Necropoli di Pantalica na Sycylii – co musisz wiedzieć?

, Tagi , ,

Sycylia jest jedną z największych, włoskich wysp. Turyści kojarzą ją głównie z pięknymi plażami, a także smakowite, lokalne wino. Jednak Sycylia skrywa w sobie znacznie więcej tajemnic. Od Ciebie jednak zależy to, czy zdecydujesz się je odkryć. Na wyspie znajdziesz wiele, dobrze znanych atrakcji jak np. słynny wulkan Etna. Jednocześnie znajdziesz też i takie miejsca, które dopiero co pracują na swoją popularność. Jednym z nich jest stanowisko archeologiczne Necropoli di Pantalica. Co musisz o nim wiedzieć i dlaczego powinieneś je odwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Necropoli di Palantica

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, Sycylia Necropoli di Pantalica jest jedną z mniej znanych atrakcji na wyspie. Nie oznacza to jednak, że w momencie kiedy spędzasz wakacje na Sycylii, nie możesz jej bliżej poznać! Jaka więc historia jest związana z Necropoli di Pantalica? Otóż musisz wiedzieć, że jest to stanowisko naturalistyczno – archeologiczne. Sama nazwa miejsca pochodzi z języka greckiego i oznacza „miejsce pełne kamieni”. Historia Necropoli di Pantalica sięga czasów prehistorycznych – prawdopodobnie epoki brązu i żelaza. Wielu archeologów wskazuje na to, że miejsce to mogło być Hyblą, czyli starożytnym królestwem sycylijskim.

Musisz jednak wiedzieć, że w czasach starożytnych Pantalica była jedną z ważniejszych osad nadmorskich na Sycylii. Niestety, już około 1050 roku przed naszą erą, ponad połowa jej mieszkańców wyemigrowała i osiedliła się na nowych terenach. Miasteczko powoli traciło na znaczeniu, a cały dorobek kulturalny mieszkańców powoli odchodził w zapomnienie. Późniejszy rozwój Syrakuz doprowadził do tego, że Pantalica została całkowicie zniszczona. Obecnie pozostały jedynie ruiny rozległych grobowców, od których wywodzi się nazwa tego nietypowego miejsca. Jeśli planujesz zwiedzanie Necropoli di Pantalica, wówczas zwróć uwagę na:

  • pozostałości po Akropolu Pantalica;
  • pozostałości kościołów i domów skalnych;
  • Giarranauti – rozległy las, w którym zlokalizowane są pozostałości bizantyjskiej wsi.

Zwiedzanie Necropoli di Pantalica może zająć Ci nawet cały dzień. Ważne jest jednak to, byś podszedł do tego z odpowiednim zaangażowaniem. Znajdziesz tam wiele dowodów z przeszłości, których nie powinieneś pominąć.

Jak tam dotrzeć?

Zwiedzanie Sycylii bez odwiedzenia Necropoli di Pantalica nie byłoby kompletne! Jeśli więc się na to zdecydujesz, to możesz jednocześnie się zastanawiać, jak tam dotrzeć? Otóż historyczne miasteczko Pantalica zlokalizowane jest około 45 kilometrów od Syrakuz. Niemniej jednak musisz wiedzieć, że nie dostaniesz się tam przy pomocy komunikacji miejskiej. Wobec tego, jedynym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wypożyczenie samochodu. Z Syrakuz musisz wyjechać na drogę oznaczoną jako E45. Kieruj się cały czas w kierunku północnym, aż dojedziesz do rozwidlenia dróg. Tam musisz skręcić w na trasę oznaczoną jako SP60, aż dojedziesz do miejscowości Sortino.

Tam z kolei rozpoczyna się wąska i kręta dróżka, która doprowadzi Cię bezpośrednio na miejsce. Cała podróż nie powinna zająć Ci więcej niż około 50 minut. Pamiętaj jednak, że droga prowadząca bezpośrednio do Necropoli di Pantalica jest wyjątkowo skomplikowana. Zachowaj więc czujność i stosuj się do obowiązujących ograniczeń prędkości.

Necropoli di Pantalica
Necropoli di Pantalica, licencja: shutterstock/By

Niespotykana atrakcja na Sycylii

Wspomniane już zostało, że Sycylia słynie z wielu atrakcji. Piękne plaże, wino, czy zabytkowe miasta to tylko najpopularniejsze z nich. Turyści przywykli do nostalgicznych spacerów po metropoliach i wylegiwania się na fragmentach piaszczystego wybrzeża. Jednak Necropoli di Pantalica nie jest „typową” i „komercyjną” atrakcją wyspy. Jest to miejsce wyjątkowe i – przede wszystkim – stanowi jeden z najlepszych dowodów na obecność starożytnych cywilizacji. Znajdziesz tam aż pięć, rozległych nekropolii:

  • Nekropolia Filiporto – składa się ona z ponad 1000 grobowców;
  • Nekropolia Północno-Zachodnia – uznawana jest za jedną z najwcześniejszych nekropolii w Palantica;
  • Nekropolia Cavetta – tu oprócz grobowców znajdziesz także pozostałości domów skalnych;
  • Nekropolia Północna – ten obszar również składa się z ponad 1000 grobowców. Nekropolia Północna jest uznawana za jeden, z najbardziej widowiskowych cmentarzy na wyspie.
  • Nekropolia Południowa – ciągnie się ona wzdłuż rzeki Anapo i ma ponad kilometr długości.

Pamiętaj również, że w tym stanowisku archeologicznym znajdziesz także pozostałości innych budowli jak np. ruiny książęcego pałacu czy Akropolu. Co więcej, Necropoli di Palantica znajduje się w pomiędzy malowniczymi wzgórzami. Możesz więc napawać się pięknem przyrody z daleka od miejskiego szumu i zgiełku. Z pewnością zwiedzanie starożytnych grobowców i pozostałości osady mogą wydawać Ci się nieco dziwnym pomysłem. Jednocześnie jeśli spędzasz wakacje na Sycylii, to tego miejsca absolutnie nie możesz przegapić. Skłoni Cię ono do wielu refleksji, a także pozwoli Ci się odprężyć. Poznaj więc bliżej historię Pantalica i zobacz starożytne ruiny na własne oczy. Z pewnością takiego zwiedzania nie będziesz później żałował!

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Sycylia – city break

Sycylia camping – wszystko co musisz wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz