Palermo czy Katania – co wybrać?

Tagi , , , , , ,

Palermo i Katania to dwa najsłynniejsze miasta rozlokowane na Sycylii – największej wyspie Morza Śródziemnego. Przybywając w to miejsce jako turyści, z pewnością Wasza trasa będzie obejmowała chociaż jedno z tych urokliwych miejsc. Które z nich jest jednak lepsze? Do którego lepiej jest się wybrać? Spróbujmy przeanalizować zalety i wady obydwu tych lokacji i odpowiedzieć na to, nurtujące niejednego turystę, pytanie. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Palermo – zalety

Palermo to nieformalna stolica Sycylii i główny ośrodek kulturalno-gospodarczy tego słynnego, włoskiego regionu. Jego zasadniczą zaletą są piękne zabytki, z których wiele znanych jest na cały świat. Warto wspomnieć imponującą katedrę wznoszącą się w ścisłym centrum miasta, czy inny kościół o statusie katedry mieszczący się w miejscowości Monreale pod Palermo. Jest on pamiątką architektoniczną po rządach Normanów – potomków Wikingów na Sycylii. Ten sam charakter ma pałac w Palermo, który był kiedyś siedzibą kolejnych królów Sycylii. 

Inną słynną na cały świat atrakcją Palermo są katakumby kapucynów. Znajdują się one pod klasztorem należącym do zakonu kapucynów i trzeba przyznać, że… robią ogromne wrażenie. To zdecydowanie atrakcja dla osób o mocnych nerwach. Nie chodzi nawet o scenerię rodem z horrorów, ale o samą świadomość, że przebywa się w miejscu, gdzie dookoła nas wystawionych jest około osiem tysięcy zmumifikowanych ciał z różnych okresów historycznych!

Tutejsze mumie to ciała dawnych zakonników, ale także zwykłych mieszkańców Palermo – reprezentantów różnych stanów i grup społecznych. Jednym z najbardziej znanych eksponatów jest świetnie zachowana mumia dwuletniej dziewczynki imieniem Rosalia Lombardo. Złożono ją w tutejszych katakumbach sto lat temu. Nie ulega wątpliwości, że wizyta w tym miejscu to wydarzenie, które bardzo mocno wryje nam się w pamięć. 

Palermo – przyroda

Na odreagowanie po wizycie w katakumbach idealna będzie jedna z okolicznych plaż. Szczególnie godna polecenia jest przepiękna Mondello, która zachwyca turystów cudownymi krajobrazami. Równie dobrze jako forma relaksacyjna sprawdzi się wizyta w ogrodzie botanicznym. Należy on do największych tego typu obiektów w całych Włoszech!

Na uwagę w Palermo zasługuje również jedyny w swoim rodzaju, miejscowy, sycylijski klimat. Nie trzeba wiele by na dobre zanurzyć się w atmosferze tego miejsca i obserwując gwarną ulicę poczuć prawdziwe, bijące tętno stolicy Sycylii.   

 

Palermo – wady

Z pewnością pewnym mankamentem jest duża odległość od lotniska. Po przybyciu na miejsce drogą lotniczą czeka nas jeszcze co najmniej 40 minut podróży autobusem, pociągiem lub taksówką. W dodatku wybór tej ostatniej opcji może bardzo zaboleć nasz portfel. Wszystko to przez sporą odległość w jakiej zbudowano tutejsze lotnisko od Palermo. To aż około 35 kilometrów do pokonania. Zmęczeni po podróży możemy nie być radzi z faktu, że po wylądowaniu czeka nas jeszcze dłuższy, niekomfortowy czas w asyście naszych toreb i walizek.

Dla wielu do pewnego stopnia odstraszająca może być mafijna konotacja miasta. Nierzadko można się spotkać z opinią, że Palermo = mafia. Tym bardziej, że niedaleko od miasta znajduje się inna słynna mafijna miejscowość Corleone. Zyskała ona nieśmiertelność m.in. dzięki opowieści i filmowi „Ojciec chrzestny„.

Jest to jednak skojarzenie mocno krzywdzące, bo obecnie i Palermo i Corleone mają już niewiele wspólnego z działalnością mafijną. Tak naprawdę nie ma żadnego szczególnego zagrożenia dla przybywających w te miejsca – czego często obawiają się turyści. Jedyne zagrożenia, jakie występują, są typowe dla ośrodków miejskich i wiążą się przede wszystkim z działalnością kieszonkowców.

Problemem Palermo – jak i całej Sycylii – jest też z całą pewnością fatalny styl jazdy tutejszych kierowców – można odnieść wrażenie, że przepisy ruchu drogowego są tu traktowane jak martwe prawo. Odczujecie to zarówno jeśli zechcecie wypożyczyć samochód i poruszać się w ten sposób po okolicy, jak i gdy… będziecie próbowali przejść przez ulicę.    

Katania – zalety

Katania to urokliwe miasto na wschodnim wybrzeżu Sycylii, tuż u podnóża wulkanu Etna. I to właśnie ta monumentalna bliskość jest z całą pewnością bardzo ważną zaletą tego miejsca i wabikiem przyciągającym turystów. Nie ulega wątpliwości, że będąc w Katanii, powinniśmy przeznaczyć jeden dzień na wycieczkę na Etnę. Jest to największy czynny wulkan na całym kontynencie europejskim! 

Katania jest również świetną propozycją dla osób szukających dobrej zabawy i clubbingu na wysokim poziomie. Nocne życie jest w tym mieście bardzo dobrze rozwinięte i można tu przeżyć masę przygód w dobrym, sycylijskim stylu. Podobnie jak zostało to wspomniane przy Palermo i w Katanii poczujemy wyjątkowy klimat Sycylii, może nawet bardziej naturalny niż ten w Palermo, która dużo bardziej nastawiona jest na potrzeby masowego turysty.

Wielką zaletą Katanii są też interesujące okoliczne miejscowości – nie wymaga dużego zachodu i długiej drogi dotarcie z Katanii do pięknych miejsc takich jak: Syrakuzy czy Taormina ze słynnym na cały świat, bajecznie prezentującym się teatrem greckim. Pod względem atrakcji w najbliższych okolicach Katania prezentuje się więc naprawdę dobrze – jest to świetny punkt wypadowy i baza noclegowa, z której możemy zwiedzać Sycylię.  

  

Katania – wady 

Słynnych zabytków w Katanii jest mniej niż w Palermo, więc jeśli dla kogoś wyprawa na Sycylię wiąże się z poznawaniem losów regionu od strony kulturowej to z całą pewnością powinien wybrać się do Palermo, które pod tym względem dominuje. Co nie znaczy, że i w Katanii nie znajdziemy wartościowych, atrakcyjnych zabytków – z placem Katedralnym na czele.

Katania jest też mniej nastawiona na turystów od Palermo, więc nie możemy liczyć na komercyjną, szeroką i bogatą ofertą. Może być to utrudnienie zwłaszcza w przypadku wypadów dużą rodziną, np. z małymi dziećmi. Dla takich celów lepsze wydaje się być bardziej turystyczne Palermo. Jednak i to jest kwestią mocno subiektywną, bo rzecz jasna dla wielu odwiedzających pewna autentyczność tkwiąca w Katanii będzie o wiele bardziej wartościowa niż spełniająca wszelkie zachcianki turysty i dbająca o jego komfort stolica Sycylii. 

Palermo czy Katania? 

Trudno o jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na pytanie – co lepsze: Palermo czy Katania? Oba miejsca są od siebie znacząco różne i wybór tego, które jest lepsze, będzie kwestią naszych osobistych preferencji i zapotrzebowań. Jeśli to możliwe czasowo i finansowo to zalecana opcją jest po prostu… odwiedzenie obydwu tych miast. Najlepiej w kolejności Palermo-Katania, aby odczuć najdobitniej to, co je dzieli, ale też to, co łączy. Z pewnością w obu odnajdziemy ten wyjątkowy, sycylijski klimat, który tętni na całej włoskiej wyspie.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże w Palermo i okolicach

Pogoda w Palermo w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz