Noto

, , , Tagi , , , , , , , , , , ,

Jadąc do Noto koniecznie zaplanuj tam przynajmniej dwa dni. Warto zarezerwować pokoik z balkonem, na którym nawet jesienią, w blasku włoskiego słońca, z widokiem na piękne barokowe place, zamki i kościoły, można zjeść pyszne włoskie śniadanie. Noto to miasto wrażeń, barokowej architektury i lokalnych arcydzieł. Wpraw się więc w dobry nastrój już od śniadania i zacznij podziwianie tego zakątku, spoglądając z balkonu przy iście aromatycznej, włoskiej kawie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Noto?

Do tego uroczego, przesiąkniętego barokowym stylem miasteczka dojedziemy zarówno autem, autokarem, jak i pociągiem. Jeśli planujemy podróż samolotem, to najlepiej sprawdzić dogodne połączenia z lotniskiem w Katanii. To najbliższe lotnisko, choć podróż pociągiem do Noto wyniesie ponad trzy godziny. Z pobliskiego miasteczka Syrakuz, a także z Ragusy czy Modici dostaniesz się również pociągiem.

Jeśli wybierasz się samochodem, to pamiętaj, że do Noto wiodą wąskie uliczki, gdzie ruch jest dwustronny, ale wyminięcie samochodu osobowego graniczy niemal z cudem. Do tego górzysty teren sprawia, że trasa zdecydowanie jest trudna nawet dla bardziej wprawionych kierowców.

Szukasz noclegu w Noto?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Noto w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych przebywających w Noto.

Sprawdź nasze rekomendacje!

Do tego pamiętaj, że w Noto możesz mieć też problem ze znalezieniem parkingu, a kary za pozostawienie pojazdu w niedozwolonym miejscu są naprawdę wysokie.

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest pociąg albo autobus.
Do Noto dojeżdżają autobusy zarówno Interbus jak i A.S.T..
Możemy na przykład zarezerwować wycieczkę z Taorminy do Noto i Syrakuz z Interbus.
Tutaj sprawdzimy ceny, rozkład jazdy i plan.

Uroki Noto na Sycylii

Jeśli jesteśmy na Sycylii, zdecydowanie trzeba się wybrać do Noto. W wyniku trzęsienia ziemi w 1693 roku z powierzchni ziemi zniknęło aż 45 miast, w tym również Noto. Mieszkańcy postanowili nie odrestaurowywać go, ale odbudować i to kilka kilometrów dalej. Wtedy podjęto decyzję, że całe Noto utrzymane będzie w pięknej, majestatycznej i niezwykle urokliwej architekturze barokowej. Tak powstało niezwykłe miasto, które choć zamieszkiwane jest tylko przez około 23 000 mieszkańców, to posiada aż 40 pałaców, 32 kościoły i klasztory. Dodatkowo wszystkie budowle są większe i bardziej dostojne niż przed trzęsieniem ziemi.
Noto może pochwalić się takimi perełkami jak: Palazzo Villadorato czy pałac Via Cavour. Koniecznie trzeba wybrać się też na Plac Ratuszowy.

Nawet jeśli niektóre fasady są już lekko nadkruszone, a urok wąskich uliczek psują stojące pod oknami wraki samochodów, to Noto wciąż wywiera niesamowite wrażenie na zwiedzających i wciąż pretenduje do miana najpiękniejszych miasteczek Sycylii.

Noto od 2002 roku znajduje się na Liście UNESCO

Co zwiedzić w Noto?

Wszystkie drogi prowadzą do Katedry w Noto. Niezależnie z której strony miasta się znajdujemy, zawsze wyjdziemy na centralny plac, z wybudowaną na wzgórzu majestatyczną Katedrą wielkością dorównującą tym z Neapolu czy Palermo.

Do wejścia prowadzą wielkie, wykute w kamieniu schody, a wszystko wraz ze znajdującym się po przeciwnej stronie Palazzo Ducezio i ułożonymi w podkowę koronami drzew, tworzy niezwykle harmonijny i uroczy obraz. Katedra pochodzi z 1776 roku. W 1996 roku zawaliła się po raz drugi jej kopuła. W wyniku tego zdarzenia konieczne było odrestaurowanie prawej i środkowej nawy. Zniszczeniu uległo także wiele cennych obrazów. Katedra jest utrzymana w pięknym barokowym stylu, na portalu znajduje się herb miasta Noto.

travel to Italy - front view of Noto Cathedral (Minor Basilica of St Nicholas of Myra) in Sicily
travel to Italy – front view of Noto Cathedral (Minor Basilica of St Nicholas of Myra) in Sicily, licencja: shutterstock/By vvoevale

Warte obejrzenia są dzieła rzeźbiarza Netino G. Pirrone, dzwonnica i wieża z zegarem. Wnętrze kościoła zaprojektowane w kształcie krzyża łacińskiego zawiera cenną srebrną arkę z XVI wieku. W lewej nawie można podziwiać dzieła Giuliano da Palazzolo. Przy bocznym wejściu znajduje się Mauzoleum z polichromowanego marmuru, wykonanego przez Giovanniego Di Lorenza. W kościele jest wiele cennych pamiątek jak np. płaskorzeźba z XVI wieku czy rzeźba z malowanego i złoconego drewna z XVII wieku.

Palazzo Ducezio – pałac, w którym dziś znajduje się ratusz, pochodzi z 1748 roku. Ratusz warto zwiedzić nie tylko z zewnątrz. W środku podziwiać można słynną salę luster – Sala degli Specchi – zbudowana na owalnym planie, zdobiona stiukami i złotem. W sali znajdują się lustra z końca XIX wieku. W centralnym miejscu możesz podziwiać obraz Antonimo Mazza z 1826 roku. Obraz przedstawia scenę na której oficer pokazuje królowi Ducezio miejsce Neasa na Górze Alveria, gdzie zostanie odbudowane miasto Noto. W sali odbywają się też ważne uroczystości miasta Z tego powodu sala nie zawsze jest otwarta dla zwiedzających. Warto też wejść na jeden z balkonów ratusza, skąd rozpościera się piękny widok na całe miasto.

Co jeszcze warto zobaczyć w Noto?

Palazzo Nicolaci di Villadorata, przy Via Corrado Nicolaci 18 


Z pewnością już na zewnątrz zachwycą nas zdobiące kamienne balkony rzeźby mitycznych postaci i zwierząt – cherubinów, lwów, gryfów czy syren. Wstęp do pałacu kosztuje 4 Euro, jednak warto. Do zwiedzania udostępnione jest jedno piętro, gdzie szczególne wrażenie zrobi na nas sala balowa, piękne malowidła na sufitach i typowo barokowe meble.

Palazzo Sant’Alfano (Centro Storico)


Zbudowany w 1730 roku pałac znajduje się niedaleko Katedry i już w czasach normańskich stanowił rezydencję Francesco Landolina. Już piękne, triumfalne schody, bogato zdobione posągami zdradzają przepych, z jakim wybudowano pałać. Ten splendor charakteryzuje również komnaty, wypełnione złotem i malowidłami. W części pałacu znajduje się Muzeum Diecezjalne Diecezji Noto (wejście od ulicy Via Montuoro),

Palazzo Astuto Via Camillo Benso przy Conte di Cavour 48 – miejsce w którym możesz spędzić nawet noc. W pałacu można bowiem zarezerwować pokój z balkonem i rewelacyjnym widokiem na starówkę, w nawet całkiem przystępnej cenie.

Palazzo Castelluccio Via Cavour


To pałac, który przed trzęsieniem ziemi należał do jednej z najstarszych sycylijskich rodzin Noto – Di Lorenzo Castelluccio. Ten pałac warto odwiedzić przede wszystkim dlatego, że jako jeden z nielicznych zabytków w mieście, nie jest odrestaurowany w barokowym, a bardziej w neoklasycystycznym stylu, charakterystycznym bardziej dla XVIII wieku. W pałacu znajdują się między innymi oryginalne ceramiczne podłogi, freski, srebrne tapety i imponująca kolekcja mebli włoskich i obrazów. Odrestaurowanie zamku trwało cztery lata i podczas odnowy zwracano uwagę na wszystkie detale, które dziś tworzą niesamowitą atmosferę i przekładają się na wielki splendor tego miejsca.

Palazzo Trigona

Jeśli masz ochotę nocować w iście królewskim łożu, i poczuć barokowy przepych podczas zażywania kąpieli bądź relaksu na hotelowym tarasie, to w Palazzo Trigona możesz zarezerwować pokój. Pałac z XVIII wieku iście w barokowym stylu ugości Cię po królewsku. Niestety ceny są też królewskie i w sezonie za pokój dwuosobowy ze śniadaniem trzeba zapłacić między 320 a 450 Euro za jedną noc. )

Historic building of the Trigona hospital and clock tower, in the upper part of the city, Noto, Sicily
Historic building of the Trigona hospital and clock tower, in the upper part of the city, Noto, Sicily, licencja: shutterstock/By emiliano cavolina

Kościoły w Noto do których warto zajrzeć

San Francesco


To kościół do którego prowadzą efektywne schody i piękne drewniane, zdobione rzeźbami drzwi. To kościół z końca XVIII wieku z imponującą, wykonaną z marmuru statuą Niepokalanego Poczęcia z 1787 roku. Na uwagę zasługują też obrazy, zwłaszcza jeden, na którym ukazany jest patron Noto – Corrado Confalonieri.

San Carlo Borromeo

Imponujący kościół stworzony w trzech stylach – jońskim, doryckim i korynckim. Kościół zbudowany jest na lekkim wzniesieniu, a prowadzą do niego ciekawie zaprojektowane schody. Środek nie jest już tak imponujący, jak w San Francesco, ale też możemy podziwiać piękne obrazy i rzeźby. Jeśli jednak jest piękna pogoda, warto wspiąć się na wieżę kościoła i zaczerpnąć z pięknej panoramy całego regionu. Wejście kosztuje 3 Euro, a do wieży prowadzi 80 krętych schodów. Zdecydowanie warto!

San Domenico

Kościół należący do kompleksu klasztoru Dominikanów. Ze względu na architekturę uznawany jest za jedno z najważniejszych późnobarokowych dzieł i to w całej Sycylii. Warto wejść do środka i zobaczyć jak pięknie zdobione są ołtarze. W kościele znajdują się cenne obrazy. Można tu znaleźć między innymi wizerunek Madonny Różańcowej albo San Domenico, który przyjmuje Ducha Świętego. Trzeci ołtarz przedstawia niektóre sceny z Męki Pańskiej.

Wnętrze jednego z barokowych kościołów w Noto

Santa Chiara

To imponujący kościół wzorowany na eliptycznych kościołach rzymskich. Już z zewnątrz Santa Chiara wraz z majestatyczną dzwonnicą tworzy piękny widok, obok którego trudno przejść obojętnie. Wnętrze kościoła utrzymane jest w charakterystycznym dla baroku stylu. Liczne dekoracje ze stiukami i aniołkami pięknie zdobią wnętrze świątyni. Na uwagę zasługuje 12 kolumn, na których znajdują się posągi 12 apostołów. W środku obecnie znajduje się muzeum i taras, na którym również możemy podziwiać widoki z perspektywy lotu ptaka.

Festiwal kwiatów Infiorata w Noto

Miesiąc w którym zdecydowanie warto odwiedzić Noto, to maj, w którym w trzecią niedzielę odbywa się święto kwiatów Primavera Barocca, zwanym Infiorata. Od Via Corrado Nicolaci do kościoła Montevergini rozciągnięty jest niesamowity, przepełniony kolorami i barwami kobierzec kwiatów. Kolorowy dywan tworzy niepowtarzalne wzory i mozaiki, a oryginalne kreacje lokalnych artystów zmieniają ten dzień w niezwykłe i pełne doznań barwne widowisko.

Noclegi w Noto

Oprócz pałaców w Noto znajdziemy też wiele pensjonatów i hoteli. To ciekawe miejsce, w którym zdecydowanie warto spędzić noc, by właśnie rankiem zjeść pyszne śniadanie na balkonie hotelowego pokoju z urzekającą panoramą Noto i okolic. Jeśli chcemy również zrelaksować się na pobliskich plażach, to możemy wybrać np. jeden z domków letniskowych, oferowanych w Noto. Świetnym przykładem jest Casa Antonina – uroczy domek znajdujący się w niedalekiej odległości od plaży. Niedaleko Noto znajduje się mała rybacka wieś Calabernardo. Tam też znajdziemy np. Villę Rosella z rozległym tarasem, widokiem na morze i w bliskim sąsiedztwie jednej z plaż.

Także blisko centrum Noto znajdziemy pensjonaty i hotele i to w całkiem rozsądnej cenie. Trzeba jednak uważnie czytać oferty. Niektóre ośrodki oferują pokoje ale bez prywatnej łazienki, za to w niskiej cenie.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Modica

Sciacca

Następny

Dodaj komentarz