godzinie 22 – ej. Koszt przejazdu około 6 Euro od osoby. Bilet można nabyć w specjalnych automatach, ustawionych na dworcu.
Lotnisko Palermo – centrum miasta Palermo (autobus)
– W ciągu 50 minut z lotniska do Palermo dostaniemy się autobusem przewoźnika Prestia e Comandè. Autobusy zatrzymują się na placu Giulio Cesare, a przedostatni przystanek jest na placu Ruggiero Settimo / Via Emerico Amari (Teatr Politeama Garibaldi).
Na tym przystanku wysiądźmy, jeśli chcemy znaleźć się blisko portu i hoteli usytuowanych w północnej części miasta. Autobusy również kursują, co pół godziny zarówno z lotniska, jak i z Palermo. Ostatni kurs jest o godz. 00:15 z lotniska, a pierwszy o 4:00 nad ranem. Koszt przejazdu również 6 Euro w jedną stronę, jednakże możemy zaoszczędzić, kupując bilet powrotny, płacąc wtedy 10 Euro za dwie strony.
Informacje praktyczne:
Palermo słynie z drobnych złodziejaszków. Nie musimy jednak stać się ich ofiarą. Pamiętajmy więc, by kosztowną biżuterię, większą gotówkę i droższy sprzęt zostawiać w hotelowym sejfie. Kamerę bądź aparat dobrze jest umocować na nadgarstku ręki i nigdy nie zostawiać na murkach, stolikach czy bez kontroli.
We Włoszech gniazdka elektryczne mają trzy różne wejścia, dobrze jest wziąć ze sobą adapter.
Większość pałaców, kościołów czy muzeów, oferuje obsługę w kilku językach. Jednakże np. w Pałacu Myśliwskim, przewodniki i napisy są tylko w języku włoskim.
Restauratorzy przeważnie do rachunku doliczają już niewielką opłatę serwisową („Pane e Coperto”) najczęściej około 2 – 3 Euro za osobę. Wtedy nie musimy już zostawiać napiwku, jeśli jednak tej opłaty nie ma, do dobrego zwyczaju należy zostawić napiwek w wysokości 10%.
W kawiarniach i barach możemy najpierw zapłacić za zamówienie, a potem je odebrać. Wtedy jest taniej, niż jeśli zamówienie złożymy przy stoliku.
Noclegi w Palermo
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Palermo w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje w Palermo.
1. Ai Lattarini House
Ai Lattarini House to świetny wybór dla osób, które interesują się architekturą, historią i zabytkami. Z autentycznych opinii naszych Gości wynika, że to ich ulubiona część miasta Palermo. Ten obiekt w mieście Palermo jest także wysoko oceniany ze względu na lokalizację. Goście są z niej bardziej zadowoleni w porównaniu z innymi obiektami.Zarezerwuj ten hotel!
Opinie gości:
„Gospodarze to istny wzorzec gościnności. Przemili, pomocni, a równocześnie nie narzucający się. Jeżeli nastawiasz się na zwiedzanie Palermo (my się nastawiliśmy), to ciężko o lepszą lokalizację. Wszystkie atrakcje są w zasięgu krótkiego spaceru. Na wprost kamienicy jest przystanek autobusowy, z którego można dojechać do Mondello (z przesiadką) i na główny dworzec kolejowy (bezpośrednio). Okolica obfituje też w miejsca, gdzie można dobrze i niedrogo zjeść. No i czuliśmy się też bardzo bezpiecznie, co podobno w Palermo ma znaczenie.”
„Świetny gospodarz, pyszne śniadanie, bardzo dobra lokalizacja, czysto, gustownie.”
2. Palermo Central B&B
Obiekt Palermo Central B&B położony jest 10 minut spacerem od głównego dworca w Palermo i oferuje nowocześnie urządzone pokoje z bezpłatnym WiFi. Ten pensjonat B&B zlokalizowany jest 1 km od katedry w Palermo oraz pałacu Palazzo dei Normanni.
Wszystkie pokoje są kolorowo urządzone i zostały wyposażone w klimatyzację oraz telewizor z płaskim ekranem. W każdym pokoju znajduje się też łazienka z prysznicem i suszarką do włosów.
Każdego ranka w sali śniadaniowej serwowane jest śniadanie w formie bufetu na słodko. Na życzenie oferowane jest także śniadanie na słono.
Zarezerwuj ten hotel!
Opinie gości:
„Znakomita i bardzo pomocna obsługa, czysty, nowoczesny pokój, świetne śniadanie (dzień wcześniej pytanie o której ma być podane i jaki rodzaj wybieramy – włoskie czy standardowe 🙂 ). Świetna lokalizacja, bardzo blisko do głównej turystycznej ulicy i zabytków.”
„Smaczne obfite śniadanie, bardzo miła obsługa, dobry sygnał wifi. Obiekt położony 12 minut na piechotę od dworca kolejowego i autobusowego.”
3. B&B Casa Mò
Pensjonat B & B Casa Mò usytuowany jest zaledwie 10 minut spacerem od teatru Massimo Vittorio Emanuele w Palermo i oferuje klimatyzowane pokoje z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu, telewizją Sky oraz minibarem. W obiekcie serwowane jest włoskie śniadanie.
Pokoje w hotelu Casa Mò wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem, wysokie sufity z freskami i wyłożoną kafelkami lub marmurem podłogą. W łazience znajduje się suszarka do włosów, bezpłatny zestaw kosmetyków i kapcie. Większość pokoi posiada balkon.
Zarezerwuj ten hotel!
Opinie gości:
„Casa Mo jest doskonałym miejscem na pobyt. Pokoje są piękne i niezwykle czyste. Są bardzo duże i przestronne, z bardzo wygodnym łóżkiem. Świetne i czyste łazienki. Śniadanie było niesamowite – duży wybór pyszne pikantne i słodkie rzeczy. Andrea, który prowadzi B & B, był niezwykle pomocny i gościnny. B & B jest w doskonałej lokalizacji, blisko centrum (cichej). Bardzo polecam”
1 komentarz do wpisu “Palermo”