Pałac w Ficuzza – historia i zwiedzanie

, , Redaktor: Klaudia Tagi , , , , ,

Pierwsze skojarzenie z nazwą Sycylia może nie należeć do najprzyjemniejszych. Faktem jest, że to właśnie tam kreowana została historia rodzin mafijnych, które przez dziesięciolecia trzęsły Włochami i nie tylko. Jednakże Sycylia to również urokliwe miejsce, do którego warto zawitać z planowaną lub bardziej spontaniczną wizyta, chociażby w ramach wakacji. Jest tam co zobaczyć! Ta największa wyspa na Morzu Śródziemnym słynie między innymi z najwyższego, aktywnego wulkanu w Europie – Etny. Turystyczną „perełką” jest też niewątpliwie słynna Dolina Świątyń, gdzie można znaleźć architektoniczne cuda z okresu kolonizacji greckiej (Świątynia Heraklesa i dorycka Świątynia Zeusa). A jako że Sycylia ma niezwykle bogatą historię, to mieszkańcy tych ziem, a zwłaszcza ich władcy, przez stulecia stawiali swoje luksusowe siedziby – zamki i pałace.

Punktem obowiązkowym peregrynacji turystycznych na Sycylię powinno być zwiedzanie królewskiego pałacu Ficuzza. W tym artykule znajdziesz informacje, jak dotrzeć do tego miejsca, poznasz także bujną historię pałacu w Ficuzza. 

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dotrzeć do Ficuzza?

Każdy podróżnik rozpocząć powinien od zaplanowania swojej wyprawy. Aby dostać się na samą Sycylię, turysta z Polski może skorzystać z kilku źródeł transportu. Najłatwiej i najszybciej zrobić to poprzez wybór jednej z tanich linii lotniczych. Loty na Sycylię, zwłaszcza do Palermo czy Katanii, znajdują się w ofercie wszystkich większych lotnisk w Polsce. Dobre, bezpośrednie i tanie połączenia można znaleźć z portu Warszawa Okęcie, a także z Krakowa Balice czy Katowic Pyrzowice. Sprawy nieco bardziej się komplikują gdy decydujemy się na wyprawę samochodową. Taka eskapada to przynajmniej 24 godziny jazdy przez Czechy, Austrię i całe Włochy, aż zaokrętujemy się na prom, który przewiezie nas na upragnioną, słoneczną wyspę. Plusem w tym wypadku jest to, że faktycznie można sobie zrobić dłuższe włoskie wakacje i podziwiać po drodze inne atrakcje. 

No dobrze, ale jak dotrzeć z Sycylii do samego pałacu w Fucuzza, który nas tutaj najbardziej interesuje? Generalnie Bosco della Ficuzza leży na wschód od Strada Statale, a w Bolonii należy szukać trasy SS118, która rozgałęzia się od autostrady łączącej Palermo i Agrigento. Aby dostać się tam z Palermo, wystarczy od pół godziny do czterdziestu pięciu minut jazdy samochodem (45 kilometrów) – warto wynająć dobrego przewoźnika! Tutaj należy podkreślić, że sieć komunikacyjna na wyspie jest w świetnej kondycji, a lokalne autobusy mogą dowieźć nas właściwie do każdego istotnego miejsca na mapie. Nie brakuje też miejsc kempingowych i tanich hoteli.   

Pałac Królewski Ficuzza, zwany także Reggia lub Real Casina di Caccia. Pałac Burbonów, niedaleko Palermo na Sycylii (Królewski Domek Myśliwski).
Pałac Królewski Ficuzza, zwany także Reggia lub Real Casina di Caccia. Zamek Burbonów, niedaleko Palermo na Sycylii (Królewski Domek Myśliwski).

Pałac Ficuzza – historia  

Skoro już wiemy, jak dotrzeć na miejsce, czas się przyjrzeć bliżej historii królewskiego pałacu w Ficuzza. Od 1282 do 1860 roku Sycylia była częścią Królestwa Hiszpanii. Gubernator, członek hiszpańskiej rodziny królewskiej, nosił tutaj tytuł „namiestnika” i właśnie jeden z nich, Ferdynand III pod koniec XVIII wieku osiadł na ziemiach Bosco della Ficuzza, która ówcześnie należała do Kościoła. Odkupił zatem te tereny i zbudował na nich „domek myśliwski” (dzisiaj służy turystom), wokół którego wyrosła mała wioska: Ficuzza. Nad całą tą ziemią góruje pałac, który przetrwał w dobrym stanie, choć w między czasie monarchia poległa. 

Wycieczki po zamku przybliżają współczesnym gościom życie dawnej arystokracji. Zachował się staw, w którym Ferdynand łowił ryby. W samym pałacu olśniewa gości wytworny salon, a zwłaszcza mieszczący się w nim neoklasycystyczny kominek i wspierające strop kolumny w oryginalnym, egipskim stylu. Na suficie podziwiać można piękny fresk o tematyce mitologicznej i roślinno-zwierzęcej. Zobaczyć też trzeba koniecznie prywatną kaplicę namiestnika. W podziemiach natomiast urządzono ciekawą wystawę flory i fauny. 

Do odwiedzin pałacu zachęca również piękne otoczenie obiektu. Okoliczny las i jego dobrze utrzymane drogi i ścieżki, zapewniają miejsce na długie spacery i świeże powietrze. Naprzeciwko zamku, we wsi, knajpki oferują orzeźwienie i chwilę wytchnienia wszystkim spragnionym wczasowiczom korzystającym z wakacji na Sycylii. Warto odwiedzić także pobliski stary dworzec kolejowy. Współcześnie organizuje się tam wesela i festiwale muzyki jazzowej. Bosco della Ficuzza oferuje turystom ciekawy kontrast nie tylko między górami i morzem, ale także wsią i miastem. Dzisiejsza Ficuzza to multimedialne centrum turystyki pieszej, rowerowej i konnej. To także świetne miejsce na poznawanie ciekawej historii Sycylii. 

Inne pałace na Sycylii 

Zachwycony pałacem w Ficuzza wczasowicz może zechcieć odwiedzić również inne podobne miejscówki na Sycylii. Nie brakuje tutaj bowiem pałacyków i zameczków, także wpisujących się w historię regionu.

Można tutaj wspomnieć o pałacu Castello Scammacca, XIX-wiecznej rezydencji wzniesionej w stylu gotyckim. Co go czyni wyjątkowym? Otóż, to właśnie tutaj kręcono sceny do słynnego filmu „Ojciec chrzestny III). Kinomani z pewnością pamiętają ujęcia z wulkanem Etna w tle. W oscarowym dziele zagrały również wspaniałe wnętrza tego obiektu. Warto się spieszyć, bo zamek został wystawiony na sprzedaż! 

Miłośnicy historii docenią jeszcze jedną miejscówkę – luksusową willę letniskową z okresu Cesarstwa Rzymskiego, którą śmiało można zaliczyć do kategorii pałacowej. Mowa o Villa Romana del Casale, która nieomal w całości pokryta jest kunsztownie wykonanymi, rzymskimi mozaikami (w sumie 3500 metrów kwadratowych!). Sceny z życia, z polowań, z alkowy… to wszystko w ponad 50 starożytnych pomieszczeniach. 

Już na starcie wyprawy na Sycylię, warto na chwilkę zatrzymać się przy Palazzo dei Normanni, pałacu władców sycylijskich, którego budowa zainicjowana została jeszcze w XII wieku.  W mieszczącej się w środku kaplicy można podziwiać dzieła arabskiej i bizantyjskiej sztuki. Takich miejsc ma Sycylia do zaoferowania znacznie więcej…  

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Rynek nieruchomości i koszty życia na Sycylii

Piękne place w Palermo, Katanii i nie tylko

Następny

Dodaj komentarz