Noto

, , , Tagi , , , , , , , , , , ,

Jadąc do Noto koniecznie zaplanuj tam przynajmniej dwa dni. Warto zarezerwować pokoik z balkonem, na którym nawet jesienią, w blasku włoskiego słońca, z widokiem na piękne barokowe place, zamki i kościoły, można zjeść pyszne włoskie śniadanie. Noto to miasto wrażeń, barokowej architektury i lokalnych arcydzieł. Wpraw się więc w dobry nastrój już od śniadania i zacznij podziwianie tego zakątku, spoglądając z balkonu przy iście aromatycznej, włoskiej kawie.

Jak dojechać do Noto?

Do tego uroczego, przesiąkniętego barokowym stylem miasteczka dojedziemy zarówno autem, autokarem, jak i pociągiem. Jeśli planujemy podróż samolotem, to najlepiej sprawdzić dogodne połączenia z lotniskiem w Katanii. To najbliższe lotnisko, choć podróż pociągiem do Noto wyniesie ponad trzy godziny. Z pobliskiego miasteczka Syrakuz, a także z Ragusy czy Modici dostaniesz się również pociągiem.

Jeśli wybierasz się samochodem, to pamiętaj, że do Noto wiodą wąskie uliczki, gdzie ruch jest dwustronny, ale wyminięcie samochodu osobowego graniczy niemal z cudem. Do tego górzysty teren sprawia, że trasa zdecydowanie jest trudna nawet dla bardziej wprawionych kierowców.

Szukasz noclegu w Noto?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Noto w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych przebywających w Noto.

Sprawdź nasze rekomendacje!

Do tego pamiętaj, że w Noto możesz mieć też problem ze znalezieniem parkingu, a kary za pozostawienie pojazdu w niedozwolonym miejscu są naprawdę wysokie.

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest pociąg albo autobus.
Do Noto dojeżdżają autobusy zarówno Interbus jak i A.S.T..
Możemy na przykład zarezerwować wycieczkę z Taorminy do Noto i Syrakuz z Interbus.
Tutaj sprawdzimy ceny, rozkład jazdy i plan.

Uroki Noto na Sycylii

Jeśli jesteśmy na Sycylii, zdecydowanie trzeba się wybrać do Noto. W wyniku trzęsienia ziemi w 1693 roku z powierzchni ziemi zniknęło aż 45 miast, w tym również Noto. Mieszkańcy postanowili nie odrestaurowywać go, ale odbudować i to kilka kilometrów dalej. Wtedy podjęto decyzję, że całe Noto utrzymane będzie w pięknej, majestatycznej i niezwykle urokliwej architekturze barokowej. Tak powstało niezwykłe miasto, które choć zamieszkiwane jest tylko przez około 23 000 mieszkańców, to posiada aż 40 pałaców, 32 kościoły i klasztory. Dodatkowo wszystkie budowle są większe i bardziej dostojne niż przed trzęsieniem ziemi.
Noto może pochwalić się takimi perełkami jak: Palazzo Villadorato czy pałac Via Cavour. Koniecznie trzeba wybrać się też na Plac Ratuszowy.

Nawet jeśli niektóre fasady są już lekko nadkruszone, a urok wąskich uliczek psują stojące pod oknami wraki samochodów, to Noto wciąż wywiera niesamowite wrażenie na zwiedzających i wciąż pretenduje do miana najpiękniejszych miasteczek Sycylii.

Noto od 2002 roku znajduje się na Liście UNESCO

Co zwiedzić w Noto?

Wszystkie drogi prowadzą do Katedry w Noto. Niezależnie z której strony miasta się znajdujemy, zawsze wyjdziemy na centralny plac, z wybudowaną na wzgórzu majestatyczną Katedrą wielkością dorównującą tym z Neapolu czy Palermo.

Do wejścia prowadzą wielkie, wykute w kamieniu schody, a wszystko wraz ze znajdującym się po przeciwnej stronie Palazzo Ducezio i ułożonymi w podkowę koronami drzew, tworzy niezwykle harmonijny i uroczy obraz. Katedra pochodzi z 1776 roku. W 1996 roku zawaliła się po raz drugi jej kopuła. W wyniku tego zdarzenia konieczne było odrestaurowanie prawej i środkowej nawy. Zniszczeniu uległo także wiele cennych obrazów. Katedra jest utrzymana w pięknym barokowym stylu, na portalu znajduje się herb miasta Noto.

Majestatyczna Katedra w Noto

Warte obejrzenia są dzieła rzeźbiarza Netino G. Pirrone, dzwonnica i wieża z zegarem. Wnętrze kościoła zaprojektowane w kształcie krzyża łacińskiego zawiera cenną srebrną arkę z XVI wieku. W lewej nawie można podziwiać dzieła Giuliano da Palazzolo. Przy bocznym wejściu znajduje się Mauzoleum z polichromowanego marmuru, wykonanego przez Giovanniego Di Lorenza. W kościele jest wiele cennych pamiątek jak np. płaskorzeźba z XVI wieku czy rzeźba z malowanego i złoconego drewna z XVII wieku.

Palazzo Ducezio – pałac, w którym dziś znajduje się ratusz, pochodzi z 1748 roku. Ratusz warto zwiedzić nie tylko z zewnątrz. W środku podziwiać można słynną salę luster – Sala degli Specchi – zbudowana na owalnym planie, zdobiona stiukami i złotem. W sali znajdują się lustra z końca XIX wieku. W centralnym miejscu możesz podziwiać obraz Antonimo Mazza z 1826 roku. Obraz przedstawia scenę na której oficer pokazuje królowi Ducezio miejsce Neasa na Górze Alveria, gdzie zostanie odbudowane miasto Noto. W sali odbywają się też ważne uroczystości miasta Z tego powodu sala nie zawsze jest otwarta dla zwiedzających. Warto też wejść na jeden z balkonów ratusza, skąd rozpościera się piękny widok na całe miasto.

Co jeszcze warto zobaczyć w Noto?

Palazzo Nicolaci di Villadorata, przy Via Corrado Nicolaci 18 


Z pewnością już na zewnątrz zachwycą nas zdobiące kamienne balkony rzeźby mitycznych postaci i zwierząt – cherubinów, lwów, gryfów czy syren. Wstęp do pałacu kosztuje 4 Euro, jednak warto. Do zwiedzania udostępnione jest jedno piętro, gdzie szczególne wrażenie zrobi na nas sala balowa, piękne malowidła na sufitach i typowo barokowe meble.

Palazzo Sant’Alfano (Centro Storico)


Zbudowany w 1730 roku pałac znajduje się niedaleko Katedry i już w czasach normańskich stanowił rezydencję Francesco Landolina. Już piękne, triumfalne schody, bogato zdobione posągami zdradzają przepych, z jakim wybudowano pałać. Ten splendor charakteryzuje również komnaty, wypełnione złotem i malowidłami. W części pałacu znajduje się Muzeum Diecezjalne Diecezji Noto (wejście od ulicy Via Montuoro),

Palazzo Astuto Via Camillo Benso przy Conte di Cavour 48 – miejsce w którym możesz spędzić nawet noc. W pałacu można bowiem zarezerwować pokój z balkonem i rewelacyjnym widokiem na starówkę, w nawet całkiem przystępnej cenie.

Palazzo Castelluccio Via Cavour


To pałac, który przed trzęsieniem ziemi należał do jednej z najstarszych sycylijskich rodzin Noto – Di Lorenzo Castelluccio. Ten pałac warto odwiedzić przede wszystkim dlatego, że jako jeden z nielicznych zabytków w mieście, nie jest odrestaurowany w barokowym, a bardziej w neoklasycystycznym stylu, charakterystycznym bardziej dla XVIII wieku. W pałacu znajdują się między innymi oryginalne ceramiczne podłogi, freski, srebrne tapety i imponująca kolekcja mebli włoskich i obrazów. Odrestaurowanie zamku trwało cztery lata i podczas odnowy zwracano uwagę na wszystkie detale, które dziś tworzą niesamowitą atmosferę i przekładają się na wielki splendor tego miejsca.

Palazzo Trigona

Jeśli masz ochotę nocować w iście królewskim łożu, i poczuć barokowy przepych podczas zażywania kąpieli bądź relaksu na hotelowym tarasie, to w Palazzo Trigona możesz zarezerwować pokój. Pałac z XVIII wieku iście w barokowym stylu ugości Cię po królewsku. Niestety ceny są też królewskie i w sezonie za pokój dwuosobowy ze śniadaniem trzeba zapłacić między 320 a 450 Euro za jedną noc. )

Zabytkowa zabudowa w Noto

Kościoły w Noto do których warto zajrzeć

San Francesco


To kościół do którego prowadzą efektywne schody i piękne drewniane, zdobione rzeźbami drzwi. To kościół z końca XVIII wieku z imponującą, wykonaną z marmuru statuą Niepokalanego Poczęcia z 1787 roku. Na uwagę zasługują też obrazy, zwłaszcza jeden, na którym ukazany jest patron Noto – Corrado Confalonieri.

San Carlo Borromeo

Imponujący kościół stworzony w trzech stylach – jońskim, doryckim i korynckim. Kościół zbudowany jest na lekkim wzniesieniu, a prowadzą do niego ciekawie zaprojektowane schody. Środek nie jest już tak imponujący, jak w San Francesco, ale też możemy podziwiać piękne obrazy i rzeźby. Jeśli jednak jest piękna pogoda, warto wspiąć się na wieżę kościoła i zaczerpnąć z pięknej panoramy całego regionu. Wejście kosztuje 3 Euro, a do wieży prowadzi 80 krętych schodów. Zdecydowanie warto!

San Domenico

Kościół należący do kompleksu klasztoru Dominikanów. Ze względu na architekturę uznawany jest za jedno z najważniejszych późnobarokowych dzieł i to w całej Sycylii. Warto wejść do środka i zobaczyć jak pięknie zdobione są ołtarze. W kościele znajdują się cenne obrazy. Można tu znaleźć między innymi wizerunek Madonny Różańcowej albo San Domenico, który przyjmuje Ducha Świętego. Trzeci ołtarz przedstawia niektóre sceny z Męki Pańskiej.

Wnętrze jednego z barokowych kościołów w Noto

Santa Chiara

To imponujący kościół wzorowany na eliptycznych kościołach rzymskich. Już z zewnątrz Santa Chiara wraz z majestatyczną dzwonnicą tworzy piękny widok, obok którego trudno przejść obojętnie. Wnętrze kościoła utrzymane jest w charakterystycznym dla baroku stylu. Liczne dekoracje ze stiukami i aniołkami pięknie zdobią wnętrze świątyni. Na uwagę zasługuje 12 kolumn, na których znajdują się posągi 12 apostołów. W środku obecnie znajduje się muzeum i taras, na którym również możemy podziwiać widoki z perspektywy lotu ptaka.

Festiwal kwiatów Infiorata w Noto

Miesiąc w którym zdecydowanie warto odwiedzić Noto, to maj, w którym w trzecią niedzielę odbywa się święto kwiatów Primavera Barocca, zwanym Infiorata. Od Via Corrado Nicolaci do kościoła Montevergini rozciągnięty jest niesamowity, przepełniony kolorami i barwami kobierzec kwiatów. Kolorowy dywan tworzy niepowtarzalne wzory i mozaiki, a oryginalne kreacje lokalnych artystów zmieniają ten dzień w niezwykłe i pełne doznań barwne widowisko.

Noclegi w Noto

Oprócz pałaców w Noto znajdziemy też wiele pensjonatów i hoteli. To ciekawe miejsce, w którym zdecydowanie warto spędzić noc, by właśnie rankiem zjeść pyszne śniadanie na balkonie hotelowego pokoju z urzekającą panoramą Noto i okolic. Jeśli chcemy również zrelaksować się na pobliskich plażach, to możemy wybrać np. jeden z domków letniskowych, oferowanych w Noto. Świetnym przykładem jest Casa Antonina – uroczy domek znajdujący się w niedalekiej odległości od plaży. Niedaleko Noto znajduje się mała rybacka wieś Calabernardo. Tam też znajdziemy np. Villę Rosella z rozległym tarasem, widokiem na morze i w bliskim sąsiedztwie jednej z plaż.

Także blisko centrum Noto znajdziemy pensjonaty i hotele i to w całkiem rozsądnej cenie. Trzeba jednak uważnie czytać oferty. Niektóre ośrodki oferują pokoje ale bez prywatnej łazienki, za to w niskiej cenie.

Poprzedni

Modica

Sciacca

Następny

Dodaj komentarz