Odkryj solankę Saline Ettore e Infersa na Sycylii

Tagi , , ,

Linia brzegowa pomiędzy Trapani i Marsalą na Sycylii charakteryzuje się głównie solniskami oraz wiatrakami. Niektóre z solnisk są nadal czynne. Jedną z najsłynniejszych jest solanka Saline Ettore e Infersa wraz z zabytkowym wiatrakiem. Miejsce to można zwiedzać oraz kupić sól. Warto wybrać się na pieszą wycieczkę po solniskach, spróbować swoich sił w zbieraniu soli lub delektować się aperitivo z widokiem na lagunę. Kiedy dotrzesz do warzelni soli Ettore Infersa na Sycylii znajdziesz się przed historycznym miejscem, sięgającym czasów Fenicjan, którzy stworzyli tu zbiorniki do pozyskiwania soli morskiej. Kultura solna jest tu przekazywana od pokoleń. Planujesz zwiedzić solankę Saline Ettore e Infersa na Sycylii? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wizyty w tym miejscu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Saline Ettore e Infersa?

Saline Ettore e Infersa znajduje się w lagunie Stagnone, naprzeciwko wyspy Isola di San Pantaleo, na trasie „Solnego Szlaku” pomiędzy Trapani i Marsalą. Solanka jest nadal aktywna i wykorzystywana do pozyskiwania soli morskiej tradycyjnymi metodami. Wzdłuż wałów obwodowych znajdują się wzniesione, regularnie rozmieszczone, białe kopce soli, które w sezonie zimowym są okrywane, aby chronić je przed deszczem. Jeśli podróżujesz samochodem w nawigację wpisz adres: Senza numero civico, Contrada Ettore Infersa, 91025 Marsala TP.

Zwiedzanie Saline Ettore e Infersa

Warzelnie soli Saline Ettore e Infersa na Sycylii zostały stworzone w czasach fenickich i są one świadectwem starożytnego handlu cennym surowcem – soli morskiej. Elementem, który dominuje w krajobrazie płaskich solanek jest majestatyczny młyn z sześcioma dużymi łopatami – unikalnymi w swoim rodzaju – i czerwoną spiczastą kopułą. Od wielu wieków, dzięki czystej sile wiatru, łopaty młyna obracają się, uruchamiając mechanizm, który wprawia w ruch duże, starożytne kamienie młyńskie, które nadal mielą ogromne ilości kryształów soli. Obecnie, dzięki renowacji, możliwy jest dostęp do wnętrza młyna i obserwowanie jego złożonego mechanizmu, wykonanego przy użyciu cennego drewna. W zwiedzaniu pomagają specjalnie wytyczone wielojęzyczne ścieżki multimedialne, które pomogą zrozumieć Ci złożone funkcjonowanie kopalni soli.

Saline Ettore e Infersa godziny otwarcia i bilety wstępu

W lutym zwiedzanie Saline Ettore e Infersa na Sycylii możliwe jest tylko po wcześniejszym umówieniu. W innych miesiącach miejsce to można zwiedzać w godzinach:

  • Marzec: 12:00 – 13:00
  • Kwiecień, maj i październik: 12:00 – 17:00
  • Czerwiec: 11:00 – 12:00 i 17:00 – 18:00
  • Lipiec i sierpień: 11:00 – 12:00, 17:00 – 18:00, 19:00 – 19:30
  • Wrzesień: 11:00 – 12:00, 17:00 – 18:00
  • Listopad: 12:00 – 16:00
  • Grudzień: 12:00

Czas trwania zwiedzania Saline Ettore e Infersa wynosi około 60 minut. Bilety wstępu kosztują €16 dla osoby dorosłej oraz €10. W cenę wliczone jest zwiedzanie zabytkowego młyna Il Mulino.

Zabytkowa solanka Saline Ettore e Infersa

Wieki temu jak i obecnie produkcja soli odbywa się dzięki trzem bardzo ważnym czynnikom naturalnym: słońcu, morzu oraz wiatrowi. Cykle produkcji soli trwają średnio od czterdziestu do dziewięćdziesięciu dni, w zależności od warunków klimatycznych. Pierwsze zbiory odbywają się zazwyczaj w lipcu, a ostatnie we wrześniu. Uzyskana sól morska pochodzi z procesu odparowania wody morskiej, zgodnie z prostą naturalną metodą frakcyjnej krystalizacji. Metoda ta pozwala na zwiększenie jej cennych właściwości.

Noclegi i restauracje w pobliżu

Solanka Saline Ettore e Infersa na Sycylii to miejsce, które słynie z tak zwanej turystyki solnej. W 2016 roku podjęto wiele działań mających na celu promocję kultury solnej i warzelni soli na Sycylii. Pierwotny pomysł powstał w późnych latach 90-tych, ubiegłego wieku. Młyn, który dziś możesz zwiedzać, przez lata był nieużywany i służył jedynie jako magazyn. Po długiej i starannej renowacji został otwarty dla zwiedzających po raz pierwszy w 1996 roku. Dokładnie w tym samym roku wytyczono pierwsze trasy zwiedzania wewnętrza młyna, mające na celu pokazanie odwiedzającym jak mielona jest sól. Właściciele solanek zauważyli rosnące zainteresowanie ze strony odwiedzających i prasy. Dlatego też w kolejnych latach postanowiono zwiększyć ofertę turystyczną, tworząc krótki film wyjaśniający działanie warzelni soli. Dodatkowo rozszerzając trasy zwiedzania poza młyn.

Popularność tego miejsca rosła bardzo szybko, więc postanowiono w znajdujące się tu obiekty zainwestować w bardziej poważny i kompleksowy sposób. W ten sposób narodziły się nowe atrakcje: wycieczki z przewodnikiem wewnątrz warzelni soli, ręczne zbieranie soli wraz z solnikami, degustacje różnych odmian soli, nowe doświadczenia kulinarne i winiarskie, szlaki wellness z solą i naturalne produkty kosmetyczne wykonane z unikalnych elementów z warzelni soli. To właśnie jest Saliturismo: promocja soli morskiej i warzelni soli poprzez turystykę doświadczalną. Doświadczenia Saliturismo są z pewnością wyjątkowe. Można ich doświadczyć wewnątrz młyna, delektując się daniami w restauracji Mamma Caura lub zanurzając się w solankach Isola Lunga podczas zachodu słońca.

Polecane noclegi w pobliżu Saline Ettore e Infersa na Sycylii

EI – Isola Lunga

EI – Isola Lunga oferuje zakwaterowanie w pobliżu Saline Ettore e Infersa na Sycylii z ogrodem i barem. Na miejscu znajduje się restauracja, bar oraz prywatny parking. Niektóre pokoje oferują malowniczy widok na morze.

Ca’ Sale Holiday Home

Ca’ Sale Holiday Home to niedawno odnowiona willa, w której Goście mogą korzystać z prywatnej plaży, patio, ogrodu oraz parkingu.

La Finestra su Mothia

La Finestra su Mothia oferuje zakwaterowanie w pobliżu Saline Ettore e Infersa na Sycylii. Obiekt ten zapewnia sprzęt do grillowania i meble ogrodowe.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Udaj się na wyprawę po Parco delle Madonie

Wynajem łodzi i jachtów na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz