Ortygia – malownicza wyspa w mieście Syrakuzy

, Tagi , ,

Sycylia bez wątpienia jest jedną z tych wysp, która przyciąga turystów jak prawdziwy magnez. Znaleźć bowiem można na niej zupełnie wszystko to, co niezbędne jest do spędzenia niezapomnianych wakacji. Sycylia obfituje w piękne plaże, a także w malownicze tereny zielone, które pozwalają na efektywny wypoczynek na łonie natury. Nie możemy jednak zapomnieć także o tym, że na Sycylii znajdziemy cały szereg zachwycających i historycznych miast, które potrafią zaskoczyć nie jednego turystę. Jednym z nich są bez wątpienia Syrakuzy, które mogą pochwalić się zapierającą dech w piersiach wyspą Ortygia. W jaki sposób można ją zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ortygia i Syrakuzy

Syrakuzy to jedno z większych miast na malowniczej Sycylii, które zamieszkiwane jest jest przez ponad 122 tysiące mieszkańców. Miasto to jest często odwiedzane przez turystów. Syrakuzy po brzegi wypełniają się zabytkami z różnych okresów historycznych. Niemniej jednak największym zainteresowaniem w Syrakuzach cieszy się historyczna część miasta Ortygia. Znajdziemy ją na malowniczej wyspie, praktycznie w centralnej części miasta.

Lokalni mieszkańcy nazywają tę wyspę po prostu „Starówką”, jednak dla wielu turystów jest to wizytówka i swoisty symbol miasta. Sama wyspa Ortygia z całym swoim dorobkiem dzieli się od „lądowej” części Syrakuz jedynie wiąskim przesmykiem. Niemniej jednak łączy się z nim dwoma mostami, które leżą dosłownie na przeciwko siebie. Mosty te nazywają się Ponte Umbertino oraz Ponte Santa Lucia. Warto również zauważyć, że pomiędzy nimi dokładnie wznosi się pomnik jednego z najsłynniejszych mieszkańców Syrakuz- Archimedesa. Sama wyspa Ortygia nie jest największa. Może się ona pochwalić około 1500 metrami długości oraz ma ona około 600 metrów szerokości- oczywiście mowa tu o jej najszerszym punkcie.

Ortygia jest jedną z najbardziej antycznych części Syrakuz i podobnie jak inne zabytki w mieście, w 2005 roku została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ortygia jako część miasta- zgodnie z doniesieniami naukowców- była zamieszkana już w XIV wieku przed naszą erą. Wskazuje się, że prehistoryczni osadnicy szczególnie doceniali sobie naturalne źródła wody i to właśnie tam zakładali swoje pierwsze osady. Bez względu jednak na to, jaka była historia Ortygii, jest to jedna z tych części Syrakuz, której pod żadnym pozorem nie można pominąć.

Syrakuzy, Sycylia, Włochy: Nocny widok na fontannę Aretuzy, Ortigia, Syrakuzy, historyczne miasto na Sycylii, Włochy
Syrakuzy, Sycylia, Włochy: Nocny widok na fontannę Aretuzy, Ortigia, Syrakuzy, historyczne miasto na Sycylii, Włochy

Jak dotrzeć na wyspę Ortygia?

Odwiedzenie wyspy Ortygia na terenie miasta Syrakuzy jest obowiązkowym punktem wycieczki, dla każdego turysty. Oczywiście wielu z nich może zastanawiać się, w jaki sposób na wyspę Ortygia można dotrzeć. Otóż nie będzie to zbyt wielkim problemem. Jak zostało to już wspomniane, wyspa łączy się z miastem dwoma, równoległymi mostami, na których dozwolony jest zarówno ruch pieszy jak i kołowy- z tym wyjątkiem, że do historycznej części Ortygii nie dostaniemy się już za pomocą samochodu. Ruch kołowy w antycznej części Ortygii nie obowiązuje. Turyści mogą zdecydować się więc na jedną z następujących opcji dojazdu na wyspę Ortygia:

  • spacer- z centralnego punktu miasta Syrakuzy, na wyspę Ortygia jest jedynie niecałe 3 kilometry. Wobec tego podróżni mogą zdecydować się na krótki spacer;
  • samochód- drogą via. Viale Luigi Cadrona można dojechać samochodem na wyspę Ortygia. Niemniej jednak auto będziemy musieli pozostawić na parkingu, a do antycznej części wyspy dotrzeć już piechotą.

Komunikacja miejska części miasta obsługiwana jest przez „niebieską” linię autobusową, a dodatkową- nieco droższą możliwością- jest skorzystanie z taksówki.

Ortygia zwiedzanie

Wyspy Sycylii są jedną z największych atrakcji turystycznych. Niemniej jednak to właśnie Ortygia jest najbardziej znana i najczęściej odwiedzana. Na samo zwiedzanie wyspy nie trzeba będzie poświęcić zbyt wiele czasu, gdyż jest ona dość kameralna. Warto jednak wiedzieć, na jakie zabytki warto zwrócić znacznie większą uwagę. Zaliczają się do nich:

  • Porta Urbica i Świątynia Apollina- to dwa, najważniejsze punkty na wyspie Ortygia. Porta Urbica to nic innego jak ruiny antycznej bramy, która była częścią zabudowań obronnych. Tuż obok niej znajdują się ruiny świątyni Apollina, która jest jedną z najstarszych świątyni doryckich, jaka tylko wybudowana została na Sycylii.
  • Plac Archimedesa- to centralny punkt Ortygii. Najciekawszym z nich jest Fontanna Diany, która nawiązuje do mitu nimfy Aretuzy.
  • Plac Katedralny- to również jeden z najważniejszych miejsc na wyspie Ortygia. Znajduje się jeden z najpiękniejszych budynków sakralnych- Duomo di Siracusa oraz cały zestaw innych pałaców i mniejszych świątyń.

Oczywiście Ortygia – zwiedzanie to przede wszystkim spacer zabytkowymi uliczkami i podziwianie budynków, które przy nich stoją i wczucie się w specyficzny klimat Ortygii. Z pewnością wizyta na tej wyspie i jej zwiedzanie na długo zapadnie nam w pamięć, a także sprawi nam niesamowitą przyjemność. Warto więc brać pod uwagę to symboliczne miejsce, w momencie kiedy będziemy zwiedzać w Syrakuzy.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Wynajem apartamentu na Sycylii

Filmy z Sycylią w tle

Następny

Dodaj komentarz