Free parking w Palermo – gdzie parkować?

Tagi , ,

Podróż własnym lub wypożyczonym samochodem przez włoską Sycylię to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli zależy nam na swobodzie lub podróżujemy w większym gronie. Aby dostać się do Palermo, trzeba wiedzieć, jak się po nim poruszać, a zwłaszcza parkować. Ile to kosztuje? I czy można znaleźć darmowe miejsca parkingowe w mieście?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Informacje o parkowaniu w Palermo

Trzeba przyznać, że ruch na Sycylii jest dość nieskoordynowany i dla osób przybywających z głębi Europy może wydać się chaotyczny. Trudno jest znaleźć miejsce parkingowe szczególnie w centrum miast. Tak jak w przypadku Palermo, gdzie parkowanie może zająć naprawdę sporo czasu i nie mało nerwów stając się niemal niemożliwym blisko historycznego centrum.

Co więcej, z powodu różnego rodzaju demonstracji i procesji religijnych skoncentrowanych wokół Palazzo dei Normanni można nawet utknąć w korku. Wiele z głównych zabytków Palermo jest skoncentrowanych blisko siebie, co dodatkowo utrudnia dojazd i parkowanie. Często lepiej wybrać się na dłuższy spacer niż krążyć wąskimi uliczkami samochodem. Niestety parkingi w Palermo są dość drogie, chociaż i nie tak jak w kontynentalnych Włoszech. Na większości parkingów centralnych trzeba zapłacić od 1 € za godzinę, lub od 15 € do 20 € za dobę.

Palermo – kolorowe oznakowanie poziome

Przed przyjazdem na Sycylię warto zapoznać się z kodeksem ruchu drogowego i oznakowaniem. Istnieje bowiem ryzyko nałożenia sankcji za niewłaściwą interpretację, np. znaków poziomych w przypadku parkowania. Paski, albo jak mówią miejscowi stragany, są nakładane na nawierzchnię nie tylko w wielu odmiennie znaczących kolorach, ale i kształtach. I tak możemy spotkać paski odwzorowujące prostokąt, literę L i T.

W centralnych obszarach Palermo wiele miejsc postojowych jest zarezerwowanych dla mieszkańców miasta, którzy okazać muszą specjalne przepustki. Co ważne w zależności od koloru oznakowania poziomego zależy strefa parkowania, a co za tym idzie koszt, jaki trzeba zapłacić za jedną godzinę postoju.

Owe stragany informują również, kto może się na nich zatrzymać lub jaki jest właściwy sposób korzystania z nich. I tak paski białe są tymi zwolnionymi z wszelkich opłat parkingowych, jednak trzeba sprawdzić, czy nie ma w tym miejscu oznakowania pionowego informującego np. o ograniczeniach czasowych. W takim przypadku konieczne będzie użycie dysku parkingowego.

Paski niebieskie są objęte opłatami, żółte natomiast należą do grupy specjalnych i przeznaczone są m.in. dla osób niepełnosprawnych czy policji. Wśród mniej oficjalnych spotkać można paski różowe przeznaczone dla kobiet w ciąży lub podróżujących z dziećmi poniżej pierwszego roku życia.

palermo dojazd do centrum miasta
Słynna fontanna wstydu na barokowym Piazza Pretoria, Palermo, Sycylia, Włochy, licencja: shutterstock/By Romas_Photo

Gdzie warto parkować?

Dość oczywistą opcją do parkowania i często darmową są oczywiście parkingi hotelowe. Warto zapoznać się z dokładną ofertą danego obiektu i tym, co oferuje. Co pocieszające takich miejsc w samym Palermo i okolicy jest naprawdę wiele. Przykładowe hotele, które wybawią nas, od tego rodzaju problemu są, chociażby NH Palermo przy Foro Umberto I, Ibis Styles Palermo President przy Via Francesco Crispi czy Hotel Casena Dei Colli przy Via Villa Rosato.

Opcją płatną, ale bezpieczną i niemal zawsze dostępną są parkingi wielopoziomowe jak choćby przy Piazza Vittorio Emanuele Orlando 49, będącym 4-poziomowym parkingiem z aż 623 miejscami. Dostępny przez 24 godziny na dobę oferuje stawki od 1,60 € za godzinę do maksymalnie 12 € za cały dzień.

Z tego miejsca łatwo dojść do takich atrakcji i zabytków jak Teatro Massimo, Katedra i rynek Capo. Podobnych miejsc z często wolnymi parkingami w Palermo jest wiele przy Piazzale Hungary czy porcie Amari. Wśród tych natomiast gdzie z dużym prawdopodobieństwem uda się odnaleźć darmowe miejsce parkingowe jest, chociażby Piazza Marina i Foro Italico.

Kary za niewłaściwe parkowanie

Kara za niewłaściwe parkowanie w miejscach niedozwolonych lub bez uiszczenia opłat na parkingach płatnych wynosi około 41 €. O wiele droższe kary czekają na osoby, które zajmują miejsca dla osób niepełnosprawnych, nie będąc nimi, w takim przypadku prócz mandatu w wysokości 84 € dolicza się dwa punkty karne.

Dodatkowo w Palermo istnieje dość rozbudowany system monitoringu i kontroli ulicznej. Aparaty w całym mieście filmują i fotografują niewłaściwie zaparkowane auta, a dostępny na tabletach obraz oglądają policjanci w trakcie patroli i pobierają numery tablic rejestracyjnych przekazywanych do elektronicznej bazy System Palermo Informatica.

Wycieczki po Palermo

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Jak wejść na Stromboli na Sycylii?

Gdzie parkować w Katanii?

Następny

Dodaj komentarz