Ogród Botaniczny w Palermo – rodzinna atrakcja

Tagi , , , ,

Ogród Botaniczny w Palermo, jako jedna z jej najbardziej urokliwych atrakcji, zapewnia niezapomniane doświadczenia dla rodzin poszukujących piękna natury i wspaniałych widoków. W tej niezwykłej przestrzeni znajduje się wiele fascynujących eksponatów, które zachwycą zarówno małych, jak i dużych entuzjastów przyrody, stanowiąc nieodłączny punkt każdej podróży na Sycylię. Jakie jeszcze atrakcje oferuje nam Sycylia?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sycylia z dziećmi

Osoby, które planują wczasy ze swoimi pociechami, na pewno ucieszy wieść, że na Sycylii nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Jest ich naprawdę dużo, a co więcej, są one bardzo zróżnicowane, więc na pewno nie będziemy się nudzić. Sycylia to rejon, który łączy w sobie przepiękną przyrodę z wieloma zabytkami historycznymi. Dzięki temu możemy przyjemnie spędzić czas, a przy tym nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Łączenie przyjemnego z pożytecznym to niezwykle ciekawy sposób na spędzenie rodzinnych wakacji.

O zwiedzaniu Sycylii z dziećmi poświęciliśmy inny artykuł: https://sycylia.pl/wakacje-z-dzieckiem/. Zapraszamy do lektury!

Atrakcje dla całej rodziny

Sycylia to rejon niezwykle zróżnicowany. Mnogość atrakcji sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od wieku czy upodobań. Chociaż wielu osobom Sycylia kojarzy się głównie z pięknym wybrzeżem, warto wiedzieć, że tutejsze plaże nie są jedynym atutem tego niesamowitego rejonu. Nie brakuje tutaj również jezior, wąwozów czy gór. Nie bez powodu Sycylia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych rejonów we Włoszech. Jest to doskonały wybór na rodzinne wakacje. Jednym z miejsc, które warto zobaczyć jest Ogród Botaniczny w Palermo.

Odwiedź Ogród Botaniczny w Palermo

Orto Botanico di Palermo to nie tylko ogród botaniczny, ale również instytucja naukowo-badawcza. To niezwykłe miejsce znajduje się w południowej części Włoch. Może ono pochwalić się bogatą historią, gdyż jego początki sięgają końca XVIII wieku, co czyni go jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w całej Europie. Wtedy mieściła się tutaj niewielka działka, która służyła uprawie roślin o leczniczych właściwościach. Z czasem ogród zaczęto powiększać, a od połowy lat 80. XX wieku jest on częścią Wydziału Botaniki Uniwersytetu w Palermo. Miejsce to nie jest aż tak popularne jak inne atrakcje na Sycylii, ale naprawdę warto je zobaczyć. Miejsce to jest pełne zieleni, oczek wodnych, pięknych budynków w stylu neoklasycystycznym, rzeźb i nie tylko.

Spacer po ogrodzie będzie doskonałym pomysłem na rodzinne wakacje na Sycylii. Warto zaznaczyć, że jest to naprawdę wyjątkowe miejsce. Jest to nie tylko piękna i ciekawa atrakcja, ale również dom dla wielu gatunków roślin. Dzięki sprzyjającemu położeniu Orto Botanico di Palermo przyczynił się do przeniesienia wielu mało znanych lub słabo sklasyfikowanych gatunków roślin z tropikalnych obszarów. To właśnie dzięki niemu dzisiaj możemy znaleźć w rejonie śródziemnomorskim takie gatunki jak mandarynka czy nieśplik japoński.

Co tam zobaczymy?

Ogród Botaniczny w Palermo składa się z wielu części. Należą do nich centralne budynki, zwane Gymnasium, Calidarium i Tepidarium, czyli najstarsza sekcja ogrodu, zbiorniki wodne, będące domem zróżnicowanej flory wodnej, zespół szklarni, z czego najstarsza jest Serra Maria Carolina, znana również jako Ogród Zimowy, nowoczesne herbarium, a także bank genów, którego celem jest ochrona materiału genetycznego tutejszej flory.

W ogrodzie możemy podziwiać wiele pięknych roślin. Nie sposób wymienić wszystkie gatunki, które możemy zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym w Palermo. Szacuje się, że jest ich ponad 12 tysięcy. Znajdziemy tutaj wiele roślin z różnych zakątków świata. Oprócz gatunków charakterystycznych dla Sycylii, znajdziemy tutaj również rośliny z np. Hiszpanii, Portugalii, Francji, Grecji, Krety, Cypru, Egiptu czy Algierii. Możemy tutaj podziwiać m.in. drzewa cytrusowe, bananowe, papaje, paprocie, glony, mszaki, grzyby i porosty. Dużą część tutejszych okazów stanowią sukulenty, które cieszą się dużą popularnością wśród odwiedzających.

Czym jest Ogród Zimowy i co oferuje?

Ogród Zimowy, czyli najstarsza szklarnia w Ogrodzie to miejsce, w którym możemy podziwiać rośliny z niemal całego świata. Znajdziemy tutaj gatunki charakterystyczne dla Afryki, Ameryki Łacińskiej, Australii i Azji, takie jak kawa, parmentiera, cynamon czy mimoza. W innych szklarniach podziwiać możemy także storczyki, a nawet rośliny mięsożerne. Warto nadmienić, że w Orto Botanico di Palermo mieści się również Sektor Roślin Doświadczalnych i Użytkowych. W jego skład wchodzą gatunki spożywcze, np. trzcina cukrowa, awokado czy orzechy. Znajdują się tutaj także rośliny o właściwościach leczniczych, takie jak kamfora, żeń-szeń indyjski czy mak lekarski. Warto zaznaczyć, że ogród jest domem nie tylko roślin, ale również zwierząt. Mieszkają tutaj papugi, które uciekły z pobliskich wolier i na dobre zadomowiły się w ogrodzie.

Co ciekawe, Orto Botanico di Palermo jest miejscem niezwykle inspirującym. W kulturze możemy znaleźć liczne nawiązania do tego obiektu, np. w „Podróży Włoskiej” Goethego czy powieści „I delitti di via Medina-Sidonia” autorstwa Santo Piazzese. Widok na Ogród Botaniczny możemy także podziwiać na obrazie Francesco Lojacono.

Autor: Wiktoria Jasik

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Wynajem kajaków i rowerów wodnych na Sycylii

TOP 5 restauracji na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz