Kaltanissetta, to nie tylko urocze miasto, ale przede wszystkim zielona, poprzedzierana skałami i wzgórzami prowincja Sycylii, kryjąca w sobie wiele ciekawych zakątków. Będąc w mieście Kaltanissetta zdecydowanie warto więc wybrać się na wycieczkę do trzech okolicznych miast – Gela, Mazzarino, Niscemi.
Gela
Małe miasteczko portowe o pięknej historii, sięgające VII wieku p.n.e., kiedy to pierwsi osadnicy z Rodosu i Krety założyli tam miasto.
Ta historia, za pomocą wielu interesujących wykopalisk archeologicznych, ukazana jest w muzeum w Geli, które z pewnością warto odwiedzić. W muzeum organizowane są różne wystawy.
Niestety w czasie wakacji, muzeum jest zamknięte, prócz pierwszej niedzieli miesiąca, kiedy wstęp jest bezpłatny. Poza tym muzeum jest czynne od 9:00 do 19:00 (ostatnie wejście o 18:30). Wstęp kosztuje 4 Euro. Muzeum mieści się przy ulicy Corso Vittorio Emanuele, 1.
Spacerując po Geli warto zapuścić się do dwóch dzielnic – Capo Soprano i Molino a Vento.
Capo Soprano
W Capo Soprano przejdziemy się wzdłuż ruin 12 kilometrowego muru. Mur zbudowano w V wieku p.n.e. z tufu, a potem podniesiono go za pomocą niewypalanych cegieł.
Oprócz tego odnajdziemy trzy wieże strażnicze, a także zbudowane w kształcie podkowy łaźnie termalne, gdzie wciąż zobaczyć można stare greckie wanny, a także nekropolie, pochodzące z V wieku.
Molino a Vento
W Molino a Vento znajdują się pozostałości po Akropolu, ruiny po osadzie z VII wieku p.n.e. oraz dwie doryckie świątynie, z której jednak poświęcona była Atenie. W Geli nie zabraknie też pięknej architektury kościelnej, z czego warta zobaczenia jest szczególnie Chiesa Madre, zbudowana w XVIII wieku.
Manfria
Piękną dzielnicą Geli jest również Manfria, której wizytówką jest wieża z XVII wieku, zaprojektowana przez Camillo Camilliani. 15 metrowa wieża wznosi się na skalistym wzgórzu.
Spacerując po Manfrii odkryjemy jednak nie tylko wieżę, ale również piękne szerokie plaże. Tam wybierając się na wschód czy zachód słońca można delektować się piękną grą kolorów, nadającą wyjątkowy klimat temu miejscu.
10 km od miasta Gela na wzgórzu zobaczyć można jeszcze ruiny zamku Svevo, zbudowanego prawdopodobnie w pierwszej połowie XII wieku.
Niestety do środka nie można wejść, ruiny niszczeją i miasto nie dba o ich konserwację. Dla pięknej panoramy warto jednak wybrać się tam na wycieczkę. Do zamku bardzo łatwo jest dotrzeć, trzeba kierować się drogą SS117 Bis, łączącą Gelę z Kaltanissettą, zamek znajduje się w dzielnicy Spadaro i jest widoczny z drogi.
Mazzarino
Już z daleka widać, jak wielka wieża dumnie majaczy nad małym miasteczkiem Mazzarino. To ruiny wielkiego zamku, stojącego na niewielkim wzniesieniu, zaraz obok historycznego centrum miasta.
Ruiny zamku, wraz z przylegającym do niego teatrem rzymskim można zwiedzić całkiem bezpłatnie. Szacuje się, że zamek zbudowano na długo przed XII wiekiem. Dokładna data nie jest znana, ale wiadomo, że właśnie pod koniec XII wieku zamek ten wykupił Stefan Branciforti.
Charakterystyczne dla budowy zamku były cylindryczne wieże, z których jedna do dziś stoi na wzgórzu. Na jej szczycie, jakby wycelowana w samo niebo ustawiona jest armata.
Z wieży rozciąga się piękny widok na całe Mazzarino. W teatrze, z którego rozciąga się także piękna panorama z majaczącą Etną w tle, organizowane są też czasem przedstawienia. Zamek znajduje się na Via Castelvecchio w Mazzarin.
Sophiana – na spotkanie z bizantyjskimi czasami
12 kilometrów od Mazzarino znajduje się Sophiana – małe miasteczko z czasów rzymskich i bizantyjskich, odkryte przez archeologów pod koniec XX wieku.
Na terenie wykopalisk znajdują się resztki łaźni termalnych z pięknymi mozaikami i pozostałości po bizantyjskiej bazylice. Zlokalizowane są też nekropolie z II i III wieku.
Sophiana udostępniona jest dla turystów, po wcześniejszej rezerwacji. By tam dojechać, trzeba kierować się na Contrada Sofiana drogą SP 25.
Niscemi
To urocze małe miasteczko w prowincji Kaltanissetta, którego centrum majestatycznie wznosi się na niewielkim wzgórzu. Miasteczko to zbudowali w IX wieku Arabowie.
Nazwa miasta, jak i właściwie i jego tradycje są jednak ściśle związane z odkryciem obrazu Madonny del Bosco w 1599 roku. Jeśli jesteśmy w okolicach Niscemi w sierpniu, to zawsze w drugą niedzielę miesiąca odbywa się święto Madonny, z celebrowaniem jej postaci i piękną procesją.
Co warto zobaczyć w Niscemi?
– Rezerwat przyrody „Sughereta di Niscemi” – kawałek niesamowitej natury, gdzie pośród różnych okazów drzew, ptaków, ssaków, a nawet niezwykle barwnych motyli podziwiać można też 100 letnie dęby korkowe,. Rezerwat oferuje naprawdę wiele atrakcji zarówno dla tych, którzy lubią piesze wędrówki, jak i dla podglądaczy otaczającej nas przyrody.
By do rezerwatu dojechać, trzeba z Kaltanissetty kierować się obwodnicą Kaltanissetta – Gela w kierunku Judeca / Gela, a potem Ponte Olivo. Następnie wjeżdżamy na SS Ragusa – Vittoria, aż do drugiego skrzyżowania Niscemi (SP 11), a następnie na SP 31 (Feudo Nobile). Do samego rezerwatu poprowadzą nas kierunkowskazy
– Sanktuarium Madonny del Bosco z XVI wieku, z barokową fasadą i pięknym obrazem Madonny del Bosco.
– Belvedere – panoramiczny taras położony w najwyższym punkcie Niscemi. W to miejsce szczególnie warto wybrać się o zachodzie słońca, które wraz z piękną panoramą Sycylii, są zwyczajnie piękne i magiczne. Spacer do Belvedere można rozpocząć od placu Piazza Vittorio Emanuelle III, gdzie rozpoczyna się historyczne centrum miasta. By dotrzeć do Belvedere, należy się skręcić w ulicę Corso IV Novembre
– Muzeum cywilizacji ludu – bogate zbiory, przedstawiające kulturę i tradycje miasteczka, wzbogacone o galerię sztuki. Muzeum znajduje się na Via Mazzini 78 Niscemi.
– stanowisko archeologiczne Contrada Pitrusa – w rejonie Pitrusa, na zboczach Niscemi znajdują się wykopaliska archeologiczne, obrazujące późny wiek starożytny. Niedawno odkryto tam starożytną część uzdrowiskową miasteczka z łaźniami termalnymi i piecami do podgrzewania wody.