Jadąc do Noto koniecznie zaplanuj tam przynajmniej dwa dni. Warto zarezerwować pokoik z balkonem, na którym nawet jesienią, w blasku włoskiego słońca, z widokiem na piękne barokowe place, zamki i kościoły, można zjeść pyszne włoskie śniadanie. Noto to miasto wrażeń, barokowej architektury i lokalnych arcydzieł. Wpraw się więc w dobry nastrój już od śniadania i zacznij podziwianie tego zakątku, spoglądając z balkonu przy iście aromatycznej, włoskiej kawie.
- w tym artykule znajdziesz wszystkie informacje ważne dla turysty: jak dojechać do miasteczka Noto, gdzie przenocować i co zwiedzić
- w tekście szukaj atrakcyjnej wycieczki krajoznawczej z przewodnikiem – za pomocą kilku kliknięć możesz zarezerwować taką atrakcję dla siebie
- skorzystaj z kilku propozycji świetnych miejsc noclegowych, które znajdziesz na końcu tego artykułu. Zabukujesz je bezpośrednio na stronie popularnego portalu Booking.com
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jak dojechać do Noto?
Do tego uroczego, przesiąkniętego barokowym stylem miasteczka, dojedziemy zarówno autem, autokarem, jak i pociągiem. Jeśli planujemy podróż samolotem, to najlepiej sprawdzić dogodne połączenia z lotniskiem w Katanii. To najbliższe lotnisko, choć podróż pociągiem do Noto wyniesie ponad trzy godziny. Z pobliskiego miasteczka Syrakuz, a także z Ragusy czy Modici dostaniesz się również koleją.
Jeśli wybierasz się samochodem, to pamiętaj, że do Noto wiodą wąskie uliczki, gdzie ruch jest dwustronny, ale wyminięcie samochodu osobowego graniczy niemal z cudem. Do tego górzysty teren sprawia, że trasa zdecydowanie jest trudna nawet dla bardziej wprawionych kierowców. W Noto możesz mieć też problem ze znalezieniem parkingu, a kary za pozostawienie pojazdu w niedozwolonym miejscu są naprawdę wysokie.
Dlatego lepszym rozwiązaniem jest pociąg albo autobus. Do Noto dojeżdżają autobusy zarówno Interbus jak i A.S.T. Możemy na przykład zarezerwować wycieczkę z Taorminy do Noto i Syrakuz z Interbus. Autobusowe połączenie z Syrakuz do Noto na dzień dzisiejszy (listopad 2024) kosztuje 3,60 euro, a czas przejazdu mieści się w godzinie.
Uwaga – przydatny link! Warto skorzystać z wyszukiwarki połączeń autobusowych przewoźnika Interbus. Możesz w ten sposób zabukować bilety do Noto online. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.
Uroki Noto na Sycylii
Jeśli jesteśmy na Sycylii, zdecydowanie trzeba się wybrać do Noto. W wyniku trzęsienia ziemi w 1693 roku z powierzchni ziemi zniknęło aż 45 miast, w tym również Noto. Mieszkańcy postanowili nie odrestaurowywać go, ale odbudować i to kilka kilometrów dalej. Wtedy podjęto decyzję, że całe Noto utrzymane będzie w pięknej, majestatycznej i niezwykle urokliwej architekturze barokowej. Tak powstało niezwykłe miasto, które choć zamieszkiwane jest tylko przez około 23 000 mieszkańców, to posiada aż 40 pałaców, 32 kościoły i klasztory. Dodatkowo wszystkie budowle są większe i bardziej dostojne niż przed trzęsieniem ziemi. Noto może pochwalić się takimi perełkami jak: Palazzo Villadorato czy pałac Via Cavour. Koniecznie trzeba wybrać się też na Plac Ratuszowy.
Nawet jeśli niektóre fasady są już lekko nadkruszone, a urok wąskich uliczek psują stojące pod oknami wraki samochodów, to Noto wciąż wywiera niesamowite wrażenie na zwiedzających i wciąż pretenduje do miana najpiękniejszych miasteczek Sycylii.
Noto od 2002 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Co zwiedzić w Noto?
Katedra w Noto
Wszystkie drogi prowadzą do Katedry w Noto. Niezależnie z której strony miasta się znajdujemy, zawsze wyjdziemy na centralny plac, z wybudowaną na wzgórzu majestatyczną Katedrą, wielkością dorównującą tym z Neapolu czy Palermo.
Do wejścia prowadzą wielkie, wykute w kamieniu schody, a wszystko wraz ze znajdującym się po przeciwnej stronie Palazzo Ducezio i ułożonymi w podkowę koronami drzew, tworzy niezwykle harmonijny i uroczy obraz. Katedra pochodzi z 1776 roku. W 1996 roku zawaliła się po raz drugi jej kopuła. W wyniku tego zdarzenia konieczne było odrestaurowanie prawej i środkowej nawy. Zniszczeniu uległo także wiele cennych obrazów. Katedra jest utrzymana w pięknym barokowym stylu, na portalu znajduje się herb miasta Noto.
Warte obejrzenia są dzieła rzeźbiarza Netino G. Pirrone, dzwonnica i wieża z zegarem. Wnętrze kościoła, zaprojektowane w kształcie krzyża łacińskiego, zawiera cenną srebrną arkę z XVI wieku. W lewej nawie można podziwiać dzieła Giuliano da Palazzolo. Przy bocznym wejściu znajduje się Mauzoleum z polichromowanego marmuru, wykonanego przez Giovanniego Di Lorenza. W kościele jest wiele cennych pamiątek jak np. płaskorzeźba z XVI wieku, czy rzeźba z malowanego i złoconego drewna z XVII wieku.
Pałac Ducezio
Pałac, w którym dziś znajduje się ratusz, pochodzi z 1748 roku. Ratusz warto zwiedzić nie tylko z zewnątrz. W środku podziwiać można słynną salę luster – Sala degli Specchi – zbudowaną na owalnym planie, zdobioną stiukami i złotem. W sali znajdują się lustra z końca XIX wieku, a w centralnym miejscu możesz podziwiać obraz Antonimo Mazza z 1826 roku. Obraz przedstawia scenę na której oficer pokazuje królowi Ducezio miejsce Neasa na Górze Alveria, gdzie zostanie odbudowane miasto Noto. W sali odbywają się też ważne uroczystości miasta. Z tego powodu sala nie zawsze jest otwarta dla zwiedzających. Warto też wejść na jeden z balkonów ratusza, skąd rozpościera się piękny widok na całe Noto.
Co jeszcze warto zobaczyć w Noto?
Palazzo Nicolaci di Villadorata
Z pewnością już na zewnątrz zachwycą nas zdobiące kamienne balkony rzeźby mitycznych postaci i zwierząt – cherubinów, lwów, gryfów czy syren. Do zwiedzania udostępnione jest jedno piętro, gdzie szczególne wrażenie zrobi na nas sala balowa, piękne malowidła na sufitach i typowo barokowe meble. Obiekt znajduje się przy Via Corrado Nicolaci 18. Zwiedzać można codziennie od godziny 10 do 19 (w niedziele do 18 z przerwą). Wstęp do pałacu kosztuje 4 Euro, jednak warto.
Palazzo Sant’Alfano (Centro Storico)
Zbudowany w 1730 roku pałac znajduje się niedaleko Katedry i już w czasach normańskich stanowił rezydencję Francesco Landolina. Już piękne, triumfalne schody, bogato zdobione posągami, zdradzają ogromny przepych założenia architektonicznego. Ten wszechobecny splendor charakteryzuje również komnaty, wypełnione złotem i malowidłami. W części pałacu znajduje się Muzeum Diecezjalne Diecezji Noto – wejścia szukaj od ulicy Via Montuoro.
Uwaga – wycieczka dla Ciebie! W półtora godziny zobaczysz wszystkie najważniejsze atrakcje barokowego miasteczka Noto na Sycylii. Wszystko to wraz z profesjonalnym przewodnikiem. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.
Palazzo Castelluccio Via Cavour
To pałac, który przed trzęsieniem ziemi należał do jednej z najstarszych sycylijskich rodzin Noto – Di Lorenzo Castelluccio. Ten pałac warto odwiedzić przede wszystkim dlatego, że jako jeden z nielicznych zabytków w mieście, nie jest odrestaurowany w barokowym, a bardziej w neoklasycystycznym stylu, charakterystycznym dla XVIII wieku. W środku znajdują się oryginalne ceramiczne podłogi, freski, srebrne tapety i imponująca kolekcja mebli włoskich oraz obrazów. Odrestaurowanie zamku trwało cztery lata i podczas odnowy zwracano uwagę na wszystkie detale, które dziś tworzą niesamowitą atmosferę i przekładają się na wielki splendor tego miejsca.
Palazzo Trigona
Jeśli masz ochotę nocować w iście królewskim łożu i poczuć barokowy przepych podczas zażywania kąpieli bądź relaksu na hotelowym tarasie, to w Palazzo Trigona możesz zarezerwować pokój. Pałac z XVIII wieku ugości Cię po królewsku. Niestety ceny są też królewskie i w sezonie za pokój dwuosobowy ze śniadaniem trzeba zapłacić około 500 Euro za jedną noc! Już niedługo w tym artykule znajdziesz znacznie przyjaźniejsze dla Twojego portfela miejsca noclegowe w Noto.
Kościoły w Noto do których warto zajrzeć
San Francesco
To kościół, do którego prowadzą efektywne schody i piękne drewniane, zdobione rzeźbami drzwi. Budowla pochodzi z końca XVIII wieku i wyróżnia się imponującą, wykonaną z marmuru statuą Niepokalanego Poczęcia z 1787 roku. Na uwagę zasługują też obrazy, zwłaszcza jeden, na którym ukazany jest patron Noto – Corrado Confalonieri.
San Carlo Borromeo
Imponujący kościół stworzony w trzech stylach – jońskim, doryckim i korynckim. Świątynia zbudowana jest na lekkim wzniesieniu, a prowadzą do niej ciekawie zaprojektowane schody. Środek nie jest już tak imponujący, jak w San Francesco, ale też możemy podziwiać piękne obrazy i rzeźby. Jeśli jednak jest piękna pogoda, warto wspiąć się na wieżę kościoła i zaczerpnąć z pięknej panoramy całego regionu. Wejście kosztuje 2 Euro, a do wieży prowadzi 80 krętych schodów. Zdecydowanie warto!
San Domenico
Kościół należący do kompleksu klasztoru Dominikanów. Ze względu na architekturę uznawany jest za jedno z najważniejszych późnobarokowych dzieł i to w całej Sycylii. Warto wejść do środka i zobaczyć jak pięknie zdobione są ołtarze. W kościele znajdują się cenne obrazy. Można tu znaleźć między innymi wizerunek Madonny Różańcowej albo San Domenico, który przyjmuje Ducha Świętego. Trzeci ołtarz przedstawia niektóre sceny z Męki Pańskiej.
Santa Chiara
To imponujący kościół, wzorowany na eliptycznych kościołach rzymskich. Już z zewnątrz Santa Chiara, wraz z majestatyczną dzwonnicą, tworzy piękny widok, obok którego trudno przejść obojętnie. Wnętrze kościoła utrzymane jest w charakterystycznym dla baroku stylu. Liczne dekoracje ze stiukami i aniołkami pięknie zdobią ściany. Na uwagę zasługuje też 12 kolumn, na których znajdują się posągi 12 apostołów. W środku obecnie znajduje się muzeum i taras, na którym również możemy podziwiać widoki z perspektywy lotu ptaka.
Festiwal kwiatów – Infiorata w Noto
Miesiąc, w którym zdecydowanie warto odwiedzić Noto, to maj. Wówczas w trzecią niedzielę miesiąca odbywa się święto kwiatów Primavera Barocca, zwanym Infiorata. Od Via Corrado Nicolaci do kościoła Montevergini rozciągnięty jest niesamowity, przepełniony kolorami i barwami kobierzec kwiatów. Kolorowy dywan tworzy niepowtarzalne wzory i mozaiki, a oryginalne kreacje lokalnych artystów zmieniają ten dzień w niezwykłe i pełne doznań barwne widowisko.
Noclegi w Noto
Oprócz pałaców w Noto znajdziemy też wiele pensjonatów i hoteli. To ciekawe miejsce, w którym zdecydowanie warto spędzić noc, by właśnie rankiem zjeść pyszne śniadanie na balkonie hotelowego pokoju z urzekającą panoramą Noto i okolic. Jeśli chcemy również zrelaksować się na pobliskich plażach, to możemy wybrać np. jeden z domków letniskowych.
Rossaroll Holiday Houses – zabukuj tutaj!
adres: Via Sergio Sallicano 10, 96017 Noto, Włochy
To właśnie jeden z takich domków wakacyjnych, znajdujący się 200 metrów od centrum miasteczka Noto. Dom posiada sypialnię z dużym łóżkiem i salonem wypoczynkowym. Zmotoryzowani mogą zostawić swój samochód na bezpłatnym parkingu. Cena bardzo przystępna!
Bed and Breakfast Alberini – zabukuj tutaj!
adres: Via Andrea Barbazio 10, 96017 Noto, Włochy
Dobre pokoje rodzinne ze smacznym włoskim śniadaniem wliczonym w cenę pobytu. Obiekt znajduje się pół kilometra od centrum miasta Noto. Do wyboru trzy opcje zakwaterowania z łazienką, a niektóre także z aneksem kuchennym.
Hotel Porta Reale – zabukuj tutaj!
adres: Corso Vittorio Emanuele 161, 96017 Noto, Włochy
No to jeszcze propozycja z nieco wyższej półki cenowej. Ten 4-gwiazdkowy hotel ma do zaoferowania klimatyzowane rodzinne apartamenty, niektóre z tarasem widokowym. Jest też do wynajęcia ładny domek wakacyjny. Na terenie obiektu znajduje się bar oraz prywatne parkingi. Na zamówienie – transfer lotniskowy.